Najkvalitetniji gradovi za život

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
74.523

Ovaj evropski grad je zvanično najkvalitetniji za život na svetu, a ima 160.000 stanovnika​

LIFESTYLE Autor: Nevena Dimitrijević
grenobl
Foto: Guido Paradisi / Alamy / Alamy / Profimedia
Ovaj grad se može pohvaliti najboljim kvalitetom života na svetu.

Kvalitet života je važan pokazatelj koji treba uzeti u obzir pri rangiranju najboljih gradova na svetu. Ali šta je tačno kvalitet života i kako ga možemo proceniti?
Sve, od gastronomske ponude, do stope kriminala, može uticati na kvalitet života stanovnika nekog grada, ali potpuno novi Globalni indeks gradova kompanije Oksford ekonomics uzeo je u obzir šest važnih indikatora: očekivani životni vek, prihod po osobi, jednakost prihoda, rekreacija i kulturna ponuda, brzina interneta i troškovi stanovanja.
grenobl
Foto: Andy Soloman / Alamy / Alamy / Profimedia

Za grad sa najboljim kvalitetom života po ovim kriterijumima izabran je Grenobl u Francuskoj koji prema popisu iz 2015. ima 160.000 stanovnika.

„Prestonica Alpa“ je poznata kao omiljena planinarska destinacija, kao i centar za naučna istraživanja, piše Time out.

Na drugom mestu na listi nalazi se Kanbera, glavni grad Australije, a on je ujedno i jedini neevropski grad u prvih deset, prenosi N1info.rs.
Čak tri grada iz Švajcarske su uvršteni na listu gradova s najboljim kvalitetom života na svetu. Bern je rangiran kao treći, Bazel je peti, a Cirih osmi na listi.

10 najboljih gradova na svetu po kvalitetu života​

– Grenobl, Francuska

– Kanbera, Australija
– Bern, Švajcarska
– Bergen, Norveška
– Bazel, Švajcarska
– Luksemburg, Luksemburg
– Rejkjavik, Island

– Cirih, Švajcarska
– Gent, Belgija
– Nant, Francuska

https://nova.rs/magazin/lifestyle/o...i-za-zivot-na-svetu-a-ima-160-000-stanovnika/

sasvim si u pravo , jer i u vreme ex Yu, takoreći je bilo nemoguće dobiti žiteljstvo Ljubljane , uvek je broj žitelja bio negde oko 200,000 , i ako uporedimo sa drugim metropolama ex Yu videćemo da je Ljubljana u kontinuitetu konstantna
To je iz razloga što im privreda nije centralizirana. Kod njih u selima imaš tvornice, pa nema potrebe za migracijama u grad. A i na selu se kvalitetnije živi.

To je iz razloga što im privreda nije centralizirana. Kod njih u selima imaš tvornice, pa nema potrebe za migracijama u grad. A i na selu se kvalitetnije živi.
bio ja nešto službeno u Ljubljani, neka istraživanja oko tekstilne industrije povrede na radnom mestu i kao uzorak bilo je uzeto Mura , i ja čekam da vidim fabriku , kada ono kragnje u jedno selo , ušivanje dugmadi u drugo selo , i sve tako
na taj način je i Ljubljana bila zaštićena

bio ja nešto službeno u Ljubljani, neka istraživanja oko tekstilne industrije povrede na radnom mestu i kao uzorak bilo je uzeto Mura , i ja čekam da vidim fabriku , kada ono kragnje u jedno selo , ušivanje dugmadi u drugo selo , i sve tako
na taj način je i Ljubljana bila zaštićena
Ja sam pak odlazila svojedobno u njihov dućan u Črenšovcima, to je kraj Lendave jedno selo. Tamo su se kaputi prodavali po tvorničkim cijenama.

Back