Muzičke kutije

Neprilagođena

Leptirica
Poruka
90.011

1652823079783.png

https://www.politika.rs/sr/clanak/82946/Mozaik/Muzika-iz-kutije

Preteča „kutije koja svira” pojavila se još u 9. veku u Iraku, kada su persijski pronalazači napravili orgulje na vodeni pogon
, koje su mogle da sviraju nekoliko različitih melodija zabeleženih na rotirajućim valjcima.

Prve muzičke kutije bile su burmutice iz 18. veka, koje su, uz svoju osnovnu namenu – čuvanje duvana i burmuta, i svirale,
zahvaljujući finom mehanizmu skrivenom u duplom dnu kutije.
Ove kutijice, koje su gospoda držala na stolu ili nosila u džepu, inspirisale su i proizvodnju većih muzičkih uređaja,
koja je doživela procvat u 19. veku. Izbor modela bio je ogroman –
od kutijica koje su mogle da stanu na dlan, preko onih koje su bile veličine kofera, do ogromnih, nalik na šifonjere.

1652823130249.png

Princip rada bio je kod svih isti: na disk ili valjak ukivani su zakivci, preko kojih je,
kada bi se disk ili valjak pokrenuli, prelazio deo nalik na češalj.
Nailazeći na zakivke, zupci su se pomerali i proizvodili tonove, koji su,
nižući se, svirali poznate melodije. Mehanizam, sačinjen od opruge, zupčanika i valjka, pokretao se navijanjem.

Kod skupljih modela, valjci ili diskovi su mogli da se menjaju, a na svakom od njih bila je po jedna melodija.
Da bi duže svirale, neke kutije imale su i po dve ili tri opruge.
Ni mehanizam današnjih muzičkih kutija nije mnogo drugačiji od onih prvih.
1652823173095.png

Neprilagođena

Leptirica
Poruka
90.011
Jedina razlika jeste u tome što moderne kutije nije potrebno navijati, jer ih pokreće struja.
Iako ih je bilo svih vrsta i oblika, najatraktivnije su, ipak, bile stone kutije, često izrađene od plemenitih metala
i optočene dragim kamenjem, sa filigranski izrađenim ukrasima.
Fini mehanizam pravljen je precizno, uz pomoć časovničarskog i juvelirskog alata,
tako da su najpoznatije radionice za izradu muzičkih kutija bile u Švajcarskoj, Austriji i današnjoj Češkoj

1652823347843.png

. Proces proizvodnje se usavršavao, a tržište je nezaustavljivo raslo,
pa su mnogi evropski proizvođači muzičkih kutija krajem 19. veka otvorili radionice i u SAD.
Kada su se pojavili novi mediji, opala je i prodaja muzičkih kutija.
Ipak, one se i danas prave, a najveća fabrika za njihovu proizvodnju osnovana je u Japanu posle Drugog svetskog rata.

1652823602381.png

Meklaud

Domaćin
Poruka
4.972
Imam bas dve nove muzicka kutije, razlicitih mehanizama (mehanicke) na prodaju. Jednoj je mehanizam navijanja, kao stari oni budilnici koji se naviju do kraja kljucem i onda se pusti i kutija svira, a aplikacija koja je namagnetisana se pokrece, u ovom mom slucaju je voz koji prolazi kroz tunel i pored neke kuce.
Druga kutija je na principu vergla, to je u ovim tekstovima objasnjeno, valjak postoji, pleh-papir sa vrlo tankim prorezima i kako se valjak sa neravninama pokrece tako prorezi se kace na neravninu prelaze preko nje i oslobadjanjem proizvode ton.Ovakva kutija dakle radi na okretanje rucke.
Mislim da je evropski proizvodjac muzickih kutija Fridolin iz Nemacke.

