Quantcast

Nacionalni sastav Titovih partizana

jolemisa

Elita
Poruka
15.791
Mnogo je bilo folksdojčera,koji su maltretirali vojvodjane,bilo koje veroispovesti,jer su ti ljudi odavnina naucili zajedno da zive i postuju se,su mnogo doprineli da se svi poreklom nemci proteraju iz vojvodine.Neka budu srecni sto nisu poubijani,ali srecom vojvodjanski narod nije bio kao ustase i SS-ovci.

Poruka
16.288
Činjenica je da je mnogo više Albanaca stalo uz okupatora, ali niko od njih nije proteran, nego je čak Srbima zabranjeno da se nakon rata vrate na Kosovo. Za zločine ustaša Hrvatska nije odgovarala, nego je čak i nagrađena iseljavanjem velikog broja Srba u Vojvodinu. Bugari, poznati po svireposti nalik na svirepost Tatara su takođe pošteđeni
Nemci su se ponašali kao i svi drugi koji su živeli u Vojvodini, pa činjenica da su bili najkrivlji za zločine u II Svetskom ratu ne stoje. Optužba da su listom podržali Hitlera ne stoji, jer je bilo velikog otpora nacizmu. Setimo se apatinskog župnika Adama Berenca, koji je otvoreno govorio i pisao u listu "Donau" o pogubnosti nacističke politike. Mnoge seljake i zanatlije rat nije zanimao
Da,
Ali Tito je na sednicama Avnoja jasno rekao da se "mi" govoreci o komunistima, "u Srbiji moramo ponasati kao okupator"

Zato im nije smetalo to sto su ostali vec uradili Srbima. Olaksali su im posao.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
6.577
DA.
Mudrost je hendlovanje ljudskog bezumlja, i tu treba biti nekad jasan i surov..
Da su mahom odgovori na sva pitanja.
Da li sam ja kriv iako sam bio protiv svih ukljucivanja i ucesca srba na pogresan nacin i u sukobima? Da, naravno da sam kriv , cim je moj izabranik, Sloba to naredio i radio..
To ukljucuje i malo neprohodalo dete.
Pogledas po kom principu Ljudi razmisljaju , sta su im kriterijumi i faktori i onda to uzimas u obzir jer ce oni to uzimati u obzir...
Tvoj rezon je nakazan, jedan iz kojeg se rađaju diktatori i tirani. Sigurna sam da bi te Hića rado imao u svojim redovima, ti bi umeo naći "logično" opravdanje za svako mrtvo dete po kazamatima u Nemačkoj, Poljskoj itd.
Interestantno, obzirom da sam ja svesna da je dobro što mi nikad nikakva moć neće doći u ruke, jer bih po zemlji uvela javna vešanja. Uvek sam mislila da ne bi bilo goreg tirana od mene, da mi se nešto vlast u ruke da. Ali ti i tebi nalik, vi ste pravo zlo. Jer, ja bih podvrgla srednjevekovnom mučenju pojedince, a ti bi vadio decu iz majčinih utroba i bacao ih na đubrište.
Zato što su, božemoj, zbog kolektivne krivice i nerođena deca kriva, što si i sam priznao. Taj su rezon imale i Ustaše po NDH - i njima su nerođena deca bila kriva samo zato što dele kolektivnu krivicu svog roda - krivicu jer su rođeni pod drugim imenom. Bivajući tako mudar u svojoj teoriji, jesi li kad razmišljao šta je kolektivna krivica uopšte, i da li joj se može stati na kraj jednom kad je se uzme kao zakon. Teško da si ikada o tome mislio, jer inače ne bi govorio ovakve stvari, i to još javno. Ali, možda je to i dobro - tako bar ljudi znaju ko će se prvi dohvatiti kame kad se stvari poslože. Jel?
Nadam se da se tvoji geni nikad neće širiti.
I ne, nemoj mi odgovarati. Rekla sam šta sam imala, tebi i o tebi.

edit: ne pripisuj svoje gadosti celom ljudskom rodu. Većina nas ne misli da su tek rođena deca ma šta kriva - šta god ti verovao o ljudskom rodu i prirodi. Ni psihopata nije kriv, mada se rodio zao, da upotrebim oveštalu reč. Imali bi moralno pravo ubijati psihopate čim se rode, ali to nije tako jednostavno. Žvot je komplikovaniji, naučićeš kad izrasteš iz svojih somnabulija. I onda će te biti sramota.

