Quantcast
  • Dragi prijatelji, forum "Hobi" smo prebacili u kategoriju "Zabava" i pripojili smo mu teme iz foruma "Аlbumi sa sličicama" i "Strip i Anime".

Muslimani nasrću na srpsku decu

lil_moon

Domaćin
Poruka
4.016
Nema samnom zaebancije, kad vidis seljanke, spustis nivo komunikacije tako da osoba razume...to sto joj ne prija njen nivo kad stize od drugoga, to je vec uobicajeno, diktatori, agresivni, lopovi, prevaranti , niko iz tih kategorija ne voli da naleti na "svoje" niti da ih tretiras kao ono sto jesu...
Kad vidis da neka osoba lupeta , onda okrenes na sprdnju, uz malo osnove i istine, npr istina je da su balije dopisivali imena zivih da bi nabili cifre na kolektivnim grobnicama, e sad to znaci a nisu sujeverni, jer bi srbina tesko ubedio da mu ime stoji na kolektivnoj grobnici a da je ziv....Muslidza kaze, ma uradite sta treba za nasu stvar, tako to oni zovu, a ako zatreba meni nesto u Svedskoj ili Norveskoj nemoj posle da nema...
Šta znam , ja opet nekako držim do sebe, izvini, ne mogu da se spuštam na tvoj nivo :)

Umri_muski

Elita
Poruka
23.928
Šta znam , ja opet nekako držim do sebe, izvini, ne mogu da se spuštam na tvoj nivo :)
Pa samo ti misli da si na svom nivou, ne smeta meni niti imam nameru da ti opisujem kako to izgleda kad si kulturan , jer nema smisla da o tome pricam sa tobom...
Tebi je dosta sto mozes da ne psujes, i sto mozes nekome da nazoves dobar dan....dosta ti je i toliko...
Ostalo , kao da ti je bitno sta lazes, sta okreces, sta izmisljas, nebitno je...tako su i o tebi radili, kad su izmisljali sta si radila sta nisi , itd itd...jel tako...

lil_moon

Domaćin
Poruka
4.016
Pa samo ti misli da si na svom nivou, ne smeta meni niti imam nameru da ti opisujem kako to izgleda kad si kulturan , jer nema smisla da o tome pricam sa tobom...
Tebi je dosta sto mozes da ne psujes, i sto mozes nekome da nazoves dobar dan....dosta ti je i toliko...
Ostalo , kao da ti je bitno sta lazes, sta okreces, sta izmisljas, nebitno je...tako su i o tebi radili, kad su izmisljali sta si radila sta nisi , itd itd...jel tako...
Ti si komplikator, pa se zapleteš, sapleteš i propadneš na niži nivo.

Umri_muski

Elita
Poruka
23.928
Šta se ložite ljudi, pa svaki rat se počinje kako bi neki Kurta ili Murta došao na vlast.
Tuđman i Alija u vašem slučaju.
A raju ko hebe, nek gine kad jeglupa, zašta je raja ?
Ja nesto iz prakse mogu reci da je mnogo vecca sansa da poginu ljudi koji su buudale ili su pod dejstvom buudala, tj da im je buudala otac, muz, majka, deda, tako nesto...
Tada nastupa wishful thinking , ili wannabe psihologija....

Tako cesto imas osobu koja u 5 minuta prica kako su ljudi pocinili zlocine, kako su neki krvolovci sisli u grad , kako su svi pobegli , i kao zakljucak kazu , ma nece oni nama nista, nismo mi ni direktori, ni u svadji sa nekim komsijama (a sa nekim jesu) nismo ni u partiji bili itd itd..
Slusas osobu i pitas se da li je osoba normalne logike sta prica....to ti je kao da je osoba uzela bombu , aktivirala je i ceka tih 4 sekunde uz pricu da je bomba bila u podrumu , na vlaznom pa verovatno nece eksplodirati...

