nadoknada štete zbog ujeda pasa lutalica

elit

Početnik
Poruka
6
Da li neko ima iskustva kakva je mogućnost naplate štete od povrede zadobijene ujedom psa lutalice? Prošlo je skoro godinu dana od kako me je pas ujeo, od lekara imam izveštaj da se radi o povredi opasnoj po život koja ni do danas nije sanirana. Podnela sam zahtev Komisiji za nadoknadu štete, ali me do danas niko nije kontaktirao, a kad god pozovem za informacije kažu da je komisija u zastoju sa radom i kažu da se javim za mesec-dva.
 
Evo za ostale, opšte informacije...šta raditi ako vas ugrize pas....(skinuto sa advokatsimic sajta - izvor):

Napao me pas i pretrpeo sam ujed psa. Želim da tužim za naknadu štete zbog ujeda psa. Koja je procedura i šta mi je sve potrebno?
Nakon napada psa (ili bilo koje druge životinje) prvenstveno je nužno da potražite kvalitetnu medicinsku pomoć. Naravno, treba iskoristiti svaku medicinsku pomoć koja vam je dostupna ali je poželjno da se obratite državnoj instituciji (Urgentni centar, bolnica itd.). Obzirom da je u ovakvim slučajevima bilo ali i dalje ima mnogo zloupotreba, svakako je dobro da odmah pozovete i policiju i da zatražite da sačine Službenu belešku, da uzmu podatke, na sve relevantne okolnosti dogadjaja, kao i izjave od eventualnih očevidaca itd. U slučaju da organi MUP-a nisu u prilici da izadju na teren i sačine službenu belešku, potrebno je da samostalno zatražite podatke od očevidaca, prolaznika tj. svedoka itd. Svakako, nemojte odugovlačiti ukoliko krvarite i trpite bol ili su povrede značajnije jer je tada najbitnije da, što pre, dobijete kvalitetan medicinski tretman.
Sa pravnog aspekta gledano, postoje dve osnovne situacije i dva različita postupka.

1) Ukoliko vas je napao pas koji ima vlasnika, taj vlasnik je odgovoran za sve vidove štete koje ste pretrpeli i u tom pravcu, ako vlasnik nije bio u blizini psa i nije vam poznat, potrebno je identifikovati vlasnika (pločica, poziv nadležnoj službi itd.).

2) Ukoliko je u pitanju pas lutalica ili grupa - čopor pasa lutalica, propisi upućuju na odgovornost odredjene lokalne instance. Tako je za štetu usled napada pasa lutalica u Beogradu odgovoran Grad Beograd i nadležni Sekretarijat za stambene i komunalne poslove (koji je ovlašćen i nadležan za postupanje, u ime grada, u postupcima vansudskog poravnanja preko posebno oformljene Komisije itd.).

U svakom slučaju, potrebno je da prikupite svu dostupnu a posebno medicinsku dokumentaciju, kontakte svedoka itd. Ako odgovorna strana nije spremna na vansudsko poravnanje, potrebno je pokrenuti sudski postupak (Tužba za naknadu štete itd.). Osim odgovornosti za štetu, u ovakvim slučajevima može se postaviti i pitanje krivične odgovornosti vlasnika psa prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije (krivično delo iz čl. 278 KZ, Izazivanje opšte opasnosti ali i druga krivična dela), prekršajne odgovornosti prema Zakonu o javnom redu i miru Republike Srbije itd.

Što se tiče Komisije, ne znam kako to ide u praksi, ali jesi li probala i lično da odeš?
 
Zahvaljem se Valeriji za iscrpan odgovor - postupila sam kao što piše u savetu - milicija ima zapisnik o događaju; dala sam izveštaj lekara specijaliste, a pošto se radi o psu lutalici nadoknadu štete, odnosno pokušaj poravnanja tražim od Grada kao odgovorne institucije (sve kako je advokat naveo). Otkakao sam predala zahtev samo sam se interesovala putem telefona, ali me interesuje da li neko ima iskustva sa tom komisijom i pre svega pošto je povreda od lekara specijaliste (vaskularni hirurg) kvalifikovana kao "teška povreda opasna po život" koliki je iznos kome mogu da se nadam (tj. koliko oni nude). Moja drugarica je pre godinu dana za lakšu povredu dobila 20 000 dinara, ali je tada bila manja kriza i nije išla predizborna kampanja (pošto verujem da se sada sav novac usmerava u te svrhe).
Svaki odgovor i slično iskustvo bi mi mnogo značilo čisto da znam čime da se rukovodim.
 
Da li neko ima iskustva kakva je mogućnost naplate štete od povrede zadobijene ujedom psa lutalice? Prošlo je skoro godinu dana od kako me je pas ujeo, od lekara imam izveštaj da se radi o povredi opasnoj po život koja ni do danas nije sanirana. Podnela sam zahtev Komisiji za nadoknadu štete, ali me do danas niko nije kontaktirao, a kad god pozovem za informacije kažu da je komisija u zastoju sa radom i kažu da se javim za mesec-dva.

Наравно да је могуће. Мог малог комшију је ујео пас на повратку из школе. Родитељи су унајмили адвоката и узели од града новац за накнаду штете.
Није то била нека велика сума, рецимо до сто хиљада.

