Najvise zakona ima u najpokvarenijoj drzavi..

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
86.792
Tacit

A zašto je to tako, objašnjeno je u ovoj priči

Konfučije je došao kod Lao Cea, i pitao ga:

– Šta je dobro? Šta je zlo? Daj mi jasno opredeljenje. Pošto je čoveku neophodno da se na nešto osloni u svom delovanju.

Lao Ce je rekao:

– Opredeljenja stvaraju konfuziju, jer podrazumevaju razdvajanje. Kad kažete da je jabuka jabuka, a čovek je čovek … vi ih razdvajate. Vi kažete da čovek ne jede jabuku. Život je jedno kretanje, u tom trenutku, kada ste dali opredeljenje stvarate konfuziju. Sve definicije su mrtve, a život je uvek u kretanju. Detinjstvo se kreće prema mladosti, mladosti prema zrelosti, itd, zdravlje se kreće prema bolesti, bolest prema zdravlju. Gde ćete povući liniju, kako bi ih razdvojili? Zbog toga su opredeljenja uvek lažna, ona produžavaju neistinu, tako ne opredeljujte! Ne govorite šta je dobro, a šta je zlo.

Konfučije je pitao:

– Kako onda voditi i usmeravati ljude? Kako ih učiti? Kako ih učiniti boljim i moralnijim?

Lao Ce je odgovorio:

– Kada neko pokuša da napravi drugog boljim, u mojim očima to predstavlja greh. Što više gospodari pokušavaju da stvore red, tim je viši nered! Prepustite svakog samom sebe!

– Ta pozicija izgleda opasno. Da li se društvo može zasnivati na toj poziciji? – Konfučije je produžavao da pita, a Lao Ce je samo ponavljao:

– Priroda je dovoljna, ne treba joj nikakav moral, priroda je prirodna, ona nije prinudna, ona je spontana. U njoj je dovoljno nevinosti! Znanje nije potrebno!

Konfučije je otišao zbunjen. Nije mogao da spava celu noć. Kada su ga učenici pitali o susretu sa Lao Ceom, on je odgovorio:

– To nije čovek, to je – opasnost. Izbegavajte ga!

Kada je Konfučije otišao, Lao-Ce se dugo smejao. Svojim učenicima je rekao:

– Um je barijera za razumevanje, čak i um Konfučija! Nije me uopšte razumeo. I bez obzira šta kasnije da kaže o meni, biće neistina… On smatra da stvara red u svetu! Red je svojstven svetu, on je uvek tu. A onaj ko pokušava da stvara red, stvara nered…

Da li i vama razmišljanja Lao Cea izgledaju opasno?

Tacit

A zašto je to tako, objašnjeno je u ovoj priči

Konfučije je došao kod Lao Cea, i pitao ga:

– Šta je dobro? Šta je zlo? Daj mi jasno opredeljenje. Pošto je čoveku neophodno da se na nešto osloni u svom delovanju.

Lao Ce je rekao:

– Opredeljenja stvaraju konfuziju, jer podrazumevaju razdvajanje. Kad kažete da je jabuka jabuka, a čovek je čovek … vi ih razdvajate. Vi kažete da čovek ne jede jabuku. Život je jedno kretanje, u tom trenutku, kada ste dali opredeljenje stvarate konfuziju. Sve definicije su mrtve, a život je uvek u kretanju. Detinjstvo se kreće prema mladosti, mladosti prema zrelosti, itd, zdravlje se kreće prema bolesti, bolest prema zdravlju. Gde ćete povući liniju, kako bi ih razdvojili? Zbog toga su opredeljenja uvek lažna, ona produžavaju neistinu, tako ne opredeljujte! Ne govorite šta je dobro, a šta je zlo.

Konfučije je pitao:

– Kako onda voditi i usmeravati ljude? Kako ih učiti? Kako ih učiniti boljim i moralnijim?

Lao Ce je odgovorio:

– Kada neko pokuša da napravi drugog boljim, u mojim očima to predstavlja greh. Što više gospodari pokušavaju da stvore red, tim je viši nered! Prepustite svakog samom sebe!

– Ta pozicija izgleda opasno. Da li se društvo može zasnivati na toj poziciji? – Konfučije je produžavao da pita, a Lao Ce je samo ponavljao:

– Priroda je dovoljna, ne treba joj nikakav moral, priroda je prirodna, ona nije prinudna, ona je spontana. U njoj je dovoljno nevinosti! Znanje nije potrebno!

