Na današnji dan okončana je Bregalnička bitka

Сам си први поставио коментаре ка трећем форумашу на теми где ја уопште нисам учествовао, и сад настављаш да се позиваш такође на другог форумаша у исто време спочитавајући мени коришћење извора које сам ја поставио, па ти епски феномен.
Твоје парадоксалне изјаве и даље остају наравно.
До сада сам цитирао само твоје коментаре који су се односили на тему нашег спора. Међутим, то си ти променио тако што си почео да цитираш коментаре који се не односе на нашу дискусију, већ на дебате са колегама са форума. То показује да си ушао у ћорсокак, па спреман си да играш прљаво само да спасеш своју мршаву репутацију која ни не постоји.
 
Ако нема како ти је онда уговор час у потпуности дефанзивни, час углавном дефанзивни, час дефанзивни али уз неке офанзивне компоненте у будућности, сам си се погубио.
Ово сам довољно јасно објаснио чак и за ученика 6. разреда: Уговор је углавно дефанзивни јер је његова примарна сврха одбрана, а пошто не можемо идентификовати конкретан офанзивни план ни у једној од његових главних одредби, уговор по дефиницији не може бити офанзивни.
 
Твоје парадоксалне изјаве и даље остају наравно.

Једини парадокс је да особа која је модератор пдф историје може да направи три грешке у једној реченици. Пронађите 3 разлике од здравог разума у тексту!
Чини се да „грешка око губљења падежа у језику” није била случајна.
Без коментара.


Какав дефанзивни члан, када се говори о територији која је још увек Турска и коју тек треба да ослободе. А шта је формирање Албаније на том подручју него анексија те територија од стране једне велике силе.
..............?
"ма који део балканске територије, који стоји данас под влашћу Турске, ако и једна од њих буде то сматрала као противно својим животним интересима и као casus belli."
стварање Албаније и јесте
противно српским интересима.
 
Poslednja izmena:
и сад настављаш да се позиваш такође на другог форумаша у исто време спочитавајући мени коришћење
Не, само истичем да си већ 2018. године био у истом спору у коме ниси ништа успео, па си добио батине од дотичног форумаша. Сада си хтео да се осветиш . Али нешто ти не иде. Нимало.
 
Српско-бугарски споразум је главни део припрема за решавање источног проблема. Он је поставио темеље за заједничку борбу против Турака у будућности. Овде су сви апсолутно једногласни, јер је у овом тренутку за обе земље била најважнија заштита сопствених државних граница и интереса у позадини повећаног утицаја Централних сила на Балкану и и младотурског режима, који се сматрао прилично агресивним. Сам уговор није план за рат против Турске. Наравно, пошто уговор дефинише Турску и Аустрију као непријатеље, сасвим је нормално да се јавља ризик од рата, што је забележено у чл. IV. и што се види из поделе Македоније у тајном анексу. Ово је приметио и Поенкаре. Оно што не разумеш јесте да није битно шта ти или ја мислимо, већ оно што извори кажу. Дакле, твоји цитати неких чланака на основу компилација секундарних извора и докумената нису круцијални.
Неке изјаве преузетe из текста у чланку стоји на врло танким ногама јер се за њих не наводе аутентични извори. Поенкареове речи „више офанзивни него дефанзивни” не могу се доказати. Бар док се не пронађе извор из прве руке за ово, односно, текст који је написао Поенкаре или бар референца када и где су ове речи изговорене. Ово је разлика између извора „из прве руке“ и многих других информација које су трећеразредне.
Поенкареово мишљење ни на који начин не мења чињеницу да је главна сврха самог уговора одбрамбена.
Све наведено показује да је Сазонов био главни учесник догађаја и један од људи који су били највише упознати са уговором, а његова оцена уговора се преклапала са Гешовом. Када се овоме дода и чињеница да је Сазонов аутор написаног, то ствара веома озбиљан и непобитан аргумент у прилог чињеници да је уговор одбрамбени.
Ево шта Сазонов каже о својим сусретима са Поенкареом:
Превод:

"Однос француске владе према балканској кризи је од самог почетка био сасвим одређен. Као што је горе речено, господин Поенкаре је у њему видео једину могућност европских компликација, којих се пре свега плашио и свим силама настојао да избегне, да би нам његови немачки противници касније причали о његовом ратоборном расположењу. Француску владу мало је занимала судбина балканских народа. Стога је нељубазно реаговала на формирање Балканског савеза, у којој ми, иако смо стајали на другачијем становишту, нисмо сматрали за право да замерамо савезницима."
Ништа ти ново ниси додао ни написао ево неколико страница уназад, већ покушаваш само да покријеш некако своје комичне теорије са почетка разговора, и зато скачеш са изјаве на изјаву не би ли се некако оправдао и то без икаквог разлога.Кога занимају ове твоје дубокоумне и противречне изјаве којима покушаваш некако да генерализујеш поменуте догађаје!Наравно да је битно шта извори кажу, али је битно и шта кажу историчари који су то проучавали, а поставио сам ти неколико њих који сугурно знају боље и од тебе и од мене, ма колико ти мислио да су пристрасни.
Наводи се извор који је ауторица очигледно користила, а који ти ниси у животу видео па зато тако мислиш.
Screenshot 2024-10-15 at 20-06-11 Francuska i balkanski ratovi.indd - B. Stojić Francuska i ba...png

Као што сам ти већ написао Сазонов није аутор уговора, већ Миловановић и Гешов, а њихови погледи на то су битно другачији од ставова које је имао Сазонов, природно јер су они у њега унели интересе својих земаља док је Сазонов морао да води рачуна о интересима своје земље, а то је било скопчано са интересима западних земаља о којима је Русија морала да води рачуна.
Ништа ово што си поставио не одступа од онога што сам ти писао:
"Сви наши напори остали су узалудни. Савезници су схватили да се изузетно повољне околности које су се за њих развиле неће моћи ускоро поновити и одлучили су да својом политичком и војном спремношћу окончају турску власт на Балкану силом оружја, која је служила као препрека природном расту њихових младих народних тела и дуго је био ружан анахронизам.
Једини начин да се спречи рат био је да употребим средства која сам предложио нашим пријатељима још за време Трипољског рата, односно да једногласно и енергично извршимо притисак на турску владу како би је натерали да, без губљења времена, преузме пут коренитих реформи у Македонији, али је управо то било оно за које је било најтеже добити сагласност великих сила, од којих је свака следила своје циљеве у Цариграду. Ниједан од њих није желео Балкански рат 1912. године, са свим његовим могућим, страшним последицама – Немачка и Аустроугарска су га се плашиле мање од других из разлога које ћу у наставку навести, али да га разоткрију, макар привремено, не. који ризикују своје интересе у Турској да би спречили. У току овог рата није одлучено ни о једном од њих, изузев Русије и, можда, Француске, а ова би се на то одлучила само под условом подршке Енглеске, која, како имамо виђено, није се могло очекивати.
Однос француске владе према балканској кризи је од самог почетка био сасвим одређен. Као што је већ речено, господин Поенкаре је у њему видео једину могућност европских компликација, којих се он, ма шта његови немачки противници накнадно говорили о његовом ратоборном расположењу, највише плашио и свим силама покушавао да избегне. Судбина балканских народа, сама по себи, мало је занимала француску владу."
Извињавам се на преводу ако је нетачан мада мислим да не мења суштину текста.Уз то ово Сазонов пише о времену када је први балкански рат већ избио, а који Велике силе нису успеле да спрече.
У првобитној војној конвенцији нема офанзивне акције против Турака. Војни план за офанзивни рат развијен је тек у првој ревизији јула 1912. И ово сам већ писао најмање 3 пута.
Ово је такође написано у сажетку уговора на страни 79 у чланку Стоијћа, који си овде изнео.
Ниси, написао си да ниједна Војна конвенција није офанзивна, па онда да је офанзивна само она последња из септембра месеца, па када сам ти ја поставио ону из јула месеца, сад кажеш да је и она офанзивна, па докле ћеш тако да се предомишљаш, и зар мислиш да је онда лако водити дијалог са тобом.
То су апсолутне маштарије и криво тумачење докумената. Русија није гарантовала ништа у погледу територија, иако је подржавала балкански војни савез и била арбитар за решавање међусобних проблема.
Твоје тумачење догађаја је у потпуној супротности са оним што је написано у званичној преписци и од оних који су били укључени у саме догађаје. Русија уопште није имала намеру да улази у рат на Балкану, а још мање у европски рат. А то је потпуно јасно већ 1908-1909.
И даље показујеш да ниси упознат са ширим контекстом тадашње европске политике.
Не, извори нам говоре другачије о томе.Јесте, чим је прихватила да буде главни патрон савеза прихватила је и све обавезе из уговора.Русија није имала намеру али су имали балкански савезници а то је оно битно.
Screenshot 2024-10-15 at 20-56-56 Francuska i balkanski ratovi.indd - B. Stojić Francuska i ba...png

Па, хваташ се за претерану реч из чланка за који није наведен извор. Држиш си се за то као дављеник за сламку, али ту нема ничега што би побило оно што су написали Сазонов и Гешов.
Није битно да ли је Гешов био изненађен или не, већ да каже да је уговор између Бугарске и Србије замишљен као одбрамбени.
Опет, по ко зна који пут, ништа посебно из Стојићевог текста не поткрепљује тврдње о офанзивној природи уговора или гарaнција према Сербији. То је само твој следећи покушај да користиш неке туђе интерпретације које "све лепо објашњавају", пошто ниси у стању да сам размишљаш на основу представљених извора.
Управо због чињенице да су Миловановић и Гешов аутори уговора, мораш прихватити белешке Гешова које сам већ изнео и његов одговор француском амбасадору у Софији. И као што сам већ поменуо, иако Русија није директно учествовала у преговорима око уговора – увек је била свесна развоја догађаја око његовог стварања.
Сазоновљева објективност није нарочито важна за утврђивање чињеница у историографији, већ његови мемоари као и званични телеграми, који су извори „из прве руке”.
То не каже Гешов, већ да када га је француски посланик о томе питао он није имао избора него да потврди оно што му је посланик предочио, свакако информације о томе које је добио из Париза, а то је оно што су Французи о томе знали тада, и одговорио му је да су детаљи уговора тајни, али да је Панафијев предходник на месту посланика у Софији Морис Палеолог био упућен у намеру Бугарске да створи један одбрамбени савез са Србијом.И није га ништа слагао, уговор и јесте био одбрамбени али према Аустроугарској и Румунији али не и према Турској.
Screenshot 2024-10-15 at 20-41-46 (6) Na današnji dan okončana je Bregalnička bitka 19. страна...png

Велика дилема коме да верујем теби или њој.
Screenshot 2024-10-15 at 20-54-32 Francuska i balkanski ratovi.indd - B. Stojić Francuska i ba...png

Screenshot 2024-10-15 at 21-01-49 Francuska i balkanski ratovi.indd - B. Stojić Francuska i ba...png

Наравно да је битна и његова објективност и његови мемоари се морају критички посматрати као и све остало, није то Свето писмо.
До сада сам цитирао само твоје коментаре који су се односили на тему нашег спора. Међутим, то си ти променио тако што си почео да цитираш коментаре који се не односе на нашу дискусију, већ на дебате са колегама са форума. То показује да си ушао у ћорсокак, па спреман си да играш прљаво само да спасеш своју мршаву репутацију која ни не постоји.
Ово сам довољно јасно објаснио чак и за ученика 6. разреда: Уговор је углавно дефанзивни јер је његова примарна сврха одбрана, а пошто не можемо идентификовати конкретан офанзивни план ни у једној од његових главних одредби, уговор по дефиницији не може бити офанзивни.
Једини парадокс је да особа која је модератор пдф историје може да направи три грешке у једној реченици. Пронађите 3 разлике од здравог разума у тексту!
Чини се да „грешка око губљења падежа у језику” није била случајна.
Без коментара.
Не, само истичем да си већ 2018. године био у истом спору у коме ниси ништа успео, па си добио батине од дотичног форумаша. Сада си хтео да се осветиш . Али нешто ти не иде. Нимало.
Цитирао си свој коментар упућен другом форумашу на другој теми тако да је ствар јасна, а то мене не занима на овој теми ни мало.
Јел видиш ти да си контрадикторан!!!Ако ти је углавном дефанзивни онда је у једном делу и офанзивни, а ако нема офанзивних компоненти ни у једном одредби онда је у потпуности дефанзивни, схваташ ли ти шта пишеш, за ово би и у првом разреду добио кеца са постољем док се не одлучиш шта је, јер обоје не може да буде.
Пронашао сам код тебе колико хоћеш аномалија и то везаних за твоје из-лагање овде, тако да овим скретањима са теме ништа нећеш постићи.
А то си ти закључио да ја тада ништа нисам постигао, какав мозак.Од силних извора спао си на изјаве форумаша од пре ко зна колико година, наравно сада ти референце не требају, лицемерје шта ли.Па уколико си ти тај форумаш само под другим надимком онда је освета слатка.....
 
