Највећа звезда буџета је ЕXПО 2027: Више новца него за образовање и заштиту животне средине заједно

Poruka
16.435
Највећа звезда буџета је ЕXПО 2027: Више новца него за образовање и заштиту животне средине заједно

Да је ЕXПО 2027 највећа „звезда“ буџета за наредну годину и апсолутни приоритет Владе показује и списак министарстава са чијих раздела ће се финансирати овај пројекат. Фискални савет је у својој анализи Закона о буџету за 2025. годину утврдио да држава планира да са раздела Министарства финансија у наредној години за ЕXПО издвоји 46 милијарди динара. Поред тога, за Национални фудбалски стадион, као саставни део тог пројекта, планирано је 18,6 милијарди динара. Притом, још две милијарде динара ће реализовати Министарство унутрашње и спољне трговине.

Ни ту, међутим, није крај трошкова за ЕXПО. Наиме, ту је и линијска инфраструктура за овај комплекс. Она се помиње и у Ревидираној фискалној стратегији за 2025. на списку 56 инфраструктурних пројеката које држава намерава да финансира и гради у наредне три године.

„Уз ове трошкове, 12,4 милијарде динара је апропријација за линијску инфраструктуру, али не постоје детаљнија објашњења шта је то. На бази преименовања појединих буџетских ставки у односу на раније планове може се само претпоставити да је реч о пратећој инфраструктури за потребе ЕXПО и Национални стадион“, каже Фискални савет у својој оцени Предлога закона о буџету за 2025. У документу се наводи да линијска инфраструктура подразумева канализацију, саобраћајнице, електроенергетске и гасне инсталације…
Ekspo-2-1000x667.jpg

Због ЕXПО опадају инвестиције у здравство
Они додају да је давање приоритета тим пројектима резултатирало тиме да неки други сектори остану без инвестиција у обиму у којем су им потребне. Примера ради, јавне инвестиције у здравству чак опадају, док у области просвете и заштите животне средине бележе чак и благи раст капиталних издатака. Тај раст би свакако могао бити и већи, сматра Фискални савет.

„Инвестиције усмерене у међународну изложбу ЕXПО са пратећом инфраструктуром, према очекивањима, имају значајно место у буџету за 2025. За пројектну линију ЕXПО Београд 2027 са раздела Министарства финансија планирано је 46 милијарди динара јавних инвестиција у 2025”, каже Фискални савет.

Ово је друга трећина процењене вредности ове инвестиције, пошто трећина треба да се реализује ове године, а трећина 2026.

“Поред ових капиталних издатака, још неколико ставки у Закону о буџету представљају пројекти који су директно повезани са Међународном изложбом ЕXПО. То су Национални фудбалски стадион (18,6 милијарди динара јавних инвестиција), подршка реализацији ЕXПО од две милијарде динара и саобраћајнице које воде до комплекса, а коштају 18,4 милијарде динара.

За ЕXПО из различитих каса
“У ову групу, по свему судећи, треба укључити и пројекте линијске инфраструктуре од 12,4 милијарде динара и изградњу акваријума са пратећим садржајем што је још 2,3 милијарде динара“.

Ekspo-2027-1024x683.jpg

Експо 2027

Када се саберу вредности свих ових пројеката, долази се до броја од близу 100 милијарди динара капиталних расхода који се тичу ЕXПО-а у буџету за 2025. Приближно толико ће, према плановима, бити уложено и 2026. Поређења ради, овај износ је већи од годишњег нивоа инвестиционих издатака опште државе у образовању и заштити животне средине заједно”, констатују у Фискалном савету.

Осим са раздела Министарства финансија, новац за пројекат у Сурчину дели се и из буџета других министарстава, попут Министарства привреде, Министарства рударства и енергетике, Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, па и оног којег је до пре неки дан водио Томислав Момировић, Министарства унутрашње и спољне трговине.


