Muškarci i žene sa jednakim pravom na posao

Poruka
22.606
Unija poslodavaca: Muškarci i žene sa jednakim pravom na posao

Unija poslodavaca Srbije saopštila je da svi poslodavci koji imaju preko 50 zaposlenih u stalnom radnom odnosu od sutra imaju novu godišnju obavezu, koja se tiče ravnomerne zastupljenosti polova.

Poslodavci sa više od 50 zaposlenih su obavezni da zaključno sa današnjim danom Ministarstvu rada i socijalne politike dostave Plan mera za otklanjanje ili ublažavanje neravnomerne zastupljenosti polova, na osnovu koga se vidi kako će u svom privrednom društvu da smanje ili ublaže diskriminaciju manje zastupljenog pola i ponude jednake uslove usavršavanja i napretka muškarcima i ženama.


Unija poslodavaca tokom februara organizuje edukaciju za službe ljudskih resursa i pravne službe kompanija koje imaju tu zakonsku obavezu i na kojima će svoje članove i druge zainteresovane bliže upoznati sa njom.


U svetlu aktivnosti za pristup Srbije Evropskoj uniji, a kao deo praktičnih programa za unapređenje rodne ravnopravnosti i onemogućavanje različitih oblika diskriminacije potrebno je da preduzeća u Srbiji ozbiljno shvate tu zakonsku obavezu, jer će time izbeći zakonske sankcije i eventualne primedbe i kazne inspekcijskih organa, navedeno je u saopštenju.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...a-Muskarci-i-zene-sa-jednakim-pravom-na-posao

Meni sad nešto nije jasno kako će to da izvedu kada ima poslova koji su recimo opasni po zdravlje za žene i iz tih razloga se žene ne zapošljavaju na takvim radnim mestima.:confused:
 
Uvek sam se divio likovima koji nemaju veze sa mozgom a postavljeni su da upravljaju.
Kako bi glasila bajka o Snezani i sedam rudara patuljaka da su imali nase zakone? Patuljci su morali da prestanu da rudare posto nisu imali love da zaposle jos 6 Snezana za koje realno nemaju posla u rudniku, a jedna koju imaju je stizala sve da opere, ocisti itd? Mozda da se prekvalifikuju u neko unisex zanimanje? Ili da dignu ruke i da podmite nekog zlokobnog slugu zlokobne kraljice i da odu u fake penziju. Invalidsku, vise ce da dobiju?
Srecan kraj? Pa naravno, zar bajke mogu drugacije da se zavrse ;)
 
ja to vezujem za ''Zene Vozaci " mnogo su opreznije ,vode racuna , ali cim dodje do nezgodne situacije tu vise nemaju razuma ....veliki panicari ,panika i emocije im blokiraju prosudu. Ali zato ima poslova gde one mogu savim korektno da funkcionisu . ali kao vodje ,lideri to mogu samo one odabrane .
 
Meni sad nešto nije jasno kako će to da izvedu kada ima poslova koji su recimo opasni po zdravlje za žene i iz tih razloga se žene ne zapošljavaju na takvim radnim mestima.:confused:

Ma gluposti, ja recimo radim u firmu sa oko 50 zaposlenih, i do skoro je bilo samo 3 zenske osobe. Od toga je samo jedna u proizvodnji radila, a ona vise ne radi u firmi.

Ne znam koji bi pre posao radila, zavarivanje, savisanje na presi, brusenje, farbanje,... :lol:

Ne moze se tako uslovljavati, to je smislio neko ko u zivotu nije izgleda radio, pa ne znam kakvih sve poslova ima...

A s druge strane, zene/devojke svakako imaju veci potencijal na trzistu rada. Eto otvorite oglasnik, 80% oglasa pocinje sa "Trazi se devojka za rad u..." :lol::lol:
 
Ma gluposti, ja recimo radim u firmu sa oko 50 zaposlenih, i do skoro je bilo samo 3 zenske osobe. Od toga je samo jedna u proizvodnji radila, a ona vise ne radi u firmi.

Ne znam koji bi pre posao radila, zavarivanje, savisanje na presi, brusenje, farbanje,... :lol:

Ne moze se tako uslovljavati, to je smislio neko ko u zivotu nije izgleda radio, pa ne znam kakvih sve poslova ima...

A s druge strane, zene/devojke svakako imaju veci potencijal na trzistu rada. Eto otvorite oglasnik, 80% oglasa pocinje sa "Trazi se devojka za rad u..." :lol::lol:

E ovde si potpunu u pravu....msm da li je neko od tih pametnjakovića u opšte razmišljao o tome da žene jednostavno zbog svoje fizionomije nisu u mogućnosti da rade neke poslove.z:hm:...nego se pošto poto donosi nešto što nije realno....baš da vidim koliko bi jedna žena izdržala da uđe i legne u blatnjavi kanal da bi nešto zavarila... ili izbrusila držeći brusilicu koja ima 10 kg i tako svaki dan...pa ima i muškaraca koji to ne mogu.
Sad sam prešla malo u extrem ali neka.
 
Žene nisu za odgovorne pozicije, emocionalno rasuđuju :)

Ne bih se složila s tobom žene su na tim funkcijama mnogo strože i nemilosrdnije od muškaraca.To što ti kažeš da rasuđuju putem emocija nije u opšte tačno pre bih rekla da su muškari mnogo slabiji što se toga tiče.Ja još nigde nisam čula da je neka žena na položaju stavila nekog muškarca koji joj je bio potčinjeni na bolje radno mesto samo zato što joj je bio simpatičan (da ne kažem da je spavao sa njom) a muškarci upravo to rade.Pa koga sad vode emocije u poslu?;)
 
Ne bih se složila s tobom žene su na tim funkcijama mnogo strože i nemilosrdnije od muškaraca.To što ti kažeš da rasuđuju putem emocija nije u opšte tačno pre bih rekla da su muškari mnogo slabiji što se toga tiče.Ja još nigde nisam čula da je neka žena na položaju stavila nekog muškarca koji joj je bio potčinjeni na bolje radno mesto samo zato što joj je bio simpatičan (da ne kažem da je spavao sa njom) a muškarci upravo to rade.Pa koga sad vode emocije u poslu?;)

JA koliko znam to svi rade i muskarci i zene, samo su zene redje na rukovodecim poslovima... :rumenko:
 
Po kojem kriterijumu je poredjenje 3 milijarde sa 3 milijarde ljudi uopste moguce? Svi znamo za jednu ociglednu razliku, ali nista drugo ne moze da se generalizuje. Npr. iako po mom iskustvu mogu da tvrdim da zene bolje kuvaju (ili jedino umeju, kako god), cinjenica je da su svi najbolji kuvari na svetu muskarci. I ko "pobedjuje"?
 

Back
Top