Najbolji filozofski filmovi ikada snimljeni

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
39.483
Filozofski film je nešto što koristi sve ili neke aspekte dostupne u vizuelnom mediju da izrazi filozofske komentare, ideologije ili teorije, kao i da ispriča priču. Ovo bi moglo biti kroz mešavinu stvari kao što su naracija, dijalog, kinematografija, osvetljenje ili kompjuterski generisane slike (CGI), da spomenemo samo neke.

Takve priče i filozofija mogu da dođu do publike kroz nekoliko žanrova. Oni mogu publici pokazati nešto duboko, duboko i značajno, bilo da je to drama, komedija, triler ili romansa, na primer.

naleteo sam na spisak 10 najboljih filozovskih filmova, pa da ih navedem (po hronološkom redu). A vi se slobodno ubacite sa vašom listom

1. The Rope – 1948, Alfred Hitchcock

2. The Seventh Seal – 1957, Ingmar Bergman

3. A Clockwork Orange – 1971, Stanley Kubrick

4. Love and Death – 1975, Woody Allen

5. Blade Runner – 1982, Ridley Scott

6. Groundhog Day – 1993, Harold Ramis

7. The Truman Show – 1998, Peter Weir

8. The Matrix – 1999 – The Wachowskis

9. Inception – 2010, Christopher Nolan

10. The Tree of Life – 2011, Terrence Malick

Redmond

Veoma poznat
Moderator
Poruka
13.205
American Beauty valjda moze da potpadne u tu kategoriju
Poruka je automatski spojena:

Being John Malkovich isto...

leespoons-malkovich.gif

Poslednja izmena:

Tender poisson

Primećen član
Poruka
753

Apocalypse Now (1979) - Original Extended Trailer

• The Last Temptation of Christ (Martin Scorsese) 1988.
  • Nazarin (Luis Bunuel) 1959.
  • Stalker (Andrei Tarkovsky) 1979.
  • The Mission (Roland Joffe) 1986.
  • The Seventh Seal (Ingmar Bergman) 1956.
  • The Passion of the Christ (Mel Gibson) 2004.
  • The Ten Commandments (Cecil B. DeMille) 1956.
  • The Crime of Padre Amaro (Carlos Carrera) 2002.

Baudrillard

Zaslužan član
Moderator
Poruka
111.867
Dejvid Kronenberg - Paraziti Ubice (Shivers) iz 1975.
Kronenberg je imao najbolje filmove dok je imao mali budžet za snimanje, čini se da mu je kreativnost opadala kako je rastao budžet. Sve dok nije počeo da pravi generičke filmove, koji su sramota za takvog reditelja.

White Guar

Primećen član
Poruka
924
Kronenberg je imao najbolje filmove dok je imao mali budžet za snimanje, čini se da mu je kreativnost opadala kako je rastao budžet. Sve dok nije počeo da pravi generičke filmove, koji su sramota za takvog reditelja.
Sad si me podsetio da odgledam još neke njegove starije filmove.
Shivers, Videodrome i Fly su jedini kojih se sećam sada. Možda sam odgledao još neki ali dosta davno.

suave

Aktivan član
Poruka
1.796
Iskreno, mislim da svaki film ima neku filozofsku podlogu u svojoj suštini, bilo da se sastoji u stvaranju atmosfere ili u prezentaciji glavnog junaka. Najcenjeniji filmovi su oni koji uspešno koriste egzistencijalističke poglede na život, potenciraju otuđenosti, usamljenost, sukob čoveka i dsredine. Sa druge strane, popularni su i filmovi u kojima dominira glavni junak, često cinični nihilista, ili stoik pomiren sa sudbinom koji ipak odlučuje da se bori pošto je to moralni imperativ za individualizaciju ljudskog bića.

Filmovi donose za svakog ponešto. Kao što će svako pre ili posle na ekranu da vidi svoju bivšu/bivšeg (tj nekog glumca koji glumi psihopatu sa tim osobinama) tako će pre ili posle svako da pronađe film sa filozofijom po svom ukusu.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.046
Iskreno, mislim da svaki film ima neku filozofsku podlogu u svojoj suštini, bilo da se sastoji u stvaranju atmosfere ili u prezentaciji glavnog junaka. Najcenjeniji filmovi su oni koji uspešno koriste egzistencijalističke poglede na život, potenciraju otuđenosti, usamljenost, sukob čoveka i dsredine. Sa druge strane, popularni su i filmovi u kojima dominira glavni junak, često cinični nihilista, ili stoik pomiren sa sudbinom koji ipak odlučuje da se bori pošto je to moralni imperativ za individualizaciju ljudskog bića.

Filmovi donose za svakog ponešto. Kao što će svako pre ili posle na ekranu da vidi svoju bivšu/bivšeg (tj nekog glumca koji glumi psihopatu sa tim osobinama) tako će pre ili posle svako da pronađe film sa filozofijom po svom ukusu.
Sad si rekao da je svaki film filozofiski inspirativan bar za nekog...
Ali onda imas problem rangiranja.
Ljudi su cudna stvorenja, ebeno su blentavi, tj traze rangiranje vrednosti, i nikad nisu iskreno humanisti...
Znaci 99,99999% bi ubili onog koga milimetar manje cene..

Mislim da nece promeniti stvar da kazem da je filozofija almanah...tj bukvalno gledano , stvarno svaki film je filozofski....
Ima jedan film , strani je , mozda korejski...govori o coveku koji je hteo da se ubije, pa ga reka nanese na ostrvce od noge od mosta...i tu zivi 2 godine od svega sto voda nanese...
Ne moze da se popne uz most jer je noga od kamena, a visoka pa niko ne gleda dole..

Ima jos jedan problem..
Ako nekog inspirise na dobro , nekog inspirise na lose..
Npr masa filmova sugerise devicama koje se ne poebu do 17 godina da su glupe i gube od zivota i sto sta jos ruzno..

Takodje od 2017 , zene su glupe ako nisu lezbosi..
A muskarci ako ne duvaju travu...

Poslednja izmena:

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.046

Groundhog Day (1993, Harold Ramis)

Koncept "večno vraćanje istog" je očigledan u ovom filmu u kome glavni lik koga igra Bill Murray iznova proživljava jedan dan.

E da je samo taj koncept..
U tom filmu imas prikaz materijalizma, zatim zenskog licemerstva, seljacizma, snobizma, ima tu toliko razvojnih prica da je strahota,.,,,,,
Najmanje je to...vecno vracanje istog, mada za glavnog junaka, to je glavna prica zato sto ne shvata sve ostale aspekte zivota...ignorise ih , bezvredni su za njega, tipicna seljacka prica...sve sto nije primio od svog autoriteta kao vrednost, on ignorise.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.046
Imate li poverenje u procene ljudi u kvalitet filma?
Ja nemam..
Znaci meni osobe nahvale film , odredjenim kategoricnim kvalitetima i ispadne da su tu prilicno truba...

Sto to znaci...?
Uglavnom znaci ili da su pocetnici u gledanju filmova ili da su povrsni u gledanju filmova..
Retko znaci ono , da imaju svoje cake, fetishe pa im je film dirnuo fetish..
Npr cesto fight klub dirne ljudima fetish, a ja ga ne vidim kao dobar , nego samo kao provokativni film...
Ali vidim da druge dotice, narocito sputane koji bi da imaju snage ebali kevu svima ko ih popreko pogleda...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.