Najružniji srpski grad

Meni se i Vranje dopalo. Nema toliko zelenila, ali ima onaj lep vidikovac iznad grada.
Има штошта да се види, ако ништа друго Баба Златина улица, Пржар, Музеј, шеталиште са много кафића, леп градски парк...а има и доста ружног, котлина је, није баш да смо могли много да урбанизујемо са толиким приливом људи у доба индустријализације. Сад је касно, а тада се о томе није размишљало.

Има штошта да се види, ако ништа друго Баба Златина улица, Пржар, Музеј, шеталиште са много кафића, леп градски парк...а има и доста ружног, котлина је, није баш да смо могли много да урбанизујемо са толиким приливом људи у доба индустријализације. Сад је касно, а тада се о томе није размишљало.
Ma, koji moron je izabrao KG za naseobinu ljudsku. Dobro, sad izgleda užas urbanistički, Al generalno..

E, kažu da je Borač u srednjem veku imao više stanovnika od Londona : )

Leskovac je zaista lep
Centar ima lepu glavnu ulicu
Ima reku
Sređeno je
Ima park

Leskovac je grad bez glavne ulice, to jest bez glavne ulice rezervisane za pesake.
Jako je prljav. Komunalci ne rade svoj posao, a gradjani nisu mnogo bolji - mnogo se prlja i tesko je i postici da se ocisti.

Trotoari su uzasni, prenatrpani automobilima, bukvalno se jedino u glavnoj ulici ne parkiraju automobili na trotoaru, gde god bocno da krenes nemoguce je.
Za invalide je najmanje prijateljski grad - bukvalno covek sa kolicima mora da ide sredinom ulice gde idu automobili. Imam drugaricu u Leskovcu koja je vezana za kolica i njene muke su Tantalove muke zbog loseg (to jest nikakvog) urbanizma.

E, da, glavnom ulicom u Leskovcu je zabranjeno biciklistima, a ne postoji ni staza, tako da biciklisti voze trotoarom - sto je suludo!

Leskovac, sa druge strane, ima jedan od najboljih muzeja. Narodni muzej u Leskovcu sada konacno ima na celu coveka koji se svim silama bori da unapredi, koji je jako strucan sa lepim medjunarodnim iskustvom, i mislim da su trenutno kandidati za neku prestiznu evropsku nagradu.

Leskovac ima ogroman potencijal za razvoj biciklizma, ali nazalost mocnicima to nije u interesu.

Leskovac ima potencijal da se lepo sredi, kada bi se saobracaj izmestio iz glavne ulice, ili eventualno ostavila jedna traka za automobile sa brzinom do 20km/h, a napravile velike trake za bicikliste. I da se vecina bocnih ulica uredi po principu jednosmernih, par kruznih tokova, i 50% posla je zavrseno.
Kada bi se resio problem parkiranja (koji je nenormalno veliki).
Jednom recju, kada bi se urbanizam doveo u red.
A resenja postoje u mnogim evropskim gradovima, samo treba prepisati.

Ma, koji moron je izabrao KG za naseobinu ljudsku. Dobro, sad izgleda užas urbanistički, Al generalno..

E, kažu da je Borač u srednjem veku imao više stanovnika od Londona : )
Не знам за њих, али први писани траг о Врању је из 1093. године. Пре тога су га населили Илири или Трачани, а од 1. века п.н.е. је било под Римљанима.

Не знам за њих, али први писани траг о Врању је из 1093. године. Пре тога су га населили Илири или Трачани, а од 1. века п.н.е. је било под Римљанима.
Ово је уједно и одговор на пост @Nenad1331 о Врању и Бугарима.

