Muzej vazduhoplovstva Republike Srbije

  • Začetnik teme Začetnik teme proka
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

proka

Legenda
Poruka
57.100
Muzej vazduhoplovstva Republike Srbije

U hronici ove već vremešne institucije može se pročitati da je na inicijativu grupe entuzijasta osnovana februara 1957. godine pri Komandi ratnog vazduhoplovstva u Zemunu, da je prvu izložbu otvorila maja 1960. na starom beogradskom aerodromu, a da su se u akciju njenog izrastanja ubrzo uključile i domaće civilne vazduhoplovne institucije i preduzeća.
Krajem šezdesetih godina, svi zajedno su doneli odluku da izgrade novu modernu zgradu za Muzej na međunarodnom aerodromu "Beograd" kod Surčina.
Izgradnja velikog i složenog objekta, površine od preko 10.700 metara kvadratnih, otpočela je polovinom sedamdesetih godina, ali usled brojnih tehničkih i materijalnih poteškoća, trajala je duže nego što je to bilo planirano.
sl1.jpg

Izgradnja Muzeja privedena je kraju tek 1988. kada je otpočelo i postavljanje prve stalne izložbe, koja je svečano otvorena za javnost 21. maja 1989. godine.

Iste godine, arhitekta Ivan Štraus iz Sarajeva dobio je za projekat zgrade i kompleksa Muzeja prestižnu jugoslovensku nagradu za arhitekturu koju je dodeljivao dnevni list "Borba". Od tada, stalna izložbena postavka Muzeja vazduhoplovstva privlači pažnju velikog broja domaćih i stranih posetilaca, što je ubraja među najpopularnije i najposećenije u Srbiji.



Data/Images/jr_32007_5_01_s_no1.jpg
Šta je to što posetioce dovodi u izložbene dvorane Muzeja?
Ankete pokazuju da su to pored modernog zdanja i velika vrednost i raznovrsnost izloženih originalnih letelica, aviomotora, vazduhoplovnog naoružanja, maketa, ali i brojni eksponati i dokumentacija koji na uverljiv način svedoče o razvoju nacionalnog i svetskog vazduhoplovstva tokom dvadesetog veka.

http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/o_nama.php?jez=sr

 
Već na ulazu u glavnu izložbenu etažu posetioce sačekuje avion arhaičnog izgleda koji je krajem 1909. i početkom 1910. godine konstruisao i izgradio pionir vazduhoplovstva Subotičanin Ivan Sarić.





Pažnju zatim privlači dvokrilni lovac "njepor" kojim su srpski piloti leteli na Solunskom frontu 1916-1918, i niz nemačkih, engleskih, ruskih školskih i izviđačkih aviona, okačenih o tavanicu koji svedoče o razvoju vazduhoplovne tehnike u vremenu između dva svetska rata.

Stručnjaci, međutim, smatraju da najveću vrednost kolekcije Muzeja predstavlja zbirka izloženih lovaca i lovaca-bombardera među kojima se nalaze primerci nemačkog "meseršmita ME-109", engleskih harikena i spitfajera, ruskih jakovljeva JAK-3 i iljušina IL-2, i američkog B-47 tanderbolta.

Njima treba pridodati i nemački fokevulf 190, ruski JAK-9P i jedini u svetu sačuvani primerak italijanskog lovca "Fiat G-50", koji se sada nalaze u depoima Muzeja.
Data/Images/jr_32007_5_06_s.jpg



Svi ovi avioni imali su ključnu ulogu u sudbonosnim bitkama vođenim u Evropi, Africi i Aziji, ali su ratovali i u sastavu jugoslovenskih borbenih jedinica.
 

Back
Top