Ништа ти ново ниси додао ни написао ево неколико страница уназад, већ покушаваш само да покријеш некако своје комичне теорије са почетка разговора, и зато скачеш са изјаве на изјаву не би ли се некако оправдао и то без икаквог разлога.Кога занимају ове твоје дубокоумне и противречне изјаве којима покушаваш некако да генерализујеш поменуте догађаје!Наравно да је битно шта извори кажу, али је битно и шта кажу историчари који су то проучавали, а поставио сам ти неколико њих који сугурно знају боље и од тебе и од мене, ма колико ти мислио да су пристрасни.
Наводи се извор који је ауторица очигледно користила, а који ти ниси у животу видео па зато тако мислиш.
Pogledajte prilog 1626280
Као што сам ти већ написао Сазонов није аутор уговора, већ Миловановић и Гешов, а њихови погледи на то су битно другачији од ставова које је имао Сазонов, природно јер су они у њега унели интересе својих земаља док је Сазонов морао да води рачуна о интересима своје земље, а то је било скопчано са интересима западних земаља о којима је Русија морала да води рачуна.
Ништа ово што си поставио не одступа од онога што сам ти писао:
Чекај сад, идемo редом – не скачем ја од изјаве на изјаву – на последње 2 странице си се ухватио Поенкареа као да је он Господ, ето, ако је Поенкаре рекао да је уговор офанзивни, онда сви други извори падају у воду, укључујући и ове примарне документе Сазонова и Гешова. Е сад, дао си ми референцу и ниси се потрудио да провериш текст на француском – односно све узимаш здраво за готово, исто си урадио и са Бланкијем. Не кажем да је ауторка чланка пристрасна и верујем да ако је ту нешто написано, онда има разлога за то и врло је могуће да је Поенкаре ово рекао, али шта то мења чак и ако је то рекао. Знамо зашто је Поенкаре тако реаговао, а Сазонов је то одлично објаснио.
Само истичем да се превише уздаш у туђу помоћ и анализу, а не желиш ништа сам да нађеш, да преводиш или анализираш. Зато ни једну твоју тврдњу не могу узети као ваљјану.

Извињавам се на преводу ако је нетачан мада мислим да не мења суштину текста.Уз то ово Сазонов пише о времену када је први балкански рат већ избио, а који Велике силе нису успеле да спрече.
"Сви наши напори остали су узалудни. Савезници су схватили да се изузетно повољне околности које су се за њих развиле неће моћи ускоро поновити и одлучили су да својом политичком и војном спремношћу окончају турску власт на Балкану силом оружја, која је служила као препрека природном расту њихових младих народних тела и дуго је био ружан анахронизам. Однос француске владе према балканској кризи је од самог почетка био сасвим одређен. Као што је већ речено, господин Поенкаре је у њему видео једину могућност европских компликација, којих се он, ма шта његови немачки противници накнадно говорили о његовом ратоборном расположењу, највише плашио и свим силама покушавао да избегне. Судбина балканских народа, сама по себи, мало је занимала француску владу."

Е сад, зашто си цитирао овај пасус који сам већ делимично објавио – шта он даје као потврду твог става да је споразум био замишљен као офанзивни? Ако ниси разумео руски текст – овде Сазонов говори о повољним условима за рат које су настали као последица турско-италијанског рата, а не као последица одредби уговора.
Штавише, овај текст у потпуности демантује твој претходни коментар да се Русија спремала да војно подржи балканске савезнике, односно да уће у рат.
Опет промашај за медаљу!

Ниси, написао си да ниједна Војна конвенција није офанзивна, па онда да је офанзивна само она последња из септембра месеца, па када сам ти ја поставио ону из јула месеца, сад кажеш да је и она офанзивна, па докле ћеш тако да се предомишљаш, и зар мислиш да је онда лако водити дијалог са тобом.

Нисам тако ништа рекао, напротив, јасно сам обе последње ревизије назвао офанзивниим - све сам написао већ пре 2 месеца - а ево види се из овог коментара - не знам коме покушаваш да лажеш - не знам да ли ниси разумеo, а ја имам слонско памћење, за разлику од тебе, који памтиш као мајмун:
⤵️ ⤵️ ⤵️
Ајде, знамо да ти је тешко, али размисли мало зашто то није дефинисано у војној конвенцији из априла 1912? Није дефинисано јер документ није садржао никакав офанзивни план. Колико пута ово треба рећи?
Офанзивни план за рат Бугарске и Србије против Турске званично је договорен 19. јуна, а последњи пут исправљен управо током мобилизације овим протоколом од 15. септембра.

Не, извори нам говоре другачије о томе.Јесте, чим је прихватила да буде главни патрон савеза прихватила је и све обавезе из уговора.Русија није имала намеру али су имали балкански савезници а то је оно битно.
Pogledajte prilog 1626308
Које бре обавезе по уговору, осим арбитраже за поделу и одлуке о уласку у војни сукоб? Зашто лупетати? Пише "да морално подржи".
Сазонов ти је лепo обајснио да Русија Србији није дала никакве гаранције за територијално проширење.
Па није имала намере, али кажеш да је гарантовала све по уговору, мада још није била спремна да уће у рат - потпуне бесмислици.

То не каже Гешов, већ да када га је француски посланик о томе питао он није имао избора него да потврди оно што му је посланик предочио, свакако информације о томе које је добио из Париза, а то је оно што су Французи о томе знали тада, и одговорио му је да су детаљи уговора тајни, али да је Панафијев предходник на месту посланика у Софији Морис Палеолог био упућен у намеру Бугарске да створи један одбрамбени савез са Србијом.И није га ништа слагао, уговор и јесте био одбрамбени али према Аустроугарској и Румунији али не и према Турској.
Pogledajte prilog 1626302
А шта Гешов каже о уговору? Овај пасус сам цитирао управо због класификације уговора. То је битно.
Где у тексту пише да Гешов каже да је уговор дефанзивни само према Аустрији и Румунији и офанзивни према Турској.
Ово је већ очајнички покушај да се манипулише текстовима. Притом трагикомично.

Велика дилема коме да верујем теби или њој.
Pogledajte prilog 1626307
Pogledajte prilog 1626309
Наравно да је битна и његова објективност и његови мемоари се морају критички посматрати као и све остало, није то Свето писмо.
А када се критички испитају – шта се дешава? Их више не узимају као извор? Ко одлучује о томе? Немаш појма о чему причаш.

Цитирао си свој коментар упућен другом форумашу на другој теми тако да је ствар јасна, а то мене не занима на овој теми ни мало.
Јел видиш ти да си контрадикторан!!!Ако ти је углавном дефанзивни онда је у једном делу и офанзивни, а ако нема офанзивних компоненти ни у једном одредби онда је у потпуности дефанзивни, схваташ ли ти шта пишеш, за ово би и у првом разреду добио кеца са постољем док се не одлучиш шта је, јер обоје не може да буде.
Стално инсинуираш и манипулишеш безобразно. Можда сам цитирао другог члана форума, није било у вези са тобом или нашим спором.
Да ли си толико ретардиран да не можеш разумети иако је одбрамбени по сврси, уговор ипак има потенцијал за рат у будућности као што се види у члану 4, - дакле "углавном одбрамбени“. Овде се не примењује никакав процентуални однос.

Пронашао сам код тебе колико хоћеш аномалија и то везаних за твоје из-лагање овде, тако да овим скретањима са теме ништа нећеш постићи.
А то си ти закључио да ја тада ништа нисам постигао, какав мозак.Од силних извора спао си на изјаве форумаша од пре ко зна колико година, наравно сада ти референце не требају, лицемерје шта ли.Па уколико си ти тај форумаш само под другим надимком онда је освета слатка.....
Па ти си сам покренуо ову ситуацију, а сада се жалиш.
Занимљиво, модератор спекулативно тврди да сам имао још један профил на форуму, без доказа. Како се ово зове? А да ли си заиста толико лишен интелекта?
 
Poslednja izmena:
Чекај сад, идемo редом – не скачем ја од изјаве на изјаву – на последње 2 странице си се ухватио Поенкареа као да је он Господ, ето, ако је Поенкаре рекао да је уговор офанзивни, онда сви други извори падају у воду, укључујући и ове примарне документе Сазонова и Гешова. Е сад, дао си ми референцу и ниси се потрудио да провериш текст на француском – односно све узимаш здраво за готово, исто си урадио и са Бланкијем. Не кажем да је ауторка чланка пристрасна и верујем да ако је ту нешто написано, онда има разлога за то и врло је могуће да је Поенкаре ово рекао, али шта то мења чак и ако је то рекао. Знамо зашто је Поенкаре тако реаговао, а Сазонов је то одлично објаснио.
Само истичем да се превише уздаш у туђу помоћ и анализу, а не желиш ништа сам да нађеш, да преводиш или анализираш. Зато ни једну твоју тврдњу не могу узети као ваљјану.
Е сад, зашто си цитирао овај пасус који сам већ делимично објавио – шта он даје као потврду твог става да је споразум био замишљен као офанзивни? Ако ниси разумео руски текст – овде Сазонов говори о повољним условима за рат које су настали као последица турско-италијанског рата, а не као последица одредби уговора.
Штавише, овај текст у потпуности демантује твој претходни коментар да се Русија спремала да војно подржи балканске савезнике, односно да уће у рат.
Опет промашај за медаљу!
Упорно фантазираш и изврћеш написано, а то није лепо од тебе мада је очекивано.Навео сам ти Поенкареа као један од извора који говори о том уговору и то је све, и не иде ти у прилог и то знам, и шта сад да га без икаквих разлога одбацимо!Дао си и ти Сазоновљеве мемоаре, и ја његову изјаву из 1914 године, да и то одбацимо!.Дао сам ти референцу одакле је ауторка узела тај податак, садa ти ни то није довољно, мислиш да је измислила у недостатку других аргумената.Нисам дужан да то проверавам понављам, преносим шта је ауторка која је то проучавала написала у свом раду, стварно си несносан.Ево ти Балкан у пламену 1912 - Рејмона Поенкареа па проверавај:
https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k209302j?lang=EN#
Screenshot 2024-10-16 at 14-15-36 Au service de la France neuf années de souvenirs. II Les Bal...png

<< Рецензирао г. Сазонофф. У руци има текст српско-бугарске конвенције, на руском језику. Чита ми је док је преводим. Статус кво се помиње само да би се предвидео случај у коме би он био поремећен. Бугарска и Србија се међусобно обавезују да ће покушати да координирају своју мобилизацију. Ако једна сматра да је потребно да се мобилише, она упозорава другу; ако други одбије. Да бисмо га имитирали, прибегавамо руској арбитражи. Штавише, руска арбитража се појављује у свакој линији конвенције. Део границе, у близини Окридског језера, није дефинитивно фиксиран. Русија је та која ће бити одговорна да то одреди, када за то дође време. Ова конвенционална граница иде од североистока ка југозападу између тачке сусрета три српске, бугарске и турске границе и Окридског језера. Бугарској препушта цео источни део, Србији цео западни, не постављајући никакву границу Бугарској према Солуну, Србији било каквој граници према Албанији. Уговор дакле садржи семе не само рата против Турске, већ и рата против Аустрије. Он даље успоставља хегемонију Русије над два словенска царства, пошто се Русија узима као арбитар у свим питањима. Указујем господину Сазонову да ова конвенција...

Screenshot 2024-10-16 at 14-17-42 Au service de la France neuf années de souvenirs. II Les Bal...png

ни на који начин не одговара мојој дефиницији
било дато, да је, у ствари, а
ратна конвенција и то, не само то
открива скривене намере код Срба и
Бугари, али је за страх да се њихове наде
ужегло изгледа да Русија не охрабрује
и да ово могуће дељење није мамац за
њихове ћуди. Он признаје да министар
Русије у Софију, преношењем ове конвенције
у Петерсбургу, сам то описао као конвенцију
рат; али, као Србија и Бугарска
Гарие се обавезао да неће објавити рат,
па чак ни да се мобилише, без одобрења
Русије, може остварити право на
вето који ће обезбедити одржавање мира, и то
неће пропустити. >>>
Препричавајући овај разговор у свом извештају
цару, г. Сазоноф не умањује сензи-
јасно моје критике. Он то искрено примећује
Сматрао сам да је конвенција прилично карактерна.
агресивно него дефанзивно, и да сам видео одлично
хазард. Он инсистира на жељи Русије да не
не дозволите напад; и додаје (1):
<< Након потврде наше заједничке намере
да будно посматра догађаје на
Балкан и да размењујемо, на континуиран начин,
наше информације и наша мишљења о овој теми, ми
ми смо; поново чуо са г. Поин-
на квадрат успоставити, чим се створи
било какве компликације, а зависно од околности
анци, заједничка акција намењена спречавању
скупо дипломатским путем погоршање
ситуација, >>>гугл преводилац.
У овом правдању Сазонова Поенкареу можеш бар да наслутиш неке односе између Русије и Великих сила као и став према балканским савезницима.

