- Poruka
- 5.860
Na današnji dan partizani oslobodili Široki Brijeg. Ustaški poraz u tom gradu danas zovu “godišnjicom pada”
07/02/2023
Foto:Wikipedia Opis: Štab IV armije u Širokom Brijegu 1945. Marko Vuletić (crna titovka) – politički komesar 1. tenkovske brigade NOVJ, Petar Drapšin – komandant IV armije, Božo Božović – komandant 26. divizije, Boško Šiljegović – politički komesar IV armije, Vicko Krstulović
Na današnji dan 7.2.1945. godine partizani iz 11. dalmatinskog korpusa su probili zadnje linije ustaške i njemačke odbrane i oslobodili Široki Brijeg.
7. februara u 5 ujutro počeo je sveobuhvatan napad na Široki Brijeg i povezane položaje. Partizanske snage napredovale su sistematski, uništavajući jednu po jednu otpornu tačku. U 15:30 Nemci su izgubili samostan u Širokom Brijegu, ključni utvrđeni položaj. Od 9. čete 370. puka ostalo je samo 9 vojnika.
U pokušaju protivnapada sa jedinom preostalom rezervom, delovima 369. pionirskog bataljona, poginuo je kapetan Bolman komandant 3. bataljona 370. puka.Nemački položaji nisu izdržali, i njihova grupacija se tokom dana probila prema Mostaru, krajnjim naporima i uz “gubitke pet oficira i velikog dela puka”, sprečivši pokušaje odsecanja.
Nakon ulaska partizana u grad u širokobriješkom franjevačkom samostanu partizani su pronašli 12 fratara koje su ubili u obližnjem ratnom skloništu i to je godinama kasnije potkopavao je pokušaje komunističkih vlasti da se legitimišu.
Partizanska verzija ovog događaja bar po tadašnjim karikaturama koje su objavljene u novije vrijeme, prikazuju franjevce kako učestvuju u borbama za samostan.

Ustaški poraz danas nazivaju godišnjicom pada
Tokom rata pripadnici ustaških jedinica iz ovog kraja počinili su brojne ratne zločine u Hercegovini ali njihov poraz u ovom gradu neki stanovnici ali i vodeći mediji nazivaju “godišnjicom pada” što je samo jedna dimenzija tragedije Širokog.Jugoslovenski komunisti su odgovorili ekonomskim zapostavljanjem ovog kraja i promjenom imena Širokog Brijega u Lištica koja nije bila dobro prihvaćena.
Time su stvorili osjećaj poniženja kod stanovnika i po mnogim ocjenama naštetili politici bratstva i jedinstva koju su i sami zagovarali.
Kontraefekat
To se najbolje manifestovalo u maju 1991. godine kada su stanovnici Pologa kod Širokog Brijega izašli na ulicu i tijelima zaustavili tenkove JNA koji su krenuli prma Hrvatskoj i tako urušili ugled ove vojne sile i ubrzali njen raspad.- Šta se dogodilo sa organizatorima ustaškog pokolja na Drakuliću kod Banjaluke?
- Na današnji dan rođen čuveni partizan Stjepan Filipović: Zarobili ga četnici, objesili Njemci, u rodnom gradu mu minirali spomenik
Zbog toga ali i mnogo čega drugog Široki ni danas ne uspjeva stvari posložiti “na svoje mjesto” a brojni ustaški zločinci slave se kao heroji.
Grad Široki Brijeg 2013. godine donio je Odluku o obilježavanju 7. 2. Danom sjećanja na pobijene franjevce i puk Širokog Brijega, a Županija Zapadnohercegovačka 2014. godine donijela je Odluku o obilježavanju 7. 2. Danom komunističkoga zlosilja Županije Zapadnohercegovačke.
Ovaj događaj dio stanovnika zove “pad Širokog Brijega” a među tamošnjim navijačima popularna je pjesma “Široki je samo jednom pao“.
Vodeći mediji u zapadnom dijelu Hercegovine izvjestilu su danas o “godišnjici pada” uz podsjećanje da je ovaj dan “u povijesti često tumačen i kao oslobođenje” jer su partizani ušli u Široki Brijeg. https://novidani.com/na-danasnji-da...oraz-u-tom-gradu-danas-zovu-godisnjicom-pada/
Današnja situacija u BIH ponovo zahtijeva okupljanje antifašističkih snaga. Naspram onih snaga koji bi da zatru svako sjećanje na svjetle tjekovine NOB-a i Revolucije, mora se nastupati smjelo. Spomenik poginulim partizanima, Kameni cvijet, genijalno djelo mostarsko-dubrovačkog kipara Nikole Njirića koji je postavljen 1985. godine na četrdesetu godišnjicu oslobođenja grada od Nijemaca i ustaša, lokalni hadezeovci su uništili pikamerom za razbijanje betona. Kosti antifašista pokopane pod Cvijetom gurnuli su u vreće, a na mjestu grobnice postavili cijevi za fekalije. Ustaše neka se ne zavaravaju da im taj zločin neće kad-tad biti desetostruko naplaćen.