Nacija, šta je to?

Koliko vam je bitna nacionalna pripadnost?

• Veoma bitna

• Jednako kao i pripadnost nekim drugim grupama

• Nebitna

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
На нашим просторима саставни део нације је држава. Ова твоја теза важи у западном свету а налази утемељење у индивидуализму и друштвеном уговору.

Nacija bez drzave ne postoji.... Ne samo na nasim prostorima nego bilo gde. Osnovni uslov za nastanak nacije je suverena drzava.

Nacija bez drzave ne postoji.... Ne samo na nasim prostorima nego bilo gde. Osnovni uslov za nastanak nacije je suverena drzava.

Šta je onda zajednica bez države, samo narod? Da li su npr Kurdi nacija? Prvi put se u istorijskim izvorima spominju pre više od 2000 godina (u "Anabasi"), imaju sopstvenu kulturu i tradiciju, sopstveni jezik, jasno se razlikuju od naroda u čijem okruženju žive, samo im fali država koju nikada nisu imali

Šta za vas predstavlja nacija? Kom konceptu ste naklonjeni:

Francuskom, po kome se nacija izjednačava sa pripadnošću određenoj političkoj zajednici, tj sa državljanstvom, i ne poklapa se nužno sa etnosom

Nemačkom, po kome nacija predstavlja zajednicu istog porekla, zajedničke krvi, istorije, jezika, tradicije, "zajednicu sudbine", i poklapa se sa etničkom pripadnošću

Naš, domaći, balkanski - blizak nemačkom konceptu, ali bitan faktor predstavlja religijska pripadnost, pa se pripadnici naroda istog etničkog porekla, zbog različitih veroispovesti svrstavaju u različite nacije

Ili, pak, imate neko svoje viđenje šta je nacija

Da li možete da prihvatite sve građane Srbije kao Srbe, uključujući tu i ljude različitog porekla, etničkog i rasnog?

I koliko je vama lično bitna nacionalna pripadnost kao odrednica identiteta?
naklonjena sam francuskom modelu,koji me uedjno podseca i na americki.drzavu cine ljudi,njeni gradjani koji rade u njenom interesu i u celoj prici bitno je da su joj oni naklonjeni i lojalni, pa u skladu sa tim i naciju slicno posmatram.pri cemu smatram da je jezik jedan od najbitnijih faktora koji povezuje ljude,pa onda i neka zajednicka kultura.

ali mislim da tako nesto kod nas nece jos dugo zaziveti,pa sa tim u vezi,lokalno dakle,naciju vidim pre kao nemacki model....ali doslovno kao nemacki,sa sve mogucnosu razlicitih religija.

domaca ideja nacije koja u to sve ukljucuje i religiju mi je blago receno tupava i krajnje destruktivna.

meni licno nije bitna pripadnost, sve dok neko ne pocne da me ugrozava zbog iste.inace ne igra nikakav bitan faktor u mojoj licnosti i zivotu.

Šta je onda zajednica bez države, samo narod? Da li su npr Kurdi nacija? Prvi put se u istorijskim izvorima spominju pre više od 2000 godina (u "Anabasi"), imaju sopstvenu kulturu i tradiciju, sopstveni jezik, jasno se razlikuju od naroda u čijem okruženju žive, samo im fali država koju nikada nisu imali

Narod kao i naciju karakterise zajednicka obicajna osnova i zajednicki jezik...

Na Balkanu kada se promeni vera vrlo cesto se menja i nacija.Ima li toga jos igde po svetu?Nemci su pola katolici a pola protestanti,ali su svi oduvek bili Nemci.Druge religije su milione Srba prevele u druge nacije koje smo debelo ojacali.Prevrtljivi smo i zato lose prolazimo.Neki od skoro tvrde za ljude naseg porekla i jezika da su deo nekih drugih naroda cak iako pripadaju zutoj rasi???

Francuskom. Ako mene pitas i Kinez moze biti Srbin ako je lojalan srpskom drustvu...

Зар није Кинез...Кинез?
Значи тај Кинез по теби кад каже да је Србин,са пуним правом прима на себе српску историју тј.има право да каже,МИ срби смо победили бугаре код Велбужда. Јел то теби нормално?