Umri_muski

Elita
Poruka
23.928
Stvarno si počeo da lupetaš.
Lupas celu temu, a samo sam prestao da imam obzira i ono sto rade pojedinci na tvojoj strani poceo da iznosim kao rad svih vas....
Bas kao sto si ti radila do sada...
Znaci istina je , otkiveno je masa ljudi koji su zivi i zdravi samo u inostranstvu a da im se imena nalaze na Srebrenickom spomeniku...
Naravno oni ce biti mrtvi vremenom, ali to ne menja situaciju da se bavite uklesivanjem imena zivih na komemorativne spomenike i naduvavate cifru zrtava i time ih koristite kao topovsko ili koljacko meso....tj predstavljate ih dehumanizovano , u istom rangu kao i sto su ih tretirali i oni koji su ih ubili na taj nacin.

Znaci nema ama bas nikakve razlike u psihologiji osobe koja masovno kolje i one koja koristi masovna tela da bi ostvarila efekat politickog poentiranja i politickih igara...
Cim se uplete politicko igranje, boranija misli da je i dalje casna i postena, vidim i ti isto....ali to nije slucaj....onaj ko je uklesao imena zivih na spomenik u Srebrenici, onaj ko je rekao ma nema veze, ima tu stvarno ubijenih , to malo nadodatih nista....i oni koji od Orica prave malu bebu, sve je to ista nemoralna rulja, ali necemo rec moral, neljudska rulja..

Ti si sa ponosom deo te rulje, ovamo mi pricas o nivou.........da ti ne kazes sta mozes da radis sa tim svojim nivoom...

lil_moon

Domaćin
Poruka
4.016
Ne znam što moderator ukloni spot za 'čuvenu' pjesmu "Karadžiću vodi Srbe svoje" , koja je postala omiljena pjesma bijelih supremacista.
Što je svojevrstan apsurd, u prosjeku smo bjelji od velikosrba :)

1580554573922.png

Harmonikaš čuvenog supremacijskog hita Novislav Đajić je osuđen za ratni zločin u Foči.
"Iako oslobođen krivnje od genocida, Bavarska sudska komora je zaključila da se u Foči 1992. dogodio genocid. "
https://focanskidani.wordpress.com/...zajic-krvnik-i-zlocinac-iz-foce-foto-i-video/

Nobelovac Handke je bio kum osuđenom ratnom zločincu Novislavu Đajiću.

1580554642097.png

Ovo lijevo je ratni zločinac, osuđen za etničko čišćenje u Foči, a desno je, njegov kum, Nobelovac Peter Handke

Goolge prevod
"
Ukloni Kebab je antimuslimanski propagandni muzički video [1] iz Jugoslovenskih ratova. [2] [3] [4] [5] Ova se fraza globalno proširila kod bijelih
supremacista
[2] kao meme koja spominje etničko čišćenje muslimana. [3] [6]

Pjesma je izvorno nazvana „Karadžić, vodi svoje Srbe“ (srpski: Karađi, upravljaj Srbe svoje / Karadžiću, vodi Srbe svoje, [ˈkaːrad͡ʒiːt͡ɕu, ˈvoːdi ˈsərbe ˈsvoːje]), [7], ali je poznata i kao „Bog je Srbin i On će nas zaštititi "(srpski: Bog je Srbin i on će nas čuvati / Bog je Srbin i on će nas čuvati, [ˈboːɡ je ˈsərbin iː ˈon t͡ɕe naːs t͡ʃuːvati]) [a] i" Srbija jaka ". [2] [ 3]

Pozadina
Pogledajte takođe: Anti-Croat sentiment, Islamophobia, Anti-Turkism, and Greater Serbia

Na vrhuncu međuetničkih ratova devedesetih koji su raspadali Jugoslaviju, 1993. godine snimljena je pjesma "Karadžiću, vodi Srbe svoje" (engleski: "Karadžić, vodi svoje Srbe"). [2] [7] Pjesma je bila sastavljena kao moral koji pobuđuje srpske snage tokom jednog od ratova. [7] U videu pjesme melodiju izvode tri muškarca u srpskim paravojnim uniformama na lokaciji s brdovitim terenom u pozadini. [2] Videozapisi zarobljenih muslimanskih zarobljenika u ratnim logorima vođenim Srbima također su prikazani u videu. [8]