Screenshot-881.png


https://forbes.n1info.rs/novac/najv...brazovanje-i-zastitu-zivotne-sredine-zajedno/

На први поглед просечном грађанину ово звучи као нека катастрофа, јер 850 милиона евра (100 милијарди динара) ће бити ''бачено'' на овај пројекат.
Међутим, да држава, домаћи предузетници, економисти, финансијски стручњаци и грађани, односно народ да имају мало памети, као што немају, само из српских сламарица (процена око 15 милијарди евра) би могло да се финансира око 18 пројеката као што је ЕКСПО 2027. Дакле, тако велики пројекат за српску сламарицу коју инфлација годишње једе од 3-10%, је дечија игра.
Е сад, што се тиче девизне штедње грађана, ту су цифре транспарентне и то су чињенице, да у српским банкама грађани чувају такође 15 милијарди евра.
Зашто грађани држе евре у банкама, ако је годишња каматна стопа 1 до 2 %, практично немају никакву добит ? Они се одлучују, ради заштите од лопова, мишева, термита, дакле сигурности, јер и да банка банкротира, држава даје гаранцију до 50.000 евра, али грађани улажи и због финансијске неписмености. Онај ко има рецимо 5.000-10.000 евра, има само три могућности, сламарица, банка или да купи стан, али пошто за стан је то мало, остаје му само банка. Ништа даље од тога не постоји.
Сламаричари се деле на оне који не верују у динар и банке, али се не плаше инфлације, лопова и мишева, и на сламаричаре који се не плаше инфлације, али се плаше лопова и мишева, па им банка служи као сламарица. Закуцани динар је створио услове да 3% сламаричара почну да штеде у динарима, што јесте неки помак, јер ту је камата нешто боља, али ту се налази само милијарда евра у вредности динара.

Држава и приватни сектор би могли да оснују инвестициони фонд за инфраструктуру и разне секторе, који би грађанима гарантовао рецимо макар 5% годишње РОИ, принос на инвестицију или чак и дивиденде или неки други модел где би добили и више, јер ако домаћи инвестициони фонд који се бави соларном енергијом, гарантује 5%, а нуди до 7,5%, онда сваки модел би био добар у односу на минус који постоји у банакама са каматама.
Инвестициони фонд за некретнине, нуди чак 11-12% добити, уз могућност да тај проценат буде и виши, ако се успостави виша тржишна цена, али постоји и ризик да буде и мања, али опет све је боље од 1% камате у банкама.
 
На први поглед просечном грађанину ово звучи као нека катастрофа, јер 850 милиона евра (100 милијарди динара) ће бити ''бачено'' на овај пројекат.

Nije problem u količini novca već u selekciji projekata. U zemlji gde postoji najveće zagađenje u evropi, gde nam propada zdravstvo, gde propada obrazovanje, gde propada poljoprivreda, gde su uništene institucije i gde imamo najlošiji standard u evropi, ulagati u neki fensi projekat je krajnje neumesno. Od tog projekta će se nafatirati samo manji krug ljudi dok će većina i dalje živeti u bedi i državi u kojoj se sve raspada. Prosečan građanin ne razmišlja o tome kako ćemo imati fensi hale za izložbeni prostor već kako da beži iz zemlje sa celom svojom porodicom.
 
Ja sam cuo da ce biti ukopane tribine, kao u staroj grckoj, tako nista nece moci da se srusi....kao u hejselu, ili gde je vec bilo rusenje tribina...

Jos ako nadju i tehniku balona, da umesto krovne konstrukcije tu stoje sajlama vezani baloni i tako stite publiku od sunca i kise, ali kljucna rec su sajle, tu su domaci gradjevinari SNS akademije postali osetljivi , proracun, vetrovi, da li ce onaj F materijal od kojeg se obicno i prave krovovi i stadioni izdrzati...

Ako to sve prodje imacemo stadion koji je ukopan, novi standard, koji se stiti od sunca i kise balonima pa je izuzetno mobilan, a ako je lepo predvecerje pocetak utakmice moze i da se oznaci pustanjem balona da lete malo 30m....

Ne , to nece biti jeftinije nego skuplje , ali za bezbednost mora da se plati...
 
