na osnovu cega nazivate sebe slikar, ili ... mozda umetnik!?

ja sam proucila , kako kazes, , ali se puno nezasluznih usudjuju da se imenuju kako sam navela . Svako ko kupi bojice je slikar , komedija, ali eto, jos jedan dodatani izvor prihoda u Srbiji .

drago mi je da si proucila...no uvek se oni netalentovani guze,bilo za film,bilo za sliku,dizajn,reziju,veza preeko mame,tate,strica...sta reci...a tek ti sto kupe bojice....pa preko noci postanu umetnici....tragikomedija
 
na osnovu cega se mnogi naziviju slikar, ili ... umetnik!? da li je dovoljna diploma i potpis...?

Dobra tema,ali los motiv za temu.(bas bi bilo lepo saznati sta drugi misle sta coveka cini slikarem)

Sve zavisi od gledista sa kog gleda covek.U plemenskim kulturama umetnik je bio skoro svako,neko je pevao,neko izradjivao skulpturice,u zavisnosti od interesovanja.
Sa dolaskom civilizacije,dolazi,i raspodela na zanimanja,tipa kovac,slikar,muzicar....Tacnje u staroj grckoj se pocinje jace razdvajati zanimanje od zanimanja.Pocinju razni kultovi da nicu.Tako su umetnici bili oslobadjani od vojne obaveze,ili placanja poreza.
Kasnje u mracnom Evropi posle hrista slikarstvo postaje zanatliski posao.
Tek Leonardo,mikelandjelo i kompanija dovode do toga da slikar potpisuje slike.Kasnje se prosiruje amatersko slikanje,i crtanje.Danas je na mnogo losjem nivou slikarstvo nego za vreme Leonarda(sto se tice postovanja samog slikarstva).Ovo vazi za zapadno slikarstvo,a sa istokom je malo drugacije,tamo se trud usmerava da se od skoro svega napravi umetnost(borilacke vestine,muzika,pisanje lepih slova,iscrtavanje na papirusu.).Tamo slikari vise beleze dogadjaje oko sebe.


Ove stvari sam napomenuo da ima smisla ono sto cu napisati sada.

Svako od nas je rodjen sa telentima za svaku stvar koju zamislimo.Ali nije svaka osoba zainteresivana da slika(ili radi bilo sta drugo),po tome se razlikuju oni dobri,i oni losi,za neku stvar.
Takodje postoje i amaterski slikari,a i profesionalni.
Takodje postoji vise parvaca,pa neko ko je kupio boje odmah moze bez problema da naslika dobru apstrakciju.
Sta ako ta osoba zna da crta,i onda kupi bojice?

U stara vremena su svi bili umetnici,danas je to profesija.
Nekada su svi cuvali svoju decu,danas je to profesija.
Pre su svi kuvali,i spremali hranu,pravili svoju kucu,odecu,obucu,igracke....

Danas za svaku glupost imamo profesije.
Cak nam i pse sisaju!

Sve zavisi sa koje tacke posmatras!

Umetnost je stvar koja se iznosi iz duse,i bit je postojanja.Sam svemir,vreme,i prostor su sazdani od kreativnosti,i stvaralastva.
To je potreba skoro svakog coveka,da izrazi sebe.Pa prema tome svi smo mi u dusi umetnici.

Stvarno neznam sta si pod tim mislila?:think:
-Ako je neko dobio diplomu likovne akademije on verovatno zna sta su boje.:eek::hahaha:
-Potpis ko potpis,sam po sebi necini umetnost.
-A ni boje necine umetnost,i crtanje je umetnost.A jedina razlika izmedju crtanja,i slikanja je u materijalu,a ne u boji.
-Ako si mislila na znanje,pa potrebno je znanje naravno.Ali jako brzo se moze nauciti vecina stvari u slikarstvu.Tako da i to pada u vodu.A apstrakcija je vise izrazavanje emocija.(Znam za slikara koji otisne samo prst na platno,i to prodaje jako skupo:rotf:).
-Materijalna dobrobit(novac)?Pa taj covek moze da se nazove profesionalnim slikarom,a nemora biti bolji od amatera.


Svi pljuju te sto kupuju boje pa se nazivaju umetnicima,ali niko sem jedne devojke nije rekao zasto sebe smatra slikarem!

Takodje bi me zanimalo na osnovu cega ti sebe smatras slikarkom?


Ja slikam 5 godina(sto digitalno,sto na platnu,i papiru),a crtam ceo zivot(imam 27g).
Sebe smatram amaterskim slikarom,na osnovu toga sto radim,i slikam(talenat smatram samo mitom).Volim boje,i cini mi zadovoljstvo da napravim nesto kreativno.
A voleo bi,i da mogu da zaradjujem od toga,ali prvenstveni cilj mi je da izrazim sebe.;)
A to sta drugi misle,jesam,ili nisam slikar bas me briga.
Svako ima pravo na svoje misljenje.:cool:
 
Ja sebe ne smatram umetnikom.. Uvek kažem sebi, da je moglo i bolje da ispadne.. Verovatno i jeste..
Ni jedan slikar za sebe nije reko "ja sam umetnik, ja sam talenat, ja sam najbolji"... baš naprotiv, ni jedan nikad nije bio skroz 100%no zadovoljan svojim radom, a svi su oni vrhovni umetnici..:D :mrgreen:

Ali nisu nikada rekli da nemogu to da urade.Jer da jesu nikada nebismo imali njihova remek-dela.A takodje sigurno nisi ni ti to rekla.;)

Problem je sto se rec TALENAT u mnogim slucajevima koristi kao nesto sto,imas,ili nemas.Ako nemas nemas,i nikada i neces.A ako imas onda ces to stalno imati,i bez obzira na vezbu.:eek:

A ako neko kaze ja sam najbolji ta je osoba verovatno u oblacima,i ima kompleks nize vrednosti,ali ima masku najboljeg.:D

i ja po nekad zapevam, ali nisam pevač :D

Sto neznaci da nemozes da postanes,i da naucis jako dobro da pevas.:ok:

Covek je bice,sa puno talenata, mogucnosti,i mnogo vise od slikara,muzicara,majstora.
Mnogi od velikih stvaralaca su to rekli.Kao recimo Gete.:lol:
 

Back
Top