Cимаргл

Aktivan član
Poruka
1.126
Pretpostavljam da bi Nemci imali odnos prema državi sličan kao što Mađari imaju. A poznajem i nekoliko vojvođanskih Mađara koji su velike Srbende.

Vremenom bi se asimilovali, ili bi mešovitim brakovima deca se više smatrala Srbima.

Danas bi sigurno dobar deo imao neku jaku firmu i generalno bi bili pozitivni za naše privređivanje.

Umesto toga imamo cigane, bušnjake i šiptare, za koje su i Vlasi i Cincari gospoda.

igiboy

Domaćin
Poruka
3.630
Jesu dobijali i kuće i stanove i posao ali ne po automatizmu nego nakon godina i godina provedenih u kolektivnim izbegličkim smeštajima.Nemaš pojma kakva je glad odnosno nemaština vladala u Nemačkoj nakon Drugog svetskog rata.Ni današnja Nemačka ne bi mogla da obezbedi stanove,kuće i posao za 13 miliona izbeglica.
Mnogo si smešan lik ali ipak ne kao Mstislav.

Dobijali su po automatizmu imbecilu, nije Nemcima trebalo "godina i godina" da ponovo uzdignu i izgrade države, prouči malo šta je to bio Wirtschaftswunder. Da ne pominjem da nisu logoraši automatski izbačeni 48. iz logora u Nemačku mnogi su iz logora prvo vraćeni kućama pa onda deportovani, to je inače trajalo godinama. Od jedne starije žene u NS što sam je upoznao mater je bila folksdojčerka a ćale Srbin, opet je završila u logoru sa kevom. Bili su u logoru inače do 50te godine a bilo je onih koji su bili i do kasnije(što naravno niko u ovom članku ne spominje). Igrom slučaja zbog oca su njih dve ipak ostale u Srbiji dok joj je tetka sa mužem deportovana. Čim su došli jesu proveli neki period u prihvatilištu ali ne duže od 6 meseci, potom je on dobio posao na železnici a ona u nekoj tekstilnoj fabrici, dobili su i kuću u okolini tog mesta na korišćenje.

Ti si glup kao ***** i ostaćeš takav do kraja tvog bednog života.

Gruban

Buduća legenda
Poruka
34.930
Dobijali su po automatizmu imbecilu, nije Nemcima trebalo "godina i godina" da ponovo uzdignu i izgrade države, prouči malo šta je to bio Wirtschaftswunder. Da ne pominjem da nisu logoraši automatski izbačeni 48. iz logora u Nemačku mnogi su iz logora prvo vraćeni kućama pa onda deportovani, to je inače trajalo godinama. Od jedne starije žene u NS što sam je upoznao mater je bila folksdojčerka a ćale Srbin, opet je završila u logoru sa kevom. Bili su u logoru inače do 50te godine a bilo je onih koji su bili i do kasnije(što naravno niko u ovom članku ne spominje). Igrom slučaja zbog oca su njih dve ipak ostale u Srbiji dok joj je tetka sa mužem deportovana. Čim su došli jesu proveli neki period u prihvatilištu ali ne duže od 6 meseci, potom je on dobio posao na železnici a ona u nekoj tekstilnoj fabrici, dobili su i kuću u okolini tog mesta na korišćenje.

Ti si glup kao ***** i ostaćeš takav do kraja tvog bednog života.
Krele,većina folksdojčera nije ni dočekala partizane nego su zajedno sa nemačkim trupama napustili Vojvodin još u drugoj polovini 1944 godine.Pročitao si tri rečenice o Wirtschaftswunder na srpskoj wikipediji i to ti je kao neki argmunet.Nisi ni video da prava obnova i počinje tek 1948 kad saveznici podižu ograničenja sa nemačke industrije uglja i čelika kao i zamenom valute.
Dobijali stanove,kuće i posao po automatizmu :hahaha:
Usled gladi,smrtnost im se znatno povećala a ti kažeš kako su automatski dobijli stanove i posao u porušenoj zemlji.Njih 13 miliona :cepanje:i sve to zasnivaš na sećanju prepričavanih priča od pre možda 60 godina.Stvarno si smehotresan lik i još takav uveravaš druge da su glupi.:cepanje:

