Quantcast

Najniži evropski minimalac u Bugarskoj pa onda u Srbiji

Poruka
22.665
Najniži evropski minimalac u Bugarskoj, samo 123€

Najmanju minimalnu platu u Evropi ima Bugarska i to 123 evra, dok najviši minimalac iznosi 1.758 evra u Luksemburgu, govore podaci evropske statističke agencije Evrostat
slika

Srbija nije na Evrostatovoj listi, ali bi sa minimalcem od 15.960 dinara, odnosno 155 evra, bila pri samom dnu lestvice, ispred Bugarske.

U našem okruženju, posle Bugara, najmanju mesečnu zaradu imaju Rumuni - 157 evra. Mađari koji zarađuju minimalac, u januaru su dobili 281 evro, dok su Hrvati u proseku zaradili 381 evro. U grupi zemalja u kojima se minimalac kreće od 100 do 400 evra, pored Hrvatske našla se i Turska, u kojoj je minimalac 385 evra.

U srednjoj grupi zemalja s minimalcem koji se kreće od 400 do 1.000 evra nalazi se pet zemalja - Portugal sa 638 evra, Malta sa 665, Slovenija i Španija sa po 748 evra, i Grčka, koja uprkos krizi ima minimalnu zaradu od 863 evra.

U grupi zemalja sa iznosima minimalnih zarada iznad 1.000 evra jesu Velika Britanija Francuska, Belgija, Holandija, Irska i Luksemburg.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/...vropski+minimalac+u+Bugarskoj,+samo+123€.html
Za ovaj novac radi većina stanovnika Srbije pa se pitam kojim čudom pokrivaju potrošačku korpu koja je 2x veća od zarade?:mrgreen:

Владан

Buduća legenda
Poruka
30.914
Ужасно. Знам типа који се запослио у Горењу и има плату нето око 17.000, а познато ми је да је та фирма добила 9.000 евра субвенција за једно радно место. Не разумем. Да ли то значи да ће држава СРБИЈА неколико година давати плату радницима уместо Горења?

Gotika

Ističe se
Poruka
2.475
Ужасно. Знам типа који се запослио у Горењу и има плату нето око 17.000, а познато ми је да је та фирма добила 9.000 евра субвенција за једно радно место. Не разумем. Да ли то значи да ће држава СРБИЈА неколико година давати плату радницима уместо Горења?
Upravo to....radnici u račanskoj Juri rade pod jakim mobingom....koji je kao zakon više na strani poslodavca...šta još u ovoj zemlji treba da se desi-METEOR pa da se probudimo.

Poruka
22.665
Upravo to....radnici u račanskoj Juri rade pod jakim mobingom....koji je kao zakon više na strani poslodavca...šta još u ovoj zemlji treba da se desi-METEOR pa da se probudimo.
Na žalost skoro u svakoj firmi ljudi rade pod mobigom....sad sam čula ali ne znam koliko je to istina, da kada ljudi štrajkuju za taj period u kom su štrajkovali im se neisplaćuje zarada...ako je to zaista istina onda stvarno ne znam šta da mislim.

Poruka
22.665
Ne znam toliko sam besna....a ovaj forum sigurno ne podržava revolucionarne pokliče, pa ću da ćutim.
Naravno da si besna ovde niko normalan me može da kaže da mu je super jer nije suština da je recimo meni lepo dok drugima nije jer kada bi i drugima bilo dobro i meni bi trebalo da bude još bolje... ali ne... ovde ti je sve kao kao u zemlji čuda....sve napako...:aha:

Poruka
22.665
Pa tako ispada....a kad se setim kad su nam prodavali priču kako državne firme nisu dobre...radile 50 godina i sad odjednom ne valjaju:mrgreen:...e pa neka mi neko objasni taj fenomen.:roll:

