Na Vidovdan, 28 juna 1914, izvršen je Sarajevski atentat.

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
Nijedan politički atentat u modernoj istoriji nije ostavio tako dubok trag kao Sarajevski atentat.

Iako se značajna većina istoričara slaže da meci koje je Gavrilo Princip ispalio na nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju 28. juna 1914. nisu bili uzroci izbijanja Prvog svetskog rata, već varnice koje su pokrenule niz događaja koji su do njega doveli, konačni ishod događaja koji se dogodio pre tačno 111 godina u Sarajevu bio je razarajući.
atentat.jpg


Na današnji dan 28 juna,1914,vidovdan. Izvršen je atentat na austrijskog nadvojvodu Franca Frdinanda. Sarajevski atentat,poznat kao i Vidovdanski atentat,

Atentat su organizovali pripadnici revolucionarne organizacije „Mlada Bosna“. Gavrilo Princip je tada uspešno izvršio atentat na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda, koji se tog dana nalazio u obilasku Sarajeva, pošto je tih dana učestvovao u svojstvu generalnog ispektora na vojnim manevarima u okolini grada. Gavrilo Princip je istom prilikom pokušao atentat i na poglavara Zemaljske vlade, Oskara Poćoreka, ali je greškom ubijena prestolonaslednikova supruga Sofija. Austrougarske vlasti su iskoristile atentat, kao povod da optuže, postave ultimatum, a mesec dana posle atentata i objave rat Kraljevini Srbiji.

U istražnom postupku, koji je započeo odmah posle atentata, a završio se 9. septembra 1914, za vreme Prvog svetskog rata, nije utvrđeno učešće zvaničnih vlasti u Srbiji u organizaciji atentata. Utvrđeno je da je u atentatu učestvovalo 6 osoba, od kojih je jedna uspela da pobegne. Sudskim procesom, koji se vodio od 12. do 23. oktobra 1914. protiv 25 osoba, 28. oktobra je osuđeno 16 osoba.
L'assassinat_de_l'Archiduc_héritier_d'Autriche_et_de_la_Duchesse_sa_femme_à_Sarajevo_supplémen...jpg
 
Presuda
Presuda je izrečena 28. oktobra 1914. kada je rat već uveliko trajao. Osuđeni su:

Na smrt vešalima:

Danilo Ilić
Veljko Čubrilović
Miško Jovanović
Neđo Kerović
Jakov Milović

Prva trojca su obešeni u zoru 3. februara 1915. godine u Sarajaevu, dok je Jakovu Miloviću kazna ublažena na doživotnu robiju, a Neđi Keroviću na 20 godina robije

Na doživotnu robiju su osuđeni:

Mitar Kerović

Kao maloletnici, na 20 godina teške tamnice:

Gavrilo Princip
Nedeljko Čabrinović
Trifko Grabež

Ostali osuđeni su bili:
Vasa Čubrilović, na 16 godina robije
Cvetko Popović, na 13 godina robije
Lazar Đukić na 10 godina
Ivo Kranjčević na 10 godina
Cvijan Stjepanović na 7 godina
Branko Zagorac na 3 godine
Marko Perin na 3 godine
сарајевски_атентат_-_суђење.jpg
 
Posle izrečene presude, Princip, Čabrinović i Grabež su odvojeni od ostalih osuđenika i nakon kraćeg vremena, gotovo nečujno, odvedeni u zatvor u Terezinu, u Češkoj. Sva trojica su se razbolela u zatvorau i umrla. U Terezinu su od odstalih osuđenika, bili takođe i Lazar Đukić, koji je u zatvoru poludeo i umro, kao i Cvijan Stjepanović koji je pred kraj rata prebačen u Zenicu, gde je dočekao oslobođenje.

Mihaila Pušaru, koji se u trenutku atentata nalazio uz Principa, prijavio je neko od policajaca očevidaca i kasnije je uhapšen. Istragom je utvrđeno da je on bio taj koji je iz Sarajeva poslao svojim drugovima u Beograd isečak iz novina iz „Hrvatskog dnevnika“, u kome se najavljivala poseta Franca Ferdinanda. Krajem avgusta prebačen je u zatvor u Aradu, gde je 1915. godine umro od tifusa.

Godine 1919. u selu Hadžići, gde je živeo Principov brat Jovo je pokrenut odbor za prenos tela umrlih u Sarajevo iz Terezina. Odbor se kasnije proširio i na Sarajevo. Na dan 7. jul 1920, su tela Gavrila Principa, i njegovih drugova prebačena u zajedničku kosturnicu, na starom srpskom groblju u Koševu. U istu grobnicu je prebačen i Bogdan Žerajić, koji je pokušao atentat, prilikom posete Franje Josifa Mostaru 1910.

(Srpska enciklopedija)
 

Back
Top