Poslednja izmena od moderatora:

Bren

Elita
Poruka
17.600
Sudbina Vojvođanskih Nemaca uopšte se ne razlikuje od sudbin koja je zadesila Nemce u Sudetima, Poljskoj, Istočnoj Pruskoj, SSSR-u... i drugim istočnoevropskim državama. Mnogo gore su prošli Nemci u Poljskoj i Češkoj. Retko koji je tamo pretekao. Nemoguće je posle svega što se desilo u drugom svetskom ratu i učešća skoro svih vojno sposobnih Nemaca u Vermahtu da se održi stanje od pre rata. Da su Nemci ostali u Vojvodini danas , verovatno ona ne bi ni bila u sastavu Srbije. Imali bi kosovski scenario na kulturniji način. Bez rata, ali krajnji ishod isti.

Gruban

Buduća legenda
Poruka
34.930
Sudbina Vojvođanskih Nemaca uopšte se ne razlikuje od sudbin koja je zadesila Nemce u Sudetima, Poljskoj, Istočnoj Pruskoj, SSSR-u... i drugim istočnoevropskim državama. Mnogo gore su prošli Nemci u Poljskoj i Češkoj. Retko koji je tamo pretekao. Nemoguće je posle svega što se desilo u drugom svetskom ratu i učešća skoro svih vojno sposobnih Nemaca u Vermahtu da se održi stanje od pre rata. Da su Nemci ostali u Vojvodini danas , verovatno ona ne bi ni bila u sastavu Srbije. Imali bi kosovski scenario na kulturniji način. Bez rata, ali krajnji ishod isti.
Bila je moguća neka selekcija ali u svakom slučaju progon je mogao da se obavi mnogo manje brutalno tj.bez zločina.

Poruka
21.909
Preživeli Jevreji i neki Nemci, kasnije naseljeni u Zapadnoj Nemačkoj, svedočili su posle rata kako su u Banatu, u danima odmah nakon kraja Aprilskog rata, neki folksdojčeri napadali i pljačkali susede jevrejskog porekla. Neki su to radili zbog ideologije, neki zbog pohlepe, neki zbog osiljenosti, a neki zbog sva tri faktora. Kada je u kasno leto 1941. godine trebalo pohapsiti sve banatske Jevreje i sprovesti ih u Beograd, gde je velika većina skončala, što streljana, što ugušena u "dušegupki", što pomrla u logoru na Sajmištu, te planove nisu kovali banatski Nemci, ali mnogi jesu pomogli da se ti planovi sprovedu u delo. Često su folksdojčeri prvi imali pristup pokretnoj imovini i nekim nekretninama koje su Jevreji ostavili za sobom. Za nemačke okupacione vlasti, dozvoliti banatskim Nemcima da se materijalno okoriste preko jevrejske nesreće bio je jedan od načina da vežu banatske Nemce za sebe – oni su dobili na taj način još jednu privilegiju, ali su takođe postali saučesnici u najgorim zločinima nacista.
......
FOLKSDOJČERI U JUGOSLAVIJI - SUSEDI, DŽELATI, ŽRTVE
Dolaskom nacista na vlast u Nemačkoj, Kulturbund - kao krovna organizacija svih Folksdojčera u Kraljevini Jugoslaviji počinje delovati, isključivo u smislu teorija Nacional-socijalizma. Ideologija i učenje o nemačkoj nadrasi i supremaciji nad ostalim narodima, lako je prihva]ena i uticala je na otudjenje pre svega mladjih iz redova nemačke nacionalne manjine. Većina Folksdojčera posebno mladi, počinju se osećati i izjašnjavati kao pripadnici Hitlerovog Trećeg Rajha. Tako je u Kraljevini Jugoslaviji nastala brojna pronacisticki opredeljena Peta kolona, koja se aprila 1941. godine i tokom četvorogodisnjeg rata opredelila za borbu protiv zemlje u kojoj su rodjeni i živeli.

