Напад ЈНА на Вуковар, организовани напад Загреба и Београда на Србе у Хрватској.

JovanRadovic

Iskusan
Banovan
Poruka
6.482
Током 1990. и 1991. године у Хрватској је на разне начине почињено неборјено много злочина над Србима, почевши од шовинистичко-нацистичких извјава политичара, јавног вређања, подјеле отказа Србима, минирања кућа, хапшења убијања па и масовних убојстава.

Када је дошло у питање да се Хрватска као таква не може признати, организован је напад ЈНА на Вуковар - без икаквог војно оперативно стратешког циља (на први поглед неоправданог).

Према транскриптима са сједница хрватске владе видљиво је да је Туђман по пријетњи Цимермана за злочине у Хрватској, а на наговор Геншера (јер му је требало оправдање у Европи за изнуђивање признања) дозволио да напусти Вуковар - али му је за Вуковар и требала друга страна која ће га напасти.

Милошевић се на суду у Хагу бранио чињеницом да је Вуковар било једино мјесто ђе је ЈНА одговорила на нападе хрватских паравојних формација.

У исто вријеме битке за Вуковар у БиХ у Чапљини се у октобру и новембру 1991. године налазило 1500 хрватских драговољаца са комплетном опремом и наоружањем, тенковима...

Поставља се питање - како у ниједном моменту до сада ни полтика Срба у БиХ, ни политика из Београда ни ЈНА - није знала за ове формације хрватске у БиХ и како је ЈНА сво тешко наоружање предала Хрватима - или главнину оклопних снага држала без употребе до самог пада Вуковара, односно до потписивања споразума Туђман-Милошевић-Кадијевић у Женеви пар дана касније, споразума који је био основ за доношење резолуције УН за улазак снага УНПРОФОРа у Крајину.

Буковар је сакрио све злочине Хрвата пред Европом и омогућио признавање Хрватске државе без Срба.
 
Poslednja izmena:
Americki ambasador Warren Zimmerman poslao je službenu notu hrvatskom predsjedniku vlade Franji Greguriću da zločini nad Srbima demantuju da je Hrvatska žrtva u ratu, te je teško očekivati da će postati međunarodno priznata.

Njemacka je prigovarala Hrvatskoj zbog tolerisanja zlocina prema Srbima i njemacka diplomatija je uvjeravala hrvatsku vladu da ce to usporiti priznanje Hrvatske.

Andrija Hebrang, Tudjmanov ministar izjavio je da je Hans Dietrich Genscher zahtjevao od Tudjmana da zrtvuje Vukovar zbog priznanja Hrvatske.

Odje nema govora o slucajnim desavanjima i neefikasnosti vojske u jedinoj operaciji deblokiranja kasarne JNA. Svo tesko naoruzanje JNA u kasarnama u Hrvatskoj, ostalo je kod Hrvata ili nije upotrebljeno, uprkos pricama koje su razne politicke struje sirile u bivsoj SFRJ, da je JNA naoruzala Krajinu. Na podrucju Krajine nije se nalazio ni jedan garnizon JNA od Knina do Banja Luke i ni jedan sa oklopnim jedinicama.

Bjelovarski korpus je Trifunovic predao Hrvatima, Rijecki korpus je izvucen pomorskim putem za Crnu Goru. 4 oklopna brigada sa preko 400 borbenih vozila bila je u Jastrebarskom citavo vrijeme rata, neupotrebaljena i izvucena je za Tuzlu, nakon pada Vukovara i potpisa sporazuma Tudjman-Milosevic-Kadijevic u Genevi. Najmodernijih 70 tenkova ostalo je u Sloveniji. Hrvatska i politika iz Beograda su u toku rata izvozili zajednicki tenkove za Kuvajt.

