Najvise zakona ima u najpokvarenijoj drzavi..

Nisam gledala. Recimo, kada bi bilo tačno to da što se više uplićemo da nešto
poboljšamo, popravimo oko sebe, što više zakona uvodimo, to je situacija gora,
onda bi i dete psihopata moglo biti posledica tog uplitanja.
Ma ne...drugi su uzroci toga
Samo kontriram ovde da bi moglo da se razmišlja i u drugom pravcu i da bi
bilo diskusije. I sama bih pre otputovala u neku uređenu državu u kojoj zakoni
postoje nego u neku gde ništa ne funkcioniše. I sama sam uplašena koliko
i ostali.. čisto da ne ispadne da sam ja ovde Lao Ce.. :lol:
Da, jeste komplikovano. Mislim da je uzrok tome što nekada je vera u boga upravljala moralom ljudi, a i nije bilo toliko raznih mogućnosti.
Ako pričamo o nečemu benignijem od onog malopre, u čovekovoj prirodi je da se pravi blesav dok mu ne podvikneš ili ga ne zvekneš po džepu. :lol:

Stalno je to ista prica, vernici pricaju lazne price, wannabe, izmisljaju razne stvari , a onda ocekuju da se svi upecaju na to...

Ne znam zasto su takvi , narocito zato sto u bibliji i u religiji imaju sablone i putanju za to kako razumeti ljude.....ali im to nikad ne odgovara jer trazi od osobe da se debelo naoruza vrednostima....

Ima jedna istinitija tvrdnja od ove tupave, da je najvise zakoina u najpokvarenijoj drzavi...

A to je pametan i inteligentan osmisljavaju jednostavne zakone, a lukavi i glupi zakone sa rupom....

To bi znacilo da ljudi treba da traze najinteligentnije i da ih puste da se bave zakonodavnim poslom...bez obzira koja su struka....
Ali to nije najvaznija stvar ljudima.....a trebala bi da bude..

Ne pricam ja o Lao Ceu....on i konfucije su razvili metod kako da od glupog naroda napravis najpametniju mogucu radnu snagu....to je izuzetan poduhvat totalno u suprotnosti sa Lao Ce ideologijom u ovoj prici, ali je u skladu sa konfucijevom..
Pa kako su onda napravili nešto zajedno, kad je jedno u suprotnosti sa drugim?
Ne, samo je Konfučije bolje prihvaćen i shvaćen i od vladara i od običnog naroda.

Ma ne...drugi su uzroci toga

Da, jeste komplikovano. Mislim da je uzrok tome što nekada je vera u boga upravljala moralom ljudi, a i nije bilo toliko raznih mogućnosti.
Ako pričamo o nečemu benignijem od onog malopre, u čovekovoj prirodi je da se pravi blesav dok mu ne podvikneš ili ga ne zvekneš po džepu. :lol:
Ima. Ali ima i onih koji zakone vide kao izazov. Koji izuzetno uživaju u
igri mačke i miša sa policijom, pa delo počine zbog te igre same. To
je nešto vrlo slično kockanju.

Lao Ce bi se mogao uporediti sa vernikom koji ne sudi, nego prepušta
sve Bogu. Konfučije bi se mogao uporediti sa onim vernicima koji sami
sporvode ''Božije zakone''. Mada ni jedan ni drugi nisu bili vernici.

E sad si dobro rekla...
Tako je i danasnji svet pun vernika tipa sve ce bog to da sredi ja radim sta mi se radi , i ima i vernika koji bi rado da se ponasaju po bogougodnim zakonima....a da ni jedni ni drugi nisu vernici...

Zaboga ako on vidi kako da prevari ili opljacka, zar bi mu bog to dozvolio u glavi da vidi da nije zeleo da to uradi...

Svaki zakon, pisani ili nepisani izaziva da bude srušen. Gde god postoji
neki zakon, tu postoji makar jedan čovek koji ima inspiraciju da ga prekrši.
Svako od nas ima to u svom iskustvu. Neće sve svi ljudi osetiti pozvanim
da prekrše sve zakone, već će svako prema svojim sklonostima da se
usmeri na neke određene.
I to je sasvim prirodno..

Ima jedna istinitija tvrdnja od ove tupave, da je najvise zakoina u najpokvarenijoj drzavi...

A to je pametan i inteligentan osmisljavaju jednostavne zakone, a lukavi i glupi zakone sa rupom....

To bi znacilo da ljudi treba da traze najinteligentnije i da ih puste da se bave zakonodavnim poslom...bez obzira koja su struka....
Ali to nije najvaznija stvar ljudima.....a trebala bi da bude..
Parametri, pametan i inteligentan sami po sebi ništa ne znače u ovoj tvrdnji.
Jer, šta ako je pametan i inteligentan, lažov i krade?

Pa vi ste je pomenuli, taj neki filozof je to upotrebio u svojoj floskuli...

