N1 saznaje: Vanredni izbori skoro sigurno u decembru

N1 saznaje: Vanredni izbori skoro sigurno u decembru​

VESTI Autor: Nikola Kojić 05. sep 2023 14:52
1693926100-Vucic-750x501.jpg
N1/Nova.rs

Predsednik Srbije i doskorašnji lider Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić doneo je odluku da vanredni parlamentarni izbori budu održani u decembru, tvrdi za portal N1 izvor blizak rukovodstvu SNS, koji navodi da je informaciju o tome dobio dan pre nego što je deo opozicije istakao zahtev da novi izbori za poslanike budu do kraja godine.

Funkcioneri SNS su već održali sastanke sa članstvom u više lokalnih odbora stranke, na kojima je tema bila upravo priprema za predstojeće izbore, naveo je naš izvor.

Prema njegovim rečima, naprednjaci trenutno vrše nezavisna istraživanja javnog mnjenja o tome kako stranka stoji na republičkom, ali i na lokalnom nivou.
„Nije isključeno da u istom terminu budu održani i lokalni izbori u pojedinim gradovima i opštinama za koje se proceni da mogu da se dobiju, a možda čak i u svim. O tome će se odlučivati narednih dana, jer još ima dovoljno vremena da se ispoštuju zakonski rokovi za održavanje vanrednih izbora na lokalu do kraja godine“, dodao je sagovornik portala N1.

1689259766-1649026801-KG-biracke-kutije-12-1024x683.jpg
Aleksandra Petrović/Nova.rs

Podsetimo, predstavnici opozicionih partija koje organizuju proteste „Srbija protiv nasilja“ zaražili su u utorak hitno raspisivanje vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora do kraja godine, da bi, kako su naveli, opozicija kao svoj prvi korak nakon smene naprednjačkog režima ispunila zahteve građana.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić više puta je najavljivao vanredne parlamentarne izbore pomerajući rok za njihovo održavanje, a krajem avgusta prvi put je pomenuo mogućnost da novo glasanje za republički parlament bude održano u toku 2023. godine.

„E, pa nije ovo fontana želja, da tražite beogradske, a druge nećete. Imaće izbore veoma brzo. Da li će biti za tri ili šest meseci. Svakako u narednih šest-sedam meseci će biti izbora“, naglasio je tada Vučić.

https://n1info.rs/vesti/vanredni-parlamentarni-izbori-u-decembru/

Eto nama novih izbora, i to izgleda već u decembru. Zanimljivo da vlast o tome govori a da i ne trepće.

Da li neko ima neki ozbiljan rezultat istraživanja javnog mnjenja?

„Vučić dobio upozorenja zvaničnika SAD da ne raspisuje parlamentarne izbore dok ne ispuni Ohridski sporazum“​

https://nova.rs/vesti/politika/vuci...bpush&utm_campaign=2023-09-12-Vui-dobio-upozo

Vučić: Izbori možda i pre 2. marta​

https://n1info.rs/vesti/vucic-izaci...bpush&utm_campaign=2023-09-12-Izbori-moda-i-p
И после нам аутошовинисти кажу како САД не врши притисак на Србију и да САД не жели зло Србији. Ко је луд па нек верује.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom večerašnjeg gostovanja na RTS da su parlamentarni izbori mogući 17. decembra.

- Dobio sam pismo, evo zvanično. Morate da poštujete demokratiju i opozicione stranke, a nisam neko ko je oduševljen njihovim radom. Voleo bih više odgovornosti posebno u teškim trenucima za državu. Ne bi škodilo, ljudi bi to umeli da cene. Ali oni su rekli da je ekonomija uništena, ni sa čim od toga nisam saglasan i prihvatio sam njihovu ideju - rekao je predsednik i dodao:

- Spremni smo za izbore od 17. decembra. Izbori tada mogu da budu. Biće parlamentarni i pokrajinski i beogradski i u još nekim oštinama.

Vučić je istakao i da je razgovarao tokom dana sa gradonačelnikom Beograda Aleksandrom Šapićem.

- Razgovarao sam danas sa gradonačelnikom Beograda, on će biti kandidat SNS, to je predlog Miloša Vučevića. Biće mi čast da budem na listi SNS, ako me budu zvali - zaključio je predsednik Vučić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom večerašnjeg gostovanja na RTS da su parlamentarni izbori mogući 17. decembra.