Cakovec i granicne karaule (Komandant predao karaule sa nourzanjem Hrvatima)
Podravska Slatina-Vocin (Komandant JNA oglusio se na prijetnju Hrvata da se svi Srbi isele u roku od 24 sata)
Novska-Okucani (propustena zastita stanovnistva i Mercepovi ulaze u sela i sve pale i ubijaju)
Grubisno Polje-Lipik-Daruvar-Pakrac (Komanda iz Beograda u direktnom ucescu beogradskih funkcionera sprecila osvajanje policijskih stanica)
Osijek-Bilje (Unistavanje naselja i ne ulazenje u napusten grad)
Negoslavci-Vukovar (antipropagandni rat - odvlacenje paznje javnosti na bahatost jugoslovenske (srpske kako je to medjnarodna javnost smatrala) vojske - dok su glavne bitke na drugim frontovima potpuno izgubljene
Karlovac (Kompletna Valjevska divizija dezertirala i ostavila napusten grad)
Skladiste Ostarije (dijelovi cetvrte oklopne armije sprecili lokalno srpsko stanovnistvo da produzi sa napadom)
Gorski Kotar - Iz Beograda spreceno presjecanje Hrvatske na dva dijela
Zadar-Sibenik (Nesprecavanje "kristalne noci" i komanda JNA o povlacenju vojske u ofanzivi)
Miljevacki plato-Maslenica (Komanda stani-kreni)
Teslin Grad-Otocac-Gospic-Karlobag (jedina dva izvucena bataljona 4 oklopne brigade kao zastita komandi pete armije i Ratko Mladic - sprecavaju dobrovoljce - ukljucujuci Gisku da brane srpske kuce - unatoc molbama lokalnog stanovnistva ostavljaju nebranjenu prostoriju naseljenu srpskim stanovnistvom od Vrhovina-Otocca do Velebita jadranske obale - Zute Lokve-Karlobaga) - sto jasno Hrvati zauzimaju.
Medacki Dzep - Zabrana iz Beograda za kontraudar
"Murat" Jastrebarsko (Komandant napustio polozaj i otisao na bolovanje, nije se vratio - Hrvati doslo do dijela naoruzanja i skladista Murat)
Hrvatske Akcije "Bljesak" i "Oluja" - prethodno razmontiranje raketnih i radarskih sistema i povlacenje teskog naoruzanja - komandovano i rukovodjeno iz Beograda.

Politika Slobodana Milosevica nikada se ni pred rat ni u toku rata nije pozvala na historijski status Srba u Hrvatskoj prije stvaranja SFRJ niti kako je doslo do toga da su Srbi konstitutivni narod u Socijalistickoj Hrvatskoj, vec je koristila jednu nelogicnu i neprihvatljivu frazu "Svi Srbi u jednoj drzavi".


Vise je nego ocigledno da je plan o razbijanju Jugoslavije potekao od Zapada, Njemacke uz podrsku USA. Za takav razvoj dogadjaja su znali i Tudjman i Milosevic i najvjerovatnije su se dogovorili i o zajednickom nastupu prema JNA - jer je JNA i jednog i drugog smatrala za neprijatelja - opravdano.

Dakle, ne treba zaboraviti da je KOEBS sedamdesetih godina donio odluku o nemijenjanju granica. Trebalo je i evropsku javnost uvjeriti u neophodnost tih promjena.

Tudjman i Milosevic su imali 4 neprijatelja u dogovornom razbijanju Jugoslavije: Prvi JNA, drugi Srbi u Hrvatskoj, treci Evropska javnost i cetvrti njihove unutrasnje opozicije.

Pokusaji preseljavanja Srba iz Hrvatske nisu originalna ideja Tudjmana i Milosevica...To je radio i Tito, Bakaric, Blazevic...oni su samo pokusali to privesti kraju.

Tudjmanova politika nije isla na istrebljenje Srba - vec je isla na protjerivanje i svodjenje Srba na ispod 4%, organizovano davanje otkaza, rusenje kuca i pojedinacna ubistva u svim mjestima da se narod pokrene na iseljavanje, medjutim opsta hajka na Srbe u Hrvatskoj, dovela je i do neplanirano vecih krivicnih djela i ubistava...Sisak, Zadar, Gospic, Karlovac....To je uslovilo reakcije i pretnje evropske diplomatije priznanju Hrvatske.

