Najpoznatiji modni dizajneri

Raf Simons​

152559f1a7de286ac6d68d178f4164c9.jpg

Raf Simons (rodjen 12. januara 1968., Neerpelt, Belgija), belgijski modni dizajner koji je bio kreativni direktor nemačkog brenda Jil Sander (2005 - 2012), umetnički direktor francuske modne kuće Christian Dior ( 2012 - 2015) i glavni kreativni direktor američkog brenda Calvin Klein (2016 - 2018).

Simons je studirao industrijski i dizajn nameštaja u Genku, Belgija, diplomirao 1991. godine i započeo karijeru kao dizajner nameštaja. Inspirisan belgijskim couturijerom poznatim kao Antverp Sik, ipak je stažirao u studiju Valtera Van Beirendoncka još u školi. Uz ohrabrenje Linde Loppa, šefa modnog odeljenja Kraljevske akademije likovnih umetnosti u Antverpenu, on je proizveo svoju prvu kolekciju muške odeće 1995. godine, čime je nastala etiketa Raf Simons.

2000. godine Simons je zatvorio svoju firmu a kasnije te godine prihvatio je imenovanje šefa modnog odeljenja bečkog Univerziteta primenjene umetnosti, funkciju na kojoj je bio do 2005. Simons je ponovo otvorio svoju kompaniju sa sedištem u Antverpenu 2001. i dodao drugu liniju muške odeće. Ta se godina pokazala kao značajna za dizajnera, jer je etiketa Jil Sander, poznata po potcenjenom dizajnu i za muškarce i za žene, pozvala ga da zameni Sandera kao kreativnog direktora uprkos činjenici da nikada ranije nije dizajnirao žensku odeću. Njegova prva kolekcija za Jil Sander pokazala je poštovanje prema minimalističkoj estetici brenda u kombinaciji sa njegovom suptilnom elegancijom.

U februaru 2012. Simons je napustio Jil Sander, a dva meseca kasnije postao je umetnički direktor u Christian Dioru; zamenio je Johna Galliana, koji je otpušten prethodne godine. Simonova prva kolekcija za francuski brend prikazana je jula 2012. Stekao je brojne pohvale jer je ostao veran romantičnoj estetici brenda, istovremeno pridajući moderni senzibilitet. Simons je najavio odlazak sa te funkcije u oktobru 2015. Sledeće godine postao je glavni kreativni direktor Calvin Kleina, ali je i njih napustio 2018. godine.

Raf Simons dobitnik je mnogih priznanja. Godine 2017. postao je druga osoba koja je osvojila nagrade Dizajner muške odeće godine i Nagrade dizajner ženskog odeljenja Saveta modnih dizajnera Amerike.

bdf56687c6b485e1c8b16d5c476cfd3b.jpg
4c981a9cfa09d2e58aa00812e89b5527.jpg

edada953782b936df0bde540f028f524.jpg
cd1ae1745c307f7b980cc49f332a1037.jpg
 
Prva dva modela su orijentisani mahom na formu (kroj), više neobavezno i lepršavo, dok su donja dva formalniji sa malo više ukrasa. Prvo mi je zapao za oko "levlji" model ali je i desni jednako zanimljiv tako da ne bih mogao da se odlučim za koji da glasam izmedju ta dva. Desni mi je malo povučeniji, za ozbiljnije prilike.
Meni je svaki model predivan, romantičan, vrhunskog kroja... o izboru materijala i boja da ne govorim: dizajner je koristio najlepše pastelne nijanse. Teška sam srca od ponudjenih 46 modela odabrala ovih 8. :zkez:
 
mome oku opet najviše prijaju treća i četvrta sa identičnim komentarom: Prvo sam ugledao treću ali je vremenom četvrta preuzela primat.
Gornje dve opet lagane, lepršave, "za svaki dan"
Meni su dezeni kod poslednjih četiri modela fenomenalni: cvetni, prolećni, u neobičnim kombinacijama boja. Asociraju me na tehniku poentilizma u slikarstvu (tehnika crtanja gde se boje nanose u kratkim potezima tj. tačkicama po principu komplementarnosti kako bi se u oku posmatrača stvorila iluzija celovitosti forme).