Dijelovi melodija pokušavaju pobuditi osjećaj predigre u svojim protivnicima linijama poput "Vukovi dolaze - čuvajte se, ustaše i Turci". [2] [3] [8] U pjesmi se koriste pogrdni izrazi, poput "ustaša" u vezi s nacionalističkim hrvatskim borcima i "turcima" za muslimanske Bošnjake, uz tekstove upozorenja da za njih dolaze Srbi, pod vodstvom Radovana Karadžića. [8] [2 ] [3] [5]

Sadržaj pjesme slavi srpske borce i ubistva Bošnjaka i Hrvata zajedno s ratnim liderom bosanskih Srba Radovanom Karadžićem, koji je 24. marta 2016. proglašen krivim za genocid nad bosanskim muslimanima i zločin protiv čovječnosti tokom rata u Bosni (dio jugoslavenskih ratova) . [2] [8] [9] Karadžić je osuđen "za progon, istrebljenje, deportaciju, prisilno premještanje i ubojstva u vezi s njegovom kampanjom proterivanja bosanskih Muslimana i Hrvata iz sela za koja su zatražile srpske snage." [10] 20. marta 2019. njegova žalba je odbijena i njegova 40 godina kazna povećana je na doživotni zatvor. [11] Za vrijeme rata u Bosni, pjesma je bila marširajuća himna nacionalističkim srpskim paravojnim formacijama (oživjeli „četnici“). [12]

Pjesma je više puta prepisivana na raznim jezicima i zadržala je svoju militantnu i antimuslimansku tematiku. [2] "Ukloni Kebab" je naziv za pjesmu koju koristi krajnja desna strana. [5]
Internet popularnost

2006. godine pjesma je objavljena na Internetu, [2] gdje su se tokom sredine 2000-ih mnoge parodije meme rugale originalnom videu zbog njegove agresivno jingoističke prirode. [13] Meme je stekao popularnost među ljubiteljima velikih strateških kompjuterskih igara od strane Paradox Interactive-a [13] [14], gdje se odnosio na igrača koji ima za cilj da porazi Otomansko carstvo ili druge islamske nacije unutar igre. [13] Zbog izazova razlikovanja sarkastičnog i istinskog hiper-nacionalizma koji okružuje meme, zabranjen je na službenim forumima Paradox Interactive-a. [14]

Popularnost pjesme povećavala se s vremenom kod radikalnih bijelih nacionalista. [2] [3] Novislav Đajić, harmonikaš pjesme, od tada je postao široko rasprostranjen mem-ov među nacionalistima i naziva se "Dat Face Soldier" ili je slika sama po sebi kao "Remove Kebab". [2] [3] [4] [15] [16] Đajić je osuđen u Njemačkoj zbog svoje uloge u ubistvu 14 ljudi tokom rata što je rezultiralo 5 godina zatvora i deportacijom u drugu zemlju nakon njegove zatvorske kazne. [2]

Meme se pojavio u preko 800 niti u / r / The_Donald podredditu i alt-right ga je proslavio. [4] [16]

Akademska istraživanja otkrila su da je u skupu podataka dobivenom strupanjem Know Your Meme u 2018. godini "Remove Kebab" činio 1 od svakih 200 unosa po zajednici u skupu podataka uzorkovanim za političke meme. [17] "Ukloni Kebab" bio je naročito čest na Gabu, web mjestu koje "privlači korisnike desne strane, teoretičare zavjere, trolove i velike količine govora mržnje". [17]

Brenton Harrison Tarrant, napadač iz Australije rođen 2019. godine u masovnim pucnjavama u džamiji Al Noor i islamskom centru Linwood u Christchurcu, na Novom Zelandu, imao je frazu "Ukloni kebab" napisanu na jednom od njegovih oružja. [2] U svom manifestu Velika zamjena (nazvanom po krajnje desničarskoj teoriji iz istoimenog francuskog pisca književnika Renauda Camusa) opisuje sebe kao "uklanjatelja kebaba". [3] [15] Takođe je uživo puštao pjesmu u svom autu, nekoliko minuta prije pucanja. [18] [2] [19] [5] "
https://en.wikipedia.org/wiki/Remove_Kebab

lil_moon

Domaćin
Poruka
4.016
"Jean Renaud Gabriel Camus (/ kæˈmuː /; francuski: [ʁəno kamy]; rođen 10. avgusta 1946.) je francuski pisac i bijeli nacionalistički teoretičar zavjere. [1] [2] Poznat je po teoriji "Velike zamjene", teoriji zavjere koja tvrdi da se globalna elita dogovara protiv bijelog stanovništva Europe kako bi ih zamijenila neeuropskim narodima. [1]

