Najružniji srpski grad

Вароши имају посебну чар, топлину и блискост...и дан данас, колико год то невероватно звучало.
Imaju u knjigama, bajkama i pesmama. U realnosti nemaju. Dete rođeno u Beogradu je samim rođenjem odmah u velikoj prednosti nad detetom rođenim u Leskovcu koje će tokom odrastanja biti uskraćeno za mnogo stvari poput dobrog školovanja, infrastrukture itd.

Imaju u knjigama, bajkama i pesmama. U realnosti nemaju. Dete rođeno u Beogradu je samim rođenjem odmah u velikoj prednosti nad detetom rođenim u Leskovcu koje će tokom odrastanja biti uskraćeno za mnogo stvari poput dobrog školovanja, infrastrukture itd.
Leskovac nije varoš, tj. ne bi trebalo da bude (decentralizacije bez).
Ja govorim o varošima od 15 hiljada stanovnika, e to je izazov.

Извини, али унутрашњост је дала највеће умове и најобразованије људе Србије.
Једино што мали градови немају су велики културни и спортски догађаји.
За породичне људе са малом децом мали градови су и даље много бољи, све је близу, сви се знају ако нешто затреба...проблем је само мањак боље плаћених радних места.

За породичне људе са малом децом мали градови су и даље много бољи, све је близу, сви се знају ако нешто затреба...проблем је само мањак боље плаћених радних места.
To u američkim filmovima. U stvarnosti ne možeš ni dete u vrtić da upišeš i nemaš pristup zdravstvenoj zaštiti. Veze i veze se potežu da ti upišu dete u obdanište jer nema kapaciteta. Ako živiš u Jablaničkom okrugu i boluješ od žuči znači da si već umro jer će da te operišu leskovački kasapini u opštoj bolnici Leskovac. Sve ispod kliničkog u Nišu znači zagarantovanu agoniju.

Zidanje zgrada od tugle i primitivnih materijala u Osmansko vreme je odigralo svoju ulogu. Ljudi su u Leskovcu sami morali da ruše kuće jer pre II svetskog rata skoro nijedna nije bila od stabilnog materijala. Možda u čitavom gradu ima pet kuća sazidanih pre 1941. Do 70ih su na 300 metra od centra još uvek postojale kuće od blata iz 1890.
Isto je bilo i u Nišu, Kruševcu, Kragujevcu i sve južno od Save i Dunava..

Na žalost, moj grad, tj onaj u kom žive moji i u kom sam živeo od početka srednje, Niš, nekako ne može da se poredi sa Novim Sadom, Suboticu da i ne pominjemo. :(

Lako je kritikovati manja mesta u delovima Srbije siromašnijim od proseka…
Zivio sam u Nisu 82-83. Bio zanimljiv kafanski zivot i dobro pozoriste. I mnogo lokalnih muzicara. A ono kazandzijsko sokace je bilo kul.

To su već palanke.
Mnoge nose i takav naziv.

Da, za Le bih vas podsetio za jednu od prvih hidrocentrala, gradski bazen, ozbiljnu industriju između dva rata i čak preko 30 stranih banaka. Ono što nije uništeno bombardovanjem, Mali Mančester, sravnili su sa zemljom crveni posle rata.

To su već palanke.
Mnoge nose i takav naziv.

Da, za Le bih vas podsetio za jednu od prvih hidrocentrala, gradski bazen, ozbiljnu industriju između dva rata i čak preko 30 stranih banaka. Ono što nije uništeno bombardovanjem, Mali Mančester, sravnili su sa zemljom crveni posle rata.
Crveni su ga uzdigli i razvijali. Sravnili su ga Četnici 1991. kad su od industrijskog grada napravili nerazvijeno područje, zatvorili sve fabrike i ostavili 70,000 ljudi bez posla.

Crveni su ga uzdigli i razvijali. Sravnili su ga Četnici 1991. kad su od industrijskog grada napravili nerazvijeno područje, zatvorili sve fabrike i ostavili 70,000 ljudi bez posla.
Gluposti pišeš. Ka i vazda.
U zgradi, izložbenom prostoru RTSa, neobično ali istinito, pre neku godinu, upriličena je izložba o Leskovcu između dva rata.

Питање је зашто тражимо нешто ружно, мада и оно има своју естетику, а увек је и питање укуса.
Ако се ради о градовима (а и о местима), онда не можемо да поредимо Рашку или Трстеник с Крагујевцем или Лебане и Медвеђу с Нишом. С друге стране, историјски и културолошки (и не само) је значајна разлика између Суботице и Лесковца, па изгледају како изгледају.

Vranje je veoma značajan mađarski grad.
Jó nap.
Au, zbog onog gafa još će ko zna koliko godina biti zaјеbancija na tu temu. Pre neki dan sam naleteo na ovo:

1720625621203.png

Back