Najtezi greh ikad napravljen u Novom Zavetu - Ananija i Safira

*Mihal*

Domaćin
Poruka
4.181
Djela apostolska 5
1 A neki čovjek, po imenu Ananija, sa ženom svojom Safirom prodade njivu.
2 Ali sa znanjem žene svoje zadrži za sebe od novaca jedan dio, a drugi dio donese i stavi apostolima pred noge.
3 Tada reče Petar: "Ananija, zašto napuni sotona srce tvoje, te si slagao Duhu Svetome i zadržao za sebe jedan dio od novaca, što si dobio za njivu?
4 Zar ne bi ostala tvoja, da nije prodana? I kad je prodade, nije li bila u tvojoj vlasti? Kako si samo mogao tako što metnuti u srce svoje? Ljudima nijesi slagao, nego Bogu."
5 A kad je čuo Ananija riječi ove, pade, i izdahnu. Velik strah obuze sve, koji to čuše.
6 A mladići ustadoše, zamotaše ga, iznesoše i zakopaše.
7 Prođe oko tri ure. Tada uđe i žena njegova, ne znajući, što se dogodilo.
8 Petar joj reče: "Kaži mi, ženo, nijeste li za toliko prodali njivu?" A ona reče: "Da, za toliko."
9 Tada joj reče Petar: "Zašto se dogovoriste, da iskušate Duha Gospodnjega? Gle, noge onih, koji zakopaše muža tvojega, pred vratima su, i iznijet će te."
10 I odmah pade pred nogama njegovim, i izdahnu. A mladići ušavši nađoše je mrtvu, iznesoše je i zakopaše uz muža njezina.
11 Velik strah dođe na svu crkvu i na sve, koji čuše ovo.

Ono sto sam hteo ovde da istaknem je, da je bilo mnogo nepravde i grehova u Novom Zavetu napravljno, a sta mislite koji jedini je bio kaznjen smrcu?
Naravno, onaj u kome neko nije hteo da istrese ckvi ceo novcanik.
Cak jos interesantnije, Novi Zavet poucava o ljubavi, neprestanom oprastanju,
osudjuje ubistva - sve dok ne pokusate koji dinar u dzepu da zatajite za sebe,
u tom trenutku ste napravili najtezi i najneoprostiviji greh - pascete mrtvi u istom trenu.

:)
 
Poslednja izmena:
Ovde se moze videti gde vodi sva ta nauka o besprekornoj ljubavi, o beskrajnom oprastanju, vecnom zivotu u savrsenom blagostanju...
Sve je to lepo i nasmejano dok donosite vase pare pred noge svestenika,
no pokusajte samo i jedan dinar da omanete,
svakako cete videti i onu drugu, crnu stranu Bozije ljubavi.

:)

hulis na Boga, a to nije pametno.Uostalom neces pare odneti u grob, ovo dvoje su slagali apostola Petra, nije bas mali greh....
 
Ovde se moze videti gde vodi sva ta nauka o besprekornoj ljubavi, o beskrajnom oprastanju, vecnom zivotu u savrsenom blagostanju................
:)

A takodje prema novom zavetu postoji i kategorija neoprostivog greha, hula na sveti duh..

Upravo su takav greh to dvoje i ucinili...

Tim svojim postupcima su izvrsili hulu na sveti duh....

Hteli su prevariti Boga, i predstaviti se kao dobrocinitelji...

Oni su mogli umesto toga iskreno reci da ce dati pola, a ne slagati praveci se kako sve zrtvuju zarad Boga.

ocigledno da ne razumes u cemu se sastojao njihvo greh, a ia ne verujes Bogu:)

Cim ih je Bog kaznio smrcu, znaci bio je neoprostiv greh...