Konfučije je otišao zbunjen. Nije mogao da spava celu noć. Kada su ga učenici pitali o susretu sa Lao Ceom, on je odgovorio:

– To nije čovek, to je – opasnost. Izbegavajte ga!

Kada je Konfučije otišao, Lao-Ce se dugo smejao. Svojim učenicima je rekao:

– Um je barijera za razumevanje, čak i um Konfučija! Nije me uopšte razumeo. I bez obzira šta kasnije da kaže o meni, biće neistina… On smatra da stvara red u svetu! Red je svojstven svetu, on je uvek tu. A onaj ko pokušava da stvara red, stvara nered…

Da li i vama razmišljanja Lao Cea izgledaju opasno?
Lao Ce priča o opasnosti formalnog morala a Konfučije se boji društva bez morala....

Kako to misliš nije se znalo? Možda se samo drugim rečima opisivalo?

Da se nije znalo da u ljudima postoji nešto što ih nagoni da čine loše
Konfučije ne bi ni pitao kako naučiti ljude da budu bolji.
Psihologija je mlada nauka, verujem da se tada nisu razumeli koreni zla, a i ako se nešto znalo pripisivalo se svima tj. nekom tipičnom, uprosečenom čoveku. Npr. svaki čovek je dobar samo da... Ne nije svaki čovek dobar. Ili baš to što kažeš da u svim postoji nešto što ih nagoni da čine loše...pa u nekima je to nešto zanemarljivo pa za njih ne možemo da tvrdimo isto i primenimo isti tretman kao za ove prve...Zato i postoji zakon.

Lao-Ce i njegov taoizam su možda mogli da prođu u ono vreme.
U uređenom i modernom društvu moraš se pridržavati određenih pravila
i društvenih normi.
Verovanje da su svi ljudi dobri, da će u svakoj situaciji postupiti ispravno
i da je danas moguće živeti u skladu sa prirodom je čista glupost.

Čak i Lao-Ce govori o prirodnim zakonima i prirodnom toku stvari.
I time sam sebi skače u usta - odakle ne samo on, već bilo ko zna,
šta je prirodni tok stvari?

Primer:
Vidiš slepog čoveka kako kreće preko ulice na crveno, auto juri na njega.
Jel prepuštaš čoveka prirodnom toku stvari ili ga povlačiš nazad?

Psihologija je mlada nauka, verujem da se tada nisu razumeli koreni zla, a i ako se nešto znalo pripisivalo se svima tj. nekom tipičnom, uprosečenom čoveku. Npr. svaki čovek je dobar samo da... Ne nije svaki čovek dobar. Ili baš to što kažeš da u svim postoji nešto što ih nagoni da čine loše...pa u nekima je to nešto zanemarljivo pa za njih ne možemo da tvrdimo isto i primenimo isti tretman kao za ove prve...Zato i postoji zakon.
Mlade su nauke zato što je napravljen restart. Šta se pre znalo, a šta
ne, prilično je zamagljeno. A naša je priroda ista i onda i sada. Meni
zaista deluje da se sa zakonima pravi sve veći haos. Da imamo
situaciju makar u jednoj državi da je sve dobro zahvaljujuči dobrim
zakonima, ali tako nešto ne postoji.

Lao-Ce i njegov taoizam su možda mogli da prođu u ono vreme.
U uređenom i modernom društvu moraš se pridržavati određenih pravila
i društvenih normi.
Verovanje da su svi ljudi dobri, da će u svakoj situaciji postupiti ispravno
i da je danas moguće živeti u skladu sa prirodom je čista glupost.

Čak i Lao-Ce govori o prirodnim zakonima i prirodnom toku stvari.
I time sam sebi skače u usta - odakle ne samo on, već bilo ko zna,
šta je prirodni tok stvari?

Primer:
Vidiš slepog čoveka kako kreće preko ulice na crveno, auto juri na njega.
Jel prepuštaš čoveka prirodnom toku stvari ili ga povlačiš nazad?
Ne, nisu mogli da prođu ni u ono vreme. Konfučijanizam je potpuno
zavladao. Strah je prevladao.
On nije verovao da će ljudi u svakoj situaciji postupiti ispravno, već
u zakone prirode koji čine da ti nije dobro onda kada ne radiš dobro.
Prirodan tok stvari ne podrazumeva da nećeš drugima pomoći kad
treba, već da nije potrebno uvoditi zakon po kome ćeš morati da
pomogneš.

A na kom nivou ti ocekujes objasnjenje ovog sto si postavila..