Oko četrdeset hiljada jugoslovenskih Folksdojčera starosti od 18 do 22 godine, će tokom 1941/42 godine dobrovoljno stupiti u SS jedinice, a još toliko starijih je do kraja rata mobilisano. Ove po sastavu elitne vojne formacije zapamćene su širom Evrope po ratnim zločinima. Ukupno je u oružanim formacijama i vojskama kvislinskih država na teritoriji bivše Kraljevine Jugoslavije, bilo preko devedest hiljada muških i ženskih pripadnika nemačke nacionalne manjine.

Sve ove jedinice su se, a naročito SS odredi, tokom rata borili protiv partizana širom okupirane jugoslovenske teritorije i vršile odmazde i egzekucije civilnog stanovništva. Mali broj Folksdojčera je pripadao i borio se u Pokretu otpora ili učestvovao u borbama na strani NOVJ. Okončanjem rata su uglavnom svi zarobljeni pripadnici oružanih formacija poslati u logore, a pripadnici SS jedinica po pravilu streljani od partizana ili Crvene armije. Veliki broj pripadnike nemačke nacionalne manjine je pred kraj rata napustio zemlju, a najveći broj onih koji nisu napustili zemlju, medju njima i oni koji nisu ni na koji način učestvovali u ratnim zbivanjima ukljucivši starije i decu, do kraja 1948. godine, a neki i duže, prošli su kroz osamdesetak logora širom Jugoslavije.

Oko 200 hiljada je krajem 1944. godine pobeglo iz zemlje pred Crvenom armijom i jugoslovenskim partizanima. Procenjuje se da je blizu 100 hiljada pripadnika nemačke nacionalne manjine iz Kraljevine Jugoslavije izgubilo život, od čega 40 hiljada u uniformi i pod oružjem tokom rata, a ostali su nestali, nastradali u begstvu iz logora, streljani ili umrli od bolesti, gladi i iscrpljenosti.

Prema zvanicnim podacima u Jugoslaviji je sredinom 1953. godine, živelo ukupno 62 hiljade pripadnika nemačke nacionalne manjine, mada se procenjuje da ih je bilo više od 75 hiljada. Prema popisu iz 1981. ukupno se još 8.712 lica iz SFRJ izjasnilo kao Nemci, a 1402 kao Austrijanci. Iako je prema statističkim podacima iz 1990. godine pet najviših predstavnika u društveno-političkim zajednicama bilo nemačkog porekla, može se zaključiti da pola veka posle Drugog svetskog rata i skoro tri veka od dolaska na ove prostore, u zemljama bivše SFRJ i SRJ nemačka nacionalna manjina gotovo da i ne postoji.
http://www.akademediasrbija.com/ind...edi-delati-rtve&catid=34:cat-knjige&Itemid=29

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
35.936
Pretpostavljam da bi Nemci imali odnos prema državi sličan kao što Mađari imaju. A poznajem i nekoliko vojvođanskih Mađara koji su velike Srbende.

Vremenom bi se asimilovali, ili bi mešovitim brakovima deca se više smatrala Srbima.

Danas bi sigurno dobar deo imao neku jaku firmu i generalno bi bili pozitivni za naše privređivanje.

Umesto toga imamo cigane, bušnjake i šiptare, za koje su i Vlasi i Cincari gospoda.
Tacno je to i da znate istoriju tih Nemaca u to ne bi sumnjali.
Ali to ne menja stvar da su istorijski u tom trenutku bili deo Treceg rajka i aktivno racunati kao deo Treceg rajha...
To ti je isto kao kad ja usred muslimanske teritorije tvrdim da sam srbin koji ni mrava ne bi zgazio niti me interesuje sta rade ostali srbi , ubijaju siluju ....i onda dobijem metak u celo...
Jesam li kriv kao covek ne, a kao srbin da...

Da ne tupimo mnogo sa decicom koja su na forumu, a vidim ima puno nezrelih i lambada tralalala korisnika..
Srbin protiv srbina......
Totalno je nebitno sto ja ne zelim da ucestvujem u nekom ubilackom pohodu , ako mi dodju njih 20torica koji to zele i postave ultimatum ili ides s nama ili dobijas metak u celo.
To se desavalo u WW2 i kod cetnika i kod partizana , to se desava i danas ili se desavalo u skoroj proslosti..