Bog ne gresi u proceni, on moze citati ljudska SRCA

A neoprostiv greh je nameran greh iz zlog SRCA

u 3 stihu to i kaze Petar :

Tada reče Petar: "Ananija, zašto napuni sotona srce tvoje, te si slagao Duhu Svetome i zadržao za sebe jedan dio od novaca, što si dobio za njivu?

a to je neoprostiv greh...

pozz :)
 
Poslednja izmena:
hulis na Boga, a to nije pametno.Uostalom neces pare odneti u grob, ovo dvoje su slagali apostola Petra, nije bas mali greh....

Ne zelim ja da kazem da to dvoje nisu napravili greh,
bas suprotno, vernik ili ne slazem se ja da ne treba lagati,
no zelim da istaknem da sva tezina njihivog neoprostivog greha se nalazila samo u tome da su lagali sa novcem.
Mnogo je grehova opisano u celom novom zavetu: ubitstva, pretnje, omalovazavanja, zlostavljanja pravdenih ljudi od strane zlobnika,
no niko nije stradao na 'licu mesta', osim tih dvoje cija je nepravda bila uskracivanje crkvi odredjene novcane vrednosti.
A pogledajmo realno, doticnom prevarom nikome nisu napravili neku stetu - niti materijalnu niti duhovnu,
a zasto bi uopste morali da se ispovedaju i opravdavaju koliko jesu dobili ili nisu za njivu,
nije napisano u Bibliji da je Ananija vikao na celo grlo da je dao sve pare crkvi,
pretpostavljam, da je on jednostavno cutao, a apostolu samo pola novca od prodate njive jednostavno nije bilo dovoljno,
i mozete pogoditi, da posle kad su ih sahranili, ne samo sav novac od njive vec celo njihovo imanje crkva im uze.(prim. aut.)

:)
 
Poslednja izmena:

A takodje prema novom zavetu postoji i kategorija neoprostivog greha, hula na sveti duh..
Upravo su takav greh to dvoje i ucinili...
Tim svojim postupcima su izvrsili hulu na sveti duh....
Hteli su prevariti Boga, i predstaviti se kao dobrocinitelji...
Oni su mogli umesto toga iskreno reci da ce dati pola, a ne slagati praveci se kako sve zrtvuju zarad Boga.
ocigledno da ne razumes u cemu se sastojao njihvo greh, a ia ne verujes Bogu:)
Cim ih je Bog kaznio smrcu, znaci bio je neoprostiv greh...
Bog ne gresi u proceni, on moze citati ljudska SRCA
A neoprostiv greh je nameran greh iz zlog SRCA
u 3 stihu to i kaze Petar :
Tada reče Petar: "Ananija, zašto napuni sotona srce tvoje, te si slagao Duhu Svetome i zadržao za sebe jedan dio od novaca, što si dobio za njivu?
a to je neoprostiv greh...
pozz :)

A sta je to taj Sveti Duh? Neka razmazena princeza?
I za najmanje sitne uvrede salje ljude na giljotinju,
dok sa druge strane kiti se identitetom besprekorne, ciste, svete, beskonacne ljubavi.
Opet kazem, ti ljudi mozda nisu bili iskreni, no kako to da neko ko se razbacuje na sve strane tvrdeci da ne postoji greh koji on ne moze da oprosti, odjenom nadje ~500-1000 uskracenih 'eurica' neoprostivim grehom.
Svakako zelim da dovedem u pitanje Biblijske tvrdnje da je Bog ljubav i slicno, osim ako 'Bozija ljubav' ne znaci i - 'ubij bez milosti za svaki zadrzani dinar'
Ono sto se zaista ovde vidi drugarice moja jeste da je Bog savrseno pohlepan,
toliko, da je spreman i ubiti ako neko pokusa da ga vara cak i na dobrovoljnim prilozima.