Da razumeju forumasi , da razumeju najsvesniji medju njima, da razumes ti , sta god to bilo , da razumeju i da se sloze , posto to nije isto , da razumeju da se sloze i da prihvate, posto ni to nije isto...

Komplikujem....
e pa vidis zato je Lao Ce mudrac za narod....za nivo do 80IQ i to je to...

Takvim ljudima ne treba vise, smatraju to ruganjem....komplikovanjem...
Ne postoji nacin da shvate niti da se sloze niti da prihvate sistem koji je za IQ preko 80.

Medjutim tu se krije jedan apsurd....
Lao Ce kaze treba pustiti ljude da budu prirodni....a to ne znaci ono sto IQ ljudi od 80 razumeju kao sedi u ladovinu i pij pivo....
To znaci da treba da se pusti onaj od 150IQ da radi na svoj nacin....a to nece nijedan od IQ 80 da dozvoli....nego ce da sputa, ubije i zabrani...

Da li je onda ispunio reci Lao Ce, nije...usmerio je sve prema sebi....

Resenje jeste jednostavno , ali rekoh , nece ga prihvatiti ljudi , kao ni objasnjenje price...

Da bi neko mogao da razume pricu , morao bi da bude neko ko razume pricu...
A to je nemoguce....jer onda ili ne bi bio na fgorumu , ili ne bi ziveo u Srbiji ili se samo zaebava sa odgovorima...

Naravno moguce je ali to je 1, 2 , to se zove izuzetak....

Nego ja da pitam, da li vi mislite da li sam ja u pravu sto mislim da ne bi razumeli pricu da pokusavam da vam objasnjavam....
Vidjeno je mnogo puta ovde, i u prici se pominje da je van dometa...
Ali se pominje i jos nesto , a to je da ne treba nasilu menjati hijararhiju sposobnosti....Tu ima malih spoticanja jer jedno je edukacija drugo tutorstvo , trece je patronat...

Nego da ostanem neodgonetnut, a da odgovorim..

Lao Ce je povrsan i jednostavan , protagonista prirodnog uredjenja, i animalizma..
Zato se gordo smeje reakcijama Konfucija , koji je na kraju ipak formirao filozofiju za priglup svet, a ne za pametan svet...

To znaci da nije tacno to sto kaze Lao Ce, bar u jednom segmentu...sto je ok, retko se moze naci nesto sto je tacno...
Ono sto je pipavo je koliko biti prirodan, tj da li se uciti pismenoscu....razmeni znanja...
Znanje bez razumevanja je samo zelja za zloupotrebom i sticanjem moci....
Sa druge strane, niko ne sprecava osobu da tokom sticanja znanja stice i zrelost potrebnu za ta znanja, ali je retko , zavisi od okolnosti , od pocetka trenutka sticanja znanja , od IQ, mnogo uslova i zahteva...

Tako da je velika sansa da ce osoba uleteti u oblast zelje za zloupotrebom sticanjem moci...To se moze resiti segrtovanjem, tj statusom djaka duze nego sto je minimalno potrebno..

Sa druge strane je konfucije, u praksi je ispeglao teorije njegovog ucitelja...ali to je nebitno , gledamo samo pricu...
U prici je osoba koja se plasi zloupotrebe moci i moci bez znanja...
I znanja bez shva\tanja..

Naravno glupo je da ih obojicu gledamo kao mislioce paralelnih kontrolnih sistema...jer nemaju cak ni jedan ni u ideji ni u izgradnji...
Lao Ce zastupa stav bez ikakve kontrole je najbolje, sto je apsurd, ali je istovremeno i animalni pristup, ko se pokolje poklao se, ko prezivi preziveo je...to je dobro....a nije...ali sta ces, rekoh IQ 80

Postavlja se pitanje zasto je Lao Ce protiv opredeljenja....?
On sam kaze, znanje je nepotrebno , pa je sve stvar iskustva pojedinca i njegovog biranja...
Sa druge strane opredeljenje daje sansu da se neka iskustva cesce dogode....opredeljenje prema dobrom provodu , opredeljenje prema dobrim ponasanjima...

Eto tako mogu da odgovorim, a da ne pomenem sustinu niti da objasnjavam pricu...Nego samo opletem po ucesnicima...

Doduse, kako spojiti Tacita i pricu o Lao Ce?
To je vec za obicnu raju zadatak, posto je ocigledno spojeno nekako...
Verovatno zelja da svi budemo u neuredjenom animalnom drustvu....samo pazite u animalnom drustvu je normalno da najslabiji rade za najjaceg, da spremaju hranu , sve sto im najjaci kaze...
U prevodu nemoj da ja kao najaci moram da kazem baki u komsiluku ajd spremi mi teglu ajvara idem sa drustvom na neku zurku pa mi treba da nesto jedemo posle ponoci...Ona mora to da zeli da pokloni....

