Nacija, šta je to?

Koliko vam je bitna nacionalna pripadnost?

• Veoma bitna

• Jednako kao i pripadnost nekim drugim grupama

• Nebitna

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
ok lep odgovor ! To znači da svako ima pravo da se izjasni kako hoće ?
ili da se sprda (kako ste se vi izrazili )
Pitanje je kako izraziti ili odrediti naciju Ljudima koji su iz raznoraznih razloga "bolesni" ! pa ih svest o nacionalnoj pripadnosti ne dotiče ?
Ja samo tvrdim da je to veštački nametnut osećaj ! Bez pravog utemeljenja o pripadnosti ! Koliko puta ste bili u prilici da nekom odredite ili budete prisutni kada nekom odrede nacionalnu pripadnost sa 100% sigurnosti za zvanična dokumenta, a da tu osobu ne pitaju za Mišljenje ?

Ako je bitna nacionalna pripadnost onda se staralac izkasnjava za sticenika, to je zakonski.
Za politicko razmatranje ovo nije problem jer nije ni politicko pitanje.

Posto moram da idem dacu odgovor kasnije i na drugi deo tvog posta.

Nacija je skup ljudi iste krvi i zajedničke sudbine .

To znači da se radi o :

1. Sličnom biloškom poreklu

2. Zajedničkoj istoriji , tradiciji i kulturi , koje onda formiraju i zajedničku budućnost .

Prema tome , nacije ne može da se bira . Može samo da se upadne u krizu identiteta (psihološku ili zbog porekla) , gde određena osoba ne pripada ni jednoj naciji , već je onda tikva bez korena . Takva osoba onda obično postane medij za kojekave "internacionalne" ideologije :roll:

To znači da se radi o :

2. Zajedničkoj istoriji , tradiciji i kulturi , koje onda formiraju i zajedničku budućnost .

Prema tome , nacije ne može da se bira . Može samo da se upadne u krizu identiteta (psihološku ili zbog porekla) , gde određena osoba ne pripada ni jednoj naciji , već je onda tikva bez korena . Takva osoba onda obično postane medij za kojekave "internacionalne" ideologije
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tačno i potpuno istinito ste dali definiciju PLEMENA . Pripadnost nekome određuje njegovo poreklo ! nadam se da će mo se složiti da svi pripadamo roditeljima , oni svojim roditeljima , i tako dalje u prošlost .
Ako smo se od neke grupe rođaka kao posebna grupa izdvojili i razvili sopstvene karakteristike ,koje nas nečim čine različitima od ostalih formirali smo sopstveno pleme , čije pripadnike i dalje vežu isti koreni !
od toga nemožemo "pobeći " To je ISTINA !
Tek mešanjem sa drugim plemenima naši se koreni razvodnjavaju i lagano kroz generacije gube autentičnost !
Upravo na ovoj činjenici su vlastelini (da bi sebi osigurali poslušne podanike ) promovisali pojam NACIJA !
jer na čijoj zemlji živite za njega treba da u sukobima koje on ima umrete , ali ne sa osećajem da vi to morate već sa osećajem da to tako treba jer ne ginete za njega već za nešto svoje za NACIJU !

To znači da se radi o :

Prema tome , nacije ne može da se bira . Može samo da se upadne u krizu identiteta (psihološku ili zbog porekla) , gde određena osoba ne pripada ni jednoj naciji , već je onda tikva bez korena . Takva osoba onda obično postane medij za kojekave "internacionalne" ideologije :roll:

Sve sovek moze da bira.

ok lep odgovor ! To znači da svako ima pravo da se izjasni kako hoće ?
ili da se sprda (kako ste se vi izrazili )
Pitanje je kako izraziti ili odrediti naciju Ljudima koji su iz raznoraznih razloga "bolesni" ! pa ih svest o nacionalnoj pripadnosti ne dotiče ?
Ja samo tvrdim da je to veštački nametnut osećaj ! Bez pravog utemeljenja o pripadnosti ! Koliko puta ste bili u prilici da nekom odredite ili budete prisutni kada nekom odrede nacionalnu pripadnost sa 100% sigurnosti za zvanična dokumenta, a da tu osobu ne pitaju za Mišljenje ?

Ostao nam je drugi deo vaseg posta za elaboriranje.