Poslednji model takodje asocira na remek delo u slikarstvu čiji je autor Klimt, samo se sada ne mogu tačno setiti naziva te slike :think:
 
Meni su dezeni kod poslednjih četiri modela fenomenalni: cvetni, prolećni, u neobičnim kombinacijama boja. Asociraju me na tehniku poentilizma u slikarstvu (tehnika crtanja gde se boje nanose u kratkim potezima tj. tačkicama po principu komplementarnosti kako bi se u oku posmatrača stvorila iluzija celovitosti forme).

Poslednji model takodje asocira na remek delo u slikarstvu čiji je autor Klimt, samo se sada ne mogu tačno setiti naziva te slike :think:
Super ti je opaska za Klimta! Čuo sam za njega, nisam obraćao pažnju na rad. Sad si me "naterala" da pogledam. Pominjala ga je @Poli46 kod nje u slikarstvu a možda bi mogla da sugeriše koja bi to slika mogla da bude? Iz brzog pregleda po internetu, vidim par "sumnjivih"
Homepage - klimt-am-attersee.atBuy Gustav Klimt 'Apple Tree I' | Custom Wall art| Unique-Canvas.com378 Gustav Klimt Photos - Free & Royalty-Free Stock Photos from DreamstimeGustav Klimt: Poppy Field 1000 Piece Jigsaw Puzzle - Florence Griswold  MuseumFlower Garden 1907 Painting By Gustav Klimt - Reproduction Gallery
7 Things About Gustav Klimt That You Didn't KnowCanvassing the Masterpieces : The Kiss by Gustav Klimt - the KAZoART blogCountry Garden with Crucifix, 1911 by Gustav Klimt
iako nisam naročiti ljubitelj cvetnih dezena, za njegove slike (a i gornje Simonsove modele) mogu da kažem da su vrhunski uradjeni.
 
Super ti je opaska za Klimta! Čuo sam za njega, nisam obraćao pažnju na rad. Sad si me "naterala" da pogledam. Pominjala ga je @Poli46 kod nje u slikarstvu a možda bi mogla da sugeriše koja bi to slika mogla da bude? Iz brzog pregleda po internetu, vidim par "sumnjivih"
Homepage - klimt-am-attersee.atBuy Gustav Klimt 'Apple Tree I' | Custom Wall art| Unique-Canvas.com'Apple Tree I' | Custom Wall art| Unique-Canvas.com378 Gustav Klimt Photos - Free & Royalty-Free Stock Photos from DreamstimeGustav Klimt: Poppy Field 1000 Piece Jigsaw Puzzle - Florence Griswold  MuseumFlower Garden 1907 Painting By Gustav Klimt - Reproduction Gallery
7 Things About Gustav Klimt That You Didn't Know't KnowCanvassing the Masterpieces : The Kiss by Gustav Klimt - the KAZoART blogCountry Garden with Crucifix, 1911 by Gustav Klimt
iako nisam naročiti ljubitelj cvetnih dezena, za njegove slike (a i gornje Simonsove modele) mogu da kažem da su vrhunski uradjeni.
E da, bravo, to je ta tehnika slikanja i to su ta dela koja su me asocirala kod one poslednje haljine. Zapravo, prva koju si okačio bila bi nešto najpribližnije onoj čiju sam sliku imala u glavi videvši kolekciju (a otkud se setih Klimta baš sada, ne bih ti mogla objasniti) :zkez:
 

HERVÉ LEGÉR​


HERVE-LEGER1.jpg


Francusku modnu kuću Hervé Léger osnovao je 1985. dizajner Hervé Peugneta, poznat i kao Hervé L. Leroux. Karl Lagerfeld je savetovao Peugnet da će njegovo prezime Peugnet biti preteško za Amerikance da izgovore, i umesto toga predložio prezime Léger.