:)
 
Poslednja izmena:
A sta je to taj Sveti Duh? Neka razmazena princeza?
I za najmanje sitne uvrede salje ljude na giljotinju,
dok sa druge strane kiti se identitetom besprekorne, ciste, svete, beskonacne ljubavi.
Opet kazem, ti ljudi mozda nisu bili iskreni,
ali ono sto zelim ovde da uradim jeste da dovedem u pitanje Biblijsku iskrenost o tvrdnji da je Bog ljubav i slicno, osim ako 'Bozija ljubav' ne znaci i - 'ubij bez milosti za svaki zadrzani dinar'
Ono sto se zaista ovde vidi drugarice moja jeste da je Bog savrseno pohlepan,
toliko, da je spreman i ubiti ako neko pokusa da ga vara na dobrotvornim prilozima.

:)

ti ne citas sta sam ja napisala:))

najmanje uvrede?

hteli su prevariti Boga i ucinili su to sto sam vec objasnila..

umrli su zbog prevare i zlog srca

a ne samo zbog dela

bye
 

A takodje prema novom zavetu postoji i kategorija neoprostivog greha, hula na sveti duh..

Upravo su takav greh to dvoje i ucinili...

Tim svojim postupcima su izvrsili hulu na sveti duh....

Hteli su prevariti Boga, i predstaviti se kao dobrocinitelji...

Oni su mogli umesto toga iskreno reci da ce dati pola, a ne slagati praveci se kako sve zrtvuju zarad Boga.

ocigledno da ne razumes u cemu se sastojao njihvo greh, a ia ne verujes Bogu:)

Cim ih je Bog kaznio smrcu, znaci bio je neoprostiv greh...

Bog ne gresi u proceni, on moze citati ljudska SRCA

A neoprostiv greh je nameran greh iz zlog SRCA


u 3 stihu to i kaze Petar :

Tada reče Petar: "Ananija, zašto napuni sotona srce tvoje, te si slagao Duhu Svetome i zadržao za sebe jedan dio od novaca, što si dobio za njivu?

a to je neoprostiv greh...

pozz :)

..........
 


Nema tajnog greha

12 Neki možda misle da mogu proći nekažnjeno ako ih nitko ne vidi da čine grijeh (Psal. 19:12). Međutim, tajni grijeh zapravo i ne postoji. “Sve je golo i otkriveno očima onoga kojemu moramo položiti račun” (Hebr. 4:13).
Jehova je Sudac koji ispituje naše najdublje poticaje, a na grijeh reagira po svom osjećaju za savršenu pravdu. On je “Bog milosrdan i dobrostiv, spor na gnjev, pun milosti i istine”. Pa ipak, one koji se ne kaju “od kazne ne oslobađa” ako “namjerno griješe” ili pokazuju da imaju zlo i pokvareno srce (2. Mojs. 34:6, 7; Hebr. 10:26). Ta je činjenica došla do izražaja u Jehovinom postupanju s Akanom te s Ananijom i Safirom.

13 Izravno kršeći Božju zapovijed, Ahan je uzeo dio plijena iz Jerihona i sakrio ga u svoj šator, očigledno u dogovoru sa svojom obitelji. Kad je njegov grijeh bio razotkriven, pokazao je da shvaća koliko je ozbiljno to što je napravio, jer je rekao: “Ja sam zgriješio Jehovi” (Još. 7:20). Kao i u Kajinu, i u Akanu se razvilo zlo srce. U Akanovom slučaju važnu je ulogu igrala pohlepa i ona ga je potaknula da se posluži prijevarom. Budući da je plijen iz Jerihona pripadao Jehovi, Akan je zapravo ukrao nešto što je bilo Božje, a to je njega i njegovu obitelj skupo koštalo (Još. 7:25).

