Quantcast

Nafta - misterija koja traje

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
Niko ne zna sigurno od cega je nastala nafta.

Neki tvrde od praistorijskih zivotinja, neki od shkriljaca, a neki bogami kazu da je to ostatak od LJUDI koji su nekada naseljavali Zemlju i nestali u atomskoj katastrofi...

A opet ima i onih koji tvrde da je nafta neorganske prirode....

Jedna tako svakodnevna stvar, a NE ZNA SE STA JE...

Samo PUKE TEORIJE....

gost 114587

Elita
Poruka
23.801

Neki tvrde od praistorijskih zivotinja, neki od shkriljaca, a neki bogami kazu da je to ostatak od LJUDI koji su nekada naseljavali Zemlju i nestali u atomskoj katastrofi...

Samo PUKE TEORIJE....

mene vise zanima misterija vezana za druga goriva, koja nikako da udju u siru upotrebu, a mnogo su jeftinija od nafte, o ekologiji da ne pricam.

kralj Artur

Primećen član
Poruka
895
mene vise zanima misterija vezana za druga goriva, koja nikako da udju u siru upotrebu, a mnogo su jeftinija od nafte, o ekologiji da ne pricam.
Nedavno gledam napravil neko novo gorivo od benzina(čini mi se) tako što su atome ugljenika zamenili vodonikovim atomima pa nema štetnih izduvnih gasova.Sledeće godine treba da ga testiraju a u upotrebu bi ušao za 2-3 godine.Ja se mogu kladiti da će se plan izjaloviti zato što će Amerika da umeša svoje prste.Mislim,njima se ne isplati da se nađe alternativa nafti,odakle bi uzimali pare za puste ratove koje vode.
Znači da tu nema nikakve misterije što se tiče tih drugih goriva.Americi to ide na štetu zato sve koče.

goxy

Zaslužan član
Poruka
106.834
Verovatno škriljci i fosili,zato se i zovu ''fosilna goriva''...Što se tiče drugih resursa svako je slobodan da pravi bilo šta,već je većina automobila u civilizaciji,ne kod nas na goriva koja ne zagađuju atmosferu,sve više ima elektronskih vozila,koristi se snaga vetra sunčeva svetlost...

adeptus

Iskusan
Poruka
5.093
Verovatno škriljci i fosili,zato se i zovu ''fosilna goriva''...Što se tiče drugih resursa svako je slobodan da pravi bilo šta,već je većina automobila u civilizaciji,ne kod nas na goriva koja ne zagađuju atmosferu,sve više ima elektronskih vozila,koristi se snaga vetra sunčeva svetlost...
Problem je što kada kod nas proizvedeš sam struju, dužan si da EPS-u plaćaš 30% njihove cene... :roll:

goxy

Zaslužan član
Poruka
106.834
Znam kod nas je taj lobi(EPS,NIS) jak ko crna zemlja oni bukvalno imaju monopol iako je to zabranjeno...Bila je neka emisija neki lik hteo da napravi na svojoj reci malu hidroelektranu i ovi papci ga nešto ucenjivali...O snazi vetra koji duuuva na neki mestima 24H svaki dan u godini i snazi sunca koga imamo relativno mnogo ne vredi ni govoriti u državi sravnjenoj sa zemljom interesima 10.-ak ljudi,pritom nepoštenih,protuva,koji svaku konkurenciju i privatnu inicijativu,umersto da je pozdrave, ma kako bila, mala seku u korenu...

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
Na protiv, niko nije slobodan da pravi sta hoce.

Nadju ONI metoda da ga sprece, nemoj da se brines.

Ako treba i fizicki uklone.

adeptus

Iskusan
Poruka
5.093
Znam kod nas je taj lobi(EPS,NIS) jak ko crna zemlja oni bukvalno imaju monopol iako je to zabranjeno...Bila je neka emisija neki lik hteo da napravi na svojoj reci malu hidroelektranu i ovi papci ga nešto ucenjivali...O snazi vetra koji duuuva na neki mestima 24H svaki dan u godini i snazi sunca koga imamo relativno mnogo ne vredi ni govoriti u državi sravnjenoj sa zemljom interesima 10.-ak ljudi,pritom nepoštenih,protuva,koji svaku konkurenciju i privatnu inicijativu,umersto da je pozdrave, ma kako bila, mala seku u korenu...
Da... Moj kraj je jako povoljan za vetrenjače... Kažu da vetar duva skoro 300 dana u godini!
Još pre tri godine su se pojavili neki planovi, a ja ni jednu vetrenjaču još nisam video!

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
Zaobiđi me s tim teorijama zavere...Onda bi trebali da ubijaju one što prave solarne kolektore a takvih ima tušta i tma na zapadu...Sunce je besplatno.
Ljudi tvrde da vec pola veka u fiokama postoji zamena za naftu...

Cista, jeftina, svima pristupacna...

Ali dok NAJBOGATIJE SESTRE NA SVETU ubiraju NAJVECE PROFITE OD NAFTE - NIKADA NECE IZACI IZ FIOKE!

To nije teorija zavere, to je ISTINA!

