Nacija, šta je to?

Koliko vam je bitna nacionalna pripadnost?

• Veoma bitna

• Jednako kao i pripadnost nekim drugim grupama

• Nebitna

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
[/SIZE][/B]

postoje, naravno da postoje,

pa ne moze covek da zabije glavu u pesak i da se pravi da nesto nije tako zato sto to nesto ne vidi...ali, vec sam napisao, da bi idealno bilo da se taj "nacionalni " naboj, najprisutniji upravo kod najzaostalijih i najsiromasnijih naroda , a sve zbog manipulacije vodja nad istima, malo uredi, spusti na zemlju, i polako predje u lepotu razlika , negujuci razlicitost kao prednost a ne manu, u kulturnom ili folklornom afirmisanju nacija...

a ne mitovima, ratovima, pobedama , porazima, i frustracijama na nacionalnom nivou...

EU je pravi put ka afirmisanju razlika u pozitivnom smislu, i zatiranju negativnih konotacija koje nose vatreni "nacionalizmi" " patriotizami " i ostali "izmi' , u ime naroda a za racun elita...

Možeš negirati postojanje nacija, zašto da ne, ima teoretičara koji tvrde da nacije ne postoje. Negovanje različitosti je bajka, nemoguće! Uvek će se razlike isticati, uvek će se preuveličavati, svoje posmatrati kao bolje, jedino ispravno, a tuđe kao loše i opasno po "nas". Takvi su ljudi, protiv toga se ne može, osim da se čovek radikalno promenio, a to je tek nemoguće

[/SIZE][/B]

pa ne moze covek da zabije glavu u pesak i da se pravi da nesto nije tako zato sto to nesto ne vidi...ali, vec sam napisao, da bi idealno bilo da se taj "nacionalni " naboj, najprisutniji upravo kod najzaostalijih i najsiromasnijih naroda , a sve zbog manipulacije vodja nad istima, malo uredi, spusti na zemlju, i polako predje u lepotu razlika , negujuci razlicitost kao prednost a ne manu, u kulturnom ili folklornom afirmisanju nacija...

a ne mitovima, ratovima, pobedama , porazima, i frustracijama na nacionalnom nivou...

EU je pravi put ka afirmisanju razlika u pozitivnom smislu, i zatiranju negativnih konotacija koje nose vatreni "nacionalizmi" " patriotizami " i ostali "izmi' , u ime naroda a za racun elita...

Ajd' malo bliže pojasni kako ti shvataš naciju?

[/SIZE][/B]

Nisam li ti vec navela primer americkog patriotizma,
jel oni spadaju u najzaostaliji narod,
ili hoces da sporis da su najvece patriote,:rtfm:

Nisam li ti vec navela primer americkog patriotizma,
jel oni spadaju u najzaostaliji narod,
ili hoces da sporis da su najvece patriote,:rtfm:

pa ako pojam "patriotizma" gledas u realnom, odnosno negativnom svetlu, ameri su najvece "patriote" , odnosno kod njih se ta floskula sa "patriotizmom" najvise zloupotrebljava da bi pokrila sva sranja koja cine po svetu..........

ako zelis da "patriotizam " meris lepsim arsinima ( ne znam kojima ) , onda naravno da nisu najvece patriote, iako ne znam kako se to meri, sem ono" ciji je duzi":think:

Šta za vas predstavlja nacija? Kom konceptu ste naklonjeni:

Francuskom, po kome se nacija izjednačava sa pripadnošću određenoj političkoj zajednici, tj sa državljanstvom, i ne poklapa se nužno sa etnosom

Nemačkom, po kome nacija predstavlja zajednicu istog porekla, zajedničke krvi, istorije, jezika, tradicije, "zajednicu sudbine", i poklapa se sa etničkom pripadnošću

Naš, domaći, balkanski - blizak nemačkom konceptu, ali bitan faktor predstavlja religijska pripadnost, pa se pripadnici naroda istog etničkog porekla, zbog različitih veroispovesti svrstavaju u različite nacije

Ili, pak, imate neko svoje viđenje šta je nacija

Da li možete da prihvatite sve građane Srbije kao Srbe, uključujući tu i ljude različitog porekla, etničkog i rasnog?