Bitka za Vukovar je rijesila sve probleme Tudjmana i Milosevica u nastojanju da kompromituju JNA, izbrisu Srbe iz ustava i da se obracunaju sa svojim opozicijama i udovolje zahtjevima Njemacke i USA u razbijanju Jugoslavije, te uvjeravanja evropske javnosti u opravdanost promjena ratom.

Daljna politika USA na ostalim prostorima u ex Jugoslaviji bila je samo produkt eksploatacije postojeceg stanja u njihovom interesu sirenja na Balkan i kontrole juznog toka nafte i gasa iz Zakavkaskog bazena, kontrole puteva droge i prosirenja NATO pakta.
 
Poslednja izmena:
jeste vi pravoslavni Hrvati maniti,bogtemazo...

Е Душане, Србендо стара, што се не угледаш на Иву Андрића, Јосифа Панчића, Селимовића, Немању Кустурицу...гледај великане, немој гледати ситну боранију.
 
Е Душане, Србендо стара, што се не угледаш на Иву Андрића, Јосифа Панчића, Селимовића, Немању Кустурицу...гледај великане, немој гледати ситну боранију.


Nemaju oni velikane.

Nemaju na koga da se ugledaju. Presitna je to boranija koja razmišlja samo tuđom glavoj jer svoje nemaju.
 
Догађаји око Вуковара веома су слични догађајима око Сребренице.

По договору Геншера и Туђмана, догађаји у Вуковару имали су за циљ да прикрију злочине хрватске државе према Србима, прикажу Хрватску као жртву и изнуде признање Хрватске као независне државе.

По договору Клинотона и Алије, догађаји око Сребренице имали су за циљ да прикажу муслимане као жртве у Бих и изнуде интервенцију УСА на страни муслимана у грађанском рату против Срба.

Западни политичари нису много инвентивни, понваљају рецепт сматрајући да су тако ефикаснији а да им је пројекат јефтинији.

Тако су веома сличан рецепт примјенили и у Рачку, иако се политика из Београда припремила за трећу подвалу, у случају Рачак, поред страних проматрача, који нису вијдели ништа протузаконито од стране србске полиције, Вилијам Вокер је то окарактерисао као масакр и покренуо припремљену машинерију Олбрајтове. (Иначе у високим круговима Америке, бомбардовње Србије се сматра Олбрајтовим ратом).

Иста је машинерија одиграла на сличан начин улогу и у Сребреници; али у Вуковару тој машинерији је трасиран пут - за који одговорност сноси и укупан србски народ. Немоћ и неприпремљеност за догађаје деведесетих вуче корјене од раније.
 
Americki ambasador Warren Zimmerman poslao je službenu notu hrvatskom predsjedniku vlade Franji Greguriću da zločini nad Srbima demantuju da je Hrvatska žrtva u ratu, te je teško očekivati da će postati međunarodno priznata.

Njemacka je prigovarala Hrvatskoj zbog tolerisanja zlocina prema Srbima i njemacka diplomatija je uvjeravala hrvatsku vladu da ce to usporiti priznanje Hrvatske.

Andrija Hebrang, Tudjmanov ministar izjavio je da je Hans Dietrich Genscher zahtjevao od Tudjmana da zrtvuje Vukovar zbog priznanja Hrvatske.

Odje nema govora o slucajnim desavanjima i neefikasnosti vojske u jedinoj operaciji deblokiranja kasarne JNA. Svo tesko naoruzanje JNA u kasarnama u Hrvatskoj, ostalo je kod Hrvata ili nije upotrebljeno, uprkos pricama koje su razne politicke struje sirile u bivsoj SFRJ, da je JNA naoruzala Krajinu. Na podrucju Krajine nije se nalazio ni jedan garnizon JNA od Knina do Banja Luke i ni jedan sa oklopnim jedinicama.