Nije problem u količini novca već u selekciji projekata. U zemlji gde postoji najveće zagađenje u evropi, gde nam propada zdravstvo, gde propada obrazovanje, gde propada poljoprivreda, gde su uništene institucije i gde imamo najlošiji standard u evropi, ulagati u neki fensi projekat je krajnje neumesno.
Слажем се и ја бих имао друге приоритете, управо те које наводиш + метро итд.
Образовни систем мора као у Америци да уведе предмет личне финансије и финансијска писменост.

Prosečan građanin ne razmišlja o tome kako ćemo imati fensi hale za izložbeni prostor već kako da beži iz zemlje sa celom svojom porodicom.
Не слажем се, мислим да претерујеш и генерализујеш, ако ти лично имаш такво мишљење.

Познајем неке који имају у својим сламарицама на десетине хиљада евра, а раде обичан шљакерски посао са ССС. Мислиш да они сањају да побегну из ове државе ? Е сад замисли колико њих има, које ниси провалио да су како их ја зове сламаричари. Небитно да ли новац држе у правој сламарици или у банкама које су мало боља верзија сламарице.

Имаш и људе који немају ћоравог динара, али никада нису размишљали, а камоли сањали да побегну из ове државе.

На крају крајева, живимо у трећој деценији 21. века, ако сада није лако побећи из ове државе, онда не знам када је то било. Дакле свако има ту могућност, зашто сањати, када то можеш да урадиш.

Технологија нам није омогућила да имамо исте плате као на западу, али имамо неке могућности које нам јесте донела, а које раније нисмо имали, рецимо сада из Србије, можеш трговати акцијама на америчкој берзи или било којој, можеш куповати и на крипто тржишту, можеш користити интернет као додатни посао и додатни прилив новца, поред пасивне зараде коју Америкацни одавно познају, а ми се тек учимо томе.
 
Највећа звезда буџета је ЕXПО 2027: Више новца него за образовање и заштиту животне средине заједно

Да је ЕXПО 2027 највећа „звезда“ буџета за наредну годину и апсолутни приоритет Владе показује и списак министарстава са чијих раздела ће се финансирати овај пројекат. Фискални савет је у својој анализи Закона о буџету за 2025. годину утврдио да држава планира да са раздела Министарства финансија у наредној години за ЕXПО издвоји 46 милијарди динара. Поред тога, за Национални фудбалски стадион, као саставни део тог пројекта, планирано је 18,6 милијарди динара. Притом, још две милијарде динара ће реализовати Министарство унутрашње и спољне трговине.

Ни ту, међутим, није крај трошкова за ЕXПО. Наиме, ту је и линијска инфраструктура за овај комплекс. Она се помиње и у Ревидираној фискалној стратегији за 2025. на списку 56 инфраструктурних пројеката које држава намерава да финансира и гради у наредне три године.

„Уз ове трошкове, 12,4 милијарде динара је апропријација за линијску инфраструктуру, али не постоје детаљнија објашњења шта је то. На бази преименовања појединих буџетских ставки у односу на раније планове може се само претпоставити да је реч о пратећој инфраструктури за потребе ЕXПО и Национални стадион“, каже Фискални савет у својој оцени Предлога закона о буџету за 2025. У документу се наводи да линијска инфраструктура подразумева канализацију, саобраћајнице, електроенергетске и гасне инсталације…
Ekspo-2-1000x667.jpg

Због ЕXПО опадају инвестиције у здравство
Они додају да је давање приоритета тим пројектима резултатирало тиме да неки други сектори остану без инвестиција у обиму у којем су им потребне. Примера ради, јавне инвестиције у здравству чак опадају, док у области просвете и заштите животне средине бележе чак и благи раст капиталних издатака. Тај раст би свакако могао бити и већи, сматра Фискални савет.

„Инвестиције усмерене у међународну изложбу ЕXПО са пратећом инфраструктуром, према очекивањима, имају значајно место у буџету за 2025. За пројектну линију ЕXПО Београд 2027 са раздела Министарства финансија планирано је 46 милијарди динара јавних инвестиција у 2025”, каже Фискални савет.

Ово је друга трећина процењене вредности ове инвестиције, пошто трећина треба да се реализује ове године, а трећина 2026.

