Najbolji vladar u modernoj istoriji Srbije (1804 - danas)??

Koji je po vašem mišljenju najbolji vladar u modernoj istoriji Srbije (1804 - danas)??

Ja imam dvojicu favorita.

Kneza Mihaila Obrenovića i Marka Nikezića

Knez Mihailo Obrenović je vladao Srbijom u dva navrata. Prvi put u periodu od 1839. do 1842. godine a drugi put od 1860 do 1868. godine. Druga vladavina ima mnogo veći značaj za Srbiju kao i za njega samog. Vladao je kao prosvećeni apsolutista. Posetio je veliki broj evropskih država. Jedno vreme je živeo i u Beču. Tečno je znao da govori nemački i francuski jezik. Autor je divne pesme "Što se bore misli moje". Svojom pojavom je potpuno razbijao sterotipe koje je većina ljudi u Evropi imalo o Srbima kao o malom, grubom, hajdučkom, odmetničkom, neorganizovanom i tvrdokornom narodu koji ne zna za red, organizaciju i disciplinu. Oslanjao se na iskusne i uticajne političare starog režima. U vreme njegove druge vladavine su doneti Zakon o Državnom savetu, Zakon o Narodnoj skupštini kao i Zakon o narodnoj vojsci, kojim je uvedena vojna služba za muškarce od 20 do 50 godina koji su obučavani u svojim mestima. Godine 1862. je donet zakon o državnoj upravi kojim je ustanovljen ministarski savet. Za vreme njegove vladavine, Srbija po prvi put dobija ideološki orijentisane grupacije i dolazi do prvih obrisa političkog pluralizma. Septembra 1863. godine je svojim izuzetnim zalaganjima i diplomatskim sposobnostima uspeo sa izdejstvuje da se Turci isele iz svih srpskih gradova, osim iz Beograda, Šapca, Smedereva i Kladova u kojima su ostali samo turski garnizoni. Godine su 1867. godine su mu predati ključevi grada Beograda, čime je okončana 346 godina duga okupacija Beograda. A na beogradskoj tvrđavi pored turske, po prvi put istakla i srpska zastava. Tragično je završio. Na njega je 1868. godine izvršen atentat u Košutnjaku. Glavni zaverenici u atentatu su bili braća Radovanovići, koji su hteli da se osvete zbog robije svoga brata Ljubomira Radovanovića. Bio je moderan evropski vladar vrlo širokih pogleda. Ubijen je kao posledica isključivog mentaliteta i zaostale sredine u kojoj je živeo. Atentatom na njega, razvoj Srbije je usporen za bar jedno 50 godina.

Marko Nikezić je bio predsednik CK SK Srbije (tada najviše pozicije u Srbiji) u periodu od 1968. do 1972. godine. Tečno je govorio četiri svetska jezika. Bio je ambasador SFRJ u Egiptu, Čehoslovačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama. Obavljao je i funkciju Saveznog sekretara spoljnih poslova u periodu od 1965. do 1968. godine, kada je preuzeo dužnost predsednika CK SK Srbije. Svojom pojavom je razbijao sterotip o Srbima kao o zaostalim ljudima ograničenih shvatanja. Takav se nije dopao ni vodećoj slovenačko-hrvatskoj garnituri jer je predstavljao uzdizanje jednog modernog Srbina, svetskih manira i ako su u saveznim i međunarodnim krugovima oni hteli da prikažu Srbe kao nevaspitane i zastarele ljude. Odmah po dolasku na čelo srpskih komunista je sebe okružio najsposobnijim ljudima toga vremena i otpočeo snažne privredne reforme na teritoriji cele Srbije kojima je nastojao da od Srbije napravi modernu i ekonomski jaku zemlju. Otpočeo je sa usaglašenijim i ravnomernijim razvojem svih regija, mnoga preduzeća i fabrike su poboljšale svoje poslovanje a i mnoge nove su podignute. Zalagao se za zdrav razvoj konkurencije na domaćem tržištu, stimulaciju i jačanje proizvodnje kao i za jak kvalitet domaće robe koja bi bila konkurentna, kako na tržištu drugih jugoslovenskih republika tako i na svetskom tržištu. Veliki značaj je takođe pridavao i poboljšanju obrazovanja velikog broja ljudi. Bio je prvi srpski političar koji se ozbiljno pozabavio pitanjem statusa i ustavnog položaja srpskog naroda u Jugoslaviji. Marko Nikezić kao i svi ljudi koji su pripadali njegovoj, reformskoj struji unutar Saveza Komunista Srbije su nakon pritiska Josipa Broza Tita i izlaganja žestokoj kampanji podneli ostavke ili su bili smenjeni sa važnih državničkih funkcija, oktobra 1972. godine jer su bili optuženi za liberalizam, oportunizam, tolerantnost prema nacionalizmu i pomirljivost prema kritici federalnog centralizma. Nakon toga, dolazi do tzv "restaljinizacije" društva u Srbiji koja traje praktično sve do Titove smrti, 1980. godine. Nakon tog događaja, Srbija konstantno počinje u privrednom i kadrovskom smislu da zaostaje za drugim jugoslovenskim republikama i od toga se, praktično do raspada zajedničke države nije potpuno oporavila.

