Quantcast

Muškarci koji mrze žene i žene koje ih vole

Cudak

Početnik
Poruka
18
Vidi ovako, ... najbolje da na vreme napises pismo Deda Mrazu,
da kroz godinu dana mozes pravovremeno dobiti svoj pozeljeni paketic.

P.S.
A posto mene mrzi da mu pisem, naruci jednu i za mene.
Sa velikim zadovoljstvom cu da napisem pismo Deda Mrazu, verujem da ce ti uslisiti sve zelje i ne razumem tek sto sam se uclanio na krstaricu ti se nadovezujes na svaki moj komentar, ne samo na ovoj nego i na ostalim vestima.

Cudak

Početnik
Poruka
18
Ja ne vidim nikakav problem sa tobom, mozda kada bi se malo vise druzio, eventualno upoznao neku devojku slicnu tebi. Jedino ovo "ravnodusan" prema zenskom polu mi je malo cudno da tako kazem, mada mozda te ne zanima veza trenutno, ne juris devojke, posvecen si necemu drugom i to je skroz ok.
Dobro me citas, ali ravnodusnost moze prerasti u potcenjivanje zenskog pola.

Milan.E

Iskusan
Poruka
6.409
Sa velikim zadovoljstvom cu da napisem pismo Deda Mrazu, verujem da ce ti uslisiti sve zelje i ne razumem tek sto sam se uclanio na krstaricu ti se nadovezujes na svaki moj komentar, ne samo na ovoj nego i na ostalim vestima.
Slucajno si na leteo na teme u kojima ucestvujem.
A i interesantno je zato sto nemas pojma gde si. :rotf:

Hvala za izlazak u susret ...
I ne zaboravi da naglasis da ja pristajem i na polovnu robu!

Lollol

Poznat
Poruka
9.471
Imas u uvodnom postu objasnjeno sta i kako se desava u glavi zenomrzaca, obicno su tu neke traume i porodici i onda taj pojedinac "leci" frustracije na voljenoj osobi tako sto je psihicki i emotivno zlostavlja.

Mislim da je velika razlika izmedju ravnodusnosti i mrznje, mada na kraju ti kontrolises svoje postupke prema voljenoj osobi.

Pače ružno

Aktivan član
Poruka
1.287
...
podkategorija muškarca Misogogyniste tj. ženomrzca
...
On nije tipični psihopata, narcis ili sadista iako su neke od ovih osobina često u njegovom karakteru.
...
ono što je svojstveno tipičnom ženomrscu jeste to što je on sposoban za dugotrajnu vezu sa jednom ženom.
Njegova ljubav deluje kao žarka i žestoka
a tragično je na koje sve načine uništava ženu za koju tvrdi da je duboko voli.
...
Nisam do sada video ovu temu,
ali sam ( smo ) se sa takvim muškarcem susreo nedavno,
za vreme rijalitija "Parovi 3" i "Parovi 4".

Radi se o Nenadu Marinkoviću Gastozu.

Za ne verovati je šta on radi sa devojkama,
i kako ga one uprkos tome obožavaju !

Pisao sam ja već o tome ( morao sam negde da izbacim to čuđenje )
i evo koje mi tri stvari nisu nikako išle u glavu :

1. Kako je moguće da postoji namćor kao što je on ?
2. Kako je moguće da ga ipak devojke obožavaju iako ih šikanira ?
3. Kako je moguće da narod glasa za takvog čoveka ?

louiskrstic

Ističe se
Poruka
2.480
Po rečima dr. Suzan Forvard, koja je i napisala knjigu pod ovim naslovom, postoji dva tipa ličnosti sa kojima
partnerski odnos može biti ugrožavajući.

Prvi je narcisoidni tip čoveka. Narcis je potpuno opsednut sobom i teži da stupi u vezu prvenstveno kako bi stekao divljenje drugih i na taj način sebe uverio koliko je poseban. On nema kapacitete da pruži ljubav već nastoji da za sebe prigrabi što više ljubavi i divljenja.

Drugi tip je psihopata. Psihopata je sklon da pravi haos od svog života, da izrabljuje svakoga ko mu se nađe na putu (uključujući i svoju partnerku). Služi se lažima i prevarama. Ukratko, njegova glavna odlika jeste nedostatak savesti.