Šta za vas predstavlja nacija? Kom konceptu ste naklonjeni:

Francuskom, po kome se nacija izjednačava sa pripadnošću određenoj političkoj zajednici, tj sa državljanstvom, i ne poklapa se nužno sa etnosom

Nemačkom, po kome nacija predstavlja zajednicu istog porekla, zajedničke krvi, istorije, jezika, tradicije, "zajednicu sudbine", i poklapa se sa etničkom pripadnošću

Naš, domaći, balkanski - blizak nemačkom konceptu, ali bitan faktor predstavlja religijska pripadnost, pa se pripadnici naroda istog etničkog porekla, zbog različitih veroispovesti svrstavaju u različite nacije

Ili, pak, imate neko svoje viđenje šta je nacija

Da li možete da prihvatite sve građane Srbije kao Srbe, uključujući tu i ljude različitog porekla, etničkog i rasnog?

I koliko je vama lično bitna nacionalna pripadnost kao odrednica identiteta?

Srb(p)ska nacija je ocigledno bliza nemackom principu,ali cini mi se da ima i nesto francuskih.Verovatno bi mesavina ova dva modela bila najbolja-zlatna sredina.
Smatram da je jezik osnov i najvazniji u definisanju i naroda i nacije.Sve ostalo posle njega,a verski okviri su najmanje bitni(ne nebitni),ako nista drugo oni nisu tehnicka prepreka,dok pomenuti jezik...ih.

kao i patriotizam, i nacionalizam je samo rec ,i nista vise

I to , rec koju politicari i sitne sicardjije najradije upotrebljavaju uz rec patriotizam.

kada su nastale nacije, ???
da li svi ljudi na svetu imaju zajednickog pretka, sa cime se slazu i ateisti i teisti, doduse svaki na svoj nacin????

ako svi ljudi imaju zajednickog pretka, onda su svi ljudi u nekom smislu , braca, rod, pomoz bog...gde je to , neko prvi odlucio da je deo ljudskog plemena nesto drugo, i nesto bolje od nekog drugog dela ljudskog plemena???

ko je taj, ko je rekao prvi " mi smo ovi ili mi smo oni " , i razlikujemo se od ostalih , ???

kako je kroz vekove, od jedne rase ,jednog naroda jednog pretka doslo do hiljada nacija, gde svaka za sebe misli da je bas ona ta, bogom dana , najbolja???

koliko su u to umesani sitni , ovozemaljski , interesi prvo samana, pa vraceva ,poglavica, careva, kraljeva, predsednika, tiranina, ????

dajte malo odgovora na ova pitanja, pa da se diskutuje..:think:

I to , rec koju politicari i sitne sicardjije najradije upotrebljavaju uz rec patriotizam.

da li svi ljudi na svetu imaju zajednickog pretka, sa cime se slazu i ateisti i teisti, doduse svaki na svoj nacin????

ako svi ljudi imaju zajednickog pretka, onda su svi ljudi u nekom smislu , braca, rod, pomoz bog...gde je to , neko prvi odlucio da je deo ljudskog plemena nesto drugo, i nesto bolje od nekog drugog dela ljudskog plemena???

ko je taj, ko je rekao prvi " mi smo ovi ili mi smo oni " , i razlikujemo se od ostalih , ???

kako je kroz vekove, od jedne rase ,jednog naroda jednog pretka doslo do hiljada nacija, gde svaka za sebe misli da je bas ona ta, bogom dana , najbolja???

koliko su u to umesani sitni , ovozemaljski , interesi prvo samana, pa vraceva ,poglavica, careva, kraljeva, predsednika, tiranina, ????

Svi smo braća, zbog zajedničkog pretka, pripadnosti istoj, ljudskoj vrsti... ali podele oduvek postoje, oduvek i uvek će se neka skupina razlikovati od neke druge, a kriterijum razlikovanja može biti bilo šta, i razlika će se uvek isticati i pojačavati. Interesa, političkih, ekonomskih.... ima, ali nacije nisu stvorene isključivo na tim osnovama.
Čekaj, ti hoćeš da kažeš da je besmisleno razlikovanje po nacionalnoj osnovi? Kako misliš da izjednačiš ljude, a pogotovu pripadnike različitih rasa?