Camusova stanovišta o "velikoj zamjeni" prevedena su na web stranicama krajnje desnice i usvojena od strane krajnje desnih grupa kako bi pojačala svoju teoriju zavjere o bijelom genocidu. [3]"

1580555418505.png

https://en.wikipedia.org/wiki/Renaud_Camus

Znači četnički ratni hit "Karadžiću vodi Srbe svoje" => Remove Kebab + Velika zamjena ,
četnici u društvu teoretičara zavjere o zamjeni bijelog sa "obojenim" stanovništvom,
iako su Bošnjaci muslimani autohtoni Europljani i u prosjeku bjelji od četnika :)

Podsjeća me na crnog nacistu iz Švedske Jackie Banny Arklöva :)
1580555828543.png

https://vijesti.ba/clanak/362673/ka...io-bosnjacke-trudnice-u-dretelju-i-heliodromu

Umri_muski

Elita
Poruka
23.928
Samo ti iznosi, nije problem. Mogu ti reći da se ne razlikuješ od drugih velikosrba, isto mitomanija, laži, paralena stvarnost, samo različiti stepeni jednog te istog velikosrbstva.
Pa naravno , cim ti prestanes da se razlikujes od zdravog razuma i postajes balijka, druga strana pre ili kasnije nema izbora nego da kroz branjenje vaznih detalja postaje mitoman i velikosrbin...zar ti to nije jasno od pocetka...
Pa osnova stvaranja ratnohuskacke situacije je upravo to...
Nadjes curane i curke i pustis da sateruju druge objektivne ljude u suprotne stavove i na kraju imas radikalizovanu situaciju i uvek dolazi i sukob....prvo verbalni pa i fizicki...

Slicno se desava i kad me antikomunjaristi sateraju kao gradjanina u komuniste ili kad me antititoisti opcijama da budem ili seljober i lopov ili sam titoista , sateraju da budem titoista....
Na kraju se samo kaze recenica ne moze niko da te natera na ono sto nisi, sto je laz, ali kod boranije koja je tupava, to nije laz i onda je stvar zavrsena...

Ako sam musko onda sam siledzija, ako sam musko onda sam zenomrzac osim ako sam bas teska ljiga i papucar, bez karaktera i licnosti...
Ako sam srbin onda sam cetnik.
Ako sam gradjanin, onda nisam srbin, nego sam izdajica i placenik iz EU....
Ako sam inteligentan onda sam glup....glupima...
Ako si lepa onda si ku.rva.
Ako si verna onda si glupa i zaostala.
Ako nisi pokvarena onda si naivna.
Ako si posten onda si budala...

Sve su ovo isti rezultati i sve ono sto ti okruzenje siri i sateruje te u to....glupima je to ok, meni nije...

Poslednja izmena:

Nikac od Rovina

Aktivan član
Poruka
1.858
На њен захтев идемо у назад, тренутно сам у Мачви 1914,
има да је возим све до 1388 и појаве таквог начина ратовања
на Хуму који је директан изум њихових твораца Турака.
Па да видимо ко је први почео!
Zakaci se bula pa pobjeze.Nakon par rutinskih prskanja sa tvoje strane (a nije se nadala)nije te citirala vise :lol:
Izgleda da ipak nece da se vozi...a zalet'la se :hahaha:
Balijska posla...

lil_moon

Domaćin
Poruka
4.016
Pa naravno , cim ti prestanes da se razlikujes od zdravog razuma i postajes balijka, druga strana pre ili kasnije nema izbora nego da kroz branjenje vaznih detalja postaje mitoman i velikosrbin...zar ti to nije jasno od pocetka...
Pa osnova stvaranja ratnohuskacke situacije je upravo to...
Nadjes curane i curke i pustis da sateruju druge objektivne ljude u suprotne stavove i na kraju imas radikalizovanu situaciju i uvek dolazi i sukob....prvo verbalni pa i fizicki...

