Na danasnji dan pre 25 godina odbranila se RS od napada nato, hrvata i muslimana

i koji je rezime, a vi to percipirate kao pobjedu.... tih 250 000 srba iz krajine je otišlo i nikad se više neće vratiti u hrvatsku, a iz republike srpske je otišlo oko 400 000 srba koji takošer teško da će kruha tražiti u istoj... ukupni odljev srpskog korpusa sa ovih prostora je minimalno 650 000 a maksimalno možda i milijun... i sad pojasni gdje je tu srpska pobjeda.... s obzirom da je na početku priče itekako bila izgledna
Prije rata HR + BiH: 580.000 hrvatskih Srba + 1.370.000 bosanskih Srba + prosrpski Jugoslaveni = 1.950000 Srba + prosrpski Jugoslaveni
Danas: cca 150.000 Srba u HR i 850.000 Srba u RS = 1.000.000 Srba, bez Jugoslavena.
Srbi zapadno od Drine su i više nego prepolovljeni, otprilike kao i bosanski Hrvati.
 
Prije rata HR + BiH: 580.000 hrvatskih Srba + 1.370.000 bosanskih Srba + prosrpski Jugoslaveni = 1.950000 Srba + prosrpski Jugoslaveni
Danas: cca 150.000 Srba u HR i 850.000 Srba u RS = 1.000.000 Srba, bez Jugoslavena.
Srbi zapadno od Drine su i više nego prepolovljeni, otprilike kao i bosanski Hrvati.
ali hrvata je bilo oko 400 000 pa se u apsolutnim brojevima šteta ne može uspoređivati... nije isto 200 000 i milijun...
 
plus od tih 150 000 srba u hrvatskoj preko 100 000 su politički hrvati... vrlo malo poveznica ti srbi imaju sa srpstvom ili sa srbijom... to su srbi koji navijaju za dinamo, za vatrene, prijavljuju se u hrvatsku vojsku, u osnovi na njih uopće nema svrhe računati, tek eventualno na nekih 30tak tisuća srba koji imaju veze sa mirnom reintegracijom... oni bi mogli biti faktor neposluha ali to se riješava u manje od 24 sata...
 
ali hrvata je bilo oko 400 000 pa se u apsolutnim brojevima šteta ne može uspoređivati... nije isto 200 000 i milijun...
Postotak Hrvata u HR+BIH je narastao sa 49,3% na 62,3%. Postotak Srba u HR+BIH je pao sa 21,4% na 15,9%. Muslimani su isto pali sa 20,1% na 17,4%
Ne znam koji su sad trendovi. Po meni, Srbi u Bosni se sad dobro drže, Muslimani su počeli naglo padati, mi smo usporili iseljavanje i prošle godine je počelo jače useljavanje i Srba i Muslimana i drugih stranaca bez hrvatskog državljanstva. Plus toga, prosječni Hrvat je nekih 70tak % gospodarski jači od Srbina i Muslimana, tako da na geopolitičkom prostoru koje su nam poklanjale zapadne sile (trijalizam, nacisti, Curchill (fifty-fifty),...) imamo nekih 75% utjecaja.
Ako se ovi u BIH ne ukrcaju u EU, pregazit ćemo ih.
 
plus od tih 150 000 srba u hrvatskoj preko 100 000 su politički hrvati... vrlo malo poveznica ti srbi imaju sa srpstvom ili sa srbijom... to su srbi koji navijaju za dinamo, za vatrene, prijavljuju se u hrvatsku vojsku, u osnovi na njih uopće nema svrhe računati, tek eventualno na nekih 30tak tisuća srba koji imaju veze sa mirnom reintegracijom... oni bi mogli biti faktor neposluha ali to se riješava u manje od 24 sata...

Hrvati u Srbiji sve to rade ali puta 3. Utapanje Hrvata u Srbe u Vojvodini i Beogradu je neverovatno uspešno.
 
Годишњица одбране западних граница Српске од хрватске агресије (ФОТО/ВИДЕО)
У Новом Граду и Козарској Дубици, служени су парастоси и положени вијенци, у знак сјећања на све жртве Хрватске агресије на Западнокрајишке општине, септембра 1995. године. Упркос надмоћнијем непријатељу, српске снаге, успјеле су извојевати побједу и одбранити становништво и огњишта. Све претрпљене неправде, Срби претварају у жељу за стабилнијом Републиком Српском, порука је српског члана Предсједништва БиХ из Козарске Дубице.