Rame uz rame, uz ova dva tipa ličnosti, stoji i podkategorija muškarca Misogogyniste tj. ženomrzca koji se u izvesnom smislu razlikuje od pomenute dve kategorije.
On nije tipični psihopata, narcis ili sadista iako su neke od ovih osobina često u njegovom karakteru. U tom smislu postoje izvesna preklapanja između muškarca koji mrzi žene, psihopate i narcisa. Ipak, ono što je svojstveno tipičnom ženomrscu jeste to što je on sposoban za dugotrajnu vezu sa jednom ženom. Njegova ljubav deluje kao žarka i žestoka a tragično je na koje sve načine uništava ženu za koju tvrdi da je duboko voli. Ono što je njemu najvažnije u partnerskom odnosu jeste da ima kontrolu nad svim aspektima partnerskog odnosa..

http://www.psiholoskikutak.com/muskarci-koji-mrze-zene/

Moje pitanje je jednostavno...kako dalje?
Koje savete biste vi dali ženama koje smognu snage i izadju iz veze sa klasičnim ženomrscem?
Kako povratiti samopouzdanje?
Kako prevazići sumnju koja se javlja u ekstremnom obliku nakon takve veze?

Svako od nas posle završene veze po bilo kojoj osnovi treba da preispita svoje unutarnje stanje koje je dovelo do veze sa određenom osobom. Treba videti koji naši unutarnji kvaliteti nisu dovoljno razvijeni a koje treba nadrasti da bi se iz sebe odstranio nepotrebni šablon.
Naše samopouzdanje nikada nije dovoljno veliko da ga životne okolnosti ne mogu slomiti, ali ono bude dovoljno snažno i veliko tek onda kada naučimo da se oslonimo na jednu unutarnju univerzalnu suštinu koja je sveprisutna i čak nas prožima a da toga nismo svesni.
Svakako, preporučio bih jednu malenu knjižicu od nekih 60-tak strana 15x10 cm, pod naslovom: "Spiritual Wisdom on Relationships" by Harold Klemp

Naša uzajamna privlačnost je uvek uslovljena našim unutarnjim stanjima, ma koliko želeli da verujemo suprotno. Da bi se dublje sagledalo u problem međusobnih odnosa toplo bih preporučio knjigu, "On the Braeth of Gods," by Ariel Tomioka

Poslednja izmena:

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.384
Odlicna tema, moze se pisati do 10001 i nazad.

Samo jedna fora....Vi koji bi pisali i vi koji bi citali, i vi koji biste se "lecili" na neki nacin ucestvovanjem, morate da pokusate da ispostujete samo jednu stvar :

- Dok sve to radite, da izadjete iz svoje rodne uloge i iskljucite svoje vlastito iskustvo, jer su to ometajuci faktori za racionalnost i objektivnost.

Zato uvek i pali ona fora "Pa ako su sve zene k...ve, a sta je onda tvoja majka, Edipovce ? "

dulesrbenda

Buduća legenda
Poruka
31.149
Данас је тај појам женомрзац толико злупотребљен да се све и свашта проглашава ,,женомрзцем", чак и нешто што никако није то. Дакле, постао је то појам који данас служи да се етикетирају сви они који се не слажу са одређеним токовима у ,,модерном друштву". Чим кажеш нешто што не одговара засговорницима ,,модерног друштва", или чим човек укаже на нешто негативно у женском понашању, одмах је ,,женомрзац". Претерује се са тим.

Ниједан нормалан мушкарац није женомрзац, као што ниједна нормална жена није мушкомрзац.

Poslednja izmena:

gost 36952

Elita
Poruka
17.072
Po rečima dr. Suzan Forvard, koja je i napisala knjigu pod ovim naslovom, postoji dva tipa ličnosti sa kojima
partnerski odnos može biti ugrožavajući.

Prvi je narcisoidni tip čoveka. Narcis je potpuno opsednut sobom i teži da stupi u vezu prvenstveno kako bi stekao divljenje drugih i na taj način sebe uverio koliko je poseban. On nema kapacitete da pruži ljubav već nastoji da za sebe prigrabi što više ljubavi i divljenja.

Drugi tip je psihopata. Psihopata je sklon da pravi haos od svog života, da izrabljuje svakoga ko mu se nađe na putu (uključujući i svoju partnerku). Služi se lažima i prevarama. Ukratko, njegova glavna odlika jeste nedostatak savesti.