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Pa tako ispada....a kad se setim kad su nam prodavali priču kako državne firme nisu dobre...radile 50 godina i sad odjednom ne valjaju:mrgreen:...e pa neka mi neko objasni taj fenomen.:roll:
Drugo načelno pitanje vezano je za obezbeđenje velikih povlastica inostranom investitoru.
Predsednik Srbije Boris Tadić je u decembru 2009. godine (u pratnji ministra ekonomije Dinkića), otvorio u Prokuplju fabriku za proizvodnju kablova za autoindustriju, u okviru nemačke kompanije „Leoni“. Na toj lokaciji ranije je postojala fabrika azbestnih proizvoda „Fiaz“, koja je ovoj nemačkoj kompaniji prodata za 56 miliona dinara (oko 600 hiljada evra). Kompanija „Leoni“ zaposlila je 350 radnika, čija zarada iznosi 15.300 dinara (oko 160 evra) mesečno – što je manje od 50% prosečne zarade u Srbiji, a Vlada Republike Srbije dodelila je kompaniji „Leone“ 6,5 miliona evra na ime podsticaja inostranim investitorima i po 5.000 evra po novootvorenom radnom mestu. Nije teško izračunati da od sredstava, na ime podsticaja inostranih investitora, države Srbije (tačnije novcem njenih poreskih obveznika) nemačka kompanija „Leoni“, ne samo da odmah dobija sredstva koju je platila za fabriku, nego joj preostaje još novca kojim može da celu deceniju (deset godina) isplaćuje zarade zaposlenima u fabrici u Prokuplju. U međuvremenu, te stimulacije se povećavaju. Pre nekoliko meseci u Nišu je potpisan ugovor o otvaranju pogona „Dajteka“ u Nišu, gde treba da se zaposli 400 radnika. Vlada Srbije će inostranom investitoru na ime podsticaja isplatiti čak 10.000 evra po svakom zaposlenom, a grad Niš će mu besplatno ustupiti 2,5 hektara potpuno opremljenog građevinskog zemljišta.

.... malo sam ,,pozajmio" Dusaniceve misli,koje inace mnogi ovde znaju,ali nista ne mogu da urade.Ceo intervju,koji je vezan i za ovu temu na http://www.pecat.co.rs/2010/11/jovan-dusanic-kako-smo-izgubili-deceniju/

HappyFuneral

Domaćin
Poruka
4.539
Pitanje je zašto se domaćim poslodavcima tako ne izlazi u susret em ti daju novac po zaposlenom od 10.000 eura em ti daju džabe zemljište...pa svako bi tako bio pametan da radi.:mrgreen:
Zbog negativne selekcije kojoj cemo da budemo izlozeni jos neko vreme....

Firme o kojima si pricala i koje su kao drustvena svojina trajale po 50 godina, su i unistene od strane drustva... Ziveli smo u takvom sistemu gde je bilo pozeljnije zaposliti partijskog drugara, koji je, ako je moguce i rodjak, pa zajedno sa njim voditi firmu, nego zaposliti kvalifikovanog i kvalitetnog radnika.
Te navike imamo i dan danas.

Te firme ionako nisu radile zarad profita, vec da bi zadovoljile potrebe drugih proizvodnih sektora, koji bi opet zadovoljili potrebe nekih drugih proizvodnih sektora i tako se nasli u zacaranom krugu...

Na politici smo jednom raspravljali o ovome i tada sam spomenuo kanal Dunav Tisa Dunav u koji su ulozena sva moguca sredstva koja je imala tadasnja Jugoslavija, a taj kanal nije u upotrebi ni dan danas (bar ne u onoj meri u kojoj je planirano).

Jos jedan primer je recimo kada je drvna industrija proizvela kancelarijski i drugi namestaj za ostatak firmi u zemlji, vise nije imala profita i radnici u drvnoj industriji su umesto plata dobijali proizvedeni namestaj...
Bez profita, industrija propada i dolazimo do ovoga u cemu smo vec desetak godina...
Prodaju se propale firme, koje su i propale jer su bile drustveno vlasnistvo.