“Поред ових капиталних издатака, још неколико ставки у Закону о буџету представљају пројекти који су директно повезани са Међународном изложбом ЕXПО. То су Национални фудбалски стадион (18,6 милијарди динара јавних инвестиција), подршка реализацији ЕXПО од две милијарде динара и саобраћајнице које воде до комплекса, а коштају 18,4 милијарде динара.

За ЕXПО из различитих каса
“У ову групу, по свему судећи, треба укључити и пројекте линијске инфраструктуре од 12,4 милијарде динара и изградњу акваријума са пратећим садржајем што је још 2,3 милијарде динара“.

Ekspo-2027-1024x683.jpg

Експо 2027

Када се саберу вредности свих ових пројеката, долази се до броја од близу 100 милијарди динара капиталних расхода који се тичу ЕXПО-а у буџету за 2025. Приближно толико ће, према плановима, бити уложено и 2026. Поређења ради, овај износ је већи од годишњег нивоа инвестиционих издатака опште државе у образовању и заштити животне средине заједно”, констатују у Фискалном савету.

Осим са раздела Министарства финансија, новац за пројекат у Сурчину дели се и из буџета других министарстава, попут Министарства привреде, Министарства рударства и енергетике, Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, па и оног којег је до пре неки дан водио Томислав Момировић, Министарства унутрашње и спољне трговине.


Screenshot-881.png


https://forbes.n1info.rs/novac/najv...brazovanje-i-zastitu-zivotne-sredine-zajedno/

На први поглед просечном грађанину ово звучи као нека катастрофа, јер 850 милиона евра (100 милијарди динара) ће бити ''бачено'' на овај пројекат.
Међутим, да држава, домаћи предузетници, економисти, финансијски стручњаци и грађани, односно народ да имају мало памети, као што немају, само из српских сламарица (процена око 15 милијарди евра) би могло да се финансира око 18 пројеката као што је ЕКСПО 2027. Дакле, тако велики пројекат за српску сламарицу коју инфлација годишње једе од 3-10%, је дечија игра.
Е сад, што се тиче девизне штедње грађана, ту су цифре транспарентне и то су чињенице, да у српским банкама грађани чувају такође 15 милијарди евра.
Зашто грађани држе евре у банкама, ако је годишња каматна стопа 1 до 2 %, практично немају никакву добит ? Они се одлучују, ради заштите од лопова, мишева, термита, дакле сигурности, јер и да банка банкротира, држава даје гаранцију до 50.000 евра, али грађани улажи и због финансијске неписмености. Онај ко има рецимо 5.000-10.000 евра, има само три могућности, сламарица, банка или да купи стан, али пошто за стан је то мало, остаје му само банка. Ништа даље од тога не постоји.
Сламаричари се деле на оне који не верују у динар и банке, али се не плаше инфлације, лопова и мишева, и на сламаричаре који се не плаше инфлације, али се плаше лопова и мишева, па им банка служи као сламарица. Закуцани динар је створио услове да 3% сламаричара почну да штеде у динарима, што јесте неки помак, јер ту је камата нешто боља, али ту се налази само милијарда евра у вредности динара.

Држава и приватни сектор би могли да оснују инвестициони фонд за инфраструктуру и разне секторе, који би грађанима гарантовао рецимо макар 5% годишње РОИ, принос на инвестицију или чак и дивиденде или неки други модел где би добили и више, јер ако домаћи инвестициони фонд који се бави соларном енергијом, гарантује 5%, а нуди до 7,5%, онда сваки модел би био добар у односу на минус који постоји у банакама са каматама.
Инвестициони фонд за некретнине, нуди чак 11-12% добити, уз могућност да тај проценат буде и виши, ако се успостави виша тржишна цена, али постоји и ризик да буде и мања, али опет све је боље од 1% камате у банкама.
Dok vrtići,bolnice i ostale javne ustanove nemaju grejanje,a zastrašeni direktori ne smeju ni dinar da traže od ministarstva,da ne bi bili najureni.
Deca se leče sms poruka.
Dokle više ulupavanja milijardi evra u Beograd
 
Познајем неке који имају у својим сламарицама на десетине хиљада евра, а раде обичан шљакерски посао са ССС. Мислиш да они сањају да побегну из ове државе ? Е сад замисли колико њих има, које ниси провалио да су како их ја зове сламаричари. Небитно да ли новац држе у правој сламарици или у банкама које су мало боља верзија сламарице.
Imaju gastarbajteri ili penzosi gastozi ili oni koji prodaju drogu.
 