Nacin na koji je izvedena operacija Vukovar sa strateskog aspekta ukazuje da je u
pitanju cista ratna farsa, kojoj ako se pridodaju fakta kako je pripremana te kako je
vodjena odbrana tog istog Vukovara, nedvosmisleno ukazuju na svu smislenost
te nazovi vojne operacije, koja je ocigledno trajala onoliko dugo, koliko je bilo
neophodno da Srbi medijski izgube rat, a Hrvati steknu nezavisnost!!!!

Ono o cemu je u Hagu cutao Sloba, za spoznavanje istine vrednije je od svega sto je rekao!
Znaci da je i on imao interes da sakrije istinu!!

Nesto je pripretio Seselj, ali je ostalo samo na tome, nije "letilo perje",
medjutim bice interesantna njegova odbrana, morace progovoriti,
ako ga ne usutkaju!
On je bar dokazao ucesce Ace Vasiljevica u sticanju hrvatske nezavisnosti!
 

Хвала, ( мада не верујем у истог ). :)
Па то се зна још одавно. Њих двојица су били добри другари још из партије. Иста црвена школа је то.
Него ми није јасно зашто Хрвати Цобета називају ''балканским касапином'' кад им човек подарио независност? :confused:
 
Хвала, ( мада не верујем у истог ). :)
Па то се зна још одавно. Њих двојица су били добри другари још из партије. Иста црвена школа је то.
Него ми није јасно зашто Хрвати Цобета називају ''балканским касапином'' кад им човек подарио независност? :confused:

Несумњиво је да има људи који то знају одавно, али их има још више који мисле другачије.

Наравно да би Хрвати требали скинути бана и поставити Милошевића - он им је најзаслужнији за државу.

Мислим и да је Фрањо ишао на дискредитацију Рашковића управо због договора са Милошевићем. Рашковић је био један од најинтелигентнијих и најобразованијих политичара (иако се политиком није дуго бавио) на просторима бивше Југославије. Био је противник комунизма и противник Милошевића.
 
Хвала, ( мада не верујем у истог ). :)
Па то се зна још одавно. Њих двојица су били добри другари још из партије. Иста црвена школа је то.
Него ми није јасно зашто Хрвати Цобета називају ''балканским касапином'' кад им човек подарио независност? :confused:

Njihov mentalni sklop pociva na patoloskoj mrznji i lazi,
te spoznaja da su im srpski komunisti darivali drzavu uz sve nepotrebne domoljubne zrtve,
dovela bi do raspada istog, zato i zive u iluzijama o zlim Srbima,
sto ih neminovno uvlaci u dublju patologiju koja je sve izrazenija na njihovim fizionomijama,
dje su vec prepoznatljivi kao zombiji 21. stoljeca!
 
Poslednja izmena:
Несумњиво је да има људи који то знају одавно, али их има још више који мисле другачије.

Наравно да би Хрвати требали скинути бана и поставити Милошевића - он им је најзаслужнији за државу.

Мислим и да је Фрањо ишао на дискредитацију Рашковића управо због договора са Милошевићем. Рашковић је био један од најинтелигентнијих и најобразованијих политичара (иако се политиком није дуго бавио) на просторима бивше Југославије. Био је противник комунизма и противник Милошевића.

Ne zavaravaj se sa Raskovicem, profesore!
 
Не знам, мени је изгледао доста нормалан. Можеш ли рећи нешто више?

Niko nece reci da nije bio normalan,
ali napustiti narod ciji si lider
i to u najtezem momentu,
nije bas neka preporucljiva karakteristika!!!!!
 
Niko nece reci da nije bio normalan,
ali napustiti narod ciji si lider
i to u najtezem momentu,
nije bas neka preporucljiva karakteristika!!!!!

Био је немоћан - нашао се између двије ватре.

Срби у Хрватској су поражени током 90.те и у првој половини 91. године. Тада су многи Срби из Хрватске, прије Рашковића - рекли хебите си матер и отишли. Већина Срба у Хрватској је живјела ван Крајине, као што сам знаш Крајина као територијални вид аутономије - био је нижи степен аутономије од дотадашњег уставног положаја.

