Национализам и етничка нетрпељивост.

На ех-ЈУ просторима поново на помолу национализам и етничка нетрпељивост?

  • Јесте.

  • Није.

  • Балкански менталитет.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Nacionalizam ovde više nije toliko usko vezan sa šovinizmom kao u vreme ratova , već više predstavlja nesnalaženje balkanske kvazidesnice u savremenom svetu i nedostatak bilo kakve razumne ekonomske ideje i programa za konkretno poboljšanje života gradjana , nešto slično kao što kvazilevica koristi liberalizam , mondijalizam i "Eu vrednosti" , a i jedno i drugo je prazna ljuštura bez sadržine i koristi .
 
Да ли је на подручју бивше Југославије поново на помолу окрутни национализам (под плаштом клерофашизма) и етничка натрпељивост?

Ne znam, mogo bi narod malo sad da se privati posla umesto toga. Doduse, malo vise netrpeljivosti prema nasoj 'vladajucoj politickoj eliti' ne bi bilo naodmet.
 
Nacionalizam ovde više nije toliko usko vezan sa šovinizmom kao u vreme ratova , već više predstavlja nesnalaženje balkanske kvazidesnice u savremenom svetu i nedostatak bilo kakve razumne ekonomske ideje i programa za konkretno poboljšanje života gradjana , nešto slično kao što kvazilevica koristi liberalizam , mondijalizam i "Eu vrednosti" , a i jedno i drugo je prazna ljuštura bez sadržine i koristi .

Шта мислиш, шта је узрок, због чека су људи склони националузу више него здравом разуму?
 
Ne znam, mogo bi narod malo sad da se privati posla umesto toga. Doduse, malo vise netrpeljivosti prema nasoj 'vladajucoj politickoj eliti' ne bi bilo naodmet.

Свједоци смо ових дана, а рекао бих и задњих 15 година, понављање слике с почетка деведесетих, гдје емоције а не здрав разум претежу и намећу се као једино реционално средство за рјешавање проблема свакодневнице.
 
Свједоци смо ових дана, а рекао бих и задњих 15 година, понављање слике с почетка деведесетих, гдје емоције а не здрав разум претежу и намећу се као једино реционално средство за рјешавање проблема свакодневнице.

Haha, devedesete ce se ponoviti samo ako zapadni bogovi odluce da se ponove. Oni su ratove izazvali i mogu to uraditi opet. Ali nece jer su od nas napravili upravo to sto su i hteli. Ta prica je gotova za sada.
 
Mislim da nije. U vreme cvetanja ljudskih "prava i sloboda" svako ima dobar zaklon za svoje postupke.


Значи да појединац може да кроји себи Закон по вољи а да затим по том принципу поступа? Гдје је ту Држава, има ли она снаге да се одупре тој врсти самовоље?
 
Haha, devedesete ce se ponoviti samo ako zapadni bogovi odluce da se ponove. Oni su ratove izazvali i mogu to uraditi opet. Ali nece jer su od nas napravili upravo to sto su i hteli. Ta prica je gotova za sada.

Значи ”невоље” су искључиво увезене? Свјетска завјера или шта већ?
Мислим ипак да смо управо ми генератори наших невоља...а можда има и свиејтске завјере, очигледно ако могу да са нама тако лако ”баратају” то заправо значи да ми нисмо у стању да се тиме одупремо.
 
Decace ti pravis neko istrazivanje ili se trudis da vodis debatu? Nacionalizam na ovim prostorima nikada nije nestajao, samo je modifikovan kroz desetine godina kako bi se priblizio sirokim masama nedovoljno pismenih ljudi... Na tu kartu je politika uvek igrala i igrace i dalje... slusaj radio Fokus ili idi na forum.hr pa ce ti sve biti jasno...


Здраво Маркеља,
па и једно и друго, а као ”предлагач” ове теме трудим се да активно учествујем ;-).
Да, имао сам прилике да се искусим и на другим форумима, а прича је далеко ектремнија...зато сам поставио ову тему на Крстарици, испаде да смо само ми Срби, националисти, екстремисти, шовинисти, итд. наравно ја се не слажем.
Хтјео сам да се увјерим.
 
Poslednja izmena:
Да ли је на подручју бивше Југославије поново на помолу окрутни национализам (под плаштом клерофашизма) и етничка натрпељивост?

Kod svakog naroda (osim sroskog) bila izrazena zelja da stvore svoju drzavu, sto su i uradili.
Posledji su to uradili crnogorci referendumom. Srbija je postala samostalna voljom crnogoraca.
Sad kad nema vise SFRJ, SRJ, SCG i drugih vestackih tvorevina strasti se smiruju, jos pomalo se zatalasaju mase kad stigne neka presuda iz haga.
Generalno gledano ima mnogo manje netrpeljivosti.