Rame uz rame, uz ova dva tipa ličnosti, stoji i podkategorija muškarca Misogogyniste tj. ženomrzca koji se u izvesnom smislu razlikuje od pomenute dve kategorije.
On nije tipični psihopata, narcis ili sadista iako su neke od ovih osobina često u njegovom karakteru. U tom smislu postoje izvesna preklapanja između muškarca koji mrzi žene, psihopate i narcisa. Ipak, ono što je svojstveno tipičnom ženomrscu jeste to što je on sposoban za dugotrajnu vezu sa jednom ženom. Njegova ljubav deluje kao žarka i žestoka a tragično je na koje sve načine uništava ženu za koju tvrdi da je duboko voli. Ono što je njemu najvažnije u partnerskom odnosu jeste da ima kontrolu nad svim aspektima partnerskog odnosa..

http://www.psiholoskikutak.com/muskarci-koji-mrze-zene/

Moje pitanje je jednostavno...kako dalje?
Koje savete biste vi dali ženama koje smognu snage i izadju iz veze sa klasičnim ženomrscem?
Kako povratiti samopouzdanje?
Kako prevazići sumnju koja se javlja u ekstremnom obliku nakon takve veze?

takva osoba bi morala najpre da prihvati da ima problem sa samom sobom, pa tek onda, posledicno, sa partnerom (jednim, drugim i najverovatnije svakim)

najpre raskid, a onda terapija bez ulaska u vezu, pa tek onda nova veza kad ukapira obrazac po kome postupa sa muskarcima

- - - - - - - - - -

Ima puno istine u ovome sto si napisao . Jednom sam postavio temu o macho muskarcima i papucarima . Namjerno sam
suprotstavio dva ekstrema . Zene su se u puno vecem procentu opredijelile za macho muskarce gadeci se papucara .
Dosta ima nejasnoca oko definisanja toga sta je to maco, a sta papucar.

gost 36952

Elita
Poruka
17.072
Gloriana, Lollol, Borka, Valky..upravo sam na to mislila kad sam otvarala temu..

Zanimljiva mi je činjenica koja se nazire iz većine odgovora, a to je da se sva krivica kao po nekom nepisanom pravilu, na kraju
ipak svali na žrtvu.

-Zašto je to trpela/o?
-Šta je video u njoj ili videla u njemu kad je iz aviona vidljivo kakav je to tip?..itd..

Čak se udara i na inteligenciju koja je zadužena "valjda" da prepozna te psihopatske osobine kod neke osobe?
To sve meni zvuči prilično okrutno i ima jednak efekat kad kad čujem nešto poput: -silovana je jer se izazovno oblači...
nije ti dobro poredjenje, jer u silovanju zrtva nema odgovornost, a za ostajanje u nezdravoj vezi obe osobe imaju odgovornost. Nije zena zrtva takvog odnosa iako tako moze da izgleda, rec je o patologijama koje su komplementarne, takvi partneri su potrebni jedno drugom da bi *odigravali* svoju *ulogu*.

Najbolji dokaz za to je da i kad se rastanu, najcesce isti obrazac ponavljaju i u narednoj vezi. Nisu tu partneri krivi jedno drugom, vec najcesce lose postavljene stvari u maticnim porodicama.

- - - - - - - - - -

Bolesni i prvi i drugi :aha:

tacno

- - - - - - - - - -

nisi ti nikakav vernik ako potcenjujes bilo koga, sudis, ne volis ljude, arogantan si...
ali nema veze, nije tema... babe i zabe...

realistic

Aktivan član
Poruka
1.106
Ima ovde jedna stvar koju mnogi smetnu s uma, a to je da se u vezi sasvim regularno desava rat, svadja, emotivno uslovljavanje, vredjanje, trgovanje informacija, ko zna sta sve ne.. Moze se doci i u fazu da jedno drugo probava da zgazi, jer to je ljubav, a ljubav boli. Svi oni koji se prave da im je veza med i mleko, glume, lazu, nemaju pojma, nemaju realne probleme. Problem koji nastane u vezi je kad taj inace normalan sukob, preraste u nesto patolosko. Psihopata, kao i normalna osoba, zeli da pobedi u toj igri vredjanja, nadmetanja, gazenja.. Posto emotivac ima savest, on ima granicu koju nece preci, dok psihopata tu granicu nema i onda je jasno ko pobedjuje, a ko dozivi nesto sto ga potencijalno izuzetno pogodi. Psihopatu treba doziveti prvo, cak mislim da je dzaba i opisati sve kako to izgleda, jer dok se ne prozivi, sve je to samo prica. Igru treba prepoznati na vreme.