Политика је елиминисала утјецај Срба ван Крајине - и оставила Крајину, једино као облик организовања ради физичке заштите. Већина Срба је ту физичку заштиту потражила на неком другом мјесту.

Срби као конститутивни народ нису представљали никакву опасност за Хрватску. Хрвати су на први поглед добили рат - уствари су на дуги рок изгубили. Хисторијска заслуга србског народа за државност Хрватске није пука фраза - већ чињеница која у себи управо носи оно што и сама реченица каже. Хрвати су од своје државности изгубили онолико колико су Србима одузели та права....Да је тако у то се могу увјерити и данас - њихова политика се данас креира у Бриселу - њих нико ништа и не пита - постали су само појединци нечијег тржишта. Све су више немоћни да било шта промијене - опљачкани су, привреда уништена, дуг генерацијски.
 
Vukovar,dakle stvar više nego prosta i svima normalnim ljudima koji neće sebe a ni druge lagati.Cilj opravdava svaka sredstva a Zagreb je to tako i odradio u koriststicanja nezavisnosti i prebacivanja krivice na Srpsku stranu.
Dakle idemo od početka...
1990te godine na Demokratskim izborima (kako inače Hrvati vole da napominjaju) u Sr hrvatskoj još uvjek sastavnom djelu SFRJ pobjedila je ukupno gledajući HDZ.Takav redosled nije bio i u Vukovarskoj regiji gdje je pobjedu odnijela SDP,a za gradonačelnika je legalno izabran Salvko Dokmanović (Srbin).
Predsednik Vukovarskog regiona za HDZ je bio Timislav Merčep do tada obični mali čovjek anonimus,šef nekog malog gradilišta neke tamo leve i male firme...
Ali od tada iskompleksiran svojom visinom i potpuno ne poznati Merčep se probudio i preed ogledalom sebi goovorio:"Tomislav merčep,šef Vukovarskog HDZ-a".
U Vukovaru se formirla demokratska vlast Jugoslovensk iraspoređena da ako je Srbin gradonačelnik,zamjenik je Hrvat i tako u svim tjelima...
Tomislav Merčep je izabran za sekretara Sekretariojata naordne odbrane u Vukovaru.
Još jedan "epitet" pred oglealom kada ujutru obavi toaletu pred polazak u grad...
1991 u proljeće,a potom i tokom ljeta,Merčep praktično formira ilegalnu paralenu vlast u gradu.Postaje "glavni" za policiju,radio,otpuštanja sa posla...Strahom koji seje pomoću svoji koljača,on unosi nemir ne samo medju Srbima već i među onim hrvatima koji bi drugačije razmišljali.tada počinju nestanci Srba,i dizanje kuća i lokala u vazduh tokom noći viđenijem Srbima u tom djelu.
U tom periodu je oko 200 Srba nestalo tokom noći,koji su prvo privodjeni u zgradu narodne odbrane na mučenje i ispitivanje a potom su bili likvidirani bacajući njihova tjela u Vuku i Savu ili bi bili zakopani...
Kada bi se rodbina ujutru požalila Merčepu za nestale on bi se ljigav navodno čudio i govorio da ništa ne znao tome ali da će sve učiniti da se to sazna...
Otkazi sve više teraju Srbe da kreću napuštati svoje domove....U grad je prethodno stigla paravojna formacija ZNG i HOS-a,koja je merčepu pomogla da strahom preuzme kontrolu i nad policijom...
Dakle Tuđman nikako nije mogao da prihvati izabranu vlast u Vukovaru ikrenu je formiranjem paralelne vlasti koja će pomoću fašističkih metoda strahom ostvarivati njegove zmisli i praktično rukovoditi tim regionom.
zbog sve većih optužbi na strahovladu Merčepa Hrvatska vlada šalje povjerenika u taj region koji će izvestiti o pravom stanju.Čak i taj čovjek kojeg je lično Tuđman odabrao,dostavlja sledeće pismo u ljeto 1991ve...Dramatičan apel je dakle Hrvatskoj vladi uputio Marin Vidić "bili",njen izaslanik...