Sto se tice nacionaliznma,...on je dobar i pozitivan i ne treba ga mesati sa netrpeljivoscu prema drugima.
Nacionalizam je voleti svoj narod i svoju zemlju i biti uz nju kad je tesko.
 
Sto se tice nacionaliznma,...on je dobar i pozitivan i ne treba ga mesati sa netrpeljivoscu prema drugima.
Nacionalizam je voleti svoj narod i svoju zemlju i biti uz nju kad je tesko.


Здраво Картман,
нисам баш добро схватио, ти када говориш о национализму мислиш на патриотизам или сам ја то лоше протумачио?
Твој опис национализма више личи на патриотизам.
Наравно, када су ствари у нормалним дозама све је ок, проблем настаје тамо гдје исте измакну контроли.
 
Kod svakog naroda (osim sroskog) bila izrazena zelja da stvore svoju drzavu, sto su i uradili.
Posledji su to uradili crnogorci referendumom. Srbija je postala samostalna voljom crnogoraca.
Sad kad nema vise SFRJ, SRJ, SCG i drugih vestackih tvorevina strasti se smiruju, jos pomalo se zatalasaju mase kad stigne neka presuda iz haga.
Generalno gledano ima mnogo manje netrpeljivosti.

Sto se tice nacionaliznma,...on je dobar i pozitivan i ne treba ga mesati sa netrpeljivoscu prema drugima.
Nacionalizam je voleti svoj narod i svoju zemlju i biti uz nju kad je tesko.

Jel ti to ozbiljno? :eek:
 
Jel ti to ozbiljno? :eek:

Југославија је била велики експеримент осуђен на пропаст већ од самог свог стварања...једино је жалосно што се нисмо знали људкси подијелити, а ми као по обичају на овим просторима завишмо све у црно а земљу натопишмо крвљу.
 
Здраво Картман,
нисам баш добро схватио, ти када говориш о национализму мислиш на патриотизам или сам ја то лоше протумачио?
Твој опис национализма више личи на патриотизам.
Наравно, када су ствари у нормалним дозама све је ок, проблем настаје тамо гдје исте измакну контроли.

Postoje razlicite vrste nacionalizma. Mi idemo iz krajnosti u krajnost.
Kod nas je nacionalizam poprimio krajnje negativan kontest. I uz nacionalistu se lepi etiketa mrzitelja i nekog ko zeli da pobije sve ostale narode. Sto naravno nije istina. Osim ako ne govorimo o ekstremnim slucajevima.
Ali opet takve extreme bi radije nazvao sovinistima, nacistima, fasistima,.......... pre nego nacionalistima.

Ali da ispostujemo evropsku definicuju nacionalizma i da kazemo da su samo patriote OK.
 
Jel ti to ozbiljno? :eek:

DA.
Samo su Srbi ostali verni jugoslaviji. Samo su Srbi zeleli SFRJ, SCG,....
I samostalna Srbija je dosla kao rezultat crnogorskog referenduma.

Ako mislis da su Srbi samo mastali o velikoj Srbiji grdno se varas,... da bilo je i takvih, ali ne vecina.
Vecina je zelela Jugoslaviju. Cak i danas u Srbiji ima dosta njih koji bi podrzali Jugoslaviju. Bolesnici.

Najmanja zelja za samostalnom nacionalnom drzavnom je bila u Srbiji. I to je cinjenica, ali pod posto si pod uticajem hrvatske popagande verujem da ti je tesko da prihvatis cinjenice.

Kad je bio referendum u cg o nezavisnosti, gotovo sve stranke su se nadale da ce crnogorci izabrati scg.
 
Postoje razlicite vrste nacionalizma. Mi idemo iz krajnosti u krajnost.
Kod nas je nacionalizam poprimio krajnje negativan kontest. I uz nacionalistu se lepi etiketa mrzitelja i nekog ko zeli da pobije sve ostale narode. Sto naravno nije istina. Osim ako ne govorimo o ekstremnim slucajevima.
Ali opet takve extreme bi radije nazvao sovinistima, nacistima, fasistima,.......... pre nego nacionalistima.

Ali da ispostujemo evropsku definicuju nacionalizma i da kazemo da su samo patriote OK.


Не, нисам рекао да је национализам негативна појава, али видјели смо шта значи имати велики националистички набој почетком деведесетих, па ми је мало тешко да национализам окарактеришеме као изузетно позитиван појам.
Не бих да вријеђам ничија национална осјећања, али свака крајност није добра, па била то десна или лијева.
Иначе ја сам евроскептик, тако да ме много не узбуђују европске ”вриједонсти”.
 

Back
Top