Чекај сад, идемo редом – не скачем ја од изјаве на изјаву – на последње 2 странице си се ухватио Поенкареа као да је он Господ, ето, ако је Поенкаре рекао да је уговор офанзивни, онда сви други извори падају у воду, укључујући и ове примарне документе Сазонова и Гешова. Е сад, дао си ми референцу и ниси се потрудио да провериш текст на француском – односно све узимаш здраво за готово, исто си урадио и са Бланкијем. Не кажем да је ауторка чланка пристрасна и верујем да ако је ту нешто написано, онда има разлога за то и врло је могуће да је Поенкаре ово рекао, али шта то мења чак и ако је то рекао. Знамо зашто је Поенкаре тако реаговао, а Сазонов је то одлично објаснио.
Само истичем да се превише уздаш у туђу помоћ и анализу, а не желиш ништа сам да нађеш, да преводиш или анализираш. Зато ни једну твоју тврдњу не могу узети као ваљјану.
Е сад, зашто си цитирао овај пасус који сам већ делимично објавио – шта он даје као потврду твог става да је споразум био замишљен као офанзивни? Ако ниси разумео руски текст – овде Сазонов говори о повољним условима за рат које су настали као последица турско-италијанског рата, а не као последица одредби уговора.
Штавише, овај текст у потпуности демантује твој претходни коментар да се Русија спремала да војно подржи балканске савезнике, односно да уће у рат.
Опет промашај за медаљу!
Упорно фантазираш и изврћеш написано, а то није лепо од тебе мада је очекивано.Навео сам ти Поенкареа као један од извора који говори о том уговору и то је све, и не иде ти у прилог и то знам, и шта сад да га без икаквих разлога одбацимо!Дао си и ти Сазоновљеве мемоаре, и ја његову изјаву из 1914 године, да и то одбацимо!.Дао сам ти референцу одакле је ауторка узела тај податак, садa ти ни то није довољно, мислиш да је измислила у недостатку других аргумената.Нисам дужан да то проверавам понављам, преносим шта је ауторка која је то проучавала написала у свом раду, стварно си несносан.Ево ти Балкан у пламену 1912 - Рејмона Поенкареа па проверавај:
https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k209302j?lang=EN#
<< Рецензирао г. Сазонофф. У руци има текст српско-бугарске конвенције, на руском језику. Чита ми је док је преводим. Статус кво се помиње само да би се предвидео случај у коме би он био поремећен. Бугарска и Србија се међусобно обавезују да ће покушати да координирају своју мобилизацију. Ако једна сматра да је потребно да се мобилише, она упозорава другу; ако други одбије. Да бисмо га имитирали, прибегавамо руској арбитражи. Штавише, руска арбитража се појављује у свакој линији конвенције. Део границе, у близини Окридског језера, није дефинитивно фиксиран. Русија је та која ће бити одговорна да то одреди, када за то дође време. Ова конвенционална граница иде од североистока ка југозападу између тачке сусрета три српске, бугарске и турске границе и Окридског језера. Бугарској препушта цео источни део, Србији цео западни, не постављајући никакву границу Бугарској према Солуну, Србији било каквој граници према Албанији. Уговор дакле садржи семе не само рата против Турске, већ и рата против Аустрије. Он даље успоставља хегемонију Русије над два словенска царства, пошто се Русија узима као арбитар у свим питањима. Указујем господину Сазонову да ова конвенција...
ни на који начин не одговара мојој дефиницији
било дато, да је, у ствари, а
ратна конвенција и то, не само то
открива скривене намере код Срба и
Бугари, али је за страх да се њихове наде
ужегло изгледа да Русија не охрабрује
и да ово могуће дељење није мамац за
њихове ћуди. Он признаје да министар
Русије у Софију, преношењем ове конвенције
у Петерсбургу, сам то описао као конвенцију
рат; али, као Србија и Бугарска
Гарие се обавезао да неће објавити рат,
па чак ни да се мобилише, без одобрења
Русије, може остварити право на
вето који ће обезбедити одржавање мира, и то
неће пропустити. >>>
Препричавајући овај разговор у свом извештају
цару, г. Сазоноф не умањује сензи-
јасно моје критике. Он то искрено примећује
Сматрао сам да је конвенција прилично карактерна.
агресивно него дефанзивно, и да сам видео одлично
хазард. Он инсистира на жељи Русије да не
не дозволите напад; и додаје (1):
<< Након потврде наше заједничке намере
да будно посматра догађаје на
Балкан и да размењујемо, на континуиран начин,
наше информације и наша мишљења о овој теми, ми
ми смо; поново чуо са г. Поин-
на квадрат успоставити, чим се створи
било какве компликације, а зависно од околности
анци, заједничка акција намењена спречавању
скупо дипломатским путем погоршање
ситуација, >>>гугл преводилац.
