Musaka i njene varijante

Pinocchio

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.445
Pravim malopre musaku i... nije zbog đuveča stvarno nije, ali setih se da sam par puta po nečijoj preporuci preko mesa, a ispod drugog reda, krompira stavljala sir. Molim bez osude, prvo probajte.

Elem, nije sir u pitanju već začini za musaku. Pre neku godinu sam probala i sada kupujem kada god "naletim" začine za musaku, poslednji put u Grčkoj. Sastav začina je sledeći:

Muskat
So
Paprika
Kleka
Origano
Cimet

Kombinacija je neobična ali je musaka baš ukusna. Cimet je poslednji na spisku (po tome bi trebalo da ga ima najmanje) ali se oseti aroma. I to baš onako fino.

Omiljena mi je musaka sa tikvicama, zatim grčka sa kombinacijom patlidžana i krompira, sa crvenim pečenim paprikama, karfiolom i naravno krompirom.

Imate li vi neke neobične kombinacije ili ideje?

Jaki začini tipa origana, pa i bibera se stavljaju na meso kad izgubi svežinu, a naročito svinjsko

Mene origano asocira na picu pa ako nije ukus pice, onda je prevara :)
Ne treba mešati mnogo začina u jedno jelo.
Peršunov list svuda.
Boranija - belu luk uz osnovne: so, biber, ml. paprika
Grašak - mirođija + origano
Paprikaš - muskatni orašić

Lovor ubacim gde god mogu

ja u omlet stavim origano nekad

Origano na prvom mestu! :D
1000013408.jpg

Pravim malopre musaku i... nije zbog đuveča stvarno nije, ali setih se da sam par puta po nečijoj preporuci preko mesa, a ispod drugog reda, krompira stavljala sir. Molim bez osude, prvo probajte.

Elem, nije sir u pitanju već začini za musaku. Pre neku godinu sam probala i sada kupujem kada god "naletim" začine za musaku, poslednji put u Grčkoj. Sastav začina je sledeći:

Muskat
So
Paprika
Kleka
Origano
Cimet

Kombinacija je neobična ali je musaka baš ukusna. Cimet je poslednji na spisku (po tome bi trebalo da ga ima najmanje) ali se oseti aroma. I to baš onako fino.

Omiljena mi je musaka sa tikvicama, zatim grčka sa kombinacijom patlidžana i krompira, sa crvenim pečenim paprikama, karfiolom i naravno krompirom.

Imate li vi neke neobične kombinacije ili ideje?
Ovo mi liči na začine za grčku musaku, a ona se prilično razlikuje od one koja je kod nas najpopularnija.

Ja lično volim obe na svoj način.

Ја волим само класичну мусаку.
Интересантно је да нисам умела да спремим мусаку да буде по мом укусу, ни мокра ни сува...
И једном питам тегку која је добаћица старог кова, а она блене у мене пита дал је зезам ( зна како сама спремим славу и сва могућа и немогјча јела и колаче) да не умем мусаку.
И она ми објасни да сложи кромпир и месо, покрије фолијом и пече док кромпир не омекне, тек тада прелије јајима и млеком.
Од тад спремам тако и савршена је.

Од зачина само со и бибер, с тим што волкм ( кад имам) да у лук и месо додам ситно сецкану суву сланиницу.
Понекад у млеко додам и павлаку за кување да буде богатији укус.
Једем је обавезно са јогуртом!

Back