Smatram da misli covek da se zakonima ne uredjuje sustina odnosa nego se redjaju forme zabrana....
E sad, pravnici imaju teorije kako se to radi , nije da nemaju, menadzeri imaju neke druge teorije u praksi , ali to je posao za dizajnera sistema....osobu koja duboko sagledava sve odnose i kako ce ljudi da reaguju na neki odnos i kako se medjusobno pokrivaju razlicita uredjenja razlicitih odnosa...

Treba ti malo i talenat za takve stvari , verovatno ce se videti i kao advokatski talenat...a i razumevanje ljudi i njihovih reakcija , sto je opet menadzerski ili liderski talenat...
U svakom slucaju, smatram da postoje ljudi koji to umeju lepo da urade i ljudi koji su opaljeni mokrom krpom po glavi i totalno nesposobni da to urade...

Kad imas jedno pravilo nakaradno postavljeno , onda uvodjenje 2,3,4,5 zakona koji pokriva povezane stvari ne resava problem nego jos donosi haos u kooperaciji povezanih sluzbi ili onoga sto treba da se uredi...

Ne treba ocekivati od zakonodavne vlasti u Srbiji dobre zakone, jer su seljaci , povrsni su , imaju takvu svest, kad gledate debate o zakonima, vidite uocavanje i natezanje oko nekih detalja a ceo sistem je nakaradan...lose osmisljen...
Ima kad je sistem dobro osmisljen za losu namenu....ja ne verujem da ijedan pravnik moze da slucajno napravi tolike rupe koje ce se sukcesivno iskoristavati narednih 36 meseci...
Tu se onda moze govoriti o najpokvarenijoj drzavi...pokvarena je u dva smisla, prvo nikad nece biti opravljena...sukobi ce se samo gomilati , a drugo ima pokvarene namere da je to ugradjeno da bi se iskoristio polozaj onoga ko ce misljenjima ministra talasati kako hoce u tom novostvorenom bezakonju...

Kazem zakonodavci bi trebalo da budu najsvesniji i najsavesniji ljudi , a ne ljudi po direktivi....kako je u Srbiji...Ali dobro , takav narod, takva svest o vaznosti u zivotu, sto bi rekli , jesu svajcarci i tajlandjani najbolji prijatelji , ali pristup zivotima svojih gradjana je totalno razlicit....
Uvrnutost jednog naroda se moze videti i kad narod pocne da leluja, npr vise ne shvata sta je stetno a sta nije po njega, oguglao na silne zakone u kojima je ostecen...

Secam se prvog odlaska u studentsku polikliniku , neverovatna stvar....jasan pristup da pacijenti postoje zbog servisa a ne servis zbog pacijenta....Sedis satima i razmisljas kako je to moguce da je toliko deformisano...i jasno je kako , lekari iz studentske poliklinike imaju odredjene fiksne plate i poprilicno zdravu populaciju i moze im se da budu totalne neznalice i nestrucni i da ih ne interesuje kad ce biti pruzena usluga i kakvog kvaliteta...
Eto ti istovremeno primer kako moze nakaradno da se definise sistem...i kako moze biti ako se razvija dalje oko njega ceo sistem nakaradan....
A resenje je jednostavno.....resis probelm ocekivanja i postavis prioritete , vremenske i ciljne i resis problem..
Tako rade dobri menadzeri , tako mogu da rade i imaju znanja i dobri zakonodavci...ili pravnici...
Nemoj da mislite da nema duboko svesnih pravnika...ima...Sa pravnicima se moze jos i najdublje mozgati o kvalitetnom uredjenju odnosa...ne sa svakim, ali ima ih..

Ali osim u izuzetno velikim firmama , nigde se ne ceni dobar dizajner sistema, jer se ne shvata dobit koju takav covek moze da odradi sa timom...
Ima jedna prakticna deformacija dizajnera sistema, nije organizator nego menadzer...Dok organizator moze imati svrhu da organizuje nesto , menadzer moze imati svrhu da menadzerise nesto , da hendluje neke nakaradne odnose....npr organizovati turu rok benda je jedno a menadzerisati rok bend je druga stvar....turneja je na prvom mestu u prvom slucaju , a bend i hendlovanje svih problema i ponasanja je u drugom slucaju...

Tako se moze raditi i u drzavi , organizovati drzavu i menadzerisati je, shvatiti je kao svoju prcvarnicu i onda izjavljivati da ti je narod samo trosak i suvisan, jer trazi trosak za zdravlje, za prezivljavanje, i za zivljenje, dok bi samo imovina nad teritorijom drzave, oranicama i sumama i parcelama bila finansijski dobitak, a to je upravo kao osnovu svoje domacinske politike izjavio Vucic...ja cu biti dobar domacin sa zemljom, a za ljude me zabole tuki, i to je proslo kod ljudi , gledali na RTS i proslo....

Da skratim, gde ima najvise zakona, tamo gde se najvise krse, i tamo gde se najmanje razumeju....
Znaci osmisli zakone tako da se ono malo sto ih osmislis tesko ko usudi da ih prekrsi i da svima budu razumljivi i jasni i resio si problem sa malo reci...