У овом правдању Сазонова Поенкареу можеш бар да наслутиш неке односе између Русије и Великих сила као и став према балканским савезницима.
Цитирао сам га целог да видиш да Сазонов ту говори о тренутку када је рат већ објављен и увелико траје и како нису успели да га спрече, и као што рекох нема ту ништа што би потврдило твоју причу, која год сада била јер си мењао плочу неколико пута до сада, па не знам што си уопште ово и постављао.Нисам ни написао да је Русија била спремна да уђе у рат због балканског савезника, промашио си ти установу изгледа.
Нисам тако ништа рекао, напротив, јасно сам обе последње ревизије назвао офанзивниим - све сам написао већ пре 2 месеца - а ево види се из овог коментара - не знам коме покушаваш да лажеш - не знам да ли ниси разумеo, а ја имам слонско памћење, за разлику од тебе, који памтиш као мајмун:
Које бре обавезе по уговору, осим арбитраже за поделу и одлуке о уласку у војни сукоб? Зашто лупетати? Пише "да морално подржи".
Сазонов ти је лепo обајснио да Русија Србији није дала никакве гаранције за територијално проширење.
Па није имала намере, али кажеш да је гарантовала све по уговору, мада још није била спремна да уће у рат - потпуне бесмислици.
Ко би тебе ухватио за реч шта си све писао покушавајући да оправдаш своје незнање.За све што је наведено у главном уговору, Тајном додатку и Војној конвенцији Русија је била гарант, као и каснијих ревизија, и са свиме је била упозната.Русија је савез у потпуности подржавала као и његову офанзивну улогу према Турској, на то се обавезала прихватањем туторства, јер је ширење балканских савезника према Цариграду ширило и њен утицај тамо, а то је био главни стратешки циљ Русије још од царице Катарине, као и дефанзивну улогу према Аустроугарској, јер је то спречавало германски уплив на Балкан, али се плашила да се ратни вихор не прошири са Балкана ако би се умешале друге Велике силе са којима Русија тада још није била спремна да ратује, зато је према њима морала да води другачију политику, а то је да она као патрон савеза уствари контролише балканске земље да буду мирне, и то је тако покушавала да представи другим Великим силама које јој као што видимо нису поверовале.То покушава и Сазонов и то се види и његовим писањима.
А шта Гешов каже о уговору? Овај пасус сам цитирао управо због класификације уговора. То је битно.
Где у тексту пише да Гешов каже да је уговор дефанзивни само према Аустрији и Румунији и офанзивни према Турској.
Ово је већ очајнички покушај да се манипулише текстовима. Притом трагикомично.
А када се критички испитају – шта се дешава? Их више не узимају као извор? Ко одлучује о томе? Немаш појма о чему причаш.
Тога што тврдиш нема у цитату који си поставио, то је битно, ниси у стању обичан пасус да разумеш.Када се критички посматрају и ставе у историјски контекс сви извори који су доступни остаје нам закључак који је формиран по принципу највероватнијег могућег слета догађаја, а то није ово твоје маштање овде о томе како би ти волео да се нешто десило.Тако да уместо што изворе читаш као романе боље прочитај нешто од неког ко се тиме бавио и тако зна сигурно боље од тебе.Ти не знаш ни како историографија функционише уопште, срамота.
Стално инсинуираш и манипулишеш безобразно. Можда сам цитирао другог члана форума, није било у вези са тобом или нашим спором.
Да ли си толико ретардиран да не можеш разумети иако је одбрамбени по сврси, уговор ипак има потенцијал за рат у будућности као што се види у члану 4, - дакле "углавном одбрамбени“. Овде се не примењује никакав процентуални однос.
Па ти си сам покренуо ову ситуацију, а сада се жалиш.
Занимљиво, модератор спекулативно тврди да сам имао још један профил на форуму, без доказа. Како се ово зове? А да ли си заиста толико лишен интелекта?
Наравно да јеси и за то си оптужио мене, а то што си цитирао нема никакве везе са темом, али си то убацио како би разводњио расправу на небиттне ствари и показао ваљда да се бар у нешто разумеш, жалостан покушај.Ако има потенцијал за рат онда мора да је и офанзивни и онда му сви чланови нису дефанзивни, благе везе ти немаш.Покренуо си је сам.Нисам ја тврдио ништа само сам констатовао ниво до кога си стигао, следеће су информације које си добио од деде и бабе.