Imate li vi vašeg jednog ili dva omiljena državnika u srpskoj istoriji?? I zašto vam je baš on najbolji??
 
svi su bili na neki način veliki, i, uglavnom, uspevali da održavaju, jačaju i uvećavaju srpsku državu u, uvek, nepovoljnom i neprijateljskom okruženju

a svi posle stvaranja proklete šugoslavije i rasrbljavanja su bili propast za srpsku državu


ps. mogao bi da promeniš avatar, to slovo u malo bode oči :lol:
Nije nam kriva Jugoslavija. Krivo je naše rukovodstvo koje nije znalo na pravi način i u pravom smeru da i predvodi naše prioritete i da brani interese Srbije i srpskog naroda unutar Jugoslavije.
 
Naravno Slobodan Milosevic,od njegovog pada je sve krenu prema dole.Da je Milosevic bio pametan pa da pobije ove iz opozicije.Pogledaj snimak kako su se politicari nosili 5. oktobra i sad...
Ovo što danas imamo je u najvećoj meri posledica Miloševićevog režima. Nije hteo da prizna i da vidi da je Berlinski zid pao. Zato smo kao narod i država prespavali taj najveći geopolitički događaj 20. veka. Time što smo prespavali pad Berlinskog zida, propustili smo najveću političku i ekonomsku priliku koja se Srbima i Srbiji ukazala još od početka 20. veka, da se konačno osamostalimo i krenemo putem stvaranja moderne, višepartijske i demokratske države i da razvijamo politički pluralizam. Svi drugi narodi istočne Evrope su tu ogromnu istorijsku šansu iskoristili a mi nismo. Svi tajkuni koji su se nenormalno obogatili posle 5.10.2000 su svoj prvi milion stekli u vreme Miloševića. Političkom sistemu kakav danas poznajemo su udareni temelji upravo u vreme vladavine Slobodana Miloševića. Svi ljudi koji su danas u politici su počeli da se bave politikom i postali poznati upravo u vreme Miloševića. Početak našeg kraja i ovakve političke prljavštine vuče korene upravo iz njegovog vremena. Da je prvi pljunuo na petokraku, da se odrekao komunizma i krenuo u tranziciju, ostao bi zabeležen kao veliki reformator. Ovako je ostao zabelžen kao najgori naš vladar u modernoj istoriji i kao početak kraja ove države.
 
...koje je dozvolilo da se odrekne srpskog imena i primi antisrpski otpad u tu tzv državu šugoslaviju
Da li si toliko iskompleksiran ?! a toliko godina je prošlo?
Evo Srbi vode Srbiju već 30 godina i banana je teška...večito borba oko nacionalizma i tradicionalizma...
A odlaze ljudi....
A dok se pevale pesmice Srba bilo u Srbiju 8 milijona....i nije valjalo? Daj zahebi tu priču, nije Tito pravio Jugu on je nastavio gde je kralj usrao 🥺

 
večito borba oko nacionalizma i tradicionalizma...

ta borba postoji zato što je crvena kuga prethodno odrodila Srbe, od nekih napravila i razne otpad-narode, otuđila mnoge srpske teritorije, nagrizla srpski tradicionalni moral, pa su tako skoro svi sadašnji problemi Srba posledice te bolesti, tako da je ta 'borba' samo period rekonvalescencije
ne ponovilo se!
 
Poslednja izmena:
4 generacije? i zasto mislis da je to za pohvalu? :think:
Ne mislim, samo me b
4 generacije? i zasto mislis da je to za pohvalu? :think:
Naravno da ne mislim da sam bolji od drugih zbog toga al' me nervira kad je neko došao u BG juče i umesto makar malo da ispoštuje sredinu u koju je došao, on je još pljuje i vređa. Pa što je onda taj neko došao ako mu je toliko loš Beograd?? Pritom, nisu svi Beograđani ološi. Ima toliko dobrih ljudi koji su rođeni u njemu.
 
Unazadio Srbiju za jedno 30 godina a ti kažeš da je imao pametne odluke...lol
Ubedljivo najgori vladar u istoriji Srbije.

Iskreno mislim da je velika greska bila sto su makli Milosevica. On je pretrpio najveci teret koji je Srbija dozivela od strane ostatka sveta.
Milosevic je morao potpisati sporazum o povlacenju sa Kosova,jer jednostavno kako on to kaze 'Vojska je mogla da izdrzi,ali narod nije'.
 
ta borba postoji zato što je crvena kuga prethodno odrodila Srbe, od nekih napravila i razne otpad-narode, otuđila mnoge srpske teritorije, nagrizla srpski tradicionalni moral, pa su tako skoro svi sadašnji problemi Srba posledice te bolesti, tako da je ta 'borba' samo period rekonvalescencije
ne ponovilo se!
Pa nismo mi jedini koji smo bili pod komunizmom. Bili su pod njim svi narodi iz istočne Evrope. Pa i pored toga što su 45 godina bile pod komunizmom, danas su u svakom smislu neuporedivo naprednije od nas.
 
Pa nismo mi jedini koji smo bili pod komunizmom. Bili su pod njim svi narodi iz istočne Evrope. Pa i pored toga što su 45 godina bile pod komunizmom, danas su u svakom smislu neuporedivo naprednije od nas.
jesu li od njih i njima komunisti napravili anti-nacije?
jesu li njima komunisti otuđili teritorije?
jesu li im uništavali nacionalnu istoriju, tradiciju i moral?

niko nije uništavan crvenom kugom kao Srbi i Rusi!

ali ipak, tito je mrtav i jugonostalgičari krajnje vam je vreme da se probudite i omirišete lešinu...

Titoisti.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top