Цитирао сам га целог да видиш да Сазонов ту говори о тренутку када је рат већ објављен и увелико траје и како нису успели да га спрече, и као што рекох нема ту ништа што би потврдило твоју причу, која год сада била јер си мењао плочу неколико пута до сада, па не знам што си уопште ово и постављао.Нисам ни написао да је Русија била спремна да уђе у рат због балканског савезника, промашио си ти установу изгледа.
Нисам тако ништа рекао, напротив, јасно сам обе последње ревизије назвао офанзивниим - све сам написао већ пре 2 месеца - а ево види се из овог коментара - не знам коме покушаваш да лажеш - не знам да ли ниси разумеo, а ја имам слонско памћење, за разлику од тебе, који памтиш као мајмун:
Које бре обавезе по уговору, осим арбитраже за поделу и одлуке о уласку у војни сукоб? Зашто лупетати? Пише "да морално подржи".
Сазонов ти је лепo обајснио да Русија Србији није дала никакве гаранције за територијално проширење.
Па није имала намере, али кажеш да је гарантовала све по уговору, мада још није била спремна да уће у рат - потпуне бесмислици.
Ко би тебе ухватио за реч шта си све писао покушавајући да оправдаш своје незнање.За све што је наведено у главном уговору, Тајном додатку и Војној конвенцији Русија је била гарант, као и каснијих ревизија, и са свиме је била упозната.Русија је савез у потпуности подржавала као и његову офанзивну улогу према Турској, на то се обавезала прихватањем туторства, јер је ширење балканских савезника према Цариграду ширило и њен утицај тамо, а то је био главни стратешки циљ Русије још од царице Катарине, као и дефанзивну улогу према Аустроугарској, јер је то спречавало германски уплив на Балкан, али се плашила да се ратни вихор не прошири са Балкана ако би се умешале друге Велике силе са којима Русија тада још није била спремна да ратује, зато је према њима морала да води другачију политику, а то је да она као патрон савеза уствари контролише балканске земље да буду мирне, и то је тако покушавала да представи другим Великим силама које јој као што видимо нису поверовале.То покушава и Сазонов и то се види и његовим писањима.
А шта Гешов каже о уговору? Овај пасус сам цитирао управо због класификације уговора. То је битно.
Где у тексту пише да Гешов каже да је уговор дефанзивни само према Аустрији и Румунији и офанзивни према Турској.
Ово је већ очајнички покушај да се манипулише текстовима. Притом трагикомично.
А када се критички испитају – шта се дешава? Их више не узимају као извор? Ко одлучује о томе? Немаш појма о чему причаш.
Тога што тврдиш нема у цитату који си поставио, то је битно, ниси у стању обичан пасус да разумеш.Када се критички посматрају и ставе у историјски контекс сви извори који су доступни остаје нам закључак који је формиран по принципу највероватнијег могућег слета догађаја, а то није ово твоје маштање овде о томе како би ти волео да се нешто десило.Тако да уместо што изворе читаш као романе боље прочитај нешто од неког ко се тиме бавио и тако зна сигурно боље од тебе.Ти не знаш ни како историографија функционише уопште, срамота.
Стално инсинуираш и манипулишеш безобразно. Можда сам цитирао другог члана форума, није било у вези са тобом или нашим спором.
Да ли си толико ретардиран да не можеш разумети иако је одбрамбени по сврси, уговор ипак има потенцијал за рат у будућности као што се види у члану 4, - дакле "углавном одбрамбени“. Овде се не примењује никакав процентуални однос.
Па ти си сам покренуо ову ситуацију, а сада се жалиш.
Занимљиво, модератор спекулативно тврди да сам имао још један профил на форуму, без доказа. Како се ово зове? А да ли си заиста толико лишен интелекта?
Наравно да јеси и за то си оптужио мене, а то што си цитирао нема никакве везе са темом, али си то убацио како би разводњио расправу на небиттне ствари и показао ваљда да се бар у нешто разумеш, жалостан покушај.Ако има потенцијал за рат онда мора да је и офанзивни и онда му сви чланови нису дефанзивни, благе везе ти немаш.Покренуо си је сам.Нисам ја тврдио ништа само сам констатовао ниво до кога си стигао, следеће су информације које си добио од деде и бабе.
 
Упорно фантазираш и изврћеш написано, а то није лепо од тебе мада је очекивано.Навео сам ти Поенкареа као један од извора који говори о том уговору и то је све, и не иде ти у прилог и то знам, и шта сад да га без икаквих разлога одбацимо!Дао си и ти Сазоновљеве мемоаре, и ја његову изјаву из 1914 године, да и то одбацимо!.Дао сам ти референцу одакле је ауторка узела тај податак, садa ти ни то није довољно, мислиш да је измислила у недостатку других аргумената.Нисам дужан да то проверавам понављам, преносим шта је ауторка која је то проучавала написала у свом раду, стварно си несносан.Ево ти Балкан у пламену 1912 - Рејмона Поенкареа па проверавај:
https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k209302j?lang=EN#
Највероватније први пут преводиш извор, ништа ниси уредио, чак ни једну реч – па како да неко разуме шта хоћеш да кажеш када сам ниси смислено уредио текст или ставио нагласак? Из текста се, по мом мишљењу, види да Поенкаре говори о извештају Сазонова Николају II поводом њиховог разговора у Петербургу. Напоменуо сам ти да за доказивање својих тврдњи мораш направити своју тезу и поткрепити је изворима, а не користити фусноте из туђег чланка. Ти си модератор и требало би да знаш ове ствари, а ти једноставно немаш појма.
Ништа не изврћем, само питам шта хоћеш да докажеш са Поенкареом - да Сазонов и Гешов нису битни извори? да је уговор офанзивни? То што Поенкаре види компликације у самом споразуму је сасвим нормално – то је војни савез.
Настављјуеш да ми приписујеш речи - јасно сам написао да Поенкареове речи треба проверити у односу на извор, а не да ми цитираш из нечијег чланка. Не кажем да ауторка лаже, већ да је можда износила своје мишљење. То је друга ствар.

У овом правдању Сазонова Поенкареу можеш бар да наслутиш неке односе између Русије и Великих сила као и став према балканским савезницима.
Цитирао сам га целог да видиш да Сазонов ту говори о тренутку када је рат већ објављен и увелико траје и како нису успели да га спрече, и као што рекох нема ту ништа што би потврдило твоју причу, која год сада била јер си мењао плочу неколико пута до сада, па не знам што си уопште ово и постављао.Нисам ни написао да је Русија била спремна да уђе у рат због балканског савезника, промашио си ти установу изгледа.
Још не разумеш – нема овде моје приче, има јасних и неспорних доказа Гешова и Сазонова да је уговор дефанзивни. И не само то, већ свако ко прочита оригинални уговор закључиће да је главна сврха уговора одбрамбена.
Ти покушаваш, убацивањем политичких интрига и околности, ето пошто Поенкаре сматраo да је уговор пре офанзивни него дефанзивни, онда је тако и све остало пада у воду. Историографија не функционише на овај начин, као што сам рекао, извори се не анализирају према објективности сведока, већ према временском оквиру и степену блискости учесника/посматрача са догађајем или документом о коме је реч.
Ништа нисам променио, напротив, ти се стално окрећеш и покушаваш да се извучеш. То је видљиво на последњих 10 страница и свако може да провери да ли сам нешто променио макар и милиметар.
Сасвим је јасно да је Поенкаре тај уговор посматрао у смислу конфронтације великих сила у Европи, a не из перспективе балканских земаља као што су Србија и Бугарска, пa за њега сваки војни савез носио је ризик од будућих компликација. Сазонов је то одлично објаснио, тако да не видим шта ти није јасно. Е сад, ако нађеш изјаве турског министра, он ће сигурно негде такође рекао да је уговор офанзивни.
Понављам, битно је како су уговор конципирали његови аутори и како су на њега гледали људи који су најупућенији у његову садржину. И овде нема сумње да је споразум дефанзивни.

Ко би тебе ухватио за реч шта си све писао покушавајући да оправдаш своје незнање.За све што је наведено у главном уговору, Тајном додатку и Војној конвенцији Русија је била гарант, као и каснијих ревизија, и са свиме је била упозната.Русија је савез у потпуности подржавала као и његову офанзивну улогу према Турској, на то се обавезала прихватањем туторства, јер је ширење балканских савезника према Цариграду ширило и њен утицај тамо, а то је био главни стратешки циљ Русије још од царице Катарине, као и дефанзивну улогу према Аустроугарској, јер је то спречавало германски уплив на Балкан, али се плашила да се ратни вихор не прошири са Балкана ако би се умешале друге Велике силе са којима Русија тада још није била спремна да ратује, зато је према њима морала да води другачију политику, а то је да она као патрон савеза уствари контролише балканске земље да буду мирне, и то је тако покушавала да представи другим Великим силама које јој као што видимо нису поверовале.То покушава и Сазонов и то се види и његовим писањима.
И даље се брукаш: одговорности Русије су прецизно дефинисане у Тајном анексу, а „За све што је наведено у главном уговору, и Војној конвенцији Русија је била гарант “ је плод твоје маште, за коју смо већ доказали да нема нигде основа.
И даље понављаш неке опште политичке сплетке које свако може пронаћи и на најнепретенциознијим интернет сајтовима. То ти не даје никакву подршку за тврдњу.
И пре свега, како ћеш да се супротставиш изјави Сазонова, што је такоџе јасно из самог уговора, да ни Бугарска ни Русија нису гарантовале Србији територијално проширење.
Није да Русија "још није била спремна да ратује "– него од 1909. њена политика је била потпуно против рата и за савез са Француском и Енглеском. Опет, не разумеш једну ствар – не говоримо о томе да ли је Сазонов објективан, да ли је Поенакаре уговор сматрао офанзивним, или да ли је угoвор био усмерен против Турске као вековног непријатеља, већ о томе шта су сами аутори назвали својим уговором фебруара 1912. и шта кажу главни одредби?
Све остало што покушаваш да унесеш у дискусију је небитно!
 
Poslednja izmena:
Тога што тврдиш нема у цитату који си поставио, то је битно, ниси у стању обичан пасус да разумеш.Када се критички посматрају и ставе у историјски контекс сви извори који су доступни остаје нам закључак који је формиран по принципу највероватнијег могућег слета догађаја, а то није ово твоје маштање овде о томе како би ти волео да се нешто десило.Тако да уместо што изворе читаш као романе боље прочитај нешто од неког ко се тиме бавио и тако зна сигурно боље од тебе.Ти не знаш ни како историографија функционише уопште, срамота.
Шта ја тврдим ? Гешов је одговорио јасно и тачно – Бугарска и Србија су преговарале о потписивању одбрамбеног споразума. Шта ту има да се тумачи?
Ниси уопште упознат са класификацијом извора и уопште са општом методологијом. Потпуно си неспособан да одвојиш чињенице од личног мишљења или пристрасности, било да је у питању писани извор или твоје сопствено мишљење.
Анализа примарних и секундарних извора пружа уравнотежена гледишта кроз вештине критичког мишљења. Дакле, људи са средњом школом могу доћи до сопствених образложених закључака о догађајима и питањима историје. Међутим, ти немаш ове вештине и као последица тога ниси у стању да анализираш и направиш образован избор, тј не можеш да процениш један извор у односу на други.
Зато стално цитираш туђе радове и чланке, али их чак и не читаш у целини, него покушаваш да прогласиш „општеприхваћеним мишљењем“ цитатима извученим из историјског контекста. Ово је патетично јер ти немаш никакве везе са науком. Ни близу.
 