O ovome moze dosta da se prica, ali da ne davimo mnogo, jer ovaj pdf nije mesto za to... Ili jeste?
Idealano politicko uredjenje za razvoj privrede?

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Zbog negativne selekcije kojoj cemo da budemo izlozeni jos neko vreme...
Nije u pitanju negativna selekcija,nego se taj fenomen u drustvenom procesu tranzicije zove financijska plutokratija,a sprovodi je politicki vrh sa malim brojem financijskih oligarha..

Firme o kojima si pricala i koje su kao drustvena svojina trajale po 50 godina, su i unistene od strane drustva... Ziveli smo u takvom sistemu gde je bilo pozeljnije zaposliti partijskog drugara, koji je, ako je moguce i rodjak, pa zajedno sa njim voditi firmu, nego zaposliti kvalifikovanog i kvalitetnog radnika.
Te navike imamo i dan danas.
To se zove partiokratija i kako mozemo videti,ona i danas zivi i te kako u nasem drustvu.

Te firme ionako nisu radile zarad profita, vec da bi zadovoljile potrebe drugih proizvodnih sektora, koji bi opet zadovoljili potrebe nekih drugih proizvodnih sektora i tako se nasli u zacaranom krugu...

Na politici smo jednom raspravljali o ovome i tada sam spomenuo kanal Dunav Tisa Dunav u koji su ulozena sva moguca sredstva koja je imala tadasnja Jugoslavija, a taj kanal nije u upotrebi ni dan danas (bar ne u onoj meri u kojoj je planirano).

Jos jedan primer je recimo kada je drvna industrija proizvela kancelarijski i drugi namestaj za ostatak firmi u zemlji, vise nije imala profita i radnici u drvnoj industriji su umesto plata dobijali proizvedeni namestaj...
Bez profita, industrija propada i dolazimo do ovoga u cemu smo vec desetak godina...
Prodaju se propale firme, koje su i propale jer su bile drustveno vlasnistvo.

O ovome moze dosta da se prica, ali da ne davimo mnogo, jer ovaj pdf nije mesto za to... Ili jeste?
Jeste,ovaj pdf bi bas trebao biti mesto za ovakve stvari.a ne za neciju brokersku promociju i namestaljku ili prodaju za nekakav kozmeticki proizvod.Problem u ovom tvom( jako dobrom) napisanom postu je taj sto si zagrebao po povrsini neceg tako ogromnog,da bi se o tome mogle napisati hiljade strane.U slucaju da ,,prasnjava" odobri daljnje pisanje,mogli bi da malo prosirimo temu koju si zagrejao.
Idealano politicko uredjenje za razvoj privrede?
Kapitalizam sa slobodnim trzistom i jakom socijalnom komponentom,gde bi uloga drzave bila da se nikako ne mesa u samu privredu i njene tokove,a njena glavna briga bi bila da osigura slobodno trziste.Sta to znaci?To znaci da bi ona stvaranjem jakih drzavnih preduzeca sprecila monopol pojedinih oligarha(brasno,secer,ulje----problemi i primeri kod nas npr.) i normalnom marzom tih primarnih proizvoda(naveo sam samo neke osnovne zivotne potrepstine) za gradjanstvo,automatski smirila moguce potrese na domacoj privrednoj sceni.Naravno,stvaranjem sopstvenih banaka(koje smo nekad imali,ali smo ih prodali za neciju proviziju) stvorili bi bolju situaciju za kreditiranje i gradjana i privrednika(manje bi bile kamate),a cvrstom kontrolom NBS sprecili bi potrese na deviznom trzistu.Takva drzava,koja jasno ide ka progresu,automatski bi bila i pravna,a to znaci da bi kaznjavala svaki pokusaj kriminala,od sticovanja deviza do prevara putem javnih nabavki i tome sl.Bili bi blize deflaciji nego inflaciji.
Kada bi svi bili dostupni tuziteljstvu u istoj meri,tj. kada bi kod svih postojao strah od kaznjavanja za malverzacije i ostala laksa i teza krivicna dela,tada bi bilo i manje droge i manje nasilja i manje svega onog sto nam danas,kao postenim ljudima smeta.Budzet bi se punio i bio bi javno kontrolisan i mogla bi se sredstva usmeriti ka zdravstvu i obrazovanju,a to jasno znaci,prema deci,prema onima koji ce sutra biti buducnost ove zemlje.