- Dobio sam pismo, evo zvanično. Morate da poštujete demokratiju i opozicione stranke, a nisam neko ko je oduševljen njihovim radom. Voleo bih više odgovornosti posebno u teškim trenucima za državu. Ne bi škodilo, ljudi bi to umeli da cene. Ali oni su rekli da je ekonomija uništena, ni sa čim od toga nisam saglasan i prihvatio sam njihovu ideju - rekao je predsednik i dodao:

- Spremni smo za izbore od 17. decembra. Izbori tada mogu da budu. Biće parlamentarni i pokrajinski i beogradski i u još nekim oštinama.

Vučić je istakao i da je razgovarao tokom dana sa gradonačelnikom Beograda Aleksandrom Šapićem.

- Razgovarao sam danas sa gradonačelnikom Beograda, on će biti kandidat SNS, to je predlog Miloša Vučevića. Biće mi čast da budem na listi SNS, ako me budu zvali - zaključio je predsednik Vučić.
A zašto ne i u svim opštinama?

Nepunih 24 sata nakon što je predsednik Srbije i šef Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić najavio da će u nekim mestima u Srbiji 17. decembra biti održani lokalni izbori, širom Srbije, gradonačelnici iz redova vladajuće partije su počeli da daju ostavke. U samo nekoliko minuta, do javnosti je stigla informacija da su sa pozicija odstupili gradonačelnik Smedereva, Kraljeva, predsednik opštine Kučevo, a na taj korak se odlučio i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

https://nova.rs/vesti/politika/epid...bpush&utm_campaign=2023-09-28-Epidemija-napre

Kad je reč o decembru, situacija je sledeća: da bi građani Srbije glasali u najranijem mogućem terminu (nedelja, 3. decembar), Skupština ne može da bude raspuštena pre 4. oktobra.

Mogući termini za održavanje izbora u poslednjem mesecu u godini su i 10, 17. i 24. decembar jer nije realno da će kao dan za izlazak na birališta biti odabran dan kada se dočekuje Nova godina. A da bi vanredni parlamentarni izbori bili održani do 24. decembra, moraju biti raspisani najkasnije 9. novembra.
Vučić, naravno :D

Organizatori protesta izaći će na izbore kao jedna lista
1693905367-zelenovic-750x422.jpg
N1

Političke organizaicije koje su organizovale protest biće jedna lista, ako izbori budu u decembru, i od ponedeljka počinje konkretizacija tog dogovora, rekao je večeras Nebojša Zelenović, predsednik stranke Zajedno za Srbiju.

„Datum 17. decembar je odličan da se zaustavi raspad Srbije. Sa protestima će se nastaviti, već danas su naši ljudi krenuli da rade“, rekao je on za TV Nova.
Zelenović je rekao da veruje u format koji je obrazovala opozicija, ali da taj format treba da se proširi i da u njega uđu i „drugi koji su iskreni protivnici ovog režima“.

„To su i nevladine organizacije, stranka Srce koja je organizovala lokalne proteste, ugledni pojedinci. Što se tiče desnice, ne znam šta će da bude“, rekao je on.
Zelenović je rekao da će, kada je o izbornim uslovima reč, dati sve od sebe.
„Saradnja na ovoj strani je jasno mogla da se definiše i građani su mogli da vide ko zaista želi da se bori protiv nasilja. Verujem da će 17. decembra to moći i da ocene. Ali to nije dovoljno – svesni smo da RTS za nas nije otvoren, ali pozivamo građane da oni budu naš RTS. Videli smo da kada je puno građana bilo na ulici, i RTS je izveštavao. Ako mnogo građana bude bilo, verujem da ćemo probiti i tu blokadu RTS-a. Ali i da ne bude tako, tu su svakodnevni problemi, da nema domaćeg mesa, nema domaćeg mleka, paprike koštaju 200 dinara – i ti problemi su Vučić“, rekao je on.

Njegov optimizam, rekao je, zasniva se na „dugoočekivanom zajedništvu među političkim organizacijama koje su iskreni protivnici ovog režima“.

„U jednom širokom frontu društvene koalcije možemo doći do velikog broja ljudi. Sa druge strane, svoj optimizam temeljim i na tom da su SNS i Vučić u padu“, kazao je on.
Komentarišući ostavke koje je danas dao izvestan broj gradonačelnika i predsednika opština širom Srbije, Zelenović je rekao da državu „vodi velika kukavica“.

„On je u beznađu, nema prostor za manevar i ond aje odlučio da svoje poslušnike na lokalu natera da, trčeći izbore za sebe, zapravo trče izbore za njegov politički život. Svi će ovih dana podneti ostavke, ući će se u novi proces. Ova grupacija, sa dokazanim borcima, može da dobije više nego do sada jer je ljudima prekipelo“, dodao je.