Erve Leže (Hervé Léger) je najpoznatiji po ikoničnim haljinama, zauzimajući modni svet olujom tokom njihove početne produkcije 1989-1997, i ponovo od 2008 pa do danas. Modna biografija Herve Peugnet-a nije ni u čemu manje nego impresivna. Sa samo 23 godine, Herve Peugnet je stekao priznanje od talentovane modne legende Karla Lagerfelda, a tražili su ga dizajneri kao što su Šanel, Lanvin, Fendi, Dajen fon Furstenburg, Kloi i Svarovski. Kada je sa 28 godina stvorio Erve Leže liniju, modni svet je bio zapanjen i inspirisan njegovom legendarnom "zavojskom" haljinom, debitujući na šou pisti Herve Legera 1989.



Neke od poznaih ličnosti koje su nosile Leže modele su i

Emily Ratajkowski

Emily-Ratajkowski-and-husband.jpg


NeNe Leakes​

Nene-Leakes-in-Red-Dress.jpg


Vivica A. Fox​


Vivica-A-Fox-Los-Angeles-Premiere-of-Hercules-1.jpg
 
Super ti je opaska za Klimta! Čuo sam za njega, nisam obraćao pažnju na rad. Sad si me "naterala" da pogledam. Pominjala ga je @Poli46 kod nje u slikarstvu a možda bi mogla da sugeriše koja bi to slika mogla da bude? Iz brzog pregleda po internetu, vidim par "sumnjivih"
Homepage - klimt-am-attersee.atBuy Gustav Klimt 'Apple Tree I' | Custom Wall art| Unique-Canvas.com'Apple Tree I' | Custom Wall art| Unique-Canvas.com378 Gustav Klimt Photos - Free & Royalty-Free Stock Photos from DreamstimeGustav Klimt: Poppy Field 1000 Piece Jigsaw Puzzle - Florence Griswold  MuseumFlower Garden 1907 Painting By Gustav Klimt - Reproduction Gallery
7 Things About Gustav Klimt That You Didn't Know't KnowCanvassing the Masterpieces : The Kiss by Gustav Klimt - the KAZoART blogCountry Garden with Crucifix, 1911 by Gustav Klimt
iako nisam naročiti ljubitelj cvetnih dezena, za njegove slike (a i gornje Simonsove modele) mogu da kažem da su vrhunski uradjeni.
Ljudi moji..Gustav Klimt je neiscrpna inspiracija mnogim slikarima i dizajnerima svih vrsta.
Njegov uticaj možete videti u svakoj vrsti umetnosti od dizajna cipela do tapeta i
dekorativnih tkanina. Moda nije izuzetak.
Stokle-palata-trpezarija-Foto@-Stoclet-Palace-Pinterest-page.jpg

Klimt je za ovu palatu uradio trodelni mozaički friz od mermera sa inkrustacijama od zlata, emajla i poludragog kamena. Stokleovi su bili veliki kolekcionari, pre svega indijske i budističke umetnosti.

d73e702b02d681de34c8728619eaeb55.jpg

Gustav Klimt the Gold ornament..eto zašto je Klimt večna inspiracija.
 
Evo,vidite li koliko je uticaj Klimta,dalekosežan.?
vm_vrouwen174zayasaikhan-sambuu-forgotten-melody-jpg.871835

Zayasaikhan Sambuu, Forgotten Melody
Zayasaikhan Sambuu, Zaya, rođen je 1975. godine u malom gradu zvanom Baatsagaan u
pustinji Gobi u Mongoliji. Tokom njegovih tinejdžerskih godina, cenzura komunizma počela
je nestajati, omogućavajući ponovnu pojavu zaboravljene nomadske kulture i nasleđa, kao i slobodu religije. A rastući nacionalizam i verska sloboda omogućili su mnogim ljudima da se
bave budizmom; i kao tinejdžera koji je bio vešt u crtanju, Zaju su ljudi koji su bili željni
oporavka svojih verskih običaja i vriednosti uvelike potaknuli da prikazuje portrete budističkih bogova. Takve stvari je komunistički režim zabranjivao više od četiri decenije.
 