Necija svest po nacionalnom pitanju je jasna ljudima vec posle nekoliko izmenjanih recenica a kod nekih je to duboko skriveno i nakon godina druzenja.
Sluzbeno ne bi smeli da se igramo ovim pitanjem a privatnon imamo pravo. Svaki je sluzbenik duzan da pita stranku sta je po nacionalnosti ako je to pitanje bitno za postupak o kome je rec. Ako to nije uradjeno onda bi sluzbenik mogao da odgovara za neodgornost na radnom mestu a ako je tezi slucaj onda bi mogao zavrsiti i na sudu. Vrlo cesto sam bio u situaciji da mi sluzbeno lice popunjava neki formular i ako je bilo nacionalno pitanje najcesce bi konstatovao da sam Srbin a tek onda upitao "Je li tako?". Nije tu nista nezakonito. Neoprostivo je kada nekog Siptara preobratis u Srbina u licnoj karti, na primer. Ili obratno.

U privatnim razgorima sam Slovence ili Hrvate nazivao Srbima. "Hej, Srbine! Urazumi se.", bila bi moja postapalica, na sta bi doticni odgovarao da nije Srbin vec, Hrvat, Makedonac ili Slovenac, u zavisnosti s kim sam vodio diskusiju. Ali to je mnogo vise problem druge vrste nego sto je nacionalni. U privatnom izrazavanju, po Srbiji, sve stanovnike Kosmeta nazivaju Siptarima, pa i Srbe. Tako nije u politickom obracanju vec je suptilnost mnogo izrazenija nego u drugim razgovorima..

Sve sovek moze da bira.
------------------------------------

da čovek može sve da bira ! svoje roditelje mesto rođenja ! sve ! bravo na ovako dubokoj misli , poučno nema šta !

Tvojaaaaa, hvala na komplimentu, ako nisi dostigla stepen slobode da mozes da biras ono sto ti se svidja, svanuce i taj dan. Da, uvek mozes da izabers, i uvek snosis posledice izbora.Pominjes mesto rodjenja, roditelje...da li si ti ozbiljna'Naravno, svi znamo da to ne mozemo da odredimo, ali kasnije u zivotu, nasa je odluka ili izbor kako cemo se odnositi prema tim zadatim vrednostima.

Necu mnogo da se udubljujem samo da konstatujem da Srba ima iz svih krvnih grupa i podgrupa. Ima ih ciji je rezus faktor pozitivan a ima ih i sa negativnin. Tako je i sa svim ostalim nacijama.

pa sata hoces da kazes?To je samo jedan mali element u ogromnoj slagalici.ja sam AB-.Kazu da je ta krvna grupa karakteristicna za Severnu Nemacku i srednju Rusiju.A ja sam Srpkinja.

Tvojaaaaa, hvala na komplimentu, ako nisi dostigla stepen slobode da mozes da biras ono sto ti se svidja, svanuce i taj dan. Da, uvek mozes da izabers, i uvek snosis posledice izbora.Pominjes mesto rodjenja, roditelje...da li si ti ozbiljna'Naravno, svi znamo da to ne mozemo da odredimo, ali kasnije u zivotu, nasa je odluka ili izbor kako cemo se odnositi prema tim zadatim vrednostima.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To što svako može da odabere kako će se o naciji izjasniti bez obzira na poreklo ,jezik, krvnu grupu i mesto življenja samo potvrđuje da je NACIJA veštački pojam koji služi da ljudi misle da za nešto svoje ginu kad dođe vreme ! Rod svoj i pretke ne možeš birati ! A da pogineš za bilo čiju korist to možeš ! To će ti svi dozvoliti ! samo sa jednom malom ispravkom , neće ti dozvoliti da van podela ostaneš ! ovako u miru možeš pričati šta god želiš ali kada te u rat pozovu onda si njihov ili neprijateljev , dakle poginuti MORAŠ ! tu pravo izbora nemamo !

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To što svako može da odabere kako će se o naciji izjasniti bez obzira na poreklo ,jezik, krvnu grupu i mesto življenja samo potvrđuje da je NACIJA veštački pojam koji služi da ljudi misle da za nešto svoje ginu kad dođe vreme ! Rod svoj i pretke ne možeš birati ! A da pogineš za bilo čiju korist to možeš ! To će ti svi dozvoliti ! samo sa jednom malom ispravkom , neće ti dozvoliti da van podela ostaneš ! ovako u miru možeš pričati šta god želiš ali kada te u rat pozovu onda si njihov ili neprijateljev , dakle poginuti MORAŠ ! tu pravo izbora nemamo !

Ja nisam birala svoju naciju, Srpkinja sam, tako sam vaspitana.Potpuno razumem potrebu ljudi da izaberu sta god to bilo.Trudicu se da tako ratujem da ne moram da poginem, bas odmah.zensko sam, pa mogu da stradam kao bolnicarka.Ako su tebe vaspitavali da budes placenica, mene nisu. Ma ne moram nista.Osim da umrem.

