Serdar Scepan Radojevic
Domaćin
- Poruka
- 3.617
Naftovod ključni razlog
otimanja Kosmeta
otimanja Kosmeta

Naftovod
Specijalno za R92 iz Moskve
Violeta Talović
Ideja da se Kosovo, iz sastava jedne suverene države, "prevrati" u protektorat javila se i ranije, pre napada NATO pakta na Jugoslaviju. Malo upućeniji u geopolitiku, a pogotovu u energetiku geopolitike, odavno govore o strategijskom naftovodu u kosovskom rejonu. (Nije reč o naftovodu Nabuko).
Da je naftovod ključni razlog otimanja Kosova u svojoj studiji tvrdi ugledni ruski analitičar Dmitrij Voskobojnikov, nazivajući kosovsku krizu crnohumornim rušenjem međunarodnog prava i prozaičnom strategijom uvijenom u ciničnu demokratsku oblandu.
Teritorijom Kosova treba da prođe transbalkanski naftovod, nazvan u radnim papirima AMBO (Albansko-makedonsko-bugarska naftna korporacija). I, kako kaže Voskobojnikov, AMBO je ne slučajno registrovan u SAD.
Po toj ideji, naftovod bi trebalo da bude ključni deo u procesu prevoza nafte iz Kaspijskog basena preko bugarske luke Burgas, završavajući se u albanskoj luci Vlera. Odatle bi se nafta dalje vozila ogromnim tankerima na Zapad, a uglavnom na istočnu obalu SAD.
Zamisao organizatora i finansijera ovog planetarno važnog projekta je da naftovod zaživi 2011. godine. Prvi koreni istraživanja mogućnosti prolaska obavljeni su još 1996, dakle tri godine pre bombardovanja Beograda i okupacije Kosmeta.
Istraživanje je sprovodila firma "Bronjn and Root Energy Services", stoprocentna engleska ćerka američke firme "Halliburton", čiji je predsednik bio sadašnji potpredsednik SAD, Dik Čejni. Kada je kosovska teritorija 2000. godine već bila pod NATO trupama, američka Agencija za trgovinu i razvoj odobrila je dodatni novac da bi se istraživanja nastavila. Kao rezultat, u maju 2000. godine, pojavio se izveštaj u kome se budući naftovod označava strategijski važnim. Prvenstveno zato što projekcije govore da bi mesečno promet nafte iznosio oko 600 miliona dolara. Osim toga, ovim naftovodom bi se i relaksirao odavno prepunjeni Bosfor.
Jednim od akcionara AMBO, igrom sudbine ili nečeg drugog, ispostavilo se da je advokatska kancelarija "Njhite and Case" u koju je posle napuštanja Belog doma kao specijalni savetnik pristupio Bil Klinton. A generalni direktor AMBO postao je jedan iz borda direktora "Halliburtona"!
Još u novembru 1998, nekoliko meseci pred bombardovanje Jugoslavije, tadašnji ministar energetike SAD, Bil Ričardson je izjavio: "Mi smo uradili suštinske političke investicije u kaspijskom basenu i za SAD je veoma važno što bi dalja politika naftovoda iz tog basena bila pravilna i stabilna".
Nažalost, kako tvrdi Voskobojnikov, pokazalo se da je Jugoslavija bila "nepravilna", jer se nije pokorila.
Rešenje je, međutim, nađeno - kosovski Albanci su po instrukciji isprovocirali konflikte sa Srbima, Miliošević je poslao vojsku, NATO je bombardovao i Kosovo, i Srbiju, a epilog se zna... A što se ugroženih prava tiče, ostalo je apsolutno nerazumljivo kako je 90 procenata Albanaca bilo izloženo represiji 10 odsto neposlušnih Srba. Da je reč o obrnutoj represiji - ataku Albanaca nad manjinskim Srbima, znalo se još od 80-ih, kada je o tome opširno pisala i američka štampa.
Fragment iz reportaže dopisnika "NenjYork Times", Dejvida Bajdnera, od 1. novembra 1987. upravo govori o manipulaciji etničkih Albanaca i albanske vlasti na Kosovu. Binder kaže: "Albanci manipulišu državnim parama Jugoslavije kao i dokumentima, s ciljem da kupe ili otmu srpsku zemlju. Crkve ruše, seljake napadaju ili zastrašuju, zastave cepaju, srpsku decu biju po školama, siluju srpske devojke...Nesumnjivo da je sve to organizovano promišljeno da bi se Kosovo očistilo od srpskog naroda."
Ishod bombardovanja je dobro poznat ali po rečima Voskobojnikova, ne znaju svi da je odmah posle okupacije Kosova od NATO pakta, američka administracija ne pitajući Beograd za dozvolu, naručila ogroman posao od kompanije "Halliburton". U ugovoru je stajalo da u jugoistočnom delu Kosova, nedaleko od makedonske granice, naparave vojnu bazu! Ali ne "običnu", već najveću vojnu bazu van teritotrije SAD još od rata u Vijetnamu. Tako je, dakle, nastao - "Bondstil".
Ispostavilo se da je upravo tako, pravljenjem ne samo vojnog nego i strateškog uporišta stvoren i preduslov za izgradnju naftovoda. Bugarska je u NATO, Makedonija i Albanija u čekaonici, remetilačkog faktora - Srba više nema, a lokalno stanovništvo u opštoj nezaposlenosti rad u "Bond stilu" shvata kao dar s neba.
Posebna priča je kriminalni karakter prošle i sadašnje vlasti Albanaca na Kosovu. O kriminalnom profilu režima veoma precizno govore i opsežna istraživanja naručena iz nemačkog Bundesvera. Matijas Jop i Sami Sandali rukovodioci istraživanja u opširnom izveštaju naveli su da je Kosovo društvo mafije. Po njihovim rečima, Kosovo je očit primer kako je mafija osnovala državu. Autori, pozivajući se na svoje izvore, govore da su vodeća lica kosovske politike u najtešnjoj vezi sa vođama svih mafijaških struktura na Kosovu, a posebno ističu bivšeg ministra Ramuša Haradinaja (tek puštenog iz haškog suda) kao i sadašnjeg premijer-ministra Hašima Tačija.
Kosovska kriza nesmanjenom žestinom odjekuje u ruskoj javnosti - o događaju bez presedana oglašavaju se političke institucije, geopolitička udruženja, o problemu nezavisnosti u kontekstu povrede međunarodnog prava govorila je Ruska Akademija nauka, ova tema je udarna na svim TV stanicama i o njoj pišu ugledni ruski komentatori. I Vladimir Putin, nekoliko puta u poslednjih nekoliko dana, javno je pred domaćom i svetskom publikom rekao da je proglašenje nezavisnosti Kosova nezakonit i amoralan čin.
Predsednik RF jednostavno je stvari nazvao svojim imenom.
Ostaje, međutim, veliko pitanje hoće li SAD pustiti transbalkanski naftovod do 2011. ili će AMBO bez obzira na ogromnu muku i žrtvu srpskog naroda u ime tog naftovoda umreti pre porođaja zbog uspešnog ostvarivanja ruskog projekta "Južni potok" čiji će jedan krak proći ne po okupiranom Kosovu nego po slobodnoj teritoriji Srbije.
http://www.revija92.rs