Poslednja izmena:
Навео сам ти Поенкареа као један од извора који говори о том уговору и то је све, и не иде ти у прилог и то знам, и шта сад да га без икаквих разлога одбацимо!
Ти не разликујеш Поенкареове речи о уговору, изречене у контексту односа великих сила према балканском проблему, од контекста бугарско-српског уговора и његове главне сврхе, која је специфична и не улази у перспективу доминантне европске политике тог времена. Ова политика је и даље фаворизовала учвршћивање поделе великих сила, нешто што је подстакло аустријске амбиције према Балкану, као и очување интегритета и немешања у унутрашње ствари Османског царства.
Једноставно и јасно речено, споразум је закључен у специфичној ситуацији у којој су две балканске земље желеле да гарантују своју безбедност и интересе како изнутра тако и од спољних сила. То је главна сврха аутора уговора и то је записано у „Про Меморији“ у Гешовој књизи. То је главна ствар. Поенкареов поглед на уговор је у потпуно другачијем светлу и контексту.
 
Poslednja izmena:
Односно, ако се дубље удубимо у текст који је написао Поeнкаре, а који си веома лоше превео, односно ниси уопште превео, постаје јасно да он пре критикује Русију што подржава споразум који, по њему, садржи „семе“ рата и који би могао умешати Француску, у нежељеном рату.
Управо због тога, његова квалификација уговора као агресивног не мења почетну сврху овог уговора од стране његових аутора, већ служи као аргумент за Поенкареову критику Русије у покушају да заштити француску страну од било каквих негативних последица.
Ово није сложен логички закључак и не захтева много ума и знања. Па, не можеш још до њега.
 
Poslednja izmena:
Највероватније први пут преводиш извор, ништа ниси уредио, чак ни једну реч – па како да неко разуме шта хоћеш да кажеш када сам ниси смислено уредио текст или ставио нагласак? Из текста се, по мом мишљењу, види да Поенкаре говори о извештају Сазонова Николају II поводом њиховог разговора у Петербургу. Напоменуо сам ти да за доказивање својих тврдњи мораш направити своју тезу и поткрепити је изворима, а не користити фусноте из туђег чланка. Ти си модератор и требало би да знаш ове ствари, а ти једноставно немаш појма.
Ништа не изврћем, само питам шта хоћеш да докажеш са Поенкареом - да Сазонов и Гешов нису битни извори? да је уговор офанзивни? То што Поенкаре види компликације у самом споразуму је сасвим нормално – то је војни савез.
Настављјуеш да ми приписујеш речи - јасно сам написао да Поенкареове речи треба проверити у односу на извор, а не да ми цитираш из нечијег чланка. Не кажем да ауторка лаже, већ да је можда износила своје мишљење. То је друга ствар.
Нисам ја ни планирао да постављам тај извор и да га преводим уопште, јер га је већ користила ауторка када је описивала сусрет Поенкареа и Сазонова и мени је то било довољно, али си ти изразио сумњу у њена писања и почео да тражиш сам извор па сам ти га поставио, ево ти га сада па читај и проверавај.Већ сам ти рекао шта хоћу са Поенкареом, али ти не читаш очито шта је написано, а то није то што си навео.
Још не разумеш – нема овде моје приче, има јасних и неспорних доказа Гешова и Сазонова да је уговор дефанзивни. И не само то, већ свако ко прочита оригинални уговор закључиће да је главна сврха уговора одбрамбена.
Ти покушаваш, убацивањем политичких интрига и околности, ето пошто Поенкаре сматраo да је уговор пре офанзивни него дефанзивни, онда је тако и све остало пада у воду. Историографија не функционише на овај начин, као што сам рекао, извори се не анализирају према објективности сведока, већ према временском оквиру и степену блискости учесника/посматрача са догађајем или документом о коме је реч.
Ништа нисам променио, напротив, ти се стално окрећеш и покушаваш да се извучеш. То је видљиво на последњих 10 страница и свако може да провери да ли сам нешто променио макар и милиметар.
Сасвим је јасно да је Поенкаре тај уговор посматрао у смислу конфронтације великих сила у Европи, a не из перспективе балканских земаља као што су Србија и Бугарска, пa за њега сваки војни савез носио је ризик од будућих компликација. Сазонов је то одлично објаснио, тако да не видим шта ти није јасно. Е сад, ако нађеш изјаве турског министра, он ће сигурно негде такође рекао да је уговор офанзивни.
Понављам, битно је како су уговор конципирали његови аутори и како су на њега гледали људи који су најупућенији у његову садржину. И овде нема сумње да је споразум дефанзивни.
Нема јасних и неспорних доказа код Гешова и Сазонова везано за уговор и на то ти указујем стално, то што си ти умислио да је тако је због твоје неспособности да критички посматраш и проучаваш поменуте изворе, као и све остале, и да их ставиш у контекст догађаја које су се одиграли.Такође сам ти већ рекао да ме твоје конструкције и играње речима како би некако оправдао глупости које си овде писао не занимају, па тако и то шта је главна сврха уговора, колико је дефанзивни, да ли је делимично офанзивни, колико је чланова уговора једно или друго, да ли је уговор углавном дефанзивни и сличне твоје досетке.Уговор је офанзивни према Турској, тако су га схватали и писци и савременици и данашњи историчари и то је једино битно.Сасвим је јасно и да га је Сазонов посматрао кроз политичку призму односа према западним земљама а не према а балканским савезницима када је састављао своје мемоаре али тебе то не тангира уопште.Уговор се једино може гледати из перспективе балканских земаља јер су га оне и донеле.
И даље се брукаш: одговорности Русије су прецизно дефинисане у Тајном анексу, а „За све што је наведено у главном уговору, и Војној конвенцији Русија је била гарант “ је плод твоје маште, за коју смо већ доказали да нема нигде основа.
И даље понављаш неке опште политичке сплетке које свако може пронаћи и на најнепретенциознијим интернет сајтовима. То ти не даје никакву подршку за тврдњу.
И пре свега, како ћеш да се супротставиш изјави Сазонова, што је такоџе јасно из самог уговора, да ни Бугарска ни Русија нису гарантовале Србији територијално проширење.
Није да Русија "још није била спремна да ратује "– него од 1909. њена политика је била потпуно против рата и за савез са Француском и Енглеском. Опет, не разумеш једну ствар – не говоримо о томе да ли је Сазонов објективан, да ли је Поенакаре уговор сматрао офанзивним, или да ли је угoвор био усмерен против Турске као вековног непријатеља, већ о томе шта су сами аутори назвали својим уговором фебруара 1912. и шта кажу главни одредби?
Све остало што покушаваш да унесеш у дискусију је небитно!
Тамо нису наведене одговорности већ обавезе Русије, које су постале пуноважне када је прихватила да буде патрон савеза, односно када су је упознали са његовом садржином.Изјава једног политичара у циљу оправдавања свог деловања док је био министар спољних послова земље, супроставља му се сама садржина уговора као и изјаве осталих актера, чак и његова из 1914 године.Ни Француска и Енглеска нису биле спремне за рат па су и оне тражиле компромисе са Немачком и Аустроугарском и Италијом, није то само руска политика.Уз то Русија је била против европског рата између великих сила, за тај није била спремна, балкански је подржала подржавајући балканске савезнике.
Ти не разликујеш Поенкареове речи о уговору, изречене у контексту односа великих сила према балканском проблему, од контекста бугарско-српског уговора и његове главне сврхе, која је специфична и не улази у перспективу доминантне европске политике тог времена. Ова политика је и даље фаворизовала учвршћивање поделе великих сила, нешто што је подстакло аустријске амбиције према Балкану, као и очување интегритета и немешања у унутрашње ствари Османског царства.
Једноставно и јасно речено, споразум је закључен у специфичној ситуацији у којој су две балканске земље желеле да гарантују своју безбедност и интересе како изнутра тако и од спољних сила. То је главна сврха аутора уговора и то је записано у „Про Меморији“ у Гешовој књизи. То је главна ствар. Поенкареов поглед на уговор је у потпуно другачијем светлу и контексту.
Његове речи су јасне, узми па прочитај његово дело које сам дао.И погледи Сазонова и Поенкареа припадају истој врсти извора када је у питању балканско питање и споразум балканских савезника.
Односно, ако се дубље удубимо у текст који је написао Поeнкаре, а који си веома лоше превео, односно ниси уопште превео, постаје јасно да он пре критикује Русију што подржава споразум који, по њему, садржи „семе“ рата и који би могао умешати Француску, у нежељеном рату.
Браво Колумбо.
 
Нисам ја ни планирао да постављам тај извор и да га преводим уопште, јер га је већ користила ауторка када је описивала сусрет Поенкареа и Сазонова и мени је то било довољно, али си ти изразио сумњу у њена писања и почео да тражиш сам извор па сам ти га поставио, ево ти га сада па читај и проверавај.Већ сам ти рекао шта хоћу са Поенкареом, али ти не читаш очито шта је написано, а то није то што си навео.
Ниси планирао јер све узимаш здраво за готово, да не говоримо о критичком упоређивању извора. И онда говориш о критичкој анализи у име других аутора. Патетично.
Па не можеш ни близу да глумиш модератора, јер све што радиш је копирање интернет садржаја на које покушаваш да пројектујеш свој веома уски и пристрасни поглед на догађаје.
Нема јасних и неспорних доказа код Гешова и Сазонова везано за уговор и на то ти указујем стално, то што си ти умислио да је тако је због твоје неспособности да критички посматраш и проучаваш поменуте изворе, као и све остале, и да их ставиш у контекст догађаја које су се одиграли.Такође сам ти већ рекао да ме твоје конструкције и играње речима како би некако оправдао глупости које си овде писао не занимају, па тако и то шта је главна сврха уговора, колико је дефанзивни, да ли је делимично офанзивни, колико је чланова уговора једно или друго, да ли је уговор углавном дефанзивни и сличне твоје досетке.Уговор је офанзивни према Турској, тако су га схватали и писци и савременици и данашњи историчари и то је једино битно.Сасвим је јасно и да га је Сазонов посматрао кроз политичку призму односа према западним земљама а не према а балканским савезницима када је састављао своје мемоаре али тебе то не тангира уопште.Уговор се једино може гледати из перспективе балканских земаља јер су га оне и донеле.
Чудно је и дивно како неко ко није читао изворе његових цитата може да говори о критичком мишљењу. Не знам како се другачјие могу назвати Гешове „белешке“, као ни дефиниција коју је Министарство спољних послова Русије дало енглеским и француским представницима. Понављам – тврдња да су неки спољни посматрачи прихватили да је уговор офанзиван према Турској ни на који начин не мења првобитну намеру Гешова и Миловановића, односно да је уговор састављен у циљу обједињавања државних интереса Бугарске и Србије и да заштити суверенитет обе земље како од унутрашње, тако и од спољне интервенције.
Твоје речи да се споразум може посматрати само из перспективе балканских земаља још један je доказ да си органски лишен способности логично размишљати. То је чак директно у супротности са твом претходном реченицом. Трагично. Без увреде.
Овде чак и није проблем у нашем различитом ставу о питању, већ у томе што не можеш и не желиш да „размишљаш“, што значи да не износиш лично мишљење, већ засипаш тему туђим анализама из који радиш веома лоше "cherry-picking".

Тамо нису наведене одговорности већ обавезе Русије, које су постале пуноважне када је прихватила да буде патрон савеза, односно када су је упознали са његовом садржином.Изјава једног политичара у циљу оправдавања свог деловања док је био министар спољних послова земље, супроставља му се сама садржина уговора као и изјаве осталих актера, чак и његова из 1914 године.Ни Француска и Енглеска нису биле спремне за рат па су и оне тражиле компромисе са Немачком и Аустроугарском и Италијом, није то само руска политика.Уз то Русија је била против европског рата између великих сила, за тај није била спремна, балкански је подржала подржавајући балканске савезнике.
А уговорне одговорности су нешто другачије од обавеза? Предлажем да прво побољшаш свој речник јер си већ показао да имаш веома чудно разумевање појмова.
Ето, значи да не само да погрешно тумачим, већ се испоставља да Сазонови извори нису ваљани јер је био политичар. Сада се мора порећи и цела наранџаста књига са дипломатским изворима. Сада отворено кажеш да Сазонов не говори истину јер је хтео да се оправда. Нешто што си у почетку само наговештавало. Коме Сазонов има да се правда, пошто је после Револуције живео у Француској и нико га није дрмао нити покушавао да га оптужи конкретно за ове догађаје? И као што рекох – исечак из новина се не може поредити са директним ауторским текстовима које је написао Сазонов.
Уверавам се онда да разлике међу нама нису само у твојом недостатку знања и образовања, већ највише у менталитету

Његове речи су јасне, узми па прочитај његово дело које сам дао.И погледи Сазонова и Поенкареа припадају истој врсти извора када је у питању балканско питање и споразум балканских савезника.
Шта ти значи „иста врста извора“? Цинично је и јадно нудити другима нешто што ти сам ниси урадио, нити разумео, судећи по машинском преводу и гомили глупости које си изговорио.
 