Jedna od najlepsih varosi po meni je Raska. Imam bliske rodjake tamo, i cesto skoknem kad sam u Srbiji.
Ima 3 reke, lepa brda (za 5 minuta peske vec si van grada u prirodi), lepo setaliste pored tih reka, dosta terena za sport, dobar otvoreni bazen.
Ima lep trg, i lepu crkvu u centru (rodjak je oslikao pola te crkve).
Blizu su Kopaonik, Golija, Zimovnik, relativno blizu je Ribaricko jezero, Pesterska visoravan.
Sela u okolini su prelepa.
O manastirima da ne pricam.
Dobra hrana, odlicna rakija (po meni jedna od najboljih koju sam probao).
Ljudi ko i svi varosani, malo zaiebani, ali kad te prihvate - kao da si im rod rodjeni.

Da je malo bolje putevima povezana, i da ima malo blize neki medjunarodni aerodrom, to bi po meni bilo prelepo mesto za miran porodicni zivot.

Da, bila sam i u Muzeju :)

20240709_115625-COLLAGE.jpg

Evo kolaž iz Narodne bašte u Pančevu. Impresionirana sam čistoćom ovog parka koji je poprilično veliki. Deca slave rođendane svuda, ali lepo sakupe smeće i ponesu sa sobom. Kao druga zemlja da je.

Bila je već tema o tome koji je srpski grad najlepši. Hajde sad da vidimo i drugu stranu.
Lepota je naravno u oku posmatrača, ali kad mnogo očiju istu stvar doživljava kao ružnu onda tu nečeg svakako ima. Pa kažu:

– Leskovac nije imao priliku da bude lep. Sravnjen sa zemljom u 2. svetskom ratu, imućniji stanovnici (koji bi možda posle mogli da ponovo sagrade lepe zgrade) su ubijeni, što od strane okupatora, pa zatim saveznika, što od nove vlasti, da bi onda krenuli da se grade sivi blokovi preko ruševina. Kad bi istražio malo Leskovac (nikako u toku vašara poznatog kao Roštiljijada) video bi da ima lepih kutaka. Garetova palata, stari Sajam (sad se renovira konačno) i okolina istog do reke, gde su gradske i opštinske zgrade… Stara Dubočica za ljubitelje klasične srpske „suburbije“ (starije uglavnom bele kućice od sprat ili dva u pravilnim ulicama s velikim dvorištima i niskim ogradama) i novija Dubočica za ljubitelje brutalizma tj. novijih socijalističkih zgrada s parkovima između, samo im naravno fali održavanje – glasi jedan komentar koji ide u prilog Leskovcu.
– Stvarno jeste brate, bez uvrede. Prošao sam kroz njega na desetine puta i bio tamo pošto imam rodbinu u Kuršumliji. Jedino gde volim da budem u Prokuplju je Hisar i ispred Skupštine onaj parkić mali – jedan je od komentara.
– Najružniji su Peć, Novi Pazar i generalno gradovi na Kosmetu. Peć je bukvalno grad pijaca.
Među najružnijima je spomenuto i Pančevo, Užice, Priština, Bor, Trstenik, pa i Smederevo. Kako je jedan korisnik napisao za Užice: „Prvo groblje, pa tek onda grad“ .
Nekome je Beograd baš najružniji grad – „betonska džungla“, kako je napisao jedan od korisnika.
Neko se setio i Rume kao najružnije.
Listi nema kraja. Neko je za najružniji grad odabrao Jagodinu, ali uz napomenu da je dobar akva park i Vivo centar.
https://nova.rs/magazin/putovanja/najruzniji-grad-u-srbiji/

Koji je po vama najružniji grad u Srbiji ili da kažemo najmanje lep?
Može se svakom od nas manje ili više svideti neko mesto, iz ovog ili onog razloga, ali onom ko je odatle, to mesto je najlepše na svetu.
Zato mislim da je nekorektno neki grad proglašavati najružnijim.