Svi smo braća, zbog zajedničkog pretka, pripadnosti istoj, ljudskoj vrsti... ali podele oduvek postoje, oduvek i uvek će se neka skupina razlikovati od neke druge, a kriterijum razlikovanja može biti bilo šta, i razlika će se uvek isticati i pojačavati. Interesa, političkih, ekonomskih.... ima, ali nacije nisu stvorene isključivo na tim osnovama.
Čekaj, ti hoćeš da kažeš da je besmisleno razlikovanje po nacionalnoj osnovi? Kako misliš da izjednačiš ljude, a pogotovu pripadnike različitih rasa?

Pa naravno da je besmisleno, sem u kulturnom smislu. nekog ocuvanja obicaja i slicno.

sve ostalo je glupost. dokaz je i to da drzava sa najvise etnickih skupina koji su se ujedinili u jednu naciju , bez obzira na veru , boju koze i poreklo, a na dobrovoljnoj bazi, belezi najbolje rezultate u ekonomiji, ljudskim pravima, i drugim aspektima zivota..

nacija je precenjena , kao i patrija...to je ordudje koje masu treba da zaglupi i ukalupi u interesu elite...nista drugo.

naravno da su ljudi potekli od zajednickog, istog pretka, i da treba da se oslobode dogmi nacionalizma i patriotizma, i da se vrate korenima , ziveci u skladu sa bogom i prirodom , a ne izmisljajuci nove i nove podele , a sve ne bi li neki car ili tajkun zagrabio vise moci i novca...na grbaci onih koji se biju i ubijaju zbog nacije ili patrije...

Pa naravno da je besmisleno, sem u kulturnom smislu. nekog ocuvanja obicaja i slicno.

sve ostalo je glupost. dokaz je i to da drzava sa najvise etnickih skupina koji su se ujedinili u jednu naciju , bez obzira na veru , boju koze i poreklo, a na dobrovoljnoj bazi, belezi najbolje rezultate u ekonomiji, ljudskim pravima, i drugim aspektima zivota..

nacija je precenjena , kao i patrija...to je ordudje koje masu treba da zaglupi i ukalupi u interesu elite...nista drugo.

naravno da su ljudi potekli od zajednickog, istog pretka, i da treba da se oslobode dogmi nacionalizma i patriotizma, i da se vrate korenima , ziveci u skladu sa bogom i prirodom , a ne izmisljajuci nove i nove podele , a sve ne bi li neki car ili tajkun zagrabio vise moci i novca...na grbaci onih koji se biju i ubijaju zbog nacije ili patrije...

Ali u kojoj takođe postoji netrpeljivost na nacionalnoj osnovi! Stabilnost postoji zbog prihvatanja francuskog koncepta nacije, ali netrpeljivosti nisu iskorenjene. Tebi izgleda nisu poznati slučajevi progona Kineza krajem XIX veka, ili ispadi protiv Iraca, pa rasna segregacija... To je samo jedan izuzetak, sve višenacionalne države trpe zbog svog multietničkog sastava, sukobi, prikriveni ili otvoreni stalno tinjaju - Belgija, Rusija, Sudan, seti se SFRJ.... primera je mnogo

Ali u kojoj takođe postoji netrpeljivost na nacionalnoj osnovi! Stabilnost postoji zbog prihvatanja francuskog koncepta nacije, ali netrpeljivosti nisu iskorenjene. To je samo jedan izuzetak, sve višenacionalne države trpe zbog svog multietničkog sastava, sukobi, prikriveni ili otvoreni stalno tinjaju - Belgija, Rusija, Sudan, seti se SFRJ.... primera je mnogo

pa bas zato sto se stalno potencija "nacija" kao okosnica "necega" a da niko ne zna tacno cega...

da nema takve glupave podele po "nacijama" , vec da je to samo kulturna odrednica, vise bazirana na negovanju obicaja i folklora, a ne na mitovima , legendama i frustracijama iz proslosti svake nacije, koju usadjuju u decu oni koji od toga samo korist imaju...

ne bi bilo nikakvih "nacionalnih sukoba i nacionalne netrpeljivosti" . Ukini uzrok nestace i posledica..........

