gibraltarko karamarković
Primećen član
- Poruka
- 792
Ako govorimo o onome što danas nacionalizam jeste, a što svakako puno odudara od Herderovog poimanja nacionalizma i nema veze sa njim (baš kao što ni današnji liberalizam nema veze sa onim iz 19. veka) nacionalista se nikad ne oslanja na razum , on je duboko nesvesno biće,vođeno primitivnim animalnim motivima... pripadnost čoporu, moć, teritorija.
Nije bitno o kojoj varijanti nacionalizma je reč.... da li fašističkoj, klerikalnoj , romantičarsko-mitomanskoj , radikalsko- udbaškoj ili navodno kulturnoj varijanti nacionalizma... poput one koju zastupa Milo Lompar.. ili nekoj desetoj, suština je ista, kako kod onih koji otvoreno ispoljavaju šovinizam ili rasizam, tako i kod onih koji tvrde da su oni samo nacionalisti, ali da nisu šovinisti. Nacionalista je uvek duboko nesvestan, iracionalan, zaslepljen, obmanut svojim egom, ostrašćen i po pravilu licemeran, sa dvostrukim aršinima za svoje i tuđe. Svaki nacionalista po pravilu umanjuje, negira , opravdava ,relativizuje ili ignoriše zločine koji su pripadnici njegovog naroda učinili, dok ističe i uveličava tuđe.
Nacionalizam, reče Kiš, jeste ideologija banalnosti, najbanalnija ideologija . Međutim danas nacionalizam i ne funkcioniše kao ideologija sama za sebe, već isključivo kao sredstvo krupnog kapitala i spoljašnjeg faktora, ili kao unutrašnje sredstvo vlasti za kontrolu biračkog tela... i kao paravan za pljačku, lopovluk i izdaju. Ako je neko i Srbiju i druge države u okruženju doveo u kolonijalni položaj, to su nacionalisti. Ako je neko krao i u Srbiji i BiH i u Hrvatskoj... to su nacionalisti. Ali na stranu nacionalistički političari koji svesno manipulišu nacionalizmom i osetljivim temama, ako uzmemo u obzir obzir i one druge , pa i obićne ljude koji su inficirani nacionalizmom, kod njih uvek u pozadini kao motiv leži volja za moć nad drugim, često nesvesna ili potisnuta.
Nije bitno o kojoj varijanti nacionalizma je reč.... da li fašističkoj, klerikalnoj , romantičarsko-mitomanskoj , radikalsko- udbaškoj ili navodno kulturnoj varijanti nacionalizma... poput one koju zastupa Milo Lompar.. ili nekoj desetoj, suština je ista, kako kod onih koji otvoreno ispoljavaju šovinizam ili rasizam, tako i kod onih koji tvrde da su oni samo nacionalisti, ali da nisu šovinisti. Nacionalista je uvek duboko nesvestan, iracionalan, zaslepljen, obmanut svojim egom, ostrašćen i po pravilu licemeran, sa dvostrukim aršinima za svoje i tuđe. Svaki nacionalista po pravilu umanjuje, negira , opravdava ,relativizuje ili ignoriše zločine koji su pripadnici njegovog naroda učinili, dok ističe i uveličava tuđe.
Nacionalizam, reče Kiš, jeste ideologija banalnosti, najbanalnija ideologija . Međutim danas nacionalizam i ne funkcioniše kao ideologija sama za sebe, već isključivo kao sredstvo krupnog kapitala i spoljašnjeg faktora, ili kao unutrašnje sredstvo vlasti za kontrolu biračkog tela... i kao paravan za pljačku, lopovluk i izdaju. Ako je neko i Srbiju i druge države u okruženju doveo u kolonijalni položaj, to su nacionalisti. Ako je neko krao i u Srbiji i BiH i u Hrvatskoj... to su nacionalisti. Ali na stranu nacionalistički političari koji svesno manipulišu nacionalizmom i osetljivim temama, ako uzmemo u obzir obzir i one druge , pa i obićne ljude koji su inficirani nacionalizmom, kod njih uvek u pozadini kao motiv leži volja za moć nad drugim, često nesvesna ili potisnuta.
Poslednja izmena od moderatora:
šta sa Ć nekapiram?