Mlade su nauke zato što je napravljen restart. Šta se pre znalo, a šta
ne, prilično je zamagljeno. A naša je priroda ista i onda i sada.
Bila je deo filozofije ali se nije bavila čovekom pojedincem u smislu proučavanja korena njegovih motiva, emocija, karaktera...Tada se nije znalo ni za neurološke procese koji su podloga za psihičke procese.
Slažem se da je naša priroda ista i onda i sada, mada je sada upravljana i obogaćena znanjem.
Meni
zaista deluje da se sa zakonima pravi sve veći haos.
Svet se tehnološki i društveno razvija, pa neke situacije nekad nisu ni postojale.
Ali suština svega je ovo
Definitivno je jedna od osnovnih i najizraženijih karakteristika psihopata pot-
puno odsustvo savjesti. Psihopata će se služiti svim sredstvima zarad ostvarenja
sopstvenih ciljeva. Uslijed nedostatka savjesti, pri ostvarenju vlastitih ciljeva ga
neće kočiti ništa osim eventualno pojedinih pravila utvrđenih u okviru prav-
nih i zakonskih okvira društva (Martinović, 2007)
Mračna trijada ličnosti je samo krajnost, da spominjemo narcise, sebične, agresivne...
Da imamo
situaciju makar u jednoj državi da je sve dobro zahvaljujuči dobrim
zakonima, ali tako nešto ne postoji.
Zakon ne može da iskoreni loše stvari ali tu je da ih drži pod kontrolom.
Kao što ne prepustiš baštu samoj sebi i korov da raste kako on hoće, nego ga čupkaš i dozvoljavaš i plemenitim biljkama da žive. :)

Doduse, kako spojiti Tacita i pricu o Lao Ce?
To je vec za obicnu raju zadatak, posto je ocigledno spojeno nekako...
Verovatno zelja da svi budemo u neuredjenom animalnom drustvu....samo pazite u animalnom drustvu je normalno da najslabiji rade za najjaceg, da spremaju hranu , sve sto im najjaci kaze...
U prevodu nemoj da ja kao najaci moram da kazem baki u komsiluku ajd spremi mi teglu ajvara idem sa drustvom na neku zurku pa mi treba da nesto jedemo posle ponoci...Ona mora to da zeli da pokloni....
Čovek je u svojoj suštini čovek, a ne životinja. Tako da sve što si izveo iz
pretpostavke da je čovek u suštini životinja, samo nije tačno i vodi te u
sve veće i netačnije komplikacije u razmišljanju.

Bila je deo filozofije ali se nije bavila čovekom pojedincem u smislu proučavanja korena njegovih motiva, emocija, karaktera...Tada se nije znalo ni za neurološke procese koji su podloga za psihičke procese.
Slažem se da je naša priroda ista i onda i sada, mada je sada upravljana i obogaćena znanjem.

Svet se tehnološki i društveno razvija, pa neke situacije nekad nisu ni postojale.
Ali suština svega je ovo

Mračna trijada ličnosti je samo krajnost, da spominjemo narcise, sebične, agresivne...

Zakon ne može da iskoreni loše stvari ali tu je da ih drži pod kontrolom.
Kao što ne prepustiš baštu samoj sebi i korov da raste kako on hoće, nego ga čupkaš i dozvoljavaš i plemenitim biljkama da žive. :)
Oh, da.. čak i baštu treba prepustiti samoj sebi.. Pa onda imamo vedsku
poljoprivredu koju Indijci sebično čuvaju za sebe. Možeš je studirati samo
u Indiji. O tome sam i na Biljkama pisala. Što više prskamo i tamanimo
štetočne i krove, to je gore. Treba posmatrati kako biljke opstaju u prirodi
u savršenoj harmoniji bez uplitanja čoveka.

Da li su psihopate posledica nečega?

Čovek je u svojoj suštini čovek, a ne životinja. Tako da sve što si izveo iz
pretpostavke da je čovek u suštini životinja, samo nije tačno i vodi te u
sve veće i netačnije komplikacije u razmišljanju.
Pa cak ni najreligiozniji covek nece izjaviti glupost u smislu tretiraj zivotinju kao coveka jer je coveku nalik....
Cela Biblija je niz uputstava kako se postaviti prema zivotinjama sa ljudskim likom....
Ali mislim da je glupo ovo sto sam povukao bibliju , posto si ti pripadnik pokreta prirodxda ce nam sve reci , tako da je jedini pravi odgovor, sacekaj i priroda ce ti uputiti pravi odgovor ......
Ali da se ne ljutis na mene kad se to desi, a desice se...