Pa ukoliko su razlikovanja i podele nastale prirodnim putem,protokom vremena,skupljanjem iskustva onda mogu da se prihvate.Kao sto rekoh jezik i kultura zasnovana na njemu su uvek bili kljucni za razlikovanje.Ili ga lako razumes ili ne,ako ga razumes odmah ti je neko blizi.A ipak su jezici nastali evolucijom i ta vrsta razlikovanja ne moze da se negira.
S ostalim primerima se slazem,oni pokazuju da covek nije savrsen.

Pa jeste,..............
pogotovo kad pogledam crnca,bude mi jasno koliko smo slicnim,
i da smo mi u stvari jedna te ista nacija:roll:

pa bas zato sto se stalno potencija "nacija" kao okosnica "necega" a da niko ne zna tacno cega...

da nema takve glupave podele po "nacijama" , vec da je to samo kulturna odrednica, vise bazirana na negovanju obicaja i folklora, a ne na mitovima , legendama i frustracijama iz proslosti svake nacije, koju usadjuju u decu oni koji od toga samo korist imaju...

ne bi bilo nikakvih "nacionalnih sukoba i nacionalne netrpeljivosti" . Ukini uzrok nestace i posledica..........

Eto, priznaješ postojanja razlika, na kulturnim osnovama, što je jedna od bitnih odrednica nacije. Ljudi se sukobljavaju zbog podrške različitim fudbalskim klubovima, a kamo li zbog kulturnih razlika. Kultura podrazumeva određeni pogled na svet, a isti se često pokušava nametnuti kao jedini ispravan, i eto sukoba

Nije ni bilo nacionalnih sukoba,
to su sve sukobi iz materijalnih interesa,
a cisto sumnjam da ce se taj uzrok ikad ukinuti

Pa jeste,..............

Zanimljivo mi je to sa drugim bojama.Obicno se navodi da smo razliciti od crnih,zutih,zato sto su crni,zuti.Ne,oni samo imaju vise odredjenih celija u kozi koje luce pojacano odredjeni pigment,pa su zato crni,kao kad se belac sunca(da se posluzim uzim obrazovanjem).Razlika ima ali su one posledica geografije i istorije,a ne boje.

Poslednja izmena:
Eto, priznaješ postojanja razlika, na kulturnim osnovama, što je jedna od bitnih odrednica nacije. Ljudi se sukobljavaju zbog podrške različitim fudbalskim klubovima, a kamo li zbog kulturnih razlika. Kultura podrazumeva određeni pogled na svet, a isti se često pokušava nametnuti kao jedini ispravan, i eto sukoba

niko ne spori postojanje razlika...pa one su vidljive iz aviona, ali poenta je da potencijranje "nacionalizma " i " patriotizma" kao " vrhunskih vrednosti" samo produbljuje te razlike, na stetu obicnog plebsa, a za racun debelih tajkuna i politicara svuda na planeti.

dalje, kada kazem kulturne i folklorne razlike, smatram da je to jedini pozitivan segment koji proizilazi iz razlicitih istorijskih i ostalih obrazaca i okolnosti pod kojima su nacije i narodi imali svoje uspone i padove...kultura sama po sebi ne moze biti izvor sukoba , vec obratno..

a sukobi navijaca, sukobi seksualno razlicito opredeljenih, sukobi radnika i poslodavaca, sukobi na raznim nivoima i iz raznih pobuda su neminovnost...ali oni nemaju veze sa nacionalizmom i patriotizmom ...biju se i zvezdasi protiv partizanovaca, pa to nije tuca iz nacionalnih pobuda....

dakle, nacionalizam i patriotizam nisu sami po sebi zlo, ali su doneli , potenciranjem i isticanjem tih "vrednosti" iznad svega , vise nesrece nego koristi, pa bi bilo vreme, da se u 21 veku, covecanstvno okrene nekim boljim , univerzalnim okosnicama svoga delovanja i postojanja

Poslednja izmena od moderatora:
Pa jeste,..............