To što si srpkinja potpuno je prirodno , jer si ob Srba rođena , znači da si nastavak svojih korena ! ako bi htela da u ratu budeš bolničarka i to je lepo , humano ! Pitanje je za šta ? Za livadu ? Za mlado žito ! Za vinograd ? Pa meni su to oteli ovi naši ! Prema tuđinima sam ravnodušna , nemaju mi šta oteti ! Ili da se ipak umešam u sukob da branim ove koji su mi već oteli , da ne otmu njima tuđini !

To što si srpkinja potpuno je prirodno , jer si ob Srba rođena , znači da si nastavak svojih korena ! ako bi htela da u ratu budeš bolničarka i to je lepo , humano ! Pitanje je za šta ? Za livadu ? Za mlado žito ! Za vinograd ? Pa meni su to oteli ovi naši ! Prema tuđinima sam ravnodušna , nemaju mi šta oteti ! Ili da se ipak umešam u sukob da branim ove koji su mi već oteli , da ne otmu njima tuđini !

obe varijante.

To što svako može da odabere kako će se o naciji izjasniti bez obzira na poreklo ,jezik, krvnu grupu i mesto življenja samo potvrđuje da je NACIJA veštački pojam koji služi da ljudi misle da za nešto svoje ginu kad dođe vreme ! Rod svoj i pretke ne možeš birati ! A da pogineš za bilo čiju korist to možeš ! To će ti svi dozvoliti ! samo sa jednom malom ispravkom , neće ti dozvoliti da van podela ostaneš ! ovako u miru možeš pričati šta god želiš ali kada te u rat pozovu onda si njihov ili neprijateljev , dakle poginuti MORAŠ ! tu pravo izbora nemamo!

Malo didaktike ti ne bi skodilo. Nacija nije vestacki pojam vec je nastao kao vekovna teznja udruzivanju u jednu grupu. Niti je nacija nastala vestacki.

Moras mi dati malo vise podataka kako bih razaznao sta je sta i ko je ko kako bih mogao da razumem sta pricas.

Nemačkom, po kome nacija predstavlja zajednicu istog porekla, zajedničke krvi, istorije, jezika, tradicije, "zajednicu sudbine", i poklapa se sa etničkom pripadnošću

Blut & Boden.

Ja tvrdim da je pitanje nacije pitanje stanja svesti. U suprotnom onda bi se i mrtvaci mogli smatrati clanovima zajednice. Ili umni bolesnici koji nisu ni svesni postojanja ni jedne nacije. Onda bismo i za male bebe mogli govoriti kako su Veliki Srbi (Hrvati, Rumuni...).

Dopuna: Etnikum ili etnicka grupa nije isto sto i nacija. Mozda je to uzrok svih nesporazuma.

Poslednja izmena:
pročitao sam ovu raspravu BratBugarina, tvojaa i gruba greške, pa malo da komentarišem:D

mislim da je problem u definisanju nacionalnog identiteta. postoje 2 definicije:

1. etnički - koji je nastao preko n jemačkog romantizma u 19. vijeku
2. građanski- koji se pojavio nakon francuske revolucije.

i jedno i drugo je ispravno.znači, da ste i jedni i drugi u pravu. mi pripadamo jednoj naciji i po jeziku, kulturi, zajedničkim mitovima i sl...ali možemo da pripadamo i po mjestu rođenja ako je ta nacija dovoljno jaka da nas asimiluje-takvih primjera ima bezbroj.

naš problem je što nismo bili dovoljno jaki ili zainteresovani da asimilujemo druge, ili smo dozvolili da i oni koji su se osjećali srbima budu vremenom asimilovani od drugih koji su vodili prozelitističku politiku. najbolji primjer je južna dalmacija gdje su srbi katolici imali mnogo jači nacionalni identitet od, npr, srba u današnjoj istočnoj srbiji, ali stvaranjem jugoslavije i uvođenjem hrvata, srbi su odustali od tog naroda, i hrvatima je bilo lako da preko katoličke crkve i istog jezika dođe do njih.

znaci, ako je neko u prvoj generaciji srbin katolik, a u državi je gdje je zvanična politika: srbi- pravoslavci, hrvati-katolici, a srbi potpuno nezainteresovani da čuvaju svoju kulturu u dubrovniku, u sledećoj generaciji on će biti nedefinisan, a njegov sin će se sigurno izjasniti kao hrvat. i tako smo dobili dubrovnik 99% hrvatski.

e to se dešavalo u svim drugim velikim narodima-samo obrnuto. zato nije slučajno što se nacija poistovjećuje sa kulturom.

Back