Black Baron

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.223
Većina žena su potajni mazohisti, vole da ih neko hendluje i gazi, pali ih to da se osete kao objekat i nečija svojina. Većina naravno nikad neće priznati to, ali takvi tipovi koji su djubrad od ljudi, agresivci i životinje ih najviše pale seksualno. To im je u prirodi, kao što se većina muškaraca pali instinktivno na nevinost, naivnost, nežnost, prefinjenost kod devojaka jer to izaziva bludne misli i težnje, tako se one pale da ih neko hendluje i poseduje. Nije slučajnost što je 50 nijansi sive onoliki bestseler i što baš žene to najviše čitaju, to samo pokazuje kakve su im podsvesne težnje.

Poruka
51.012
Većina žena su potajni mazohisti, vole da ih neko hendluje i gazi, pali ih to da se osete kao objekat i nečija svojina. Većina naravno nikad neće priznati to, ali takvi tipovi koji su djubrad od ljudi, agresivci i životinje ih najviše pale seksualno. To im je u prirodi, kao što se većina muškaraca pali instinktivno na nevinost, naivnost, nežnost, prefinjenost kod devojaka jer to izaziva bludne misli i težnje, tako se one pale da ih neko hendluje i poseduje. Nije slučajnost što je 50 nijansi sive onoliki bestseler i što baš žene to najviše čitaju, to samo pokazuje kakve su im podsvesne težnje.
Ne znam, ja nisam čitala raznorazne nijanse sivila. I prilično mi se gadi svaki oblik sirovosti.
Razumem da rodne uloge podrazumevaju i neke arhetipske obrasce: neandertalac koji dovlači ženu-plen u pećinu, i
žena-dete, koja je rođena samo da bi bila muškarčeva svojina i majka budućim neandertalcima. Ali, ako u tvojim zaključcima ima iole istine, radi se o mutiranom obrascu: muškarci su vrlo često žrtve manipulacije koja se očitava u ženskom prenemaganju (zato u falusocentričnom svetu bolje prolaze tzv. "slabe" žene, odnosno one čija se "ženstvenost" svodi na "ne mogu, to je muški posao a i u pms sam", "ja sam žrtva", "ja sam rađala, ti nisi", "ja sam princeza na zrnu graška"). Isto tako, ti tzv. "mačo" muškarci - koji se bore za što više trofeja zvanih "žena" i pri tome pažljivo gaje imidž sirovih lovaca, ženama koje su pregrmele odrastanje i sazrevanje, deluju glupo i odbojno. Nikako ne i privlačno.

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.384
Ne znam, ja nisam čitala raznorazne nijanse sivila. I prilično mi se gadi svaki oblik sirovosti.
Razumem da rodne uloge podrazumevaju i neke arhetipske obrasce: neandertalac koji dovlači ženu-plen u pećinu, i
žena-dete, koja je rođena samo da bi bila muškarčeva svojina i majka budućim neandertalcima. Ali, ako u tvojim zaključcima ima iole istine, radi se o mutiranom obrascu: muškarci su vrlo često žrtve manipulacije koja se očitava u ženskom prenemaganju (zato u falusocentričnom svetu bolje prolaze tzv. "slabe" žene, odnosno one čija se "ženstvenost" svodi na "ne mogu, to je muški posao a i u pms sam", "ja sam žrtva", "ja sam rađala, ti nisi", "ja sam princeza na zrnu graška"). Isto tako, ti tzv. "mačo" muškarci - koji se bore za što više trofeja zvanih "žena" i pri tome pažljivo gaje imidž sirovih lovaca, ženama koje su pregrmele odrastanje i sazrevanje, deluju glupo i odbojno. Nikako ne i privlačno.
Obozavam tebe da citam kada je rec o musko-zenskim odnosima i slicnoj tematici. Bila bi dobar porodicno-sistemski terapeut. :D Pozz

Black Baron

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.223
Pa zato sam i napisao većina, a ne sve žene. Ti si očigledno izuzetak. Nisam mislio na doslovno sirove muškarce, kamiondžije i likove koji zvižduću za ženama po ulici, nisi me razumela. Govorio sam pre svega o psihološkom nivou moći, i seksualnoj energiji. Žene se uglavnom pale na moć, kakvu god - finansijsku, društvenu, psihološku, uglavnom vole da biraju najdominantnije pripadnike muške vrste.