Stella McCartney

72638.jpg


Rođena i odrasla u Londonu, kao i na engleskom selu, Stela Makartni je diplomirala na Centralnom Sent Martinsu 1995. a dve godine kasnije već je debitovala u dve kolekcije i postavljena za kreativnog direktora Kloi u Parizu. Ikona hip mode lansirala je svoju modnu kuću 2001. poznatu po šik dizajnu i protivljenju brenda korišćenju kože i krzna. Sada njene dizajnerske kolekcije uključuju žensku i mušku odeću za svaki dan, pribor, donji veš, naočare, miris i stvari za decu.

shutterstock_1054347263.jpg
 
mome oku prija ovaj model tako da je tu već pola posla odradjeno ;)
Interesantno je da mi je prvo zapala za oko druga haljina, ali bez čipke sa konjima. Sve su dobre, ali se nisam dojmio sa otvorom na ledjima žute haljine

Da samo znaš kako mi je bilo teško odabrati kolekciju koja se po nečemu izdvaja... :zkez: Žuta haljina je zapravo obična letnja haljina a izdvojila sam je samo zbog zanimljive, efektne žute boje. Ona sa konjima je interesantna, ne sećam se da sam ikada videla takav vez na belom tilu a i u mojoj je omiljenoj crno-beloj kombinaciji. Sem toga, i fotografija je efektna...
 
10. Yves Saint Laurent

Pogledajte prilog 874560


Iv Sen Loran je stekao popularnost u svetu mode zbog svoje kreativnosti u redizajniranju muške odeće u prelepe, ženstvene komade za žene. Možda jedan od najpoznatijih dizajnera u Francuskoj, Iv je bio prvi dizajner koji je uveo 'power dressing' za žene u vidu trendi, high fashion power odela 1966. Vizionar je zaslužan za dizajniranje muške jakne, i odlazi u istoriju za svoju legendarnu 'spremnu da se nosi' modnu odeću, što je svež koncept u to vreme.
Nismo ga razradjivali ;)

Da ubacim najnovije za 2021. Nije skupo, samo $2.000

saint-laurent-medallion-lace-bodysuit.jpg

Priznajem, lepo je. čak bi se možda i bacio u trošak ;)
 
Nismo ga razradjivali ;)

Nismo a trebalo bi jer se o Yves Saint Laurentu ima toliko toga reći. Sa samo 21. godinom postao je šef jedne od najuticajnijih modnih kuća na svetu Christian Dior, dokazao da žena i u pantalonama može biti lepa, stvarajući modele koji ističu njenu figuru, prvi otvorio liniju konfekcijskih butika Rive Gauche, sa 47. godina postao je prvi dizajner na svetu koji ima stalnu postavku u Institutu za kostim u Metropoliten muzeju umetnosti. Nazivaju ga i revolucionarom modne industrije, malim princom visoke mode i bezvremenskim klasikom koji je medju svojim kolegama prvi podigao modu na nivo umetnosti. Smatra se kraljem modnih dizajnera.

Kada su parfemi u pitanju, upravo su oni sa potpisom Yves Saint Laurent moji favoriti:

32d709bab3721c689a5bcb798b3ea339.jpg
2419429b29806941aea611049f3dc353.jpg
 
Poslednja izmena:
U septembru 2019. godine, modna kuća Saint Laurent priredila je spektakularnu modnu reviju. Trg Trokadero poslužio je kao modna pista a Ajfelov toranj kao deo seta ovog jedinstvenog dogadjaja.Odevne kombinacije koje su otvorile reviju bile su inspirisane Saint Laurentovom vilom u Marakešu a kako je vreme odmicalo, dizajni su postajali sve elegantniji i senzualniji sa očaravajucim vezom i štrasom:


Bio je to spektakl na otvorenom, jedinstvena prezentacija jedne kolekcije.
 

Back
Top