Уговор је офанзивни према Турској, тако су га схватали и писци и савременици и данашњи историчари и то је једино битно
Закључак особе која не може да разуме шта значи да је уговор „углавном одбрамбени” и која пориче објективност већине прворазредних извора, укључујући и оне аутора уговора. Али притом се позива на веома далеку (1926) и контроверзну Поенкареову изјаву, коју би, ако применимо Лекизанову "логику" на избор извора, требало прво одбацити.

Сви могу да виде шта си написао задних 18 страница, укључујући твоје бесмислене и глупе коментаре, али бар можеш да се спасеш још веће срамоте ако затвориш тему. Aјде, гаси овај твој циркус, не мучи се више – дајем ти још једну шансу..
 
Poslednja izmena:
Ниси планирао јер све узимаш здраво за готово, да не говоримо о критичком упоређивању извора. И онда говориш о критичкој анализи у име других аутора. Патетично.
Па не можеш ни близу да глумиш модератора, јер све што радиш је копирање интернет садржаја на које покушаваш да пројектујеш свој веома уски и пристрасни поглед на догађаје.
Не јер сам већ поставио шта сам хтео, тако да су се твоје инсинуације показале по ко зна који пут погрешне и малициозне, а како не знаш шта ћеш сада са тим тролујеш не би ли ти било лакше.
Чудно је и дивно како неко ко није читао изворе његових цитата може да говори о критичком мишљењу. Не знам како се другачјие могу назвати Гешове „белешке“, као ни дефиниција коју је Министарство спољних послова Русије дало енглеским и француским представницима. Понављам – тврдња да су неки спољни посматрачи прихватили да је уговор офанзиван према Турској ни на који начин не мења првобитну намеру Гешова и Миловановића, односно да је уговор састављен у циљу обједињавања државних интереса Бугарске и Србије и да заштити суверенитет обе земље како од унутрашње, тако и од спољне интервенције.
Твоје речи да се споразум може посматрати само из перспективе балканских земаља још један je доказ да си органски лишен способности логично размишљати. То је чак директно у супротности са твом претходном реченицом. Трагично. Без увреде.
Овде чак и није проблем у нашем различитом ставу о питању, већ у томе што не можеш и не желиш да „размишљаш“, што значи да не износиш лично мишљење, већ засипаш тему туђим анализама из који радиш веома лоше "cherry-picking".
Чудно је једино да настављаш да удараш главом у зид као да имаш неке шансе да прођеш кроз њега.Већ сам ти скренуо пажњу на аномалије у твом тумачењу извора и то ти не даје за право да измишљаш оно чега нема.И Гешов и Миловановић су знали да је оно што планирају и потписују усмерено против Турске, агресивно делећи и парчајући њену територију, док су према Аустроугарској и Румунији заузели дефанзиван став.Јесте, ако посматрамо садржину уговора треба да имамо у виду превасходно оне који су га потписали, али ето на примеру Поенкареа и многи спољни фактори стоје на тој линији на твоју жалост, тако да ти бирање једне реченице из Сазонових мемоара, или како би ти рекао "cherry-picking", није прошло.
А уговорне одговорности су нешто другачије од обавеза? Предлажем да прво побољшаш свој речник јер си већ показао да имаш веома чудно разумевање појмова.
Ето, значи да не само да погрешно тумачим, већ се испоставља да Сазонови извори нису ваљани јер је био политичар. Сада се мора порећи и цела наранџаста књига са дипломатским изворима. Сада отворено кажеш да Сазонов не говори истину јер је хтео да се оправда. Нешто што си у почетку само наговештавало. Коме Сазонов има да се правда, пошто је после Револуције живео у Француској и нико га није дрмао нити покушавао да га оптужи конкретно за ове догађаје? И као што рекох – исечак из новина се не може поредити са директним ауторским текстовима које је написао Сазонов.
Уверавам се онда да разлике међу нама нису само у твојом недостатку знања и образовања, већ највише у менталитету
Уговорне су обавезе а лична је одговорност.Ти си последњи који треба да говори о нечијем речнику.Испоставља се да се са његовим виђењем не слажу други политичари који су такође учествовали у истим догађајима, чак и неки директно подређени њему, мислим на Хартвига, дакле опет случај "cherry-picking", као врх твоје излагачке вештине.
Шта ти значи „иста врста извора“? Цинично је и јадно нудити другима нешто што ти сам ниси урадио, нити разумео, судећи по машинском преводу и гомили глупости које си изговорио.
Значи да оба долазе из политичке сфере као плод међународне коресподенције.То је онај извор за који до пре неки дан ниси знао да постоји уопште, толико о твом кредибилитету.
Веома је жалосно да је таква неука особа, без икаквог достојанства, некако успела да добије место модератора на тему историје.
Закључак особе која не може да разуме шта значи да је уговор „углавном одбрамбени” и која пориче објективност већине прворазредних извора, укључујући и оне аутора уговора. Али притом се позива на веома далеку (1926) и контроверзну Поенкареову изјаву, коју би, ако применимо Лекизанову "логику" на избор извора, требало прво одбацити.
Сви могу да виде шта си написао задних 18 страница, укључујући твоје бесмислене и глупе коментаре, али бар можеш да се спасеш још веће срамоте ако затвориш тему. Aјде, гаси овај твој циркус, не мучи се више – дајем ти још једну шансу..
Већ сам ти скренуо пажњу на твоје безобразно понашање и мешање у рат модерације оваквим изјавама, што је кажњиво по правилнику форума и на шта си био упозораван више пута, и то се дешава сваки пут када си разбијен и сатеран у ћошак, и тако никога нећеш дискредитовати и то треба да ти буде јасно.Да, не разумем када неко напише да је уговор углавном одбрамбени са свим члановима који су том плиликом одбрамбени, а са офанзивним делом који се виде у неким члановима уговора и који треба да се активирају у будућности по истом уговору, а мислим да ни ти немаш појма шта тврдиш.Каква бре изјава погубљени човече, Поенкаре је написао књигу "Балкан у пламену" о тим догађајима, цитати су из те књиге.Како да не, она је далека а Сазонови мемоари нису!!!Свашта.Могу ја и да закључам тему али ће твоје глупости и даље остати само да знаш, ништа тиме ниси добио.
 
Не јер сам већ поставио шта сам хтео, тако да су се твоје инсинуације показале по ко зна који пут погрешне и малициозне, а како не знаш шта ћеш сада са тим тролујеш не би ли ти било лакше.
Чак и ако замислимо да ово што говорим није засновано на чињеницама, погледај шта си написао на задњих 15 страница и шта сам ја написао. Обим онога што сам написао је бар 3 пута већи и релевантнији, укључујући разне изворе - Сазонова, Гешова, руску наранџасту књигу дипломатске преписке. Све ово је праћено мојим личним ауторским налазима зашто тако мислим. У мојим коментарима нема ниједне контрадикције или било чега што оповргава моје претходне изјаве, за разлику од твојих сталних скретања са теме на опште европске контексте и друге небитне ствари. Твоје шкработине су углавном преписивање (дословно) интернет чланака, на српском, и превод Поенкареових мемоара који ниси могао ни да преведеш на разумљив језик. Сва ова писања обично су праћена твојим потпуним неразумевањем хронологије и пројекцијом твог виђења на догађајe који су довели до рата 1912. године.
Све ово оставља веома потресан утисак да ниси образован, као и прилично интелектуално ограничен не само у логичком смислу већ и у дубљем разумевању језичких средстава.

Чудно је једино да настављаш да удараш главом у зид као да имаш неке шансе да прођеш кроз њега.Већ сам ти скренуо пажњу на аномалије у твом тумачењу извора и то ти не даје за право да измишљаш оно чега нема.И Гешов и Миловановић су знали да је оно што планирају и потписују усмерено против Турске, агресивно делећи и парчајући њену територију, док су према Аустроугарској и Румунији заузели дефанзиван став.Јесте, ако посматрамо садржину уговора треба да имамо у виду превасходно оне који су га потписали, али ето на примеру Поенкареа и многи спољни фактори стоје на тој линији на твоју жалост, тако да ти бирање једне реченице из Сазонових мемоара, или како би ти рекао "cherry-picking", није прошло.
Не може се говорити о „аномалијама“ у мом тумачењу текста када не си у стању извлачити закључке на основу сопствене анализе извора без консултовања и преписивања неког историјског "ауторитета".
Опет понављаш будалаштине без размишљања. Уговор је усмерен против сваку земљу која би покушала силом да промени статус кво на Балкану, а посебно да освоји турске територије у близини граница Бугарске и Србије. То ни на који начин не значи да је уговор офанзивни или да предвиђа офанзивне акције против било које земље. Рекао сам ти ово 10 пута и већ је јасно да немаш довољно можданих ћелија да би то разумео – па добро. Из тог разлога сам изнео и разговор између Гешова и Милвановића, где је овај рекао да Србија неће нигде кретати док се не заврши турско-италијански рат. И не само то, већ и сама Гешова „Про Мемориа“ апсолутно показује да је овај уговор био дефанзивни због опасности од спољне интервенције, али и „опортунистички“ у односу на политичку ситуацију и рат између Турске и Италије, остављајући отворена врата за будући балкански рат. То je та Поенкареова критика уговора због страха од будућег рата. Нешто што покушаваш да представиш као главну тачку у уговору и опште прихваћено мишљење.

Уговорне су обавезе а лична је одговорност.Ти си последњи који треба да говори о нечијем речнику.Испоставља се да се са његовим виђењем не слажу други политичари који су такође учествовали у истим догађајима, чак и неки директно подређени њему, мислим на Хартвига, дакле опет случај "cherry-picking", као врх твоје излагачке вештине.
Још једна глупост. Семантички, "обавезa" и "одговорност" су потпуно синонимне речи и једина варијација је у избору изражајних средстава у датом језичком контексту.
Нигде у Хaртвиговим телеграмима није јасно да је он видео икакве територијалне гаранције у вези са Јадраном, нити је изразио било какво неслагање са царским министром. Нигде. То што је имао другачије виђење нема никакве везе са темом нашег разговора.
"Cherry-picking" када сам овде изнео више од 10 међусобно повезани докуменaтa, који потврђују оно што тврдим.....

Значи да оба долазе из политичке сфере као плод међународне коресподенције.То је онај извор за који до пре неки дан ниси знао да постоји уопште, толико о твом кредибилитету.
Па, не могу да знам све изворе. Истовремено, Поанкаре је један од периферних извора за питања бугарско-српских односа и Балканског савеза. Нема смисла расправљати зашто је то тако.

Већ сам ти скренуо пажњу на твоје безобразно понашање и мешање у рат модерације оваквим изјавама, што је кажњиво по правилнику форума и на шта си био упозораван више пута, и то се дешава сваки пут када си разбијен и сатеран у ћошак, и тако никога нећеш дискредитовати и то треба да ти буде јасно.Да, не разумем када неко напише да је уговор углавном одбрамбени са свим члановима који су том плиликом одбрамбени, а са офанзивним делом који се виде у неким члановима уговора и који треба да се активирају у будућности по истом уговору, а мислим да ни ти немаш појма шта тврдиш.Каква бре изјава погубљени човече, Поенкаре је написао књигу "Балкан у пламену" о тим догађајима, цитати су из те књиге.Како да не, она је далека а Сазонови мемоари нису!!!Свашта.Могу ја и да закључам тему али ће твоје глупости и даље остати само да знаш, ништа тиме ниси добио.
Моје понашање је апсолутно по правилима, а твоје је кажњиво због твога безобразног односа према форумашима и покушаја да наметнеш своје размишљање које се заснива на твојој пристојно нереалној замисли о историји. Није увреда када тврдим да је неко који би требало да допринесe развоју подфорума заправо неуки форумаш. Уз то, не знаш како да достојанствено изађеш из изгубљене расправе и стално смишљаш нове и нове небитне ствари само да би „остао у игри“ То смо већ видели неколико пута.
Уговор је углавном одбрамбени јер је то била његова основна сврха и као таквог су га дефинисали његови аутори. Офанзивни потенцијал уговора, који се може видети у Тајном анексу и члану 4, сам по себи не мења главну сврху овог уговора, која је описана у основном документу споразума. Рат против Турске описан у члану 4 помиње се само као могућност, а не као нешто што би требало да буде активирано на основу уговора.
Поенкаре, као што сам већ рекао, није био аутор уговора, и није био у потпуности упознат са његовим садржајем и сврхом тако добро.
Сазонов је сам упознао Поенкареа са уговором, а уопште није јасно да ли је Поенкаре икада прочитао цео текст уговора, пошто му га је Сазонов превео, читајући из уговора на руском (ово пише у цитату из Поенкареове књиге). Дакле, овде се мисли на то колико далеко Поенкаре седи у односу на сам уговор, а не на какво је његово мишљење.
Рекао сам ти да престанеш да размишљаш као ученик шестог разреда и онда ћу променити свој став према теби (мада нисам сигуран).
 