Ma kakvi neandertalci sa močugama, ja ovde pričam o psihologiji suptilnog mazohizma. Žene podsvesno privlače moć, snaga, dominacija, kako u životu tako i u seksu, ne kažem da one ne manipulišu muškarcima, kao fizički slabiji pol normalno je i očekivano da to rade. Kad kažem "djubrad od ljudi, agresivci i životinje" mislim pre svega na energiju koju neko emituje. Nije slučajnost da su žene masovno doživljavale orgazam tokom Hitlerovih govora recimo.

Knjiga Pedeset nijansi sive u ovom slučaju je jako bitna jer njena čitanost pokazuje podsvesne seksualne tendencije većine žena - prelepi, seksualno nadareni, moćni i bogati nemilosrdni sadista koji uvodi u svet sadomazohizma nevinu studentkinju i ona postaje njegova seksualna robinja. Nije slučajnost što je ta knjiga toliko eksplodirala u ženskom svetu i što se toliko žena loži na lik Kristijana Greja.

Poslednja izmena:
Poruka
51.012
Pa zato sam i napisao većina, a ne sve žene. Ti si očigledno izuzetak. Nisam mislio na doslovno sirove muškarce, kamiondžije i likove koji zvižduću za ženama po ulici, nisi me razumela. Govorio sam pre svega o psihološkom nivou moći, i seksualnoj energiji. Žene se uglavnom pale na moć, kakvu god - finansijsku, društvenu, psihološku, uglavnom vole da biraju najdominantnije pripadnike muške vrste.

Ma kakvi neandertalci sa močugama, ja ovde pričam o psihologiji suptilnog mazohizma. Žene podsvesno privlače moć, snaga, dominacija, kako u životu tako i u seksu, ne kažem da one ne manipulišu muškarcima, kao fizički slabiji pol normalno je i očekivano da to rade. Kad kažem "djubrad od ljudi, agresivci i životinje" mislim pre svega na energiju koju neko emituje. Nije slučajnost da su žene masovno doživljavale orgazam tokom Hitlerovih govora recimo.

Knjiga Pedeset nijansi sive u ovom slučaju je jako bitna jer njena čitanost pokazuje podsvesne seksualne tendencije većine žena - prelepi, seksualno nadareni, moćni i bogati nemilosrdni sadista koji uvodi u svet sadomazohizma nevinu studentkinju i ona postaje njegova seksualna robinja. Nije slučajnost što je ta knjiga toliko eksplodirala u ženskom svetu i što se toliko žena loži na lik Kristijana Greja.
Razumela sam iz prve.

Vidi, svaki partnerski odnos je delimično sado-mazo. Onog trenutka kada čovek/žena pristane na kompromis (dobrovoljno odricanje dela sebe, svojih navika, načina delovanja i razmišljanja), izgubio je slobodu, tj. potčinio se. Uopšte nije važno da li će to potčinjavanje imati dobar ili loš ishod. Dakle, u tom, psihološkom sado-mazo odnosu, nije sve crno. Nešto je i sivo.:mrgreen: Da li u pedeset ili manje nijansi - stvar je ličnog izbora. Ljudi svašta rade kad su zaljubljeni. Kada vole, niko im ne traži potčinjavanje; ono se desi samo od sebe, i uzajamno je. Ali i ljubav takođe podrazumeva trpljenje. Što je trpljenje lakše, to je manji osećaj žrtvovanja ... i utoliko ljubav veća.