Козарска Дубица-обиљежавање - Фото: РТРС

Козарска Дубица-обиљежавањеФото: РТРС
Стотину шест српских жртава септембра 1995, међу којима је 56 цивила, резултат је Хрватске агресије на западнокрајишке општине. И након 25 година, жртве су непрежаљене.
- Изгубио сам комплетну породицу. Два малољетна сина и супругу. Међутим, до дан данас нико није одговарао за тај злочин - рекао је Драгутин Вукојевић из Новог Града.
Циљ елитних хрватских јединица био је јасан - попалити, убити и потпуно протјерати српско становништво са вјековних огњишта.

Фото: СРНА

Фото: СРНА

- Међутим, захваљујући савјесном ставу, прије свега команде новоградских бригада, али и осталих на овом подручју, тај чин је спријечен - рекао је Мирослав Дрљача начелник општине Нови Град.
Начелник општине Козарска Дубица Раденко Рељић додао је да људи који су дали живот и цивили који су страдали, не смију бити заборављени.

- Млађе нараштаје морамо о овоме учити јер уколико не познајемо своју прошлост нећемо знати опстати у будућности - рекао је Рељић.
Дводневна борба завршена је 19. септембра – 1995. године, када су припадници Војске Републике Српске, потиснули, надмоћнијег хрватског агресора преко Уне и одбранили границе Српске.

Фото: СРНА

Фото: СРНА

- Данас обиљежавамо једну побједу која је у суштини сачувала не само ове крајеве него сачувала и Републику Српску и присјећамо се свих оних који су херојски бранили и одбранили наше границе - навео је Душко Милуновић министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске.
Поруке мира које треба да обезбиједе развој, али и сјећања на страдале, из Козарске Дубице упутио је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик. Нагласио је да за српске цивилне жртве тог кобног септембра, нико није одговарао.

Фото: СРНА

Фото: СРНА

- С друге стране Срби су сатанизовани. За Србе је увијек било предодређено за Србе да буду криви да буду процесуирани, али то је нешто што морамо да живимо. Ми Срби смо овдје научили лекције, да управо то све те неправде које смо доживљавали претворимо у нашу жељу за што бољом и стабилнијом Републиком Српском па и данас и овај дан је управо то - рекао је Додик.
У дводневној хрватској агресији, насеља и градови претрпјели су велика разарања и штету. Према подацима општинских комисија, процијењена материјална штета у Новом Граду је виша од 83 милиона марака, у Костајници 40 милиона, док је штета у Козарској Дубици изнад 50 милиона
 
Kaže Mile da je to bila sigurno nepotrebna akcija Hrvatske vojske. Prekorava nas i u pravu je. Vidi se da je još pod dojmom posjeta Zagrebu:D
Па добро и јесте ... суштина је да су враћени у најлон џаковима, добили 0% БиХ а рат не спомињу у уџбеницима јер их је избамбусала малена РС. :lol:
Не треба им много тога ни данас ... али :zloca:
 
Hrvati u Srbiji sve to rade ali puta 3. Utapanje Hrvata u Srbe u Vojvodini i Beogradu je neverovatno uspešno.
Па да укину забрану ношења шајкаче, употребу ћирилице .... и у Хр би се пучансво преполовило.
За 10 година би имали литије :D. Тога се и боје.
 

Za Lončariće ne znam ali znam da su Oreškovići , Ličani i svi Hrvati. Ne znam da li postoji Srbin Orešković. Ali ovi u srbiji , su mahom Srbi. Ima ih par stotina. U Beogradu sam poznavao potomke Antonija(Anta) Oreškovića, pukovnika srpske vojske, prebega iz AU a rodom iz Otočca. Katolik. . Ja radikalnije i ekstremnije Srbe u životu nisam upoznao.
 
Za Lončariće ne znam ali znam da su Oreškovići , Ličani i svi Hrvati. Ne znam da li postoji Srbin Orešković. Ali ovi u srbiji , su mahom Srbi. Ima ih par stotina. U Beogradu sam poznavao potomke Antonija(Anta) Oreškovića, pukovnika srpske vojske, prebega iz AU a rodom iz Otočca. Katolik. . Ja radikalnije i ekstremnije Srbe u životu nisam upoznao.
A to ti je kao i mihajlo lukić, fedor dragojlov, stigmatović, savo besarović i tako dalje...ima raznih kombinacija
 
Za Lončariće ne znam ali znam da su Oreškovići , Ličani i svi Hrvati. Ne znam da li postoji Srbin Orešković. Ali ovi u srbiji , su mahom Srbi. Ima ih par stotina. U Beogradu sam poznavao potomke Antonija(Anta) Oreškovića, pukovnika srpske vojske, prebega iz AU a rodom iz Otočca. Katolik. . Ja radikalnije i ekstremnije Srbe u životu nisam upoznao.
A dragan kovačević, jel bi to mogao biti srbin
 

Back
Top