Slicno se desava i kad me antikomunjaristi sateraju kao gradjanina u komuniste ili kad me antititoisti opcijama da budem ili seljober i lopov ili sam titoista , sateraju da budem titoista....
Na kraju se samo kaze recenica ne moze niko da te natera na ono sto nisi, sto je laz, ali kod boranije koja je tupava, to nije laz i onda je stvar zavrsena...

Ako sam musko onda sam siledzija, ako sam musko onda sam zenomrzac osim ako sam bas teska ljiga i papucar, bez karaktera i licnosti...
Ako sam srbin onda sam cetnik.
Ako sam gradjanin, onda nisam srbin, nego sam izdajica i placenik iz EU....
Ako sam inteligentan onda sam glup....glupima...
Ako si lepa onda si ku.rva.
Ako si verna onda si glupa i zaostala.
Ako nisi pokvarena onda si naivna.
Ako si posten onda si budala...

Sve su ovo isti rezultati i sve ono sto ti okruzenje siri i sateruje te u to....glupima je to ok, meni nije...
Znaš kako se kaže - od genija do luđaka samo je korak.
I u crnoj bijeloj slici holivudskih filmova 60-ih se vidi dosta sivih nijansi, vidim i razlikujem boje iz sunčevog spektra, dosta njihovih nijansi i prelaza.
A ti ako nastojiš da pripitomiš vaš nacionalizam, i dalje je to nacionalizam.

Nikac od Rovina

Aktivan član
Poruka
1.858
Jel ja pobjegla ? Ja nikad ne bježim :) Ako nisam nešto odgovorila, znači da nije vrijedno odgovora :)
Pa sa tastaure nikad bjezis to vidimo nego redovno lijecis komplekse :lol: Eto npr jos malo ces imat duplo vise na tom brojcaniku od mene a ponovo si tu ne znam ima li 3-4 mjeseca.Koliko te kompleksi satrase nije humano a nisi ni jedina doduse...ima vas jos sa teskim devijacijama...i cvijeca i bastovana.

'ta ti imas sta odgovarat...normalno da nemas kad te lik za tili cas isprsko ko šmrkom.
Nikac, Rovčanin Crnogorac :)
:hahaha:

lil_moon

Domaćin
Poruka
4.016
Pa sa tastaure nikad bjezis to vidimo nego redovno lijecis komplekse :lol: Eto npr jos malo ces imat duplo vise na tom brojcaniku od mene a ponovo si tu ne znam ima li 3-4 mjeseca.Koliko te kompleksi satrase nije humano a nisi ni jedina doduse...ima vas jos sa teskim devijacijama...i cvijeca i bastovana.
Dobro, da mi malo popričamo o Nikcu iz Rovina.
Što izgleda nekako plemenito, ko da je zapeo na evolucijskoj ljestvici :)
1580560085096.png

"Nikac je sin Đukana, a sinovac opjevanog junaka Vuka Tomanovića. Njegoš u istom pogovoru kaže da je on sin Vuka Tomanovića, jer je htio da mu na taj način naglasi veliko viteštvo, ali je utvrđeno da je Nikac sinovac Vuka Tomanovića, pojašnjava sagovornik Portala Analitika.

Nikac je rođen krajem 17. vijeka, vjerovatno 1690. godine, u selu Rovine, to je cucko pleme u Katunskoj nahiji. Bio je malog rasta., tanak u pojasu, širok u ramenima, velike glave, krupnih crnih očiju sa krvavijem biljegom na desnom oku. Imao je duge brkove i nakostriješene obrve, što će reći imao je za protivnika zastrašujući lik. Nikac je bio čobanin ,koji je rano počeo da ide u pljenidbu na muslimanska imanja po Hercegovini, što je podrazumijevalo junačku grupu koju predvodi. U ratnom okršaju na Čevu 1756. godine Nikac je sa odredom od tridesetak zažetih junaka prodro u turski logor i ubio Osman pašu koji je predvodio osmansku vojsku. Tada je Nikac teško ranjen, ali je uspio da iznese živu glavu i zaliječio se u Boki Kotorskoj, priča o junaku iz Cuca dr Kilibarda.

