Casual Observer
Legenda
- Poruka
- 59.219
Pre tri dana, prilikom obilaska novoizgrađenih objekata kasarne „Podnarednik Momčilo Gavrić“ u Loznici, gde je stacioniran 111. pešadijski bataljon Prve brigade kopnene vojske, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u razgovoru sa prisutnim vojnim zvaničnicima kazao da će Vojska Srbije uskoro dobiti „značajnije pojačanje u naoružanju i vojnoj opremi“.
Obraćajući se Načelniku Operativne uprave Generalštaba (J-3) general-majoru Tiosavu Jankoviću (roda PVO), predsednik Srbije mu je poručio – „dogovarali smo, pa će ti stići veliko pojačanje neko, uskoro, obradovaćeš se“. Vučić je takođe konstatovao da je to ‘‘ono što sam mislio da ne može da stigne‘‘.
Predsednik Srbije je potom juče ponovo pomenuo potencijalnu srpsku nabavku Rafala, odgovarajući na pitanje formulisano u domenu poređenja sa Hrvatskom:
– Što se tiče Rafala, imaju pravo da se hvale svojim polovnim Rafalima, mi ćemo možda moći novim Rafalima da se hvalimo, videćemo, ako potpišemo taj ugovor. Imamo čime da se hvalimo ali dobro, ne morate uvek sve ni da pokazujete. –
Teško je sa sigurnošću zaključiti ili pretpostaviti na šta je konkretno predsednik mislio. Ono što je interesantnije analizirati je – šta to sve Srbiji, usled trenutne svetske geopolitičke situacije, u poslednje dve godine nije isporučeno, a vezano je pre svega za RV i PVO?
Moguće je da je neko sredstvo ili sistem koje ćemo pomenuti u redovima koji slede upravo ono koje je Vučić najavio Jankoviću.
Rusija, Kina, Utva
Od Rusije je 2021. godine naručeno značajno naoružanje i vojna oprema (NVO). Većina do danas nije isporučena.Jedno vreme je, prema izjavama srpskih zvaničnika, takav problem postojao i sa NVO iz Kine, ali su se isporuke kasnije ipak nastavile.
Podsetimo, na spisku onoga što nije stiglo iz Rusije su: četiri desantno-jurišna helikoptera Mi-35M, tri srednja transportna višenamenska helikoptera Mi-17V-5, dve baterije artiljerijsko-raketnog sistema PVO Pancir-S1M i sistem za protivelektronska dejstva Krasuha.
Vojska Srbije je, međutim, ipak nešto i dobila – konkretno ruski sistem Repelent namenjen ometanju dronova.
U Rusiji su ostala 4 neisporučena desantno-jurišna helikoptera Mi-35M / Foto: Uroš Mitrović, Tango Six
Iz Kine je nakon prve baterije raketnog sistema PVO FK-3isporučene aprila 2022., tokom 2023. i ove godine stigla dodatna količina ovih sistema, najavljen je divizion sa četiri baterije, ali još uvek nemamo zvaničnu potvrdu da je toliko i stiglo.
Nagoveštena je mogućnost da bi na kraju srpska PVO mogla imati i šest baterija sistema FK-3. Još jedna od bitnih stavki vezanih za kineske PVO sisteme je isporuka sistema HQ-17AE. U ovom slučaju međutim nismo imali nikakve zvanične najave koliko je baterija naručeno, niti koliko je stiglo.
Od 2020. godine Srbija je korisnik i kineskih izviđačko-borbenih besposadnih letelica, tada su stigle letelice CH-92A, a u tom ugovoru se našao i transfer tehnologija koje su primenjene na sličnu domaću letelicu Pegaz. Prošle godine isporučene su i letelice CH-95 koje su po svojim taktičko-tehničkim karakteristikama znatno sposobnije od CH-92A i Pegaza.
Vojska Srbije je prilično tajnovita kada su u pitanju besposadne letelice, još uvek ne znamo da li je počela isporuka serijskih Pegaza / Foto: Isečak iz video snimka ministarstva odbrane
Predsednik Srbije je na proslavi Dana državnosti, uz komentar da nemamo dovoljno CH-95 niti raketa za njih, nagovestio da će se nabaviti dodatna količina ovih letelica.
Nije moguće potvrditi koliko je CH-95 letelica u Srbiji, niti su Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije javno komunicirali ove podatke.
Takođe još uvek nismo dobili potvrdu da su isporučeni i serijski Pegazi za koje je rečeno da će ih biti 12, a koji do danas takođe nisu isporučeni kada je najavljeno.
Kada su u pitanju sistemi nabavljeni na zapadu, bilo je slučajeva da je njihova isporuka takođe kasnila ili je to još uvek slučaj. Podsetićemo da francuski raketni sistemi PVO kratkog dometa tipa Mistral 3 nisu isporučeni na vreme, takođe kasni i isporuka nemačkih lakih višenamenskih helikoptera H145M (do sada ispročena samo tri od 10 letelica naručenih u drugoj tranši).
Zvanično je komunicirano da su od francuskog Talesa naručena ukupno 22 radara kratkog, srednjeg i dugog dometa.
Iako ne znamo koliko je kojih tipova radara nabavljeno, znamo da su 2023. godine i verovatno početkom 2024. isporučena dvaGround Master GM400 Alfa dugog dometa, kao i da se u drugoj polovini ove godine očekuje isporuka radara GM200 srednjeg dometa. Treći tip radara koji zvanično nije bio najavljen, je najverovatnije Ground Smarter GS-40 koga Srbija već poseduje, ali ne znamo u kom broju. Jednu od njegovih primena smo već videli, u razvoju domaćeg artiljerijsko-raketnog sistema HARPAS.
Na kraju, dodajmo i da helikopteri Mi-35P nabavljenih od Kipra, još uvek nisu stigli u jedinicu koja će ih koristiti. Predsednik Srbije je to prvo najavio za januar, pa potom za mart ove godine, a Tango Six je početkom prošlog meseca izvestio da su iznad Pančeva uočeni prvi letovi ovih helikoptera.
https://tangosix.rs/2024/07/08/anal...i-pvo-tehnike-srbija-ceka-da-joj-se-isporuci/
Nagoveštena je mogućnost da bi na kraju srpska PVO mogla imati i šest baterija sistema FK-3. Još jedna od bitnih stavki vezanih za kineske PVO sisteme je isporuka sistema HQ-17AE. U ovom slučaju međutim nismo imali nikakve zvanične najave koliko je baterija naručeno, niti koliko je stiglo. Šest baterija FK-3 je bolje od tri, ali nama treba bar toliko diviziona (po 4 baterije).