I koliko je vama lično bitna nacionalna pripadnost kao odrednica identiteta?

Za mene je bitan ovaj tzv. Balkanski model, gde pored etnickiog, veliku ulogu igra i religijska pripadnost.
Mada znam da ne bi trebalo tako da bude, jer ima mnogo izuzetaka.
Mogu da prihvatim i da je neko Srbin ( a da nije etnicki pripadnik) ako voli Srbiju, srpske obicaje i ljude u njoj, ako na utakmicama navija za Srbiju. E, to me greje kao sunce. Ako ide u pravoslavnu crkvu. Onda je to po meni svakako Srbin u dusi. Ali to je retkost, ipak, mogla bih da to prihvatim.
Cak i Cigane mogu da prihvatim kao Srbe, jer su oduvek tu i trude se da lice na nas, a i sve iste "muke" prezivljavaju kao mi (bombardovanje, progon sa Kosova i sl.). Ali njih samo delimicno, vise zato sto su "srasli" sa nama.

...to je ordudje koje masu treba da zaglupi i ukalupi u interesu elite...nista drugo.

Po tebi kao da postoji zavera političkih elita radi eksploatacije naroda. Sigurno je da ne deluju sve političke elite na taj način. I nacije i nacionalizam ne mofu se zasnivati isključivo na tome, veštački, jer političke elite ne bi mogle stvarati nacije i nacionalno osećanje, ako elementi za to već ne bi postojali u samom narodu!

Docice ce do postupnog stapanja nacija i to najpre u okviru civilizacijskih krugova kao u SAD,Brazilu itd.To je inace vrlo dug i spor proces.Vremenom ce se stvoriti evropska nacija.I sada ima mnogo ljudi cije je poreklo vrlo raznorodno.

Ne verujem da će nacije ikada nestati, neke će možda izumreti, ali nastaće mnoštvo novih, na raznim osnovama, i tako u krug, naročito u uslovima globalnog društva

Od nje obični građanii sirorinja, sem ponosa nemaju ništa nitit valja pojest ni popit, od nje danas dobro žine samo profesionalni nacionalisti.
Profesionalni nacionlisti sa nacijom samo zamajavaju građane da bi oni mogli pljačkati narod i od plačke dobro živjeli.
Njima je nacija novac i imovina!
I ja sam ponosan na svoju naciju ali zbog toga nikad neću glasati za nacionaliste iz mog naroda. Naću promovirat i dati svoj doprinosda neko bolje živi zato što jr neko iz moje nacije., neću doprinijeti da na račun sposobnih dođu nesposobni iz moje nacije.

Poslednja izmena od moderatora:
Nema mnostva novih nacija.U Evropi ce od pedesetak nacija ostati jedna.Normalno to nece nastupiti sutra,ali to je trend koji se ne moze zaustaviti.Opste je poznat i americki tiganj koji topi nacije.Druga i treca generacija svi postaju Amerikanci.Nije ih ni malo briga ko su im bili dedovi i ne drze mnogo do toga.Ima i izuzetaka koji samo potvrdjuju osnovne procese.

Ne verujem da će nacije ikada nestati, neke će možda izumreti, ali nastaće mnoštvo novih, na raznim osnovama, i tako u krug, naročito u uslovima globalnog društva
Stvaranje Jugoslovenske nacije je bilo dobro odmaklo i to je bio prirodan i napredan proces,posebno za ljude iz mesovitih brakova.Sve je to u krvi preseceno da bi koja hiljada ljudi postali milioneri a manji broj i milijarderi.Budal(narod) se ne seju same nicu.

Stvaranje Jugoslovenske nacije je bilo dobro odmaklo i to je bio prirodan i napredan proces,posebno za ljude iz mesovitih brakova.Sve je to u krvi preseceno da bi koja hiljada ljudi postali milioneri a manji broj i milijarderi.Budal(narod) se ne seju same nicu.