Govoreći o Nikčevom junaštvu, Kilibarda podsjeća da se u pjesmi “Smrt Nikca od Rovina” govori kako je cucki junak od Hamze kapetana Mušovića tražio porez u časti, zahtjevajući oružje od njegovih prvih junaka: “Tvoje toke sa ramena pošlji meni Nikcu starcu, ako to ne uradiš sve ću ti ovce plijeniti, sa svih mjesta do Banjana i Grahova”. Age i begovi su se uplašili ovih Nikčevih riječi i odlučili su da mu harač daju, ali Babić Jakšar to nije htio da uradi i krenuo je na Nikca. Kako kaže pjesma, Nikca je uhvatio san, i bilo je najnormalnije da onaj ko je krenuo da ga ubije to učini dok je spavao, ali on je morao poginuti kao junak, i nema u crnogorskoj narodnoj poeziji naglašenije homerske etike od ove u pjesmi posvećenoj Nikcu, kaže Kilibarda.

Na posljednjem megdanu stari harambaša od Rovina gine od sebi dostojnog junaka i njegov životni put se tu završava, ali nastavlja onaj drugi, put u nezaborav i istoriju.

Kako je zapisao naš sagovornik, “specifični realizam nepatvorenijeh crnogorskih usmenih deseteračkijeh pjesama, koje reprezentuje i pjesma “Smrt Nikca od Rovina”, zrači elementarnom svježinom, ima ukus hljeba i vode i boju kamenog uzburkanog mora”.

Onog kamena sa bedema Nikšića grada na kome je skončao junak naše priče…"
https://portalanalitika.me/clanak/164389/legenda-i-istorija-prica-o-nikcu-od-rovina

Ču' da njemu čobanu neko daje harač, zbogom pameti, gusle moje guslajte mi :) Bio drumski razbojnik i na kraju zaplatio :)

"Od početka XVI stoljeća u Hercegovinu su počeli doseljavati crnogorski Vlasi i Arbanasi, radi tjeskobe i kuge, koje je trajalo sve do kraja osmanske vladavine.
Prvo se na udaru našlo Dabarsko Polje, napose za pripadnike plemena Riđani iz Grahova i sa planine Golije. Krajem XVI i početkom XVII stoljeća, Arbanasi iz brđanskog/alb. malisorskog plemena Kuči, doseljavali su se na područje nahije Nevesinje. U okolinu Mostara i u Hrasno (Općina Neum), doseljavali su se Arbanasi iz plemena Bjelopavlići, a poslije kuge 1760. godine, Vlasi iz plemena Cuce i Bjelice u istočnu Hercegovinu. Poslije teških borbi s Osmanlijama, u martu 1760. godine doselilo se na neobrađenu zemlju u selo Petroviće u Korjenićima (Zupcima) 7oo pripadnika vlaškog plemena Drobnjak."
https://www.preporod.com/index.php/...nasa-u-bosni-stanje-nakon-osmanskog-osvajanja

Poslednja izmena:

Darth Vader

Poznat
Poruka
9.782
Dobro, da mi malo popričamo o Nikcu iz Rovina.
Što izgleda nekako plemenito, ko da je zapeo na evolucijskoj ljestvici :)
Pogledajte prilog 643965

"Nikac je sin Đukana, a sinovac opjevanog junaka Vuka Tomanovića. Njegoš u istom pogovoru kaže da je on sin Vuka Tomanovića, jer je htio da mu na taj način naglasi veliko viteštvo, ali je utvrđeno da je Nikac sinovac Vuka Tomanovića, pojašnjava sagovornik Portala Analitika.

Nikac je rođen krajem 17. vijeka, vjerovatno 1690. godine, u selu Rovine, to je cucko pleme u Katunskoj nahiji. Bio je malog rasta., tanak u pojasu, širok u ramenima, velike glave, krupnih crnih očiju sa krvavijem biljegom na desnom oku. Imao je duge brkove i nakostriješene obrve, što će reći imao je za protivnika zastrašujući lik. Nikac je bio čobanin ,koji je rano počeo da ide u pljenidbu na muslimanska imanja po Hercegovini, što je podrazumijevalo junačku grupu koju predvodi. U ratnom okršaju na Čevu 1756. godine Nikac je sa odredom od tridesetak zažetih junaka prodro u turski logor i ubio Osman pašu koji je predvodio osmansku vojsku. Tada je Nikac teško ranjen, ali je uspio da iznese živu glavu i zaliječio se u Boki Kotorskoj, priča o junaku iz Cuca dr Kilibarda.