Poslednja izmena:
И Гешов и Миловановић су знали да је оно што планирају и потписују усмерено против Турске, агресивно делећи и парчајући њену територију, док су према Аустроугарској и Румунији заузели дефанзиван став.Јесте, ако посматрамо садржину уговора треба да имамо у виду превасходно оне који су га потписали, али ето на примеру Поенкареа и многи спољни фактори стоје на тој линији на твоју жалост, тако да ти бирање једне реченице из Сазонових мемоара,
Не знам којим језиком би то још требало написати - што ти значи агресивне распарчавање територије?
Подела турских територија у Тајном анексу је дефинисана само као последица / или реакција на унутрашње или спољни фактори, који би негативно утицали на интересе обе стране или би променили статус кво на Балкану на штету уговорних страна.
Дајем и руски тест уговора, да није случајно ту нешто друго написано и да није Сазонов нешто другачије превео током разговора са Поенкареом..
Ево овде, у сва три језика, значење члана 1 је апсолутно исто. Тако да не знам о којој реченици Сазонова говориш када у самом уговору написано је јасно да је дефанзивни , у том смислу, да уговор штити интересе обе стране од спољне агресије, унутрашњих нереда и побуна (овај албански устанак ), што може довести до промене државних граница било које земље на Балкану.



Секретное приложение (Annexe) к договору о приятельстве и союзе между Царством Болгарией и Королевством Сербией​

Ст. 1.
В случае, если в Турции наступят внутренние беспорядки, которые создали бы опасность для государственных или национальных интересов договаривающихся сторон или одной из них, как равно и в случае, если бы вследствие внутренних или внешних затруднений, которые могли бы наступить в Турции, возник вопрос о сохранении status quo на Балканском полуострове, та из обеих договаривающихся сторон, которая первая пришла бы к убеждению, что вследствие этого нужно прибегнуть к вооруженному выступлению, обращается с мотивированным предложением к другой стороне, которая должна сейчас же приступить к обмену мыслей и, если не согласится со своей союзницей, должна дать ей мотивированный ответ.
 
Чак и ако замислимо да ово што говорим није засновано на чињеницама, погледај шта си написао на задњих 15 страница и шта сам ја написао. Обим онога што сам написао је бар 3 пута већи и релевантнији, укључујући разне изворе - Сазонова, Гешова, руску наранџасту књигу дипломатске преписке. Све ово је праћено мојим личним ауторским налазима зашто тако мислим. У мојим коментарима нема ниједне контрадикције или било чега што оповргава моје претходне изјаве, за разлику од твојих сталних скретања са теме на опште европске контексте и друге небитне ствари. Твоје шкработине су углавном преписивање (дословно) интернет чланака, на српском, и превод Поенкареових мемоара који ниси могао ни да преведеш на разумљив језик. Сва ова писања обично су праћена твојим потпуним неразумевањем хронологије и пројекцијом твог виђења на догађајe који су довели до рата 1912. године.
Све ово оставља веома потресан утисак да ниси образован, као и прилично интелектуално ограничен не само у логичком смислу већ и у дубљем разумевању језичких средстава.
Засновано је на твом погрешном тумачењу извора и скарадним баратањем подацима, и самим тим неразумевањем политичких процеса тога времена и немам намеру да се враћам да поново читам твоје конфузне и сметене коментаре с тим у вези.Како да није, Сазонов је релевантнији од Поанкареа а Гешов од Миловановића, свашта, шта ти себи дозвољаваш.И покажи мало достојанства поводом извора који сам ти приложио овде, а за који пре тога ниси ни знао, узео си једну реченицу из нечијих мемоара и некритички из тога конструисао читаву теорију по принципу шта је баби мило то јој се и снило.
Не може се говорити о „аномалијама“ у мом тумачењу текста када не си у стању извлачити закључке на основу сопствене анализе извора без консултовања и преписивања неког историјског "ауторитета".
Опет понављаш будалаштине без размишљања. Уговор је усмерен против сваку земљу која би покушала силом да промени статус кво на Балкану, а посебно да освоји турске територије у близини граница Бугарске и Србије. То ни на који начин не значи да је уговор офанзивни или да предвиђа офанзивне акције против било које земље. Рекао сам ти ово 10 пута и већ је јасно да немаш довољно можданих ћелија да би то разумео – па добро. Из тог разлога сам изнео и разговор између Гешова и Милвановића, где је овај рекао да Србија неће нигде кретати док се не заврши турско-италијански рат. И не само то, већ и сама Гешова „Про Мемориа“ апсолутно показује да је овај уговор био дефанзивни због опасности од спољне интервенције, али и „опортунистички“ у односу на политичку ситуацију и рат између Турске и Италије, остављајући отворена врата за будући балкански рат. То je та Поенкареова критика уговора због страха од будућег рата. Нешто што покушаваш да представиш као главну тачку у уговору и опште прихваћено мишљење.
Наравно да може јер сви ови историчари које сам цитирао у мањој или већој мери негирају твој приступ овој материји, који је ретроградан и пропагандистички, а свакако много боље знају од тебе, јер су за разлику од тебе упознати са много већим фондом извора које су проучавали, па им је и историјска слика тог времена свеобухватнија.Другим речима све оно што ти немаш.Рекао сам ти да твоје трауме и конфузије задржиш са себе, уговор сам поставио тако да свако може да га прочита целог, и тамо не постоје главне и споредне тачке, како си ти то волшебно поделио, већ су потписнице дужне да поштује све на шта су се обавезале, што значи сваку тачку.
Још једна глупост. Семантички, "обавезa" и "одговорност" су потпуно синонимне речи и једина варијација је у избору изражајних средстава у датом језичком контексту.
Нигде у Хaртвиговим телеграмима није јасно да је он видео икакве територијалне гаранције у вези са Јадраном, нити је изразио било какво неслагање са царским министром. Нигде. То што је имао другачије виђење нема никакве везе са темом нашег разговора.
"Cherry-picking" када сам овде изнео више од 10 међусобно повезани докуменaтa, који потврђују оно што тврдим.....
Знам да твоје изражавање није на неком нивоу и одражава схватање погубљеног човека али води рачуна приликом писања овде изазиваш све већу забуну.Савршено је јасно да се са Сазоновим није слагао по многим питањима и да је држао српску страну што су Срби ценили а Сазонов сматрао саботажом руских интереса, наравно ти си их ставио у исти кош.
Па, не могу да знам све изворе. Истовремено, Поанкаре је један од периферних извора за питања бугарско-српских односа и Балканског савеза. Нема смисла расправљати зашто је то тако.
Наравно да не можеш али зато закључке можеш да доносиш на своју руку.Поенкаре је извор у рангу Сазонова тако да је итекако валидан за ово о чему причамо.
Моје понашање је апсолутно по правилима, а твоје је кажњиво због твога безобразног односа према форумашима и покушаја да наметнеш своје размишљање које се заснива на твојој пристојно нереалној замисли о историји. Није увреда када тврдим да је неко који би требало да допринесe развоју подфорума заправо неуки форумаш. Уз то, не знаш како да достојанствено изађеш из изгубљене расправе и стално смишљаш нове и нове небитне ствари само да би „остао у игри“ То смо већ видели неколико пута.
Уговор је углавном одбрамбени јер је то била његова основна сврха и као таквог су га дефинисали његови аутори. Офанзивни потенцијал уговора, који се може видети у Тајном анексу и члану 4, сам по себи не мења главну сврху овог уговора, која је описана у основном документу споразума. Рат против Турске описан у члану 4 помиње се само као могућност, а не као нешто што би требало да буде активирано на основу уговора.
Поенкаре, као што сам већ рекао, није био аутор уговора, и није био у потпуности упознат са његовим садржајем и сврхом тако добро.
Сазонов је сам упознао Поенкареа са уговором, а уопште није јасно да ли је Поенкаре икада прочитао цео текст уговора, пошто му га је Сазонов превео, читајући из уговора на руском (ово пише у цитату из Поенкареове књиге). Дакле, овде се мисли на то колико далеко Поенкаре седи у односу на сам уговор, а не на какво је његово мишљење.
Рекао сам ти да престанеш да размишљаш као ученик шестог разреда и онда ћу променити свој став према теби (мада нисам сигуран).
Твоје понашање овде је за сваку осуду, било је и биће форумаша али такав као ти се овде никада није појавио нити ће.Неколико пута сам ти скретао пажњу да су твоји коментари везани за моје модерисање овог подфорума и модерацију уопште небитни и да су кажњиви правилником самог форума али ти си толико безобразан да се ни на то не осврћеш.
Знам да си конфузан сам себи што се тиче уговора тако да је најбоље да се не бламираш поново по истом питању.Никакве везе нема то што Поенкаре није аутор уговора са његовим исказом, није ни Сазонов па шта....Он о уговору говори онда када му је представљен, и на основу тога што му је Сазонов прочитао он је исказао своје мишљење, сада га ти правиш будалом али то ти је једино што ти је још остало.Јасно је да је он видео офанзивни карактер тог документа и рат са Турском и то га је бринуло природно јер је гледао и ефекат рата по његову земљу, па је то пребацио Сазонову, док га је Сазонов смиривао да ипак и поред тога Русија може да контролише савезнике јер је патрон савеза, што се испоставило да није било могуће.
Не знам којим језиком би то још требало написати - што ти значи агресивне распарчавање територије?
Подела турских територија у Тајном анексу је дефинисана само као последица / или реакција на унутрашње или спољни фактори, који би негативно утицали на интересе обе стране или би променили статус кво на Балкану на штету уговорних страна.
Дајем и руски тест уговора, да није случајно ту нешто друго написано и да није Сазонов нешто другачије превео током разговора са Поенкареом..
Ево овде, у сва три језика, значење члана 1 је апсолутно исто. Тако да не знам о којој реченици Сазонова говориш када у самом уговору написано је јасно да је дефанзивни , у том смислу, да уговор штити интересе обе стране од спољне агресије, унутрашњих нереда и побуна (овај албански устанак ), што може довести до промене државних граница било које земље на Балкану.



Секретное приложение (Annexe) к договору о приятельстве и союзе между Царством Болгарией и Королевством Сербией​

Ст. 1.
В случае, если в Турции наступят внутренние беспорядки, которые создали бы опасность для государственных или национальных интересов договаривающихся сторон или одной из них, как равно и в случае, если бы вследствие внутренних или внешних затруднений, которые могли бы наступить в Турции, возник вопрос о сохранении status quo на Балканском полуострове, та из обеих договаривающихся сторон, которая первая пришла бы к убеждению, что вследствие этого нужно прибегнуть к вооруженному выступлению, обращается с мотивированным предложением к другой стороне, которая должна сейчас же приступить к обмену мыслей и, если не согласится со своей союзницей, должна дать ей мотивированный ответ.
То значи баш оно што сам написао.Јесте као последица рата кога ће савезнице водити против Турске, наравно уколико га добију, због чега су се и удружиле у такав један савез.Можеш да ставиш на којем год хоћеш језику, чланове уговора знамо и они су јасни за оне који хоће да разумеју, а по уговору саме савезнице ће одредити шта је опасност по њихове државне и националне интересе и због чега ће објавити рат Турској што је најбитније.
 
Засновано је на твом погрешном тумачењу извора и скарадним баратањем подацима, и самим тим неразумевањем политичких процеса тога времена и немам намеру да се враћам да поново читам твоје конфузне и сметене коментаре с тим у вези.Како да није, Сазонов је релевантнији од Поанкареа а Гешов од Миловановића, свашта, шта ти себи дозвољаваш.И покажи мало достојанства поводом извора који сам ти приложио овде, а за који пре тога ниси ни знао, узео си једну реченицу из нечијих мемоара и некритички из тога конструисао читаву теорију по принципу шта је баби мило то јој се и снило.
Занимљиво код тебе је то што си толико тврдоглав да ни не видиш будалаштине које стално понављаш безвезе на ову тему. Зашто стално мешаш опште политичке процесе са нечим што је много једноставније и јасније – шта је сврха уговора, шта пише у прва два члана уговора и у првом члану Тајног анекса? Не требају ти историчари и чланци на интернету да би видео шта је очигледно. Зашто упорно не желиш да признаш очигледне ствари, којима овде чак ни сведочења учесника нису потребна, да би се видело да је уговор склопљен по приличном одбрамбеном моделу, али у исто време слобода деловања у будућности није ограничена
Ваљда ти не можеш разумети да су примарни извори непосредна запажања документа или догађаја од људи који су имали директну везу са њим (из прве руке). Зато су Миловановић, Гешов и Сазонов у првом реду, а Поенкаре је на дистанци пошто му је неко други дао само сажетак уговора. То не значи да Поенкаре није извор, али он није тако кључан као прва три имена.
Какво достојанство да ти покажем због Поенкареа? У последња два месеца покушаваш да релативизујеш прворазредне изворе, односно, или то Сазнонов није био искрен, или ја нешто нисам правилно протумачио. Сада желиш да ти неко призна нешто када је сусрет са Поенкареом веома добро описан у Сазоновљевим мемоарима још две године пре него што је Поенкаре објавио своју књигу. Већ сам поставио цитат.
Рекао сам ти, немаш појма како функционише историографија, а још мање до пре месец дана ниси знао по ком принципу се обрађују извори. Осим тога, нис фер према мени и сада желиш да ти неко скине капу за нешто што не мења ништа у овом спору.