Tokom postojanja bivše Jugoslavije izvršeno je nekoliko istraživanja nacionalne pripadnosti i značaja koji joj se pridaje, i u svakom su rezultati pokazali da je su se gotovo svi opredeljivali prema nacionalnosti roditelja, Jugoslovena je bio zanemarljiv broj

Nema mnostva novih nacija.U Evropi ce od pedesetak nacija ostati jedna.Normalno to nece nastupiti sutra,ali to je trend koji se ne moze zaustaviti.Opste je poznat i americki tiganj koji topi nacije.Druga i treca generacija svi postaju Amerikanci.Nije ih ni malo briga ko su im bili dedovi i ne drze mnogo do toga.Ima i izuzetaka koji samo potvrdjuju osnovne procese.

U Amwerici ih objedinjuje zajednički jezik, i jedna država. U Evropi postoje jake državotvorne tradicije, jake kulturne i etničke osobenosti, kao i različiti jezici. Dodaj i narode koji nikada nisu imali državu i teže nacionalnoj emancipaciji, to je naročito prisutno u zemljama Trećeg sveta

Nemačkom, po kome nacija predstavlja zajednicu istog porekla, zajedničke krvi, istorije, jezika, tradicije, "zajednicu sudbine", i poklapa se sa etničkom pripadnošću.

SAmo ne znam sto ciniti sa domovinom, ako nemas korijene u drzavi ciji si dio naciona?

Šta za vas predstavlja nacija? Kom konceptu ste naklonjeni:

Francuskom, po kome se nacija izjednačava sa pripadnošću određenoj političkoj zajednici, tj sa državljanstvom, i ne poklapa se nužno sa etnosom

Nemačkom, po kome nacija predstavlja zajednicu istog porekla, zajedničke krvi, istorije, jezika, tradicije, "zajednicu sudbine", i poklapa se sa etničkom pripadnošću

Naš, domaći, balkanski - blizak nemačkom konceptu, ali bitan faktor predstavlja religijska pripadnost, pa se pripadnici naroda istog etničkog porekla, zbog različitih veroispovesti svrstavaju u različite nacije

Ili, pak, imate neko svoje viđenje šta je nacija

Da li možete da prihvatite sve građane Srbije kao Srbe, uključujući tu i ljude različitog porekla, etničkog i rasnog?

I koliko je vama lično bitna nacionalna pripadnost kao odrednica identiteta?

Domacem, balkanskom...Realno religijska opredeljenost stvara i drugaciju kulturu i tradiciju...

Nemačkom, po kome nacija predstavlja zajednicu istog porekla, zajedničke krvi, istorije, jezika, tradicije, "zajednicu sudbine", i poklapa se sa etničkom pripadnošću.

SAmo ne znam sto ciniti sa domovinom, ako nemas korijene u drzavi ciji si dio naciona?

Ajd' pojasni malo ovo? Ako prihvataš nemački koncept nacije, kako onda mogu postojati oni koji su deo nacije, a nemaju korene u državi te nacije?

Pođimo od toga da je većina država dobila svoje ime na osnovu plemena koja su nastanjivala te teritorije. Primeri: Franci, Briti, Nemci (Germani ili Alemani, poznati su nazivi za Nemačku Alemagne i Germany). Prema tome mora postojati veza sa jednom uskom zajednicom koja je gajila zajedničke običaje, jezik, kulturu, tradiciju...što će reći da je to osnova nacije. Nacionalna osvešćenost ne može postojati bez tih bitnih kriterijuma, kriterijuma koji jedne sjedinjavaju i istovremeno odvajaju od drugih.
S druge strane imamo slučajeve da se narodi nazivaju po teritoriji na kojoj se nalaze, tj. koju nastanjuju, tipa danas SAD-Amerikanci i uopšte većina bivših kolonija čije je domorodačko stanovništvo gotovo istrebljeno ili su tim starosedeocima ukinuta državotvorna prava. Na taj način se nacija stvara kao veštačka, obično miks raznih kultura, istorija, jezika...

