MUTNE RADNJE OKO GRAĐEVINSKOG GIGANTA RATKA MITROVIĆA: Pokušavaju da preuzmu firmu za

sveznadar

Veoma poznat
Poruka
13.783
1591397_0502_ls.jpg
Foto: Marina Lopičić

biznis i politika
MUTNE RADNJE OKO GRAĐEVINSKOG GIGANTA RATKA MITROVIĆA: Pokušavaju da preuzmu firmu za male pare, a evo kakve veze sa tim ima Toma Nikolić
Biznis 30.09.2018. 11:53h


Iako je "Finkor", investicioni fond registrovan u Nemačkoj čiji je savetnik bio i Milutin Mrkonjić, najavio da će u kompaniju "Ratko Mitrović" da uloži 50 miliona evra, umesto obećanog novca, fond otkupom dugova pokušava da ovu građevinsku firmu otera u stečaj.

Reč je o 100 miliona dinara koje je potraživala firma "Adriakop", a "Finkor" otkupio krajem prošle godine, čime je pokazao da mu namere nisu, kao što su najavili, ulaganje i oporavak kompanije, već njeno preuzimanje za male pare. Da je to tako pokazuje i podatak da je, uprkos tome što je sud odložio ročište koje je bilo zakazano za 18. maj, ova firma već ušla u prostorije nekadašnjeg giganta građevinske industrije na Novom Beogradu, pa se sada i zvanično nalazi na njihovoj adresi u Ulici Jurija Gagarina.

lg.php



U isto vreme, sedište "Ratka Mitrovića" je nakon više decenija izmešteno u Novi Sad, i to samo dan pre nego što je nemački investicioni fond pokrenuo stečajni postupak, pa je nadležnost nad ovim slučajem prešla na Privredni sud u Novom Sadu. Nakon toga je došlo i do prodaje akcija nekih akcionara, za koju radnici tvrde da je potpomognuta iz kabineta nekadašnjeg predsednika Tomislava Nikolića.

Sumnju da ovim zakonskim akrobatikama fond "Finkor" želi da za male pare dođe do nekada velike firme, potvrđuje i to što je direktor ovog fonda Miroljub Jakovljević ujedno i član Nadzornog odbora "Ratka Mitrovića". Reč je o čoveku koji je srpskoj javnosti poznat kao učesnik afere Janjušević-Kolesar, zatim kao osumnjičeni u takozvanoj sejšelskoj aferi, za koju je Poreska uprava svojevremeno tvrdila da je "najveća utaja poreza u Srbiji ikada do sada", ali i kao glavni posrednik u privatizaciji Cementare "Novi Popovac" švajcarskom "Holcimu", za koju je uzeo veliku proviziju. Njega je na to mesto postavilo rukovodstvo kompanije, odnosno v. d. direktora Dragan Ignjatović i predsednik NO Dušan Basara, i to suprotno volji akcionara. Akcionari zbog toga smatraju da su njih dvojica deo tima "Finkora", a ne njihove kompanije.

I dok se ove akrobatike izvode, radnici su na ivici egzistencije jer im nisu isplaćene zarade za čak tri godine, a država ostaje nema na sve ove poteze, iako joj se na ime poreza duguje oko 500 miliona dinara.
"Predstavnici fonda "Finkor" bili su u Ministarstvu privrede i razgovarali sa čelnim ljudima, kojima su u pisanoj formi dostavili da će uložiti 50 miliona evra u lokacije Voždovački kružni put i Jurija Gagarina. U pismu stoji da će se ovo ulaganje desiti kada se "jasno uredi status kompanije, u smislu rešavanja stečajnog postupka, pri čemu je posebno važno uređenje vlasništva nad pomenutim lokacijama". Pismo je ispred "Finkora" potpisao Arnd Heuman i očigledno je da država zna njihove prave namere u vezi s preuzimanjem", tvrde radnici ove kompanije.

Oni kažu i da su nedavno neki akcionari bili primorani da za male pare prodaju akcije firmama koje su povezane sa rukovodstvom kompanije.
"Sada Basara i Jakovljević imaju većinu u Skupštini akcionara i smenili su predsednika Nikolu Zagorca. Naša saznanja ukazuju da je ova transakcija dogovorena uz pomoć ljudi iz kabineta nekadašnjeg predsednika Tomislava Nikolića, pre svega njegovog savetnika za bezbednost Milorada Simića, koji je rođačkim vezama povezan sa vlasnicima tih akcija. Priča se da je tom sastanku kumovao i bivši ministar Milutin Mrkonjić, koji je tvrdio da će Nemcima predložiti da investiraju u RM", kažu radnici.

I Slobodan Živojinović iz Udruženja akcionara ima ista saznanja.
""Finkor" je faktički preuzeo "Ratka Mitrovića", oni već izdaju i prostor firme. Da li je sve to deo aranžmana iz protokola koji je predsednik NO Dušan Basara potpisao sa Nemcima, mi ne znamo. Ne znamo ni kakva je uloga Mrkonjića, ali ono što znamo to je da država podržava ovakav način otimanja firme", kaže Živojinović.

Milutin Mrkonjić, nekadašnji ministar i visoki funkcioner SPS, kaže da on nije više savetnik za investicije u "Finkoru" i da nema nikakvog udela u dešavanjima u vezi sa "Ratkom Mitrovićem".
"Posao savetnika za investicije sam napustio početkom godine jer se moje ideje oko investiranja u Srbiji nisu poklapale sa idejama rukovodstva ove kompanije. Dovoljno je to što sam vam rekao i druga nagađanja ne želim da komentarišem", rekao je Mrkonjić.

https://www.kurir.rs/vesti/biznis/3...pare-a-evo-kakve-veze-sa-tim-ima-toma-nikolic

Мулутин саветник за инвестиције ????
 
A zar sve građevinske firme nisu upropastili političari. Ili su ušli u upravu ili su je prodali uz dobru proviziju. Koliko je ostalo građevinskih firmi.

Onih koje je otvorio Tito, mislim nijedna.

Posle su otvorene samo manje domace u privatnom vlasnistvu koje nisu sposobne za vece poduhvate jer im manjka kvalifikovani kadar, oprema i najvise sredstva.
 

Back
Top