Menadzeri i kreatori sistema imaju tu poslovnu osobinu da dizajniraju sistem da je sa sto manje reci moguce preneti jasno informaciju...i vrlo vazna stvar, svaku mogucu situaciju...To sam video da Srpski narod posto razmislja iz prsta, nema pojma sta je....on to radi u letu....Svaki prvi sneg u januaru ili decembru ili februaru je iznenadjenje ...ali svake godine...

Džaba dobar zakon ako nema ko da ga sprovodi..
Pomenuh na prethodnoj temi uzbunjivača, Aleksandra Obradovića i njegovu sudbinu.. i to je samo kap u moru ludila.
Evo ga zakon o zaštiti uzbunjivača, opširan, detaljan,
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_uzbunjivaca.html
Dakle, savjestan čovjek je postupio po ovom zakonu, gradjanin zemlje kojeg zemlja treba da štiti, šta se dešava nakon toga, totalni apsurd!
Zemlja, sudstvo te zemlje, vlast, i svi ostali vezani za državu javno linčuju čovjeka koji se poziva na njihov zakon, nema tog sudije ili advokata da ga odbrani, a što je najgore ni naroda! Dakle, jasna poruka svima je da pošten, savjestan i častan ovde strada, i da to nisu vrijednosti koje nam trebaju u ovom društvu, ispalo je umjesto "svi za jednog, jedan za sve", "jedan za sve, niko za jednog" ovo je činjenica, a sve ovo znači da sistem u Srbiji nije ništa drugo nego nadrealizam!

Zanimljiva paralela,

Masovnom ubici (20 godina) u Srbiji preti 20 godina robije za 9 ubijenih i 12 ranjenih.
Matematički ispada ovako, po 2 godine za svaku ubijenu osobu, i 2 godine za 12 ranjenih.

U Americi, masovnom ubici iz Buffala (19 god) donešena je presuda za, 10 ubijenih i 3 ranjena, od 11 doživotnih robija i preti mu smrtna kazna.
Matematički, za svako ubistvo po jedna doživotna robija, i za tri ranjena jedna doživotna robija.

Zanimljiva paralela,

Masovnom ubici (20 godina) u Srbiji preti 20 godina robije za 9 ubijenih i 12 ranjenih.
Matematički ispada ovako, po 2 godine za svaku ubijenu osobu, i 2 godine za 12 ranjenih.

U Americi, masovnom ubici iz Buffala (19 god) donešena je presuda za, 10 ubijenih i 3 ranjena, od 11 doživotnih robija i preti mu smrtna kazna.
Matematički, za svako ubistvo po jedna doživotna robija, i za tri ranjena jedna doživotna robija.
A obe države imaju zakone vezane za ubistvo. Ne znam koja ih nema.
Ali nemaju sve države jednaku količinu zakona i ni jedna nema zakone
baš o svemu.

Ova paralela je zanimljiva za neku drugu temu. Da li je pravda osveta?
Kakvog smisla ima osuditi nekoga na 11 doživotnih robija kada može da
odrobija samo jednu?

Lao Ce je anarhista. On bi svakoga prepustio samom sebi. Što je potpuno
poverenje u čoveka i prirodne zakone.
e tako je u americi. Svaki covek je zakon i svet za sebe. Radi ko sta oce bez ikakvog obzira na okolinu.Haos.
A pogledajmo Iran gde je Koran jedini "zakonodavac"..........red, disciplina, svako deluje u interesu zajednice, .........gradjani zive u totalnoj sigurnosti i bez straha od spoljnog sveta, nasuprot zapadu a pogotovo americi gde gradjani imaju ulazna vrata sa 6 brava, i u najmanju ruku poseduju mitraljez radi zastite golog zivota a na ulicu izlaze samo kolko da ne umru od gladi u svojim kucama, stanovima pretvorenih u srednjovekovne tvrdjave.

Ona koja ima najviše zakona.
To je samo zaključak, koji može biti tačan ili netačan.
Fale nam premise koje će to i da potvrde, odnosno da daju odgovor na zašto.
Tako i ja isto mogu da kažem da je najpokvarenija država ona koja ima najmanje zakona.
Prihvatanje bilo kojeg zaključaka bez razumevanja prethodnih premisa, zdravo za gotovo je samo odraz nekritičkog mišljenja.

To je samo zaključak, koji može biti tačan ili netačan.
Fale nam premise koje će to i da potvrde, odnosno da daju odgovor na zašto.
Tako i ja isto mogu da kažem da je najpokvarenija država ona koja ima najmanje zakona.
Prihvatanje bilo kojeg zaključaka bez razumevanja prethodnih premisa, zdravo za gotovo je samo odraz nekritičkog mišljenja.
Pođi od bilo kakve male zajednice i pravila. Gde je harmonija, pravila
nema. Sve se odvija spontano. Čim nastaje potreba da se neka pravila
uvedu, zači da harmonije više nema i da neko nešto ne radi kako treba.
Što je više onih koji greše, to je veća potreba za pravilima i tako u
nedogled.

Back