Hmmm,ja licno naginjem onom Francuskom i Americkom modelu nacije,tj. voleo bih da sve nacije na svetu danas gledaju na sebe tako...Stvaranje srpske nacije je slicnije stvaranju nemacke nacije negoli francuske. Danas se u demokratskom drustvu sve vise gubi ta posebnost porekla neke nacije (u ovim nacijama koje su nastale u revolucijama 1848/49),tako da mislim da je to nesto dobro. Sad,postoji jedna stvar koja se ne moze tako lako otkloniti,a vezana je za poreklo,ta jedna stvar je u sustini pored drzave i najbitnija za jednu naciju.To je jezik.Jezik je vezan za poreklo(i po merni jedini argument koji ide u prilok tim 'krv nacijama',ostale stvari kao 'tradicija,vera' po meni nisu argumenti),i moze da bude teze za nekog da se oseti pripadnikom srpske nacije ako mu maternji jezik nije srpski.Mada,i dalje mislim da je dugotrajni zivot u istoj drzavi najbitniji razlog da sa nekim osetim bliskost zbog 'pripadanja istoj naciji'.

Dakle,moje misljenje je da cak iako su neke nacije nastale onako kako je nemacki filozof Fihte zamislio,to ne znaci da se to ne moze menjati,u modernom drustvu se menja svakodnevno...Poreklo neke nacije ne znaci da ta nacija danas nije promenjena

Hmmm,ja licno naginjem onom Francuskom i Americkom modelu nacije,tj. voleo bih da sve nacije na svetu danas gledaju na sebe tako...Stvaranje srpske nacije je slicnije stvaranju nemacke nacije negoli francuske. Danas se u demokratskom drustvu sve vise gubi ta posebnost porekla neke nacije (u ovim nacijama koje su nastale u revolucijama 1848/49),tako da mislim da je to nesto dobro. Sad,postoji jedna stvar koja se ne moze tako lako otkloniti,a vezana je za poreklo,ta jedna stvar je u sustini pored drzave i najbitnija za jednu naciju.To je jezik.Jezik je vezan za poreklo(i po merni jedini argument koji ide u prilok tim 'krv nacijama',ostale stvari kao 'tradicija,vera' po meni nisu argumenti),i moze da bude teze za nekog da se oseti pripadnikom srpske nacije ako mu maternji jezik nije srpski.Mada,i dalje mislim da je dugotrajni zivot u istoj drzavi najbitniji razlog da sa nekim osetim bliskost zbog 'pripadanja istoj naciji'.

Dakle,moje misljenje je da cak iako su neke nacije nastale onako kako je nemacki filozof Fihte zamislio,to ne znaci da se to ne moze menjati,u modernom drustvu se menja svakodnevno...Poreklo neke nacije ne znaci da ta nacija danas nije promenjena

Da li u nacije nastale u previranjima 1848. godine ubrajaš i srpsku, hrvatsku...

Ja nisam sigurna ni da nasi lingvisti ponekad razluce dva pojma: Nacija i narod!

Ne znam ni da li je uvek moguce odvojiti "naciju" od "naroda", tu najcesce grese (ili ne grese) lingvisti. Kad su etimolozi u pitanju, nema dileme, ako se zna osnovno: Natio je rec latinskog porekla i znaci rodjen, iz istog jezika - nasci: Roditi se...

Pripadnost, osecaj zajednistva (jezik, kultura, poreklo se podrazumeva), a sta cemo sa genralizovanjem: Srpska nacija, americka nacija, francuska nacija, ako se zna da npr. u Americi zivi stotine drugih naroda i narodnosti, a opet se kaze "americka nacija"!

Svi smo bili plemena, onda je zapoceta nadgradnja od plemena ka naciji. prema naciji.

Sad moze da se postavi pitanje postoji li politicka nacija, primer: Ako se neke drzave prisajedine (citaj i osvoje) pojedine teritorije nastanjene potpuno razlicitim "jezicima", onda kruna moze biti ta koja je objedinjavajuci faktor (Velika Britanija)!

Najtacnije moze biti da je nacija pripadnost DRZAVI! Bez drzave nema ni nacije, a sto u toj drzavi postoji narod koji ima svoj jezik, svoju kulturu...ali je u majinji je entitet, ili etnicka grupa.

Back