Muvanje Sioranom

"Emil M. Sioran rođen je 1911. godine u selu Rasinari u Karpatima, Rumunija, kao sin pravoslavnog popa (na rumunskom jeziku njegovo ime se izgovara Čoran). Po završetku gimanzije u Sibiu, studirao je filosofiju u Bukureštu, gde je i diplomirao, odbranivši rad o Bergsonu. Svoju prvu knjigu, na maternjem jeziku, pod naslovom "Na vrhovima očajanja", objavio je 1933. godine i za nju dobio i nagradu. Tokom 1936. i 1937. godine bio je profesor u gimnazijama u Brašovu i Sibiu, a krajem 1937. godine dobio je stipendiju Francuskog instituta u Bukureštu za nastavak studija u Parizu, gde je trebalo da pripremi disertaciju i Ničeovoj etici, koju, kako sam priznaje, nikada ozbiljno nije nameravao da napiše. Od tog momeneta, međutim, nije napuštao Francusku, a deset godina kasnije počeo je da piše na francuskom jeziku i u međuvremenu postao jedan od korifeja savremene francuske misli. Nikada se nije vratio u Rumuniju. Preminuo je 1995."

Cioran_in_Romania.jpg


Moj prvi susret sa ovim filozofom dogodio se pre nekih petnaest godina, kada sam u biblioteci naišao na knjigu Suze i sveci, uzeo sam je i pročitao, već na početku sam video da će mi on postati omiljeni filozof, bila je to ljubav na prvo čitanje.
Dopao mi se njegov pesimizam, melanholija, cinični humor... Ali i fragmentarnost, odsustvo sistema, koji u filozofiji znaju biti vrlo zamorni.

Sad da objasnim zašto ovakav naslov bloga, mada verovtno već mnogi znaju, ali zbog onih koji nisu upućeni.
Fora je nastala kad sam jednoj forumašici preporučio da ga čita i poslao knjigu u PDF formatu, jednog dana je rekla da je počela da čita, i više se nije pojavila na forumu. :lol:
Od tada počinje zezanje s tim. Tako počinje moje "muvanje" forumašica, preporučivanjem i slanjem PDF knjiga.
Ne znam da li je potrebno da kažem da je vrlo neuspešno. xD
 
Поштовани, видели сте део документарног филма о нашем најпознатије Модулатору познатом по чувеном регулусању и још чувенијој љубави према овом филозофу.
Следи серија разговора са нашим модулатором.
Ја ћу покушати да сазнам за вас, све детаље те љубави а богами и детаље мувања. 😁
 
Dopao mi se njegov pesimizam, melanholija, cinični humor... Ali i fragmentarnost, odsustvo sistema, koji u filozofiji znaju biti vrlo zamorni.

Поштовани колега, како објашњаваш чињеницу да ти се у тако младим годинама допадне песимизам?
Цинични хумор могу да разумем.
Имаш ли неки пример те духовитости :zper:
 
Поштовани колега, како објашњаваш чињеницу да ти се у тако младим годинама допадне песимизам?
Цинични хумор могу да разумем.
Имаш ли неки пример те духовитости :zper:
Zato što sam oduvek pesimista i melanholik, pre svega sam antropološki pesimista.
Videću da postavim neke primere, samo treba ih naći.
 
Evo jedan citat:

Volim samo melanholične i erudite, koji su načitani i mogu da šetaju svoje žalosti kroz sve pesnike. Kakvo zadovoljstvo imati pri ruci citate za sve gorčine,
da možeš prizivati nemačkog mistika, indijskog pesnika ili francuskog moralistu, u svakodnevnim odzemljenjima... Ako ti je priroda darovala zov
žalosti, nemoj okolišati sa sumanutim darom, nemoj propustiti nijednu priliku da se razrešiš stvari i bića.

Danonoćno čitaš lutajući kroz vekovni strah; nemoj zaboraviti da čitanje zamenjuje opijum.

Knjige treba gutati kao uspavljujuća sredstva. Niko ne čita da bi znao, već da bi zaboravio.

Kao i kafane, biblioteke su plod dosade. Zanimljivo je biti tužan, opkoljen bezbrojnim knjigama i skrušen erudicijom u delikatnoj raskoši melanholije; stresati snove kao prašinu sa starih tomova, uzdignuti se ka poreklu ružnog u svetu, iscrpljujući istoriju i ljudske varke!

Emil Sioran - Suze i sveci
 
Sad da objasnim zašto ovakav naslov bloga, mada verovtno već mnogi znaju, ali zbog onih koji nisu upućeni.
Fora je nastala kad sam jednoj forumašici preporučio da ga čita i poslao knjigu u PDF formatu, jednog dana je rekla da je počela da čita, i više se nije pojavila na forumu. :lol:
Od tada počinje zezanje s tim. Tako počinje moje "muvanje" forumašica, preporučivanjem i slanjem PDF knjiga.
Ne znam da li je potrebno da kažem da je vrlo neuspešno. xD
Mozda si joj poslao onaj na stranskom jeziku. :think:
Meni si poslao dva uzastopno, pa evo me, jos ti spamujem teme. :malav:
 
Ima nekih delova, anegdota koje su duhovite, pokušaću da nađem nešto.

Занима ме , ух имам гомилу питања :mrgreen: , да ли мислиш да је Он био задовољан чињеницом да је опседнут читање, да ли се борио против тога или је кроз своја дела давао алиби својој пасији ?
Да ли је себе сматрао ,, бољим" јер је за све имао погодан цитат?
 
Занима ме , ух имам гомилу питања :mrgreen: , да ли мислиш да је Он био задовољан чињеницом да је опседнут читање, да ли се борио против тога или је кроз своја дела давао алиби својој пасији ?
Да ли је себе сматрао ,, бољим" јер је за све имао погодан цитат?
Ni njega, kao uostalom ni druge filozofe ne treba shvatati bukvalno, sasvim je moguće da je bio trol, koji zapravo nije uopšte mislio ono što je pisao, poput
Žan-Pol Sartra, no to je neka druga tema.
Kažu za njega da je bio zabavan u društvu.
Ne znam da li je on bio zadovoljan bilo čim, i ne verujem da je sebe smatrao "boljim".
 

Back
Top