Postojale su i druge knjige koje su bile bitne u nekadašnjim vremenima, a danas su zaboravljene. Postoje knjige koje su - shodno vremenima u kojima su nastale - smatrane, baš kao i sada "Pedeset nijansi sive", nekim artefaktom psiholoških obrazaca kod žena i muškaraca. Recimo, naša Mir Jam, koja ih je opisivala na način koji se danas smatra (smešnim) stereotipima: zle raspuštenice, dobre nevine devojke - zavedene pa ostavljene na cedilu, pakosne svekrve, razmaženi bonvivani, džentlmenski nastrojeni mladići iz dobrih kuća itd. Sa druge strane, postoji tzv. "ozbiljnija" literatura koja se, iza maske "istančane psihologije likova" takođe poigrava klišeima (Ana Karenjina, Madam Bovari). Ali, ni te knjige nisu bitno promenile svet - ni tada, ni sada - osim što su, zbog svoje umetničke vrednosti, daleko ispred, npr, "Ranjenog orla".
U kontekstu onog što si napisao:
zamisli kada bismo ljubitelje horor literature definisali kao čitaoce koji tu literaturu vole isključivo zato što se u njoj "pronalaze". Pa zavisno od izbora najdražeg im autora, mogli bismo poveći procenat čitalaca nazvati (prikrivenim) sadistima ... ili mazohistima.
Ako je izbor literature određeni vid (auto)psiho-terapije, većina čitalačke publike ipak najradije čita ono što se reklamira, o čemu se priča na sva usta kao o nečemu "skandaloznom" i "inovativnom" ... bez obzira što to, u stvari, nije inovativno.

Muškarci se pale na (sopstvenu) moć; žene se - kad odrastu - pale na snagu muškog intelekta.
Ako će se neka žena napaliti na suptilnog sadistu, koren je dublji nego što izgleda i definisan je u uslovima njenog odrastanja. A ukoliko je ona suptilni mazohista, onda je sve ok. Svi vuci siti, i ovce na broju.

Poslednja izmena:

Dragoljub69

Buduća legenda
Banovan
Poruka
26.839
Nije tajna da se žene iz prve zaljubljuju u naočite ,da ne kažem kršne,muškarce,opuštene odmerene koji deluju samosvesno,
šarmantne sa svojom inteligentnom duhovitošću i nada sve uspešne u svakom pogledu. U društvu takvog markantnog kučkinog sina,
žene zaboravljaju često i na svog partnera s kojim su tu stigle i nema sile koja će je sprečiti da se krišom s njim bar ne povata!
Među tim kučkinim sinovima su česti i mozoginci,narcisi i psihopate!
U tom prvom "udaru" koja još misli na dalji razvoj takve veze s tim osvajačem -Đingis Kanom njenih emocija?
A dalji razvoj veze je blagi hel...:mrgreen:
Ali šta da radi? Ako želi da ima takvog "razarača",mora malo i da se strpi i da se žrtvuje.
Mamu joj qurvinu i onoj Ljubici,nek vidi kakvog ja imam,šta ja mogu da navatam!:hahaha:
A cena-prava sitnica!
Razbijena glava,otkriće švalerke,masnica preko oka,neprospavane noći...
Sve dok ne pukne tikva i dok se to više ne da podnositi!
Još ako se dece namnožilo-to još otežava odluku o razlazu!
A šta je u njegovoj glavi?
Skoro ništa!
Ja znam par takvih -nema u njihovoj glavi ni dva posto šta u mojoj.
E ybg...Ja sam stalno u situaciji da bežim od nekih ženskica...
Ybg,kad volim onu moju veštičaru-uspeva uvek pod kožu da mi se smesti i taman neku skontam,a ona
me opkoli ,kao da oseti da se nešto dešava...Nemaju šanse s njom!:hahaha:

dulesrbenda

Buduća legenda
Poruka
31.149

Kad već pominješ Hitlera, čuvena spisateljka Sylvia Plath je poznata po čuvenoj izjavi da žene vole fašiste.

Sad, nikad ne generalizujem nikog, pa ni žene, ali ima istine u tome da mnoge žene vole taj tip muškaraca. Naravno opet kažem ne generalizujem.

Nismo mi isti, svaki čovek je posebna ličnost.

Poruka
51.012
Kad već pominješ Hitlera, čuvena spisateljka Sylvia Plath je poznata po čuvenoj izjavi da žene vole fašiste.

Sad, nikad ne generalizujem nikog, pa ni žene, ali ima istine u tome da mnoge žene vole taj tip muškaraca. Naravno opet kažem ne generalizujem.