Али да унајмиш адвоката. Без адвоката ће те ''возити''.
 
Da li neko ima iskustva kakva je mogućnost naplate štete od povrede zadobijene ujedom psa lutalice? Prošlo je skoro godinu dana od kako me je pas ujeo, od lekara imam izveštaj da se radi o povredi opasnoj po život koja ni do danas nije sanirana. Podnela sam zahtev Komisiji za nadoknadu štete, ali me do danas niko nije kontaktirao, a kad god pozovem za informacije kažu da je komisija u zastoju sa radom i kažu da se javim za mesec-dva.

По ЗУП-у дужни су да донесу решење у року од 60 дана...
 
Мој савет је да не чекаш и да се не обазиреш на град и њихове процедуре. Недавно су смањили износ одштете коју добијаш ако пристанеш да се нагодиш.
Зашто би онда пристајала на нагодбу кад судским путем можеш да добијеш много више, додуше уз нешто дужи поступак?
Дакле, што пре ангажуј адвоката, тужба суду против града.
 
Fazon je u tome što sam ja već predala dokumenta za nadoknadu štete Komisiji za poravnanje i očekujem da me zovnu za nekoliko dana (pošto je još par brojeva do mog zahteva), tako da sam tu već pri kraju (zato sam i postavila ovu temu da bih videla koliko eventualno da očekujem).
Ali zato savet (ne daj bože nikome) nekim novim ljudima koji dođu u ovakvu situaciju da znaju koliko sve to može da traje i čemu da se nadaju.
Nadam se da ću uskoro biti u prilici da vam kažem koliko su mi ponudili i koliko sam na kraju dobila; ali u svakom slučaju mislim da sam se prešla što nisam odmah uzela advokata, jer bez obzira što zakon propisuje rok od 60 dana, ovo traje mnoooogo duže.
 
Verujem da ću to bez problema dokazati jer imam policijski zapisnik, slike, izveštaje lekara, ali pošto ionako čekam da me zove Komisija za poravnanje (trebalo bi to da bude za neki dan), mislila sam da se upuštam u sudski spor samo ako ne budem bila zadovoljna ponuđenom sumom. Zato sam i pokrenula ovu temu da bih videla koliku sumu mogu da očekujem.
Kao što sam na nekom od prethodnih komentara navela, savet onima kojima se ovo desi sada - je da odmah idu na sudski spor, jer je ovo zaista izuzetno dugo čekanje na komisiju.
Procenila sam da bi sad ipak trebalo da sačekam i vidim kako ću proći sa komisijom - kad sam već čekala godinu dana, sačekaću još malo!
 
Letos ovde u Jagodini su ljudi masovno uzimali pare od ujeda pasa, bukvalno su opeljesili opstinu, naravno grad je preko leta prepun pasa lutalica, ne bi me cudilo da se pojave ovde godine, zmije, lisice i jazavci :). Ali ovde su ih isplacivali u roku od par meseci, primera radi u roku od 3 meseca su dobijali oko 30.000. Ako unajmis adovkata cekaces dosta duze ali moci ces da izvuces oko 100.000...Koliko se secam moja drugarica je za dva ujeda izvukla oko 90.000 cisto...
 
Dobio sam izvrsnu sudsku presudu za ujed pasa lutalice na 100.000 din posle toga sam pltio taksu na tu presudu stavljena je neka klauzula i advokat je predao sudu nalog ali bez mog tekuceg ili ziro racuna, Da li neko ima iskustva jer me zanima posto je parnica trajala godinu dana kada i koliko jos treba da prodje vremena za stvarnu isplatu.
 
Dobio sam pravosnaznu sudsku presudu za ujed pasa lutalica na 100000din pre dva meseca. Posle 15 dana udarena je takozvana klauzula a onda je moj advokat predao nalog sudu za naplatu, valjda, ali mi nije trazio ni tekuci ni ziro racun. Kakva je dalja procedura i koliko vremena, i sta ja treba da preduzmem da bih dobio taj novac iz presude. Ako neko zna nek mi odgovori.
 
Tvom advokatu će leći pare od grada/opštine/komunalnog preduzeća zaduženog za uklanjanje pasa lutalica na njegov račun, na osnovu specijalne punomoći koju si mu potpisao.
Nakon što mu legnu pare, pozvaće te i dati ti tvoj dosuđeni deo, umanjen za sve ono što ste dogovorili pre početka parnice.

Može da se desi da to komunalno preduzeće ne plati u roku (obično 15 dana od dana pravnosnažnosti), pa će tvoj advokat da pokrene izvršni postupak za naplatu po presudi.
 
Da li neko ima iskustva kakva je mogućnost naplate štete od povrede zadobijene ujedom psa lutalice? Prošlo je skoro godinu dana od kako me je pas ujeo, od lekara imam izveštaj da se radi o povredi opasnoj po život koja ni do danas nije sanirana. Podnela sam zahtev Komisiji za nadoknadu štete, ali me do danas niko nije kontaktirao, a kad god pozovem za informacije kažu da je komisija u zastoju sa radom i kažu da se javim za mesec-dva.
varinta je da ili se nagodis sa opstinom da ti plati odstetu,sto mi lici iz tvog pitanja ili sve das advokatu i on ih tuzi, uzme isto koliko i ti i naplati troskove a komisija te ne zanima
 

Back
Top