Meklaud

Domaćin
Poruka
4.972
Postojale su muzičke kutije koje su baš velike ko komode ili zidni satovi.U njih sa ubaci "disk" koji je precizno bušen,ima gomilu rupica, onda se ubaci novčić ili povuče neka ručka, krene mehanizam,metalne četkice sa gornje i donje strane "očitavaju" disk i čuje se savršena melodija koju kao da izvodi ceo sinfonijski orkestar.
Postoje i kutije gde imate dugačku papirnu traku koju po uputstvu bušite i stavite je u muzičku kutiju i okrećete ručku i "očitavate" je.Možda su i najlošije od mehaničkih kutija.

Bodljikavo Prase

Primećen član
Poruka
737

Pogledajte prilog 1155493

https://www.politika.rs/sr/clanak/82946/Mozaik/Muzika-iz-kutije

Preteča „kutije koja svira” pojavila se još u 9. veku u Iraku, kada su persijski pronalazači napravili orgulje na vodeni pogon
, koje su mogle da sviraju nekoliko različitih melodija zabeleženih na rotirajućim valjcima.

Prve muzičke kutije bile su burmutice iz 18. veka, koje su, uz svoju osnovnu namenu – čuvanje duvana i burmuta, i svirale,
zahvaljujući finom mehanizmu skrivenom u duplom dnu kutije.
Ove kutijice, koje su gospoda držala na stolu ili nosila u džepu, inspirisale su i proizvodnju većih muzičkih uređaja,
koja je doživela procvat u 19. veku. Izbor modela bio je ogroman –
od kutijica koje su mogle da stanu na dlan, preko onih koje su bile veličine kofera, do ogromnih, nalik na šifonjere.

Pogledajte prilog 1155494

Princip rada bio je kod svih isti: na disk ili valjak ukivani su zakivci, preko kojih je,
kada bi se disk ili valjak pokrenuli, prelazio deo nalik na češalj.
Nailazeći na zakivke, zupci su se pomerali i proizvodili tonove, koji su,
nižući se, svirali poznate melodije. Mehanizam, sačinjen od opruge, zupčanika i valjka, pokretao se navijanjem.

Kod skupljih modela, valjci ili diskovi su mogli da se menjaju, a na svakom od njih bila je po jedna melodija.
Da bi duže svirale, neke kutije imale su i po dve ili tri opruge.
Ni mehanizam današnjih muzičkih kutija nije mnogo drugačiji od onih prvih.
Pogledajte prilog 1155495
Sasvim romanticna tema na muzici.Predivno!

Bodljikavo Prase

Primećen član
Poruka
737
Dobro došli,:o) Vi licitirate za ovu divnu muzičku kutiju, zasnovanu na Orguljama iz 1850-ih. Pokušao sam da istražim ovu stavku i ne mogu da nađem ništa o tome. Ima završnu obradu sa efektom zrnastog drveta. Tri točka koja se okreću. Kada svirate, muzičke cevi unutar orgulja se pomeraju dok mali klovn sa strane okreće ručicu. Na prednjoj strani se nalazi i figura Kupidona. Na vrhu piše „1850 Orgulje“ sa zlatnom završnom zvezdom. Zvezda ima dve male tačke na kojima je zlatna boja okrnjena. (pogledajte slike) Na prozoru piše: “Estranger” “Moja prva ljubav će biti moja poslednja Možda sam staromodan Osećajući se kao i ja, ali kada sretnem pravog znam da ću biti istina”. Ispod prozora ima: „Kad dam svoje srce“ Na poleđini, ovde je skrivena fioka za sitnice za sve vrste blaga. Možda napravljen od bakelita? 7 inča visok, 6½ inča dugačak i 4½ inča širok. Znam da znam pesmu koju svira, ali pomozite mi, ne mogu da se setim njenog imena, izvinite. (verovatno pesma iz 1983: „MI FIRST LOVE”) možda?
https://www.worthpoint.com/worthopedia/unusual-vintage-1850-organ-grinder-455263715
s-l500.jpg

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.