Imaju gastarbajteri ili penzosi gastozi ili oni koji prodaju drogu.
Живиш у заблуди. Гастосе не познајем и они су у туђим државама.
Ови што продају дрогу ? И ту живиш у жешћој заблуди, јер просечан шљакер више заради од просечног нарко дилера. То је проста математика.
То што гледаш у филмовима или реп песмама, то је само фикција, односно можемо рећи за 1% оних који су успели да избегну затвор, преживе и да сачувају тај крвави капитал.
Просечни дилер је жива беда која жицка пљуге у затвору, а када изађе из затвора или настави да се бави криминалом, па опет заврши у затвору или изађе из тог света као инвалид, ментални и физички, а ако је способан да буде шљакер (да коначно ради легално) онда опет касни за оним ко ради легално од своје 18 или 20е године, јер стиче свој капитал у касним годинама, често без помоћи породице и било каквих веза.
 
Dok vrtići,bolnice i ostale javne ustanove nemaju grejanje,a zastrašeni direktori ne smeju ni dinar da traže od ministarstva,da ne bi bili najureni.
Deca se leče sms poruka.
Dokle više ulupavanja milijardi evra u Beograd
Не свиђа се ни мени распоред приоритета. Ја сматрам да је Београд толико запуштен, да чак и метро није приоритет, већ прво морамо направити два моста на Дунаву и још два на Сави, како бисмо растеретили саобраћај, па тек онда метро, али ни један ни други пројекат нико никада није узео у озбиљно разматрање, него се оставља новим генерација, а тада ће то бити још теже и скупље изградити.

Пара има као плеве, људи живе у заблуди да је супротно, бар овде у Београду. Замисли само да држава да гаранције овим сламаричарима, а већина њих је у Београду, да им да гаранције да ће добити неки годишњи проценат или да им да неке бенефите у здравству или у супермаркетима и да извуче само 10% пара. Знаш колико је то ? Па отприлике око 1,5 милијарди евра.

Схвати да људи гледају само своје интересе и само када их питаш онда се праве да су хумани. Ниси свестан колико људи у умре у својој похлепи и оставе стан и уштеђевину држави или родбини са којом и нису били у контакту.

У Србији живи народ који годишње на инфлацији изгуби око 1,5 милијарди евра. Значи годишње два ЕКСПОа се баци инфлацији да се нахрани, уместо да се бар део тих пара уложи у све што смо навели ти и ја.
 

Novo zaduženje od 178 miliona evra: Srbija uzela kredit od Dojče banke za izgradnju metroa​


Međutim, ako EURIBOR ostane oko 3,5%, Srbija će plaćati kamatnu stopu od oko 5,15% godišnje, uz dodatne troškove koji povećavaju efektivnu kamatnu stopu na približno 5,5–6%.

Oпет се враћамо на почетак. Зар држави није лакше да оснује отворени инвестициони фонд и да грађани буду партнери, односно финансијери тог пројекта или дела пројекта. Кад је Узелац Каматица успео да прода зграду за 7 минута, држави би свој фонд напунила такође јако брзо.
 
Expo ili Sajam sporta i muzike je ocerupao i budzet Vojvodine a posledice toga su da ce svi projekti u Vojvodini biti stopirani a brojni ljudi ce ostati bez posla koji rade u ustanovama koje se finansiraju iz budzeta APV.

https://ssp.rs/vesti-i-najave/aktivnosti/vasiljević-zbog-expa-očerupali-i-budžet-ap-vojvodine/


Ovde bi dodao da EXPO Osaka je pravi EXPO tj privredni dok ovaj kod nas je specijalizovani sajam sporta i muyike bez nekog znacaja ali medijskom propagandom su ga predstavili kao olimpijadu .
 

Back
Top