Srbi su vrlo neprastajuci , a i ostale nacije, prema gradjanski orjentisanim osobama.
Ako bolje pogledate, danas u Srbiji nemate nijednog gradjanina, a one koje imate , oni se kriju jer MORAJU da se kriju....
Ako kazes ista gradjansko npr sacekajte da prvo ljudi izadju iz autobusa i napravite im mesta, pa posle ulazite, cak i takva jasna i lako prihvatljiva izjava bice primljena vise nego sa negodovanjem...ostave ti mesta kao da si dete iz zabavista da izadjes iz busa.
A da ne pricam o stvarnim gradjanskim vrednostima, koje su proklete za vecinu zitelja Srbije danas.

Tako da ne tupimo mi mnogo o tome da se u ratu , ili cak i u Srbiji danas postuju gradjanska opredeljenja i vrednosti.

Cимаргл

Aktivan član
Poruka
1.126
Tacno je to i da znate istoriju tih Nemaca u to ne bi sumnjali.
Ali to ne menja stvar da su istorijski u tom trenutku bili deo Treceg rajka i aktivno racunati kao deo Treceg rajha...
To ti je isto kao kad ja usred muslimanske teritorije tvrdim da sam srbin koji ni mrava ne bi zgazio niti me interesuje sta rade ostali srbi , ubijaju siluju ....i onda dobijem metak u celo...
Jesam li kriv kao covek ne, a kao srbin da...

Da ne tupimo mnogo sa decicom koja su na forumu, a vidim ima puno nezrelih i lambada tralalala korisnika..
Srbin protiv srbina......
Totalno je nebitno sto ja ne zelim da ucestvujem u nekom ubilackom pohodu , ako mi dodju njih 20torica koji to zele i postave ultimatum ili ides s nama ili dobijas metak u celo.
To se desavalo u WW2 i kod cetnika i kod partizana , to se desava i danas ili se desavalo u skoroj proslosti..

Srbi su vrlo neprastajuci , a i ostale nacije, prema gradjanski orjentisanim osobama.
Ako bolje pogledate, danas u Srbiji nemate nijednog gradjanina, a one koje imate , oni se kriju jer MORAJU da se kriju....
Ako kazes ista gradjansko npr sacekajte da prvo ljudi izadju iz autobusa i napravite im mesta, pa posle ulazite, cak i takva jasna i lako prihvatljiva izjava bice primljena vise nego sa negodovanjem...ostave ti mesta kao da si dete iz zabavista da izadjes iz busa.
A da ne pricam o stvarnim gradjanskim vrednostima, koje su proklete za vecinu zitelja Srbije danas.

Tako da ne tupimo mi mnogo o tome da se u ratu , ili cak i u Srbiji danas postuju gradjanska opredeljenja i vrednosti.
Mošnjaci i ćifše su bili saradnici svih mogućih okupatora pa nisu proterani, a nikakva vajda od njih. Nemci bi se itekako uklopili i bili verovatno najproduktivnija manjina u Srbiji.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
35.936
Ma sve je to tacno , ali narod i ljudi imaju svoje jednostavne i nekada vrlo debilne a nekada na sredini razloge i nacine razmisljanja.
Npr koliko god debilno razmisljanje da se uklonis iz visenacionalne sredine na izvesno vreme daje najbolji rezultat , tj ukida provokaciju da dobijes poklon metak ili da ti se izgubi trag u nekoj rupcagi ili pecini.

To sto se postuju gluplji , agresivniji i primitivniji nije novost, to je na zalost sve vise i pravilo...
Znaci malo smo se odmakli od toga pa se sad ponovo primicemo do krajnjih granica, a to je i razlog sto nas zovu balkanskim primitivcima...
Ali primitivizma ima svuda, jer se drustva ne bore protiv toga jer su mahom primitivci u vlasti, zbog procesa borbe za vlast i nacina na koji se dolazi do vlasti.

Uostalom pogledajte ratove i svetske ratove, oni se velicaju kao prikaz hrabrosti a ne prikaz ljudske gluposti i ljudske zlobe i zluradosti i zla u ljudima...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.