I jos jednu stvar, da onda ne izjednacavas coveka i ljude...jer onda su ti ljudi ljudi , da ne ulazim sta sve vidis pod ljudima....a covek ti je nesto sto je bez razloga idealizovano a nije, ....sto bi rekao Lao Ce, uveli smo razliku izmedju jabuka i ljudi...

Poslednja izmena:
Oh, da.. čak i baštu treba prepustiti samoj sebi.. Pa onda imamo vedsku
poljoprivredu koju Indijci sebično čuvaju za sebe. Možeš je studirati samo
u Indiji. O tome sam i na Biljkama pisala. Što više prskamo i tamanimo
štetočne i krove, to je gore. Treba posmatrati kako biljke opstaju u prirodi
u savršenoj harmoniji bez uplitanja čoveka.
Napisala sam da čupaš korov.
Da li si gajila baštu sa cvećem tako što si prepustila korovu da raste kako hoće?
Ili da živiš u faveli prepuštenoj bandi psihopata. To ti je najbolji primer šta se dešava kad zavlada bezakonje.
Da li su psihopate posledica nečega?
Posledica su loše razvijene funkcije amigdale i veza sa prefrontalnim korteksom i ostalim delovima mozga. Nije to nešto najnovije, uveliko se već zna.

Napisala sam da čupaš korov.
Da li si gajila baštu sa cvećem tako što si prepustila korovu da raste kako hoće?
Ili da živiš u faveli prepuštenoj bandi psihopata. To ti je najbolji primer šta se dešava kad zavlada bezakonje.

Posledica su loše razvijene funkcije amigdale i veza sa prefrontalnim korteksom i ostalim delovima mozga. Nije to nešto najnovije, uveliko se već zna.
Mogu biti i posledica pogrešnog načina života kroz generacije?

Mogu biti i posledica pogrešnog načina života kroz generacije?
Pa sad...sve može da se podvede pod posledicu nekakvog života kroz generacije. Čitava evolucija je na tome bazirana.
Ako misliš na biloško genetsko nasleđe onda ima uticaja, mada se može javiti kao i svaka druga genetska varijacija koja nije nasleđena. Ako misliš na kulturno nasleđe - da, ima uticaja ali samo na ispoljavanje ponašanja, ali ne i na predispozicije. Jesi li gledala film Razgovarajmo o Kevinu?
Poenta je da to postoji kao prirodni fenomen koji pouzrokuje čitav niz loših posledica na mnoge nedužne ljude. Svo zlo i toksično ustrojstvo sveta potiče od ljudi bez savesti i empatije. Ne sme se takav jedan faktor zanemariti i podvesti pod "svi ljudi..." Ne, nisu svi ljudi isti.

Pa sad...sve može da se podvede pod posledicu nekakvog života kroz generacije. Čitava evolucija je na tome bazirana.
Ako misliš na biloško genetsko nasleđe onda ima uticaja, mada se može javiti kao i svaka druga genetska varijacija koja nije nasleđena. Ako misliš na kulturno nasleđe - da, ima uticaja ali samo na ispoljavanje ponašanja, ali ne i na predispozicije. Jesi li gledala film Razgovarajmo o Kevinu?
Poenta je da to postoji kao prirodni fenomen koji pouzrokuje čitav niz loših posledica na mnoge nedužne ljude. Svo zlo i toksično ustrojstvo sveta potiče od ljudi bez savesti i empatije. Ne sme se takav jedan faktor zanemariti i podvesti pod "svi ljudi..." Ne, nisu svi ljudi isti.
Nisam gledala. Recimo, kada bi bilo tačno to da što se više uplićemo da nešto
poboljšamo, popravimo oko sebe, što više zakona uvodimo, to je situacija gora,
onda bi i dete psihopata moglo biti posledica tog uplitanja.

Samo kontriram ovde da bi moglo da se razmišlja i u drugom pravcu i da bi
bilo diskusije. I sama bih pre otputovala u neku uređenu državu u kojoj zakoni
postoje nego u neku gde ništa ne funkcioniše. I sama sam uplašena koliko
i ostali.. čisto da ne ispadne da sam ja ovde Lao Ce.. :lol:

Back