Наравно да може јер сви ови историчари које сам цитирао у мањој или већој мери негирају твој приступ овој материји, који је ретроградан и пропагандистички, а свакако много боље знају од тебе, јер су за разлику од тебе упознати са много већим фондом извора које су проучавали, па им је и историјска слика тог времена свеобухватнија.Другим речима све оно што ти немаш.Рекао сам ти да твоје трауме и конфузије задржиш са себе, уговор сам поставио тако да свако може да га прочита целог, и тамо не постоје главне и споредне тачке, како си ти то волшебно поделио, већ су потписнице дужне да поштује све на шта су се обавезале, што значи сваку тачку. Знам да твоје изражавање није на неком нивоу и одражава схватање погубљеног човека али води рачуна приликом писања овде изазиваш све већу забуну.Савршено је јасно да се са Сазоновим није слагао по многим питањима и да је држао српску страну што су Срби ценили а Сазонов сматрао саботажом руских интереса, наравно ти си их ставио у исти кош.
Ниједан од ових чланака (које чак ни не си читаo до крају ) не подржава твоје речи о било каквим гаранцијама за Јадран или офанзивној природи уговора. Рекао сам ти да правиш много претпоставки и да грешиш када тако судиш о мени. Нити ме познајеш нити ти је јасно чиме се професионално бавио и колико дуго.. Из овога видим да сасвим глупо покушаваш да моја тумачења, која су заснована на аутентичним изворима, супротставиш неким туџим анализама које ниси ни добро прочитао, већ их стално гураш напред као тобоже доказ за нешто ..ево случаја са форумашем од пре 6 година, са којим си поново пробао свој приступ - тј. "читај овде да видиш да сам у праву". Па добро ти је та особа рекла да тамо тога нема – баш као и ја.
Проблем је што не разумеш многе основне појмове, и то не само у историјској перспективи, већ имаш веома окрњену логичку способност. То је, нажалост, природно ограничење - али мораш знати колико далеко можеш ићи и где мораш стати. Управо због тога си доспео у тако глупе ситуације као у случајевима са „средством“, „америчким оцем бугарске граматике“ и осталим афоризмима које си сам створио покушавајући да надмашиш себе.
Овде понављам – није важно да ли је Хартвиг имао другачији став, нити да ли је Поенкаре имао своје сопствено мишљење, да би Сазонов био један од главних извора у вези са бугарско-српским уговором, а на то сам те већ два пута подсетио. Ништа од тога не чини Сазоновљева запажања о уговору и његовој сврси мање пресудним.

Наравно да не можеш али зато закључке можеш да доносиш на своју руку.Поенкаре је извор у рангу Сазонова тако да је итекако валидан за ово о чему причамо.
Извор је у рангу Сазонова, али не о бугарско-српском уговору, већ о европској политици и односима у Тројној антанти. Извор се процењује на основу његове повезаности или близине дотичног догађаја.
Аман бре, као малом детету мора да ти се сваки пут објашњава.

Твоје понашање овде је за сваку осуду, било је и биће форумаша али такав као ти се овде никада није појавио нити ће.Неколико пута сам ти скретао пажњу да су твоји коментари везани за моје модерисање овог подфорума и модерацију уопште небитни и да су кажњиви правилником самог форума али ти си толико безобразан да се ни на то не осврћеш.
Знам да си конфузан сам себи што се тиче уговора тако да је најбоље да се не бламираш поново по истом питању.Никакве везе нема то што Поенкаре није аутор уговора са његовим исказом, није ни Сазонов па шта....Он о уговору говори онда када му је представљен, и на основу тога што му је Сазонов прочитао он је исказао своје мишљење, сада га ти правиш будалом али то ти је једино што ти је још остало.Јасно је да је он видео офанзивни карактер тог документа и рат са Турском и то га је бринуло природно јер је гледао и ефекат рата по његову земљу, па је то пребацио Сазонову, док га је Сазонов смиривао да ипак и поред тога Русија може да контролише савезнике јер је патрон савеза, што се испоставило да није било могуће.
То што ме сматраш јединственим овде на овом форуму може ми само ласкати. Ово је један од твојих ретких и неочекиваних чинова љубазности. Али то ти неће помоћи ако наставиш прикривено цензурисати одређене теме, посебно када немаш контрааргумената.
Не коментаришем често твој рад као модератора, бар то нисам дуго радио, али сам само изразио своје чуђење како неуки форумаш може да постане модератор подфорума. Ово није коментар на твој рад као модератора. Ово је коментар о нескладу између твојих способности и твоје улоге на овом форуму. Улога коју до сада, искрено, не могу потпуно да разумем.
Уопште нисам правио будалу од Поенкареа, само сам ти рекао да је овај извор другог реда – свиђало се то теби или не.
Нема ништа изненађујуће у томе што Поeнкaре види неку опасност у уговору, јер, као што сам већ рекао, уговор има тај офанзивни потенцијал који је видљив у подели турских земаља у Македонији, дакле он је Сазонову замерио да је Русија била страна у овом споразуму и да то би могло донети невоље Француској. Ово је Поенкареово тумачење, и даље нема ничега што би сугерисало да је Поенкаре имао поглед на све елементе уговора, већ, напротив, само на оне које је Сазонов одлучио да му преведе.
Чак и ако замислимо да је уговор био насловљен „Уговор о рату против Турске“, то не мења оно што је у њему записано. То такође не може да промени ни Поенкареово мишљење.
Време је да ово укапираш.

То значи баш оно што сам написао.Јесте као последица рата кога ће савезнице водити против Турске, наравно уколико га добију, због чега су се и удружиле у такав један савез.Можеш да ставиш на којем год хоћеш језику, чланове уговора знамо и они су јасни за оне који хоће да разумеју, а по уговору саме савезнице ће одредити шта је опасност по њихове државне и националне интересе и због чега ће објавити рат Турској што је најбитније.
Па ако можеш да читаш зашто то не би прочитао као нормална особа. За дефиницију уговора као офанзивног или дефанзивног битно је као одговор и реакцију на шта уговорници ће добити те територије? И даље заборављаш да је Гешов навео у својој „Про меморији” све случајеве у којима овај уговор треба да ступи на снагу, а њих су тачно 5 и тако су дефинисани у уговору.
Балкански рат настављаш да стављаш тамо где хоћеш - односно у уговор о пријатељству и савезу између Србије и Бугарске. Али тога нема.
Рат није био планиран у време потписивања уговора. Дакле, све што си горе написао је једноставно немогуће у оригиналном уговору и војној конвенцији.
 
Poslednja izmena:
и тамо не постоје главне и споредне тачке, како си ти то волшебно поделио, већ су потписнице дужне да поштује све на шта су се обавезале, што значи сваку тачку.
Главна тачка не значи нужно члан уговора, али може значити идеју или намеру око које се уговор закључује.
Прва два члана уговора и први члан тајног додатка садрже главну сврху овог уговора и диктирају накнадне обавезе страна. Управо на ова три члана упућују Војна конвенција и Тајни додатак. Ово сам ти већ десет пута писао и не знам зашто настављаш са својим претераним тумачењима.
 
Занимљиво код тебе је то што си толико тврдоглав да ни не видиш будалаштине које стално понављаш безвезе на ову тему. Зашто стално мешаш опште политичке процесе са нечим што је много једноставније и јасније – шта је сврха уговора, шта пише у прва два члана уговора и у првом члану Тајног анекса? Не требају ти историчари и чланци на интернету да би видео шта је очигледно. Зашто упорно не желиш да признаш очигледне ствари, којима овде чак ни сведочења учесника нису потребна, да би се видело да је уговор склопљен по приличном одбрамбеном моделу, али у исто време слобода деловања у будућности није ограничена
Ваљда ти не можеш разумети да су примарни извори непосредна запажања документа или догађаја од људи који су имали директну везу са њим (из прве руке). Зато су Миловановић, Гешов и Сазонов у првом реду, а Поенкаре је на дистанци пошто му је неко други дао само сажетак уговора. То не значи да Поенкаре није извор, али он није тако кључан као прва три имена.
Какво достојанство да ти покажем због Поенкареа? У последња два месеца покушаваш да релативизујеш прворазредне изворе, односно, или то Сазнонов није био искрен, или ја нешто нисам правилно протумачио. Сада желиш да ти неко призна нешто када је сусрет са Поенкареом веома добро описан у Сазоновљевим мемоарима још две године пре него што је Поенкаре објавио своју књигу. Већ сам поставио цитат.
Рекао сам ти, немаш појма како функционише историографија, а још мање до пре месец дана ниси знао по ком принципу се обрађују извори. Осим тога, нис фер према мени и сада желиш да ти неко скине капу за нешто што не мења ништа у овом спору.
Како било разоткривају твоје покварене намере а то је оно најбитније, и сад је касно да се кријеш иза неких флоскула само да би нешто написао.Свакоме је јасно ко прочита цео уговор и зна у ком времену је и због чега састављен, а то нису прва два члана како си ти то навикао да сецираш како ти одговара.А то је прилично одбрамбени модел а не потпуно!!!!Није му дао сажетак уговора него цео уговор и овај је дао своје мишљење о њему, све остало је твоје фантазирање без икаквих основа, тако да је његово мишљење релевантно таман колико и Сазоново.
Screenshot 2024-10-13 at 20-03-35 Francuska i balkanski ratovi.indd - B. Stojić Francuska i ba...png