zbog tvoje informacije, tvoji , bas tvoji preci su crnci iz afrike...naime , kolevka ljudkog roda, odakle su svi naselili planetu je afrika, a pigmenti koji su kod afrikanaca tako jaki zbog sunca su bili i na tvojoj pra pra pra pra pra babi..

pogledaj coveka, zanemari boju koze, i mozda ces naci vise slicnosti nego razlika medju vama:think:

au, brate..cenim majke mi tvoj trud, ali mislim da si debelo u krivu.

niko ne spori postojanje razlika...pa one su vidljive iz aviona, ali poenta je da potencijranje "nacionalizma " i " patriotizma" kao " vrhunskih vrednosti" samo produbljuje te razlike, na stetu obicnog plebsa, a za racun debelih tajkuna i politicara svuda na planeti.

dalje, kada kazem kulturne i folklorne razlike, smatram da je to jedini pozitivan segment koji proizilazi iz razlicitih istorijskih i ostalih obrazaca i okolnosti pod kojima su nacije i narodi imali svoje uspone i padove...kultura sama po sebi ne moze biti izvor sukoba , vec obratno..

a sukobi navijaca, sukobi seksualno razlicito opredeljenih, sukobi radnika i poslodavaca, sukobi na raznim nivoima i iz raznih pobuda su neminovnost...ali oni nemaju veze sa nacionalizmom i patriotizmom ...biju se i zvezdasi protiv partizanovaca, pa to nije tuca iz nacionalnih pobuda....

dakle, nacionalizam i patriotizam nisu sami po sebi zlo, ali su doneli , potenciranjem i isticanjem tih "vrednosti" iznad svega , vise nesrece nego koristi, pa bi bilo vreme, da se u 21 veku, covecanstvno okrene nekim boljim , univerzalnim okosnicama svoga delovanja i postojanja

To nisu sukobi iz nacionalnih pobuda, ono što sam hteo da kažem jeste to da ako se ljudi sukobljavaju iz tako sitnih i nebitnih razloga, kako onda izbeći sukobe zbog kulture ili tradicije?

Kultura i te kako može biti izvor sukoba, upravo uz razloga određenog pogleda na svet koji sam već naveo

Nego, za tebe nacije postoje ili ne postoje? I kako tačno shvataš naciju?

zbog tvoje informacije, tvoji , bas tvoji preci su crnci iz afrike...naime , kolevka ljudkog roda, odakle su svi naselili planetu je afrika, a pigmenti koji su kod afrikanaca tako jaki zbog sunca su bili i na tvojoj pra pra pra pra pra babi
pogledaj coveka, zanemari boju koze, i mozda ces naci vise slicnosti nego razlika medju vama:think:
Hm,mozda ima logike,.........
s druge strane kad pogledas da vecina populacije
prica slovenskim jezikom,...........
mozda su ipak svi nastali od Srba,i u stvari.........Srbi,
a ne crnci:think:

To nisu sukobi iz nacionalnih pobuda, ono što sam hteo da kažem jeste to da ako se ljudi sukobljavaju iz tako sitnih i nebitnih razloga, kako onda izbeći sukobe zbog kulture ili tradicije?

Kultura i te kako može biti izvor sukoba, upravo uz razloga određenog pogleda na svet koji sam već naveo

Nego, za tebe nacije postoje ili ne postoje? I kako tačno shvataš naciju?

postoje, naravno da postoje,

pa ne moze covek da zabije glavu u pesak i da se pravi da nesto nije tako zato sto to nesto ne vidi...ali, vec sam napisao, da bi idealno bilo da se taj "nacionalni " naboj, najprisutniji upravo kod najzaostalijih i najsiromasnijih naroda , a sve zbog manipulacije vodja nad istima, malo uredi, spusti na zemlju, i polako predje u lepotu razlika , negujuci razlicitost kao prednost a ne manu, u kulturnom ili folklornom afirmisanju nacija...

a ne mitovima, ratovima, pobedama , porazima, i frustracijama na nacionalnom nivou...

EU je pravi put ka afirmisanju razlika u pozitivnom smislu, i zatiranju negativnih konotacija koje nose vatreni "nacionalizmi" " patriotizami " i ostali "izmi' , u ime naroda a za racun elita...

Back