Zelenović je rekao da je cilj na izborima dati vrlo konkretne predloge šta treba da se uradi.
„Sve nam je u fokusu. Izbori će biti u Beogradu, parlamentu, pokrajinski, a koliko vidim i pokrajinski. Ulazimo u kampanju u koju imam velika očekivanja i nisam bez razloga optimista. Došli smo do zajedništva koje su građani čekali, uz nove ljude koji nude rešenja. Bitno je što u toj grupaciji imate i Mikija Aleksića, i Ponoša, ali i leve stranke Ne davimo Beograd, nas – to je širok pojas u kome razlike nisu bitne, već ono što nas spaja“, rekao je on.

Zelenović je najavio da će u subotu govoriti na protestima, podstetivši da će sutra protesti biti održani u Nišu.

Glasači svakako misle da Srbija ne može ništa da učini na Kosovu, ko god da je kriv: Koliki je Vučićev rejting?​

S. Č.danas 20:08
Glasači svakako misle da Srbija ne može ništa da učini na Kosovu, ko god da je kriv: Koliki je Vučićev rejting? 1
Foto FoNet Kostadin Kamenov
Da bi se izračunalo kako se reakcije vlasti i opozicije na tragična dešavanja na Kosovu odražavaju na biračko telo neophodno je da prođe bar 15 do 20 dana od tog događaja.
Kako za Danas kažu istraživači javnog mnjenja i analitičari, činjenica da je Aleksandar Vučić, govoreći o motivima, odgovornosti i upletenosti države i njenih zvaničnika u pogibiju kosovskog policajca i trojice Srba, tokom napada na policiju Kosova, najavio izbore za 17. decembar – govori o njegovoj samouverenosti i spremnosti da na tim izborim odnese ozbiljnu pobedu.
Predrag Lacmanović, izvršni direktor agencije Faktor plus kaže za Danas da građani Srbije generalno, a na osnovu prethodnih istraživanja, ne veruju da Srbija, kao država, može nešto značajno da uradi na Kosovu.

– Jasno je da najveći broj njih ovu krizu vide isključivo kao provokaciju Prištine i vlasti Aljbina Kurtija. Građani Srbije su gotovo uvek na strani Srba bez obzira na to ko je objektivno kriv – kaže naš sagovornik.

Bez obzira šta se dogodilo, dodaje, najveći broj glasača u Srbiji to vidi kao nemogućnost da Srbija reaguje na bilo šta što se na Kosovu događa.
– Glasači u Srbiji, najveći broj građana, uopšte se ne pitaju ko je dao nalog Srbima sa Kosova da izvedu nekakvu akciju… Glasači u Srbiji ni ne znaju ko je Radoičić… – kaže sagovornik Danasa.
Da sam Vučić, ističe Lacmanović, i ja bih dao izbore u decembru.

Glasači su na zimu izritrani

Prema rečima Dejana Bursaća, istraživač Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, hipotetička najava izbora od strane Aleksandra Vučića u decembru ove godine, s obzirom na tragične događaje koji su se dogodili na Kosovu, nije najjasnija.

– Nisam siguran da Aleksandru Vučiću odgovoraju izbori u decembru. Zadnji put smo imali izbore na zimu pre 16 godina, a zato postoji razlog. Glasači su na zimu izritirani vremenom, plaćaju velike račune za struju, energente, manjak para je sveprisutan… To utiče negativno na raspoloženje glasača – kaže Bursać za Danas.

Kako dodaje, u ovoj specifičnoj situaciji, da idete na izbore sa vrlo negativnim temama koje dominiraju javnim mnjenje, a to su – rast cena, fijasko na Kosovu, borba protiv nasilja nakon dva masovna majska masakra…
– To su sve vrlo negativne teme za vlast – ističe sagovornik Danasa.
Ne vidim logiku, dodaje, osim toga da Vučić hoće da poptuno izmeni narativ, da zbije redove, da hoće da prebaci i stranku i Srbiju u izborni “mod”, i da misli da se opozicija neće na vreme konsolidovati za ova dva, dva i po meseca, ako izbori zaista budu sredinom decembra.

– Da će se opozicija baviti kolonama, prekommponovanjem sopstvenih redova, da neće uspeti da poentiraju na temema koje sam naveo.
Ja zaista drugu logiku ne vidim. A, iz perspektive vlasti, mislim da bi bilo mnogo bolje da ostave izbore za proleće jer bi do tada mogli da zacementiraju svoju bazičnu kampanju – na ivesticijama, infrastrukturi – kaže Bursać.