bivši povjerenik vlade Republike Hrvatske za Vukovar u kolovozu 1991. godine uputio najvišim predstavnicima tadašnje vlasti (predsjedniku Republike, premijeru, ministrima obrane i policije), ali i nekolicini oporbenih čelnika (Ivici Račanu, Savki Dabčević - Kučar, Draženu Budiši i Marku Veselici) upozoravajući na djelovanje postrojbi pod zapovjedništvom Tomislava Merčepa Imenovanjem Merčep Tomislava za sekretara Općinskog sekretarijata u Vukovaru došlo je do uzurpacije vlasti i koncentracije funkcija u jednoj osobi i to predsjednika HDZ-a te faktički zapovjednja ZNG-a, policijom te civilnim organima vlasti. Okružen ljudima sumnjivih moralnih i stručnih kvaliteta, bivšim kriminalcima, preuzeli su apsolutno nadzor nad svime u Općini Vukovar, ne prezajući od nasilnih i represivnih mjera nad građanima Općine Vukovar (bespravnim upadajem u privatne stanove, upućivanjem usmeno i pismeno u napuštene stanove osoba koje su tražile smještaj, pljačkanjem stanova, oduzimanjem privatnih vozila, nasilnim privođenjem na saslušanje pa čak i egzekucije. Takvim ponašanjem stvorio je u gradu opću psihozu straha među hrvatskim i srpskim pučanstvom što je rezultiralo masovnim bijegom iz grada, totalnom blokadom rada polcije, ZNG-a, organa uprave i stvorilo opću konfuziju...
Krajem Avgusta 1991 biva "uhapšen" do svojih nekih ljudi ali ubrzo biva oslobođen i poslat u zagreb praktično samo sedam dana prije otvorenog rata između Hrvatskih paravojnih postrojbi i jedinica JNA,koja više nije mogla da trpi provokacije i incidente napadima na nju.
Dakle u proljeće 1991 i ljeto Merčep je uz pomoć HDZ-a,i ZNG sejao strah smenjivao sve direktore fabrika koji su Srpske naiconalnosti a odgovoran je za nestanak i ubistvo preko 200 Srba u tome periodu tokom noći...
Hrvatska vlada se oglušila naa pismo svog povjerenika i sklonila merčepa jer je zadat več bio više nego uspešno obavljen,rat je bio na samom pomolu i trebalo ga je sačuvati za poslove u drugom djelu hrvatske.Po povratku Zagreb bio je sa svojim najvernijim ljudima iz Vukovara,odgovoran za ubistvo čuvene ugledne Srpske porodice Ze,i kasnije za masovne masakre nad Srbima u Pakračkoj poljani i Krajini...
Da se vratimo na Vukovar...
U situaciji kakav je kakv su izbor imali Srbi? Ili da pruže otpor i zaštite se od smrti koja ih vreba tokom noći,ili da napuste svoja vjekovna ognjišta i odu negde gdje neće imati krov nad glavom ni posao...
JNA je tada bila potpuno regularna vojna jedinica i po ustavu morala je da zaštiti onaj narod koji je otvoreno napadnut i koji trpi gubitke.U ovom slučaju više je nego jasno da su to bili Srbi.jasenovački ponor je otvoren...
takva situacija,hrvatsku je stavila u nezavidan položaj u očima svjetske javnosti,i genšer (zaštitnik) je Tuđmana oštro upozorio da mora istinu o merčepovim klanjima što prije nekako okrenuti na svoju stranu,i Srbe proglasiti agresorima jer od nezavisnosti očito nema ništa...
Tada se merčep povlači na sigurno iz zagreba a u Vukovar šalju jatsrebovi koji će takođe na vrijeme da zbrišu (pre nego što padnu Bogdanovci) isvoje saborce ostave na cjedilu.Navodno otišli su po pomoć za koju su i sami znali da neć doći...
Nastaviće se
 

Back
Top