HappyFuneral

Domaćin
Poruka
4.539
Nije u pitanju negativna selekcija,nego se taj fenomen u drustvenom procesu tranzicije zove financijska plutokratija,a sprovodi je politicki vrh sa malim brojem financijskih oligarha..

To se zove partiokratija i kako mozemo videti,ona i danas zivi i te kako u nasem drustvu.
Upravo to je negativna selekcija koja ne postoji od kako smo u procesu tranzicije, nego mnogo, mnogo duze...

Jeste,ovaj pdf bi bas trebao biti mesto za ovakve stvari.a ne za neciju brokersku promociju i namestaljku ili prodaju za nekakav kozmeticki proizvod.Problem u ovom tvom( jako dobrom) napisanom postu je taj sto si zagrebao po povrsini neceg tako ogromnog,da bi se o tome mogle napisati hiljade strane.U slucaju da ,,prasnjava" odobri daljnje pisanje,mogli bi da malo prosirimo temu koju si zagrejao.
Mislim da ne bi bilo pametno da pocinjemo o tome... Najbolje bi bilo da to ostavimo za pdf Politika. Neka tamosnji forumasi menjaju politicka uredjenja zemlje, a mi ovde da raspravljamo o tome kako se snaci poslovno u aktuelnom sistemu...

Ne mislim da prica o idealnom sistemu nije dobra, nego bi nas oterala dosta daleko.
Zbog toga sam u svom postu pokusao da ne idem duboko, vec samo da zagrebem malo kako bih odgovorio na post drugog forumasa. :)

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Glavni i najveci problem u Srbiji danas je ekonomija.Jaka ekonomija ima mnostvo zaposlenih koji zaradjuju manje ili vise u odnosu jedan naspram drugoga,ali vecina ima redovna primanja,trziste je svakim trenom sve otvorenije,pa vizuelno izgleda da je perspektiva svima ruzicasta.Jaka ekonomija ima velik drzavni budzet iz kojeg se redovno daju sredstva za normalno funkcionisanje bilo kojeg segmenta u drustvu,pa izgleda da je takva drzava u blagostanju.Licno mislim da je kapitalizam skandinavskog modela danas najprihvatljiviji oblik drzavnog upravljanja.Na pdf p[olitika ima previse diskutanata sa losim postovima,tj. nezreli su za ozbiljnije pisanje,a to proizlazi iz njihovog neznanja i opste prihvacene danas cinjenice da se kod nas svi razumeju u politiku,kao i u fudbal.Ono sto bi mi mogli na ovom pdf-u da malo smislenije uradimo to je da izbacimo politiku iz svojih postova,koliko je god to moguce,te da kazemo kako bi mi nesto konkretno uradili,a ne samo da analiziramo postojece stanje ili neka prosla stanja.Analizirati nije lose,jer se dolazi do istine,ali veci je izazov pisati sta i kako.Nadam se takvim otvorenim raspravama.

Poruka
22.665
.
Što se mene tiče samo nastavite.;)

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Što se mene tiče samo nastavite.;)
Dobro,otvoricu temu,,Ekonomsko uredjenje zemlje" ili ,,Ekonomski model za Srbiju" pa da vidimo kako bi taj model bio uspesan za nasu zemlju.Da kazemo svoje vidjenje,a ne kao sto danas rade najveci ekonomski strucnjaci kod nas,koji uvek kritikuju kada,,prodje voz".Daj da vidimo sta bi to trebalo i kako uraditi.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.