А већ сам ти објаснио због чега и Сазонов и Извољски теже да прикажу савез као дефанзивни и томе дају примат, али теби не вреди ни цртати, и потпуно је свеједно када Поенкаре и Сазонов то износе у својим књигама јер износе другачије виђење независно један од другога.
Немам ја ништа са тобом, изнео сам ти како ствари стоје и поставио изворе, тако да си ти у спору са самим собом, па то решавај како знаш мени је свеједно.
Ниједан од ових чланака (које чак ни не си читаo до крају ) не подржава твоје речи о било каквим гаранцијама за Јадран или офанзивној природи уговора. Рекао сам ти да правиш много претпоставки и да грешиш када тако судиш о мени. Нити ме познајеш нити ти је јасно чиме се професионално бавио и колико дуго.. Из овога видим да сасвим глупо покушаваш да моја тумачења, која су заснована на аутентичним изворима, супротставиш неким туџим анализама које ниси ни добро прочитао, већ их стално гураш напред као тобоже доказ за нешто ..ево случаја са форумашем од пре 6 година, са којим си поново пробао свој приступ - тј. "читај овде да видиш да сам у праву". Па добро ти је та особа рекла да тамо тога нема – баш као и ја.
Проблем је што не разумеш многе основне појмове, и то не само у историјској перспективи, већ имаш веома окрњену логичку способност. То је, нажалост, природно ограничење - али мораш знати колико далеко можеш ићи и где мораш стати. Управо због тога си доспео у тако глупе ситуације као у случајевима са „средством“, „америчким оцем бугарске граматике“ и осталим афоризмима које си сам створио покушавајући да надмашиш себе.
Овде понављам – није важно да ли је Хартвиг имао другачији став, нити да ли је Поенкаре имао своје сопствено мишљење, да би Сазонов био један од главних извора у вези са бугарско-српским уговором, а на то сам те већ два пута подсетио. Ништа од тога не чини Сазоновљева запажања о уговору и његовој сврси мање пресудним.
То што си ти задрт и сматраш једно исто, са одређеним одступањима које не признајеш а које се виде у коментарима, а без обзира шта ти ја показујем овде је твоја ствар, и апсолутно ме не занима чиме се бавиш и шта радиш, судим само о ономе што овде показујеш, док ти сам помињеш неке дипломе не би ли подигао себи мало углед и подилазио својој сујети, безуспешно.О разумевању извора само немој ти да говориш јер не разумеш ништа, зато сам ти и рекао да је најбоље да пређеш да читаш романе а не литературу са историјским контекстом.Ваљно је какав су став имали и Хартвиг и Поенкаре јер и они су учесници тих догађаја, секундарни истина, али су инволвирани у све итекако као и Сазанов, то се не сме занемаритиа ти то радиш јер ти њихово писање не одговара и то је једини разлог други немаш, осим што си покушао да их направиш будалама.
Извор је у рангу Сазонова, али не о бугарско-српском уговору, већ о европској политици и односима у Тројној антанти. Извор се процењује на основу његове повезаности или близине дотичног догађаја.
Аман бре, као малом детету мора да ти се сваки пут објашњава.
Извор је валидан баш за тај споразум јер Поенкаре описује управо њега када му је показан, остало су твоје безвредне конструкције.
То што ме сматраш јединственим овде на овом форуму може ми само ласкати. Ово је један од твојих ретких и неочекиваних чинова љубазности. Али то ти неће помоћи ако наставиш прикривено цензурисати одређене теме, посебно када немаш контрааргумената.
Не коментаришем често твој рад као модератора, бар то нисам дуго радио, али сам само изразио своје чуђење како неуки форумаш може да постане модератор подфорума. Ово није коментар на твој рад као модератора. Ово је коментар о нескладу између твојих способности и твоје улоге на овом форуму. Улога коју до сада, искрено, не могу потпуно да разумем.
Уопште нисам правио будалу од Поенкареа, само сам ти рекао да је овај извор другог реда – свиђало се то теби или не.
Нема ништа изненађујуће у томе што Поeнкaре види неку опасност у уговору, јер, као што сам већ рекао, уговор има тај офанзивни потенцијал који је видљив у подели турских земаља у Македонији, дакле он је Сазонову замерио да је Русија била страна у овом споразуму и да то би могло донети невоље Француској. Ово је Поенкареово тумачење, и даље нема ничега што би сугерисало да је Поенкаре имао поглед на све елементе уговора, већ, напротив, само на оне које је Сазонов одлучио да му преведе.
Чак и ако замислимо да је уговор био насловљен „Уговор о рату против Турске“, то не мења оно што је у њему записано. То такође не може да промени ни Поенкареово мишљење.
Време је да ово укапираш.
Јединствен у негативном контексту ако ти је то био циљ онда у реду.Ти си последњи који треба да се бави модерацијом јер си због својих шовинистичких и великобугарских ставова већ био на тапету исте, уосталом сам се позиваш на нека правила а ово је правилником форума забрањено зато се освести коначно и укапирај где се налазиш.Не свиђа ми се јер то није тачно и то је очигледно.Ово су твоје измишљотине, Сазонов му је показао цео уговор, наравно да је замерио Сазонову јер је видео планирање рата са Турском балканских савезника а Русија је њихов спонзор, а и француски савезник је истовремено.
Па ако можеш да читаш зашто то не би прочитао као нормална особа. За дефиницију уговора као офанзивног или дефанзивног битно је као одговор и реакцију на шта уговорници ће добити те територије? И даље заборављаш да је Гешов навео у својој „Про меморији” све случајеве у којима овај уговор треба да ступи на снагу, а њих су тачно 5 и тако су дефинисани у уговору.
Балкански рат настављаш да стављаш тамо где хоћеш - односно у уговор о пријатељству и савезу између Србије и Бугарске. Али тога нема.
Рат није био планиран у време потписивања уговора. Дакле, све што си горе написао је једноставно немогуће у оригиналном уговору и војној конвенцији.
С обзиром да ни сам са собом ниси дефинисао колико је уговор дефанзиван односно офанзиван чисти сумњам да ти овде можеш да одређујеш ко је нормалан а ко није.То што се у уговору наводе немири у Турској и нарушени статус кво управо значи да ће савезнице реаговати када год буду мислиле да треба, њихова процена, и неће чекати страну реакцију или турске реформе, као што и нису.Него где да га ставим, у корекцију Војне конвенције из септембра месеца!Тада решили да ратују, пре тога се састајали из досаде.
Главна тачка не значи нужно члан уговора, али може значити идеју или намеру око које се уговор закључује.
Прва два члана уговора и први члан тајног додатка садрже главну сврху овог уговора и диктирају накнадне обавезе страна. Управо на ова три члана упућују Војна конвенција и Тајни додатак. Ово сам ти већ десет пута писао и не знам зашто настављаш са својим претераним тумачењима.
Свака тачка уговора дефинише нешто што је савезницама било битно и није ту без разлога, тако да су твоје примедбе неосноване.
Још горе по тебе ако је у питању намера, јер намера потписника јесте била ослобођење територија под Турском и њихова заштита од мешања страног фактора.
 
Како било разоткривају твоје покварене намере а то је оно најбитније, и сад је касно да се кријеш иза неких флоскула само да би нешто написао.Свакоме је јасно ко прочита цео уговор и зна у ком времену је и због чега састављен, а то нису прва два члана како си ти то навикао да сецираш како ти одговара.А то је прилично одбрамбени модел а не потпуно!!!!Није му дао сажетак уговора него цео уговор и овај је дао своје мишљење о њему, све остало је твоје фантазирање без икаквих основа, тако да је његово мишљење релевантно таман колико и Сазоново.
Pogledajte prilog 1634593
А већ сам ти објаснио због чега и Сазонов и Извољски теже да прикажу савез као дефанзивни и томе дају примат, али теби не вреди ни цртати, и потпуно је свеједно када Поенкаре и Сазонов то износе у својим књигама јер износе другачије виђење независно један од другога.
Немам ја ништа са тобом, изнео сам ти како ствари стоје и поставио изворе, тако да си ти у спору са самим собом, па то решавај како знаш мени је свеједно.

То што си ти задрт и сматраш једно исто, са одређеним одступањима које не признајеш а које се виде у коментарима, а без обзира шта ти ја показујем овде је твоја ствар, и апсолутно ме не занима чиме се бавиш и шта радиш, судим само о ономе што овде показујеш, док ти сам помињеш неке дипломе не би ли подигао себи мало углед и подилазио својој сујети, безуспешно.О разумевању извора само немој ти да говориш јер не разумеш ништа, зато сам ти и рекао да је најбоље да пређеш да читаш романе а не литературу са историјским контекстом.Ваљно је какав су став имали и Хартвиг и Поенкаре јер и они су учесници тих догађаја, секундарни истина, али су инволвирани у све итекако као и Сазанов, то се не сме занемаритиа ти то радиш јер ти њихово писање не одговара и то је једини разлог други немаш, осим што си покушао да их направиш будалама.

Извор је валидан баш за тај споразум јер Поенкаре описује управо њега када му је показан, остало су твоје безвредне конструкције.

Јединствен у негативном контексту ако ти је то био циљ онда у реду.Ти си последњи који треба да се бави модерацијом јер си због својих шовинистичких и великобугарских ставова већ био на тапету исте, уосталом сам се позиваш на нека правила а ово је правилником форума забрањено зато се освести коначно и укапирај где се налазиш.Не свиђа ми се јер то није тачно и то је очигледно.Ово су твоје измишљотине, Сазонов му је показао цео уговор, наравно да је замерио Сазонову јер је видео планирање рата са Турском балканских савезника а Русија је њихов спонзор, а и француски савезник је истовремено.

Пошто још увек ништа ниси поткрепио доказима у главној тачки нашег спора - гаранцијама за јадранску обалу - сада покушаваш да расправу помериш тамо где се можеш ухватити за сламку. Односно, Поенкаре. Међутим, и то ти не иде у прилог.
Јасно је доказано да је уговор склопљен у одбрамбене сврхе – докази за то не потичу ни од кога другог, већ од самих аутора – тако су га виделе све уговорне стране. Не можеш да схватиш да овде није битно да ли је уговор "потпуно" дефанзивни - битна је сврха уговора – а то је одбрана. Све војне акције на територији Турске произилазе из потребе да две савезничке земље заштите своје интересе и границе. То је тако једноставно написано у прва два члана уговора да је јасно и ученику 5. разреда.
Већ смо видели Поенкареове речи у цитату из његове књиге, и не знам зашто стално тражиш анализу и препричавање његових речи након што смо их већ ставили у ову тему - ево буквално цитат: „Уговор садржи семе рата и то носи озбиљне опасности по мир у Европи“. Поeнкаре у својој књизи каже да је Сазонов читао текст на руском и истовремено га преводио на француски. Нигде није јасно да ли је Сазонов донео Поенкареу све детаље споразума – односно сва 3 документа.
Јасно сам изнео доказе Гешова и Миловановића да су обојица пристали на одбрамбене сценарије и да су сва спорна питања пребачена у тајни анекс. То је због захтева Русије у уговору да нема офанзивних планова. То је дошло највероватније по инструкцијама Нератова, који је у то време био заменик Сазонова, и преко руског амбасадора у Софији Некљудова, то је саопштено Спалајковићу и Гешову. Извор за то су српски дипломатски и војни архиви, као и Гешова књига „L’alliance balkanique". Сви ови људи су директно укључени у израду уговора и стоје на првој линији као прворазредни извор. Ово такође оповргава твоју тврдњу да је Русија у то време подржавала решење турског питања силом. Ово ти је објашњено не мање од 10 пута. Ипак, стално удараш главом о зид и покушаваш да Поенкареово мишљење представиш као општоприхваћене, када он сам није ни прочитао уговор. То значи да очигледно немаш појма како да идентификујеш историјске изворе по важности. Озбиљно мешаш појмове објективности и поузданости. Штавише твој стил цитирања није прикладан за модератора (чак је и Casual научио да цитира како треба, а ти ниси).
Друга ствар је што је, као и у претходним темама, велики део твојих цитата извучен из контекста и заправо ништа не доказујеш , већ једноставно ствараш илузију да си активан у дискусију. Али узалуд.
А истина је да немаш појма како да аргументима изградиш своју позицију у спору. Просто је невероватно како још увек имаш било какву улогу на овом форуму након што си доказаo да ниси ни квалификован за теме које водиш, нити поседујеш неопходну неутралност коју тема попут историје захтева. А што се тиче правила форума, не видим како је забрањено да неко прича о правилима на форуму... забрањено је кршење правила форума и то се односи не само на кориснике већ на свима. Све чешће прелазиш ту границу, на што сам ти јуче већ указао због твог непримереног коментара.
Заиста је штета што модератор није научио да размишља својом главом и то је вероватно најозбиљнији разлог зашто на многе
ствари не можеш гледати шире.




Мирослав Спалајковић (1869-1951), Биографија - Зоран Д. Бајин, c. 167/168

Извори : ДСП, IV/4/2; МО, 2, XVIII/2,
I. E. Guéchoff, L’alliance balkanique


1730426595258.png
1730426776379.png
 
Poslednja izmena:
То што се у уговору наводе немири у Турској и нарушени статус кво управо значи да ће савезнице реаговати када год буду мислиле да треба, њихова процена, и неће чекати страну реакцију или турске реформе, као што и нису.
Да савезници могу да делују без чекања на спољни напад или турске немире помиње се једино у члану 4. војне конвенције, као будућа опција за војну акцију, али за коју обе стране морају имати претходни договор.
У самом тексту уговора дефинисани су само случајеви у којима се долази до спољне војне интервенције или окупације турских земаља, што би угрозилo статус кво на Балкану. Управо због тога је уговор дефанзивни. Било које друге акције и иницијативе савезника, укључујући неспровоциран напад на Турску, нису део овог споразума.
Као што сам већ рекао у покушају да Балкански савез представиш као офанзивну организацију, већ си потпуно помешао догађаје, који су довели до рата са уговором који је потписан 7 месеци раније.
 
Свака тачка уговора дефинише нешто што је савезницама било битно и није ту без разлога, тако да су твоје примедбе неосноване.
Још горе по тебе ако је у питању намера, јер намера потписника јесте била ослобођење територија под Турском и њихова заштита од мешања страног фактора
Шта је неосновано? Поново пажљиво прочитај уговор. Све што у стварности тумачиш као офанзивно по овом уговору мора бити резултат само спољног мешања или напада. Наиме, то су била упутства Русије Бугарској и Србији. Управо због тога је и настао овај тајни анекс, а као што смо видели у мом претходном коментару, подела Турске силом је нешто што Русија тада није подржала из очигледних разлога, а решавање турског питања је било нешто што је морало да чека, а то у строгој тајности. Зато се тајни анекс односи само на заштитне чланове уговора. То је, наравно, осмислила Русија, јер би Балкански савез и даље штитио руске интересе на Балкану, али је у основи био усмерен на решавање источног питања у корист балканских народа.
 

Back
Top