Dakle 17. decembar, tj ukoliko se ne bude zahtevao neki drogi termin:

4EA07838-EA32-4D7F-9805-85F6B81F30EF.jpeg

Na sednici Vlade održanoj danas, premijerka Ana Brnabić tražila je od ministara i državnih sekretara da sve uredbe i propisi koje su u proceduri budu usvojeni do polovine oktobra, zato što će parlamentarni izbori biti održani 17. decembra, saznaje N1.

Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučićrekao je sinoć da parlamentarni, pokrajinski i beogradski izbori mogu da budu 17. decembra.

„Razgovarao sam sa više ljudi, neki su za, neki protiv, ne mislim da je to ključna tema, ali morate da poštujete opozicione stranke. Oni su rekli da država propada, da je ekonomija uništena, iako je ekonomija desetostruko jača nego kad su oni vladali, ni sa čim nisam saglasan, prihvatio sam njihovu idjeu, mi smo spremni za izbore od 17. decembra. Da, mogu da budu, ići ćemo tada, mi znamoida su oni favoriti i za izbore u Srbiji, oni to nazivaju rušenjem Vučića“, rekao je predsednik Srbije.

Predsednik Opštine Kraljevo Predrag Terzić podneo je danas ostavku na tu funkciju. Isto su učinilii predsednici opština Kučevo i Smederevo, svi članovi Srpske napredne stranke.

Kako saznaje N1, Terzić je odluku o podnošenju ostavke doneo jutros.

Ostavku je podneo i predsednik Opštine Smederevo Jovan Beč, koji je svoju ostavku predao na pisarnici, objavio je portal Nova.rs.

Bez prvog čoveka opštine ostalo je i Kučevo, čiji predsednik Ivan Rajičić je javnost o tome obavestio saopštenjem.

N1 saznaje: Vanredni izbori skoro sigurno u decembru​

VESTI Autor: Nikola Kojić 05. sep 2023 14:52
1693926100-Vucic-750x501.jpg
N1/Nova.rs

Predsednik Srbije i doskorašnji lider Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić doneo je odluku da vanredni parlamentarni izbori budu održani u decembru, tvrdi za portal N1 izvor blizak rukovodstvu SNS, koji navodi da je informaciju o tome dobio dan pre nego što je deo opozicije istakao zahtev da novi izbori za poslanike budu do kraja godine.

Funkcioneri SNS su već održali sastanke sa članstvom u više lokalnih odbora stranke, na kojima je tema bila upravo priprema za predstojeće izbore, naveo je naš izvor.

Prema njegovim rečima, naprednjaci trenutno vrše nezavisna istraživanja javnog mnjenja o tome kako stranka stoji na republičkom, ali i na lokalnom nivou.
„Nije isključeno da u istom terminu budu održani i lokalni izbori u pojedinim gradovima i opštinama za koje se proceni da mogu da se dobiju, a možda čak i u svim. O tome će se odlučivati narednih dana, jer još ima dovoljno vremena da se ispoštuju zakonski rokovi za održavanje vanrednih izbora na lokalu do kraja godine“, dodao je sagovornik portala N1.

1689259766-1649026801-KG-biracke-kutije-12-1024x683.jpg
Aleksandra Petrović/Nova.rs

Podsetimo, predstavnici opozicionih partija koje organizuju proteste „Srbija protiv nasilja“ zaražili su u utorak hitno raspisivanje vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora do kraja godine, da bi, kako su naveli, opozicija kao svoj prvi korak nakon smene naprednjačkog režima ispunila zahteve građana.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić više puta je najavljivao vanredne parlamentarne izbore pomerajući rok za njihovo održavanje, a krajem avgusta prvi put je pomenuo mogućnost da novo glasanje za republički parlament bude održano u toku 2023. godine.

„E, pa nije ovo fontana želja, da tražite beogradske, a druge nećete. Imaće izbore veoma brzo. Da li će biti za tri ili šest meseci. Svakako u narednih šest-sedam meseci će biti izbora“, naglasio je tada Vučić.

https://n1info.rs/vesti/vanredni-parlamentarni-izbori-u-decembru/

Eto nama novih izbora, i to izgleda već u decembru. Zanimljivo da vlast o tome govori a da i ne trepće.

Da li neko ima neki ozbiljan rezultat istraživanja javnog mnjenja?
Fantasticno.

Happy New Year Celebration GIF by Faith Holland

Back