14 Ananija i njegova žena Safira bili su članovi prve kršćanske skupštine u Jeruzalemu. Nakon Pedesetnice 33. n. e. otvoren je fond za financiranje potreba novih vjernika iz udaljenih krajeva koji su još neko vrijeme ostali u Jeruzalemu. U taj se fond stavljao novac od dobrovoljnih priloga. Ananija je prodao polje i dao samo dio novca u taj fond, a njegova je žena to znala. Međutim, lagao je da je poklonio sav novac koji je dobio.
Taj je par nesumnjivo želio da im skupština zbog toga iskaže posebnu čast. No to što su učinili bilo je krajnje nepošteno. Jehova je na čudesan način otkrio njihovu prijevaru apostolu Petru, koji je Ananiju suočio s njegovim grijehom. Ananija se odmah srušio i izdahnuo. Nedugo nakon toga, umrla je i Safira (Djela 5:1-11).

15 Kod Ananije i Safire nije se radilo o trenutnoj slabosti. Ne, dogovorili su se da kažu laž kako bi prevarili apostole. Što je još gore, ‘slagali su svetom duhu i Bogu’. Jehovina reakcija jasno pokazuje da je on spreman zaštititi skupštinu od licemjera. Doista je “strašno upasti u ruke Boga živoga”! (Hebr. 10:31).

:heart:

( Strazarska Kula 15.10 2008 deo teksta )
 
ti ne citas sta sam ja napisala:))
najmanje uvrede?
hteli su prevariti Boga i ucinili su to sto sam vec objasnila..
umrli su zbog prevare i zlog srca
a ne samo zbog dela
bye

I ti ne citas sta ja pisem :)

Ima mnogo mnogo mnogo pisano u N.Z. o prevarama i zlim srcima,
no jedini koji su izvukli najdeblji kraj jesu oni koji su pokusali da varaju sa novcem.

A izmedju ostalog nemozem da kazemo da neko ko ubija zbog novca jeste savrsena ljubav, ne?

:)
 
Poslednja izmena:
Cekaj, Jehova zna Akon-a?
draft_lens1539068module3861393photo_200px-AkonTrouble.jpg

Jesu turpijali istu resetku?
Sto Jehova mari za tunki ili raid Jerihona?
Ne voli Exploit koji je pokusao ovaj Ananije? Zar nije to ispravio patch-om floodver.1.00BC.exe?
Jehova je uzasan GM?
Da li zaista neko cita takve stvari?
Ako Jehova udesio Ananija p.n.e, zasto ne udesi Dinkitja a.d?
Gde je taj Jehova uopste?
KvrC!
 
A zašto mešate boga u ovo krvično delo? :dontunderstand:
Ah, da... pokušavate da ubistvo i pljačku predstavite kao delo koje je učinio avramski bog, da se time krivci oslobode odgovornosti, a stado utera u red i konačno shvati da sve pare mora da da u obliku dobrovoljnog priloga pastirima.
Dakle, ili ćeš da daš prilog na dobrovoljnoj osnovi, ili ti nema života?
Ovaj, a kako se definiše drumsko razbojništvo? "Pare ili život"?

I uopšte nisam iznenađen što je ovaj slučaj obrađen u brošurama Jehovinih svedoka na način, koji Ananija i Safiru prikazuje kao zlikovce.
Ono što je meni zanimljivo jeste da su Ananija i Safira prodavši svoju njivu kažnjeni smrću, jer nisu dali sve pare koje su dobili od te prodaje.
Ovde uočavamo modus operandi kultova koji se bave kontrolom uma, a ne hrišćanstva.
 



15 Kod Ananije i Safire nije se radilo o trenutnoj slabosti. Ne, dogovorili su se da kažu laž kako bi prevarili apostole. Što je još gore, ‘slagali su svetom duhu i Bogu’. Jehovina reakcija jasno pokazuje da je on spreman zaštititi skupštinu od licemjera. Doista je “strašno upasti u ruke Boga živoga”! (Hebr. 10:31).

:heart:

Recimo, zasto Bog nije preuzeo preventivne korake malcice ranije da bi zastitio i Ananiju i Safiru od upadanja u celjust licemerja. Ili cemo reci da su se njih dvoje 'rodili' takvi nepopravljivi, i ni Svemocni nije mogao nista vise uciniti povodom toga, osim, naravno, oduzeti im te jadne, prljave i licemerne zivote. Zar svemoc ne podrazumeva i to da se nesto moze uciniti na bezbroj raznih nacina, zar se sva ta svemoc svela na jedinu krajnju mogucnust - ubiti nekoga? Ne bi mozda bilo korisnije upotrebiti malo te natprirodne sile u brisanju losih motivacija kod tih ljudi?

;)
 
Poslednja izmena:
I uopšte nisam iznenađen što je ovaj slučaj obrađen u brošurama Jehovinih svedoka na način, koji Ananija i Safiru prikazuje kao zlikovce.

Ako malo analiziramo zivot jednog zlikovca, zapazicemo da zli ljudi bas i ne beze sa polovinom novca od prodanih dobara da bace pred noge svestenicke. Zli ljudi ce jedino pokusati da opeljese bilo koga, no ne pada im na pamet da daju bilo sta. No recimo da se nasao jedan krajnji zlikovac koji ipak odluci da zrtvuje polovinu od prodane zamlje ... ali ... radi cega? Za jednu ili dve jadne pohvale od svestenika? A koja je to strahota koja ce se zbit ako se ne ubije zlikovca koji nije hteo da pokloni crkvi sve do poslednjeg dinara? Ajde, neka navede neko, koje sve strasne posledice ce se desiti ako ljudi odjenom krenu da daju crkvi 'samo' polovinu novca od prodanih stvari, a tvrde da je to ceo novac?

:)
 
I ti ne citas sta ja pisem :)

Ima mnogo mnogo mnogo pisano u N.Z. o prevarama i zlim srcima,
no jedini koji su izvukli najdeblji kraj jesu oni koji su pokusali da varaju sa novcem.

A izmedju ostalog nemozem da kazemo da neko ko ubija zbog novca jeste savrsena ljubav, ne?

:)
nauci da je LJUBAV pravedna

i da ne sadrzi nikakvo zlo...

Tako i Bog ne tolerise nikakvo zlo...
 
nauci da je LJUBAV pravedna

i da ne sadrzi nikakvo zlo...

Tako i Bog ne tolerise nikakvo zlo...

Ma poznato je meni dosta toga o ljubavi,
pogotovo o ljubavi prema novcu,
u takvim situacijama se prekomerno istice pravednost,
racun mora da bude tacan i precizan - ni dinar manje!

I da, poznato mi je i to da je Bog opste poznat po netoleranciji svake vrste,
cela Biblija i odise ubistvima i raznim masakrima od strane Jehove i njegovih vernih sledbenika, ljudi su bili zverski ubijani cak i zbog trivijalnih razloga kao sto je nepostovanje praznicnih obelezija ili zbog zalogaja tzv. 'neciste' hrane.
A da li se neko od vernika mozda nekad zapitao da li je i ubistvo mozda ikakvo zlo, mozda cak i vece od lazi, prevare ili pukog nehaja na besmislene praznike.

Recimo da sam ja na primer vegetarijanac, no u starom zavetu pise: ko ne bi za pashu jeo jagnje peceno na raznju, mora biti istrebljen, citaj: brutalno ubijen. Znaci ja bi u to vreme bio bez milosti ubijen sa vegetarijanskim stavom, gde je tu pravda i moje pravo da ne jedem meso?

O, Boze Jehova, kako su besmisleni i nasilni tvoji putevi!

:)
 
Poslednja izmena:
ne moze Bozja vladavina stati u srce coveka :confused:

Bozje Kraljevstvo je nebeska Bozja hiljadugodisnja vladavina mira sa Hristom kao kraljem :)))


Zasto bi neko uopste zeleo neko kraljevstvo ili vladavinu kao neki savrsen oblik drustvenog uredjenja,
takvo nesto ce uvek podrazumevati robijanje svome gospodaru.
No Biblija jeste opsednuta vladavinom i kraljevinom, sto samo daje jasniju sliku o tome koliko neko nastoji u tome da napravi masu besprekorno poslusnom.
 
Ne zelim ja da kazem da to dvoje nisu napravili greh,
bas suprotno, vernik ili ne slazem se ja da ne treba lagati,
no zelim da istaknem da sva tezina njihivog neoprostivog greha se nalazila samo u tome da su lagali sa novcem.
Mnogo je grehova opisano u celom novom zavetu: ubitstva, pretnje, omalovazavanja, zlostavljanja pravdenih ljudi od strane zlobnika,
no niko nije stradao na 'licu mesta', osim tih dvoje cija je nepravda bila uskracivanje crkvi odredjene novcane vrednosti.
A pogledajmo realno, doticnom prevarom nikome nisu napravili neku stetu - niti materijalnu niti duhovnu,
a zasto bi uopste morali da se ispovedaju i opravdavaju koliko jesu dobili ili nisu za njivu,
nije napisano u Bibliji da je Ananija vikao na celo grlo da je dao sve pare crkvi,
pretpostavljam, da je on jednostavno cutao, a apostolu samo pola novca od prodate njive jednostavno nije bilo dovoljno,
i mozete pogoditi, da posle kad su ih sahranili, ne samo sav novac od njive vec celo njihovo imanje crkva im uze.(prim. aut.)

:)

to je to ,relativizam, najveci neprijatelj covekove duse, tako se ne napreduje duhovno, jos ih opravdavas kako nisu napravili stetu.... laganje apostola je veoma ozbiljna stvar druze, u tim vremenima su ljudi vise vredeli nego danas, apostoli su imali veliku silu i nije ih mogao neki lazov u oci lagati, sveti duh se ne da ruziti
 
Свети ТЕОФИЛАКТ Охридски
ТУМАЧЕЊA ДЕЛА АПОСТОЛСКИХ




ПЕТА ГЛАВА





1. А неки човек, pо имену Ананија, са женом својом Сапфиром продаде имање. 2. И сакри од новаca са знањем и жене своје, и доневши један део положи пред ноге апостолима. 3. А Петар рече: Ананија, зашто испуни сатана срце твоје да слажеш Духу Светоме и сакријеш од новаш што узе за њиву? 4. Кад је била у тебе, не беше ли твоја? И кад је продаде, не беше ли у твојој власти? Зашто си такву ствар метнуо у срце своје? Ниси слагао људима него Богу. 5. А кад чу Ананија речи ове, паде и издахну; и велики страх обузе све који чуше ово. 6. И уставши младићи узеше га и изнесоше, те сахранише.



Јосија... чини ми се да то није она личност која се помиње заједно с Матијом (1. гл, 23. стих), јер се онај назива и Јустом а овај Варнавом, што значи "син утехе". Такође ми се чини да је овај други добио такав надимак због своје врлине. На који је начин он могао да буде Левит и Кипранин? То се догодило зато, што је закон већ био нарушен, и што су се Левити пресељавали у туђе земље, где су извлачили корист за себе.

Намеравајући да исприповеда о ономе, што се догодило Ананији и Сапфири, и желећи да покаже да су они сагрепшли, писац најпре помиње човека који је поступио по правди. Без обзира на мноштво лица која су тако поступила (тј. продавала имање и новац предавали апостолима), без обзира на тако велика знамења и на такво обиље благодати, Ананија из свега тога није извео никакву поуку и привукао је на себе пропаст. Зачуђујуће је то, што је сагрешење починио у сагласности са женом, и нико други није био очевидац продаје. Ето одакле се код тог несрећника појавила мисао да поступи онако, како је поступио. Неки се питају зашто је кажњен Ананија, ако је сатана испунио његово срце? Зато, што је он сам томе био узрочник (да сатана испуни његово срце), јер је он сам себе припремио да прихвати сатанино дејство и да се испуни његовом силом.

Кад је била у тебе, не беше ли твоја! Зар су верујући услед насиља носили своју имовину апостолима? Зар вас ми привлачимо противно вашој вољи? Зашто си такву ствар метнуо у срце своје! У том једном случају догодила су се три знака. Један се састојао и што је он (Петар) дознао оно, што је било потпуно тајно, други у томе што је одредио Ананијино душевно расположење а треће у томе што је Ананија и на саму заповест био лишен живота.

Многи од безбожних, указујући на оно што се догодило Ананији и Сапфири, осуђују врховног апостола због његове смрти. Та оптужба се, међутим, не односи на Петра, него на Духа Светога Који их је праведно казнио. Петар их је само разобличио због лажи, а живота их је обоје, као подједнако грешне, лишио Дух Свети, Који има власт над животом и смрћу. То исто се мора рећи и о Сапфири, јер њу није убио Петар. Међутим, како је њихово прегрешење било дело и једног и другог, Судија је подједнако казнио и једно и друго. Због тога је Петар, знајући за то и свагда обавештаван од Духа Светога, и изрекао такве речи, примљене од Духа Светога.



7. А кад прође три часа, уђе жена његова, не знајући шта се догодило. 8. А Петар је упита: Кажи ми, јесте ли за толико продали њиву? А она рече: Да, за толико. 9. А Петар јој рече: Зашто се договористе да искушате Духа Господњега? Гле, ноге оних који твога мужа сахранише пред вратима су, а тебе ће изнети. 10. И одмах паде крај ногу његових и издахну. А младићи ушавши нађоше је мртву, па је изнесоше и сахранише код мужа њезина. 11. И велики страх обузе сву Цркву и све који чуше ово.



А кад прође око три часа. Прошла су три часа, а жена још не беше дознала (за то, шта се догодило с мужем), и нико од присутних није јој о томе говорио. Зачудивши се томе, писац је изложио и једно и друго, тј. и о томе да су прошла три часа, и о томе да је она ушла, не знајући за оно, што се догодило. Запази да ју Петар није позивао али да ју је очекивао, како би дошла кад хоће и дајући јој времена да се покаје (да промени мишљење). То, што се нико није усудио да јој каже шта се догодило, десило се због страха пред учитељем и из послушности пред њим.

Кажи ми, јесте ли за толико продали њиву! Он је хтео да је спасе, јер је њен муж био зачетник греха. Због тога јој и даје времена да се оправда и покаје, говорећи: Кажи ми, јесте ли за толико продали њиву!

Можда ће неко приговорити да је Петар према њима сурово поступио. Међутим, где је ту суровост? Ако је онај, који је противно закону прикупљао дрва бивао каменован, онда утолико пре мора да буде кажњен крадљивац свештених ствари, будући да је то био свештени новац. Зашто је она пала поред Петрових ногу? Зато што је стајала поред њега. А стајала је поред њега зато да би, уколико се покаје могла да се исповеди, не стидећи се оних који би је могли чути. Нађоше је мртву, па је изнесоше и сахранише. Погледај: више не страхују од закона зато што ће се дотаћи нечег нечистог, него су непосредно и без икакве опрезности дотицали мртве. Обрати пажњу и на то, да су апостоли међу својима строги, док се међу туђима уздржавају од кажњавања. И једно и друго је природно.

Уздржавање од кажњавања било је потребно због тога, да неко не би помислио како они страхом од казне присиљавају људе да се, противно њиховој жељи, обрате истинитој вери. Кажњавање својих било је пак потребно због тога да онима, који су се већ обратили у веру и били удостојени небеског учења и духовне благодати, не буде допуштено да постану презрени људи и крадљивци свештених предмета, а посебно да се то не догоди на самом почетку. То би послужило као повод за вређање њихове проповеди. И вели-ки страх обузе сву иркву. Ови су (Ананија и Сапфира) били кажњени, док је другима то послужило на корист. Иако су раније постојала знамења, није било оволиког страха. Истина је, дакле, да се Господ познаје у творењу судова.
 

Back
Top