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.693

Samo PUKE TEORIJE....

Vidim ti imas najgluplju teoriju :)

O Nafti se zna vise nego sto ti mislis. Zna se kompletan sastav ( pa se tako zna da je ogranske prirode jer u sebi sadrzi preko 80% uglenika, a pored ugljenika jos mnoga fruga organska jedinjenja), zna se na koliko isparava, na koliko sagoreva, kako i koji nacin se dobijaju odredjene vrste goriva iz nje.

Pazi ostatak ljudi raznesenih u atomskoj katastrofi :) Najgluplja stva koju sam cuo...

Jedna tako svakodnevna stvar O KOJOJ JE SVE ZNA!!!!

Nego jel tebi bas toliko dosadno kada otvaras ovako glupe teme?

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882

O Nafti se zna vise nego sto ti mislis. Zna se kompletan sastav ( pa se tako zna da je ogranske prirode jer u sebi sadrzi preko 80% uglenika, a pored ugljenika jos mnoga fruga organska jedinjenja), zna se na koliko isparava, na koliko sagoreva, kako i koji nacin se dobijaju odredjene vrste goriva iz nje.

Pazi ostatak ljudi raznesenih u atomskoj katastrofi :) Najgluplja stva koju sam cuo...

Drzi se teme i mani se mene.

U protivnom ces biti kaznjen zbog vredjanja.

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.693
Drzi se teme i mani se mene.

U protivnom ces biti kaznjen zbog vredjanja.
Citiraj mi gde sam ja tebe to vredjao?

Al ako hoces bas da se drzim tebe hajde ovako. Objasni mi postojanje slozenih molekula ( Hlorifila, Holesterola.. ) ako nije ogranskog porekla?

Kada nesto tvrdis, tj pises, red bi bio da das link na kome moze da se procitaju tvrdnje osoba koje zagovaraju teoriju o neorganskom poreklu i da je nastala od ljudi nastradalih u atomskoj katastrofi...

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
Citiraj mi gde sam ja tebe to vredjao?

Al ako hoces bas da se drzim tebe hajde ovako. Objasni mi postojanje slozenih molekula ( Hlorifila, Holesterola.. ) ako nije ogranskog porekla?

Kada nesto tvrdis, tj pises, red bi bio da das link na kome moze da se procitaju tvrdnje osoba koje zagovaraju teoriju o neorganskom poreklu i da je nastala od ljudi nastradalih u atomskoj katastrofi...
Postoje takve teorije o kojima sam ja slusao pre vise decenija, dok jos nije bilo linkova.

Ako neko ima link neka postavi.

Ali jedno je sigurno: niko ne zna tacno da li je nafta organske ili neorganske prirode.

Ni kako je nastala.

Ni zasto vise ne nastaje.

PS. Nisam cuo da u nafti ima hlorofila...

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.693
Visok procenat uljovodonika ( preko 80% ) a najvise parafinskog sastava ( tj metana ) koji nastaje u prirodi raspadanjem organskih materija ukazuje na organsko poreklo. Ja sam o tome ucio na faxu ( imao neki glupi predmet ) a devojka ( bivsa ) koja je zavrsila petrohemiju mi je objasnjavala bas za taj ispit. Zato ti i kazem da se u Nafti nalaze jedinjenja koja su mogla nastati iskljucivo putem organskih materija, tj od njih. Pored Hlorofila, holesterola nalaze se jos mnogi drugi al sam zaboravio koji.

Sam nastanak nafte, njene migracije, nisu u 100% ispitane, al se dovoljno zna na osnovu sastava da moze da se kaze da je organskog porekla.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
Visok procenat uljovodonika ( preko 80% ) a najvise parafinskog sastava ( tj metana ) koji nastaje u prirodi raspadanjem organskih materija ukazuje na organsko poreklo. Ja sam o tome ucio na faxu ( imao neki glupi predmet ) a devojka ( bivsa ) koja je zavrsila petrohemiju mi je objasnjavala bas za taj ispit. Zato ti i kazem da se u Nafti nalaze jedinjenja koja su mogla nastati iskljucivo putem organskih materija, tj od njih. Pored Hlorofila, holesterola nalaze se jos mnogi drugi al sam zaboravio koji.

Sam nastanak nafte, njene migracije, nisu u 100% ispitane, al se dovoljno zna na osnovu sastava da moze da se kaze da je organskog porekla.
Pored hlorofila, u nafti ima i HOLESTEROLA? :think:

Ne bih reko.

gost 246390

Buduća legenda
Poruka
38.512

Pa jes, i ja znam o princes-krofnama mnogo vise nego sto se misli. Znam kojeg su ukusa, kakav je osecaj u stomaku pri varenju istih, kad sam bio klinac saznao sam cak i na koliko sagorevaju i isparavaju ( :eek: ) ali fazon je u tome da blage veze nemam kako nastaju, niti bih ih uspeo zgotoviti.

U prevodu, rece ti mnogo, al ne rece nista relevantno za temu na kojoj si se izvoleo pojaviti.

Dakle, znas li ista o poreklu nafte?

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.