Najlepše "oko sveta" nalazi se u našem komšiluku

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
352.183
Izvor_Cetine_16-770x433.jpg

Hrvatska je prepuna prirodnih lepota, ali ceo svet ovih dana gleda u čudesno plavetnilo izvora reke Cetine, koje se popularno zove „oko sveta“,, posebno onog najvećeg – Glavaš ili Veliko vrilo. Nalazi se usred dalmatinskog krša, a svetsku slavu donelo mu je impresivno jezero koje neretko poprima tirkizan izgled. Uz očaravajuće boje, posetioce fascinira i njegova dubina, kao i neverovatna činjenica da veliki deo samog jezera nije istražen. Ovaj hidrološki prirodni spomenik nalazi se na 385 metara nadmorske visine, i upravo tu Cetina kreće na svoje putovanje do mora.

Vodom s ovog izvora brojna naselja se snabdevaju pitkom vodom pa je kupanje zabranjeno. Temperatura u najtoplijim mesecima ne diže se iznad 10 stepeni, piše Putni kofer.

Koliko je tačno Glavaš dubok, još nije otkriveno, ali mada zbog prozirne vode deluje da lako možete dotaći njegovo belo dno, ronioci su ga istražili do čak 115 metara dubine.Vrela Cetine raspoređena su na oko 30 hektara površine i zaštićena kao hidrološki spomenik prirode još od 1972. godine. Izvori se sjedinjuju u Peručkom jezeru, odakle Cetina punom snagom nastavlja tok prema Jadranu.

Zanimljivo je da je ova reka, prema pisanju vizantijskog cara Konstantina Porfirogenita (913—959), u ranom srednjem veku činila granicu između Srba i Hrvata .
Prirodno okruženje oko reke Cetine je mali, zeleni raj pogodan za pravi odmor i beg od svakodnevice.
 
Hrvatska je prepuna prirodnih lepota...

Ako izuzmeno samu jadransku obalu i teritoriju nekadašnje RSK, Hrvatska je pejzažno izrazito neatraktivna zemlja.

Uostalom, najveći deo teritorije severne Hrvatske čini panonski i peripanonski pejzaž sa nadmorskim visinama ispod 200 metara i to je samo prirodni nastavak velike panonske ravnice u Mađarskoj. Prirodni ekosistemi ne poznaju državne granice.

Na jugu u samom zaleđu Dalmacije je submediteranski pejzaž bez puno vegetacije i bez prave šume.

Ono što je u kontinentalnoj Hrvatskoj pejzažno najlepše je zapravo netipično za Hrvatsku i nalazi se na granici sa Slovenijom ili Bosnom (mala pogranilčna regija Gorski Kotar prema Sloveniji , te Lika i Kordun prema Bosni sa šumovitim pejzažima karakterističnim više za Bosnu, nego za Hrvatsku).
 
Poslednja izmena:

Back
Top