Govoreći o Nikčevom junaštvu, Kilibarda podsjeća da se u pjesmi “Smrt Nikca od Rovina” govori kako je cucki junak od Hamze kapetana Mušovića tražio porez u časti, zahtjevajući oružje od njegovih prvih junaka: “Tvoje toke sa ramena pošlji meni Nikcu starcu, ako to ne uradiš sve ću ti ovce plijeniti, sa svih mjesta do Banjana i Grahova”. Age i begovi su se uplašili ovih Nikčevih riječi i odlučili su da mu harač daju, ali Babić Jakšar to nije htio da uradi i krenuo je na Nikca. Kako kaže pjesma, Nikca je uhvatio san, i bilo je najnormalnije da onaj ko je krenuo da ga ubije to učini dok je spavao, ali on je morao poginuti kao junak, i nema u crnogorskoj narodnoj poeziji naglašenije homerske etike od ove u pjesmi posvećenoj Nikcu, kaže Kilibarda.

Na posljednjem megdanu stari harambaša od Rovina gine od sebi dostojnog junaka i njegov životni put se tu završava, ali nastavlja onaj drugi, put u nezaborav i istoriju.

Kako je zapisao naš sagovornik, “specifični realizam nepatvorenijeh crnogorskih usmenih deseteračkijeh pjesama, koje reprezentuje i pjesma “Smrt Nikca od Rovina”, zrači elementarnom svježinom, ima ukus hljeba i vode i boju kamenog uzburkanog mora”.

Onog kamena sa bedema Nikšića grada na kome je skončao junak naše priče…"
https://portalanalitika.me/clanak/164389/legenda-i-istorija-prica-o-nikcu-od-rovina

Ču' da njemu čobanu neko daje harač, zbogom pameti, gusle moje guslajte mi :) Bio drumski razbojnik i na kraju zaplatio :)

"Od početka XVI stoljeća u Hercegovinu su počeli doseljavati crnogorski Vlasi i Arbanasi, radi tjeskobe i kuge, koje je trajalo sve do kraja osmanske vladavine.
Prvo se na udaru našlo Dabarsko Polje, napose za pripadnike plemena Riđani iz Grahova i sa planine Golije. Krajem XVI i početkom XVII stoljeća, Arbanasi iz brđanskog/alb. malisorskog plemena Kuči, doseljavali su se na područje nahije Nevesinje. U okolinu Mostara i u Hrasno (Općina Neum), doseljavali su se Arbanasi iz plemena Bjelopavlići, a poslije kuge 1760. godine, Vlasi iz plemena Cuce i Bjelice u istočnu Hercegovinu. Poslije teških borbi s Osmanlijama, u martu 1760. godine doselilo se na neobrađenu zemlju u selo Petroviće u Korjenićima (Zupcima) 7oo pripadnika vlaškog plemena Drobnjak."
https://www.preporod.com/index.php/...nasa-u-bosni-stanje-nakon-osmanskog-osvajanja
Životinjo tema su pretnje smeću,klanjem i sakaćenjem srpskoj deci od strane muslimanske horde.

lil_moon

Domaćin
Poruka
4.016
'ta ti imas sta odgovarat...normalno da nemas kad te lik za tili cas isprsko ko šmrkom.

:hahaha:
Što se tiče odgovara,to sam odgovarala ama moderator brisao , mada to i nije vrijedno odgovora, tvoj jaran postavlja mudžahedine koji su odsjecali glave, i to vrlo uporno , dosađuje i smara. Vjerovatno se zgražava nad mudžahedinima, a ne zgražava se na silna klanja i silovanja od '92., i kasapljenja tijela žrtava Genocida u Srebrenici od strane domaćih monstruma.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.