Nismo mi isti, svaki čovek je posebna ličnost.
Silvija Plat je moja omiljena pesnikinja.
Bez obzira na to, činjenice su:
1) da je bila teško psihički bolesna i - mlada - izvršila samoubistvo, nakon razvoda.
2) da je teza o tome kako svaka žena voli fašistu zapravo stih iz njenje pesme "Daddy" ("Tatica"), u kojoj se obraća pokojnom ocu za kojeg je verovala da je bio nacista. Pesma je komplikovana za analizu (oko nje se već godinama spore kritičari), i svakako se stihovi ne mogu tumačiti bukvalno. Parafrazu stihova iskoristila je druga spisateljica, Erika Jong, u svom romanu "Strah od letenja".

Dragoljub69

Buduća legenda
Banovan
Poruka
26.839
Tatica
Nisi dovoljan, nisi više
Dovoljan, crna cipelo
U kojoj sam kao stopalo živjela
Trideset godina, uboga i bijela,
Jedva se usuđujući da dišem ili kišem.

Tatice, morah te ubiti. Umro si
Prije no što imah vremena –
Mramorno težak, torba puna Boga,
Sablasni kip sa starim nožnim palcem
Veliki kao iz Friska foka

I s glavom u ćudljivom Atlantiku
Gdje se lije zeleni bob preko plavog
U vodama divnog Nauseta.
Uobičavala sam moliti da te vratim tu.
Ach, du.

Na njemačkom jeziku, u poljskom gradu
Koji je sravnjen valjkom
Ratova, ratova, ratova.
Ali ime je grada obično.
Moj prijatelj Poljak
Da ih je tamo tuce ili dva veli
Pa nikad nisam znala gdje li
Nogom kroči, korijen pusti,
Nikad ne mogoh s tobom govoriti.
Jezik mi se zaglavio u vilici

Zaglavio u omči bodljikave žice.
Ich, ich, ich, ich,
Jedva mogoh govoriti.
Mislila sam svaki Nijemac da si ti.
I taj bestidni jezik

Mašina, mašina,
Otpuhnuvši me kao Židovku.
Židovku za Dahau, Aušvic, Belsen.
Počeh govoriti kao Židovka
Mislim da možda jesam Židovka.

Snjegovi Tirola, svijetlo bečko pivo
Nisu previše istinski niti
Čisti. S ciganskim pretkom i sudbom nemilom
I s tarok špilom i s tarok špilom
Mogla bih mrvu Židovka biti.

Uvijek se tebe bojah
Uz tvoju Luftwaffe, blebetanja tvoja,
I tvoj brk uredan
I arijevsko oko, plavo sjajno.
O ti, panzer-man1, panzer-man –

Ne Bog već svastika
Tako crna nimalo neba da proviri.
Svaka žena obožava Fašistu,
Čizmu u lice, beštijsko
Beštijsko srce beštije kao ti.

Stojiš pred školskom pločom, tatice,
Na mojoj slici o tebi

Rascjep ti na bradi mesto na stopalu
Ali zbog toga manji đavo nisi, ne, niti
To bi onaj crni čovjek koji mi je

Pregrizao lijepo rujno srce na dvoje.
Imah deset na dan pogreba tvojeg.
Pokušah da umrem sa dvadesetak.
I da se vratim, vratim, vratim tebi.
Mišljah da bi bile dovoljne i kosti čak

Ali su me izvukli iz vreće
I sastavili lijepkom.
I šta da činim tad sam znala.
Po tebi model sam sazdala,
Čovjek u crnom s Meinkampf izgledom

I ljubavlju da muči i tlači.
I rekla sam uzimam, uzimam2 .
I tako, tatice, za mene, svršeno je s tim.
Crni telefon – iz korijena skroz.
Glasovi ne mogu gmizati kroz.

Ako ubih jednog čovjeka, ubih dvojicu –
Vampira što veli da je ti
I krv mi je pio cijelu godinu
Sedam godina, ako želiš da znaš.
Tatice, sad možeš opet da počivaš.

Kolac je u tvom tustom crnom srcu
A seljaci te nikad ne voljahu.
Oni sad igraju i gaze po tebi.
Uvijek su znali da si to ti.
Tatice, tatice, ti kopile, slobodna sam.

< napisano 1962, objavljeno posthumno 1995>

Poslednja izmena: