Ranije skriveno remek-delo Leonarda da Vinčija otkriveno je u Švajcarskoj. Saudijski prestolonaslednik planira da ga izloži u Rijadu.
Ženeva – Remek-delo Leonarda da Vinčija za koje se ranije mislilo da je izgubljeno ponovo se pojavilo nakon godina misterije. Slika „Salvator Mundi“, koja je na aukciji 2017. donela rekordnih 450 miliona dolara, pohranjena je u tajnom skladištu u Ženevi, u Švajcarskoj, navodi The Times. Vlasnik vrednog umetničkog dela je saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman, koji želi da ga predstavi kao centralnu izložbu u planiranom „super muzeju“ u Rijadu.
Priča o „Salvatoru Mundiju“ podseća na krimi triler iz sveta umetnosti. Kada je slika otišla ispod čekića u aukcijskoj kući Christie's u Njujorku 2017. godine, vladalo je veliko uzbuđenje. Zapanjujuća cena koju je za radove platio anonimni ponuđač premašila je sva očekivanja. Kasnije se ispostavilo da je kupac bio niko drugi do Mohamed bin Salman, prestolonaslednik Saudijske Arabije. Ali umesto da se slika javno izloži, ona je netragom nestala nakon što je kupljena.
Ženevsko tajno skladište Da Vinčijevog „Salvator Mundi“: Kao druga Mona Liza
Dugo su se šuškale o tome gde se nalazi umetničko delo. Neki su tvrdili da se nalazi na luksuznoj jahti prestolonaslednika, drugi su sumnjali da se nalazi u jednoj od njegovih palata. Ali sada dokumentarni film Bi-Bi-Sija otkriva da je "Salvator Mundi" čuvan u bezbednom skladištu u Ženevi od kupovine, kako je saznao The Times. Profesor Bernard Hejkel, blizak poverenik prestolonaslednika i profesor bliskoistočnih studija na Univerzitetu Prinston, potvrdio je da je slika tamo i čeka svoje buduće odredište.
Ko je prestolonaslednik Mohamed bin Salman?
Prestolonaslednik Mohamed bin Salman (MBS) je kontroverzna ličnost jer, uprkos njegovim reformama koje imaju za cilj da modernizuju Saudijsku Arabiju i učine zemlju manje zavisnom od nafte, kritikuju ga pre svega zbog svojih brutalnih metoda obezbeđenja vlasti i kršenja ljudskih prava. Posebno je problematična njegova umešanost u ubistvo novinara Džamala Kašogija 2018. godine, što je dovelo do značajnog gubitka poverenja na Zapadu. Iako MBS otvara zemlju prema spoljnom svetu kroz „Viziju 2030“ i ulaganja u sport („sportsko pranje“), situacija sa ljudskim pravima u Saudijskoj Arabiji i dalje je zabrinjavajuća. Međutim, Zapad se nalazi u dilemi zbog zavisnosti od saudijske nafte i geopolitičkih rizika da Saudijska Arabija izgubi vlast u korist Kine ili Rusije.
Link