Može se svakom od nas manje ili više svideti neko mesto, iz ovog ili onog razloga, ali onom ko je odatle, to mesto je najlepše na svetu.
Zato mislim da je nekorektno neki grad proglašavati najružnijim.
Види свако од нас и лоше стране свог града, али кад ти неко за њега каже да је најружнији, просто проради локалпатриотизам :lol:

Leskovac je grad bez glavne ulice, to jest bez glavne ulice rezervisane za pesake.
Jako je prljav. Komunalci ne rade svoj posao, a gradjani nisu mnogo bolji - mnogo se prlja i tesko je i postici da se ocisti.

Trotoari su uzasni, prenatrpani automobilima, bukvalno se jedino u glavnoj ulici ne parkiraju automobili na trotoaru, gde god bocno da krenes nemoguce je.
Za invalide je najmanje prijateljski grad - bukvalno covek sa kolicima mora da ide sredinom ulice gde idu automobili. Imam drugaricu u Leskovcu koja je vezana za kolica i njene muke su Tantalove muke zbog loseg (to jest nikakvog) urbanizma.

E, da, glavnom ulicom u Leskovcu je zabranjeno biciklistima, a ne postoji ni staza, tako da biciklisti voze trotoarom - sto je suludo!

Leskovac, sa druge strane, ima jedan od najboljih muzeja. Narodni muzej u Leskovcu sada konacno ima na celu coveka koji se svim silama bori da unapredi, koji je jako strucan sa lepim medjunarodnim iskustvom, i mislim da su trenutno kandidati za neku prestiznu evropsku nagradu.

Leskovac ima ogroman potencijal za razvoj biciklizma, ali nazalost mocnicima to nije u interesu.

Leskovac ima potencijal da se lepo sredi, kada bi se saobracaj izmestio iz glavne ulice, ili eventualno ostavila jedna traka za automobile sa brzinom do 20km/h, a napravile velike trake za bicikliste. I da se vecina bocnih ulica uredi po principu jednosmernih, par kruznih tokova, i 50% posla je zavrseno.
Kada bi se resio problem parkiranja (koji je nenormalno veliki).
Jednom recju, kada bi se urbanizam doveo u red.
A resenja postoje u mnogim evropskim gradovima, samo treba prepisati.
Ovo je sve tačno, ne smatram ni ja LE nekim biserom i lepoticom, ali nije baš ni ružan...Blizina Niša je i uticala na njegov pad, recimo Zaplanje je geografski i bliže Leskovcu ali ne postoji povezanost i saobraćajnice tako da je taj deo više usmeren ka Nišu samim tim i migracija je stanovništvo odvukla tamo. Imam prijatelje iz Valjeva koji kažu da ih LE podseća na Valjevo s tim što u Valjevu ima više autentičnih zgrada i nije pretrpelo razaranja ko Leskovac.

koji kažu da ih LE podseća na Valjevo s tim što u Valjevu ima više autentičnih zgrada i nije pretrpelo razaranja ko Leskovac.
Zidanje zgrada od tugle i primitivnih materijala u Osmansko vreme je odigralo svoju ulogu. Ljudi su u Leskovcu sami morali da ruše kuće jer pre II svetskog rata skoro nijedna nije bila od stabilnog materijala. Možda u čitavom gradu ima pet kuća sazidanih pre 1941. Do 70ih su na 300 metra od centra još uvek postojale kuće od blata iz 1890.

Beograd je uvek bio haotičan, to je deo njegovog šarma. Imaš kopiju Beča po centru, imaš divlju gradnju na periferiji, imaš Abu Dabi na reci, imaš brutalizam preko reke.
Iskreno ne znam da su komunisti rušili, znam da porušeno nisu vraćali u prvobitno stanje, kao Nemci, nego su prosto gradili svojim stilom. Tako da u Beogradu i dalje postoje zgrade sa početka 20.veka (pitanje je da li će opstati sad kad znamo da su neke bitne zgrade porušene na Slaviji, npr). Paradoksalno, najviše se izmenio izgled Beograda u mirnodopskim uslovima u poslednjih 12 godina.

Back