Multietničnost i multikulturalnost

Da li su multietničnost i multikulturalnost mogući?

  • Da

    glasova: 36 52,9%
  • Ne

    glasova: 32 47,1%

  • Ukupno glasova
    68
  • Anketa je zatvorena .
Ne bih rekao.Uzmi za primer katolike,ima ih raznih i različitih kultura ako izuzmemo neke iz komšiluka kojima je religija sinonim za koljačke pohode na druge a kulturu nemaju ni u tragovima,nikakvu.

To si u pravu, svaka religija je oblikovala mnoštvo različitih kultura, ali u svakoj od njih uticaj religije je veoma veliki, ako ne odlučujući. Npr, mi, Grci, Rumuni, Rusi... smo, iako različiti, međusobno kulturno bliži, nego u odnosu na neke kulture oblikovane pod uticajem katoličanstva ili protestantskih crkava
 
Koncepti multietničnosti i multikulturalnosti podrazumevaju ravnopravno postojanje i funkcionisanje zajednica različitog etničkog porekla i kulturnih obeležja, i predstavljaju se kao jedna od bitnijih tekovina modernog doba, i poželjnog načina organizovanja države i društva.
Međutim, da li su ovi koncepti poželjni, i zaista ostvarivi? Svaka zajednica koja sebe vidi u svetlu svog etničkog porekla i kulturnih osobenosti, na druge gleda kao na nešto strano, tuđe, pa često i kao na našto što ugrožava njen opstanak. Etnički i kulturni centrizam veoma često se razbuktaju širom sveta, pa i na mestima gde se gotovo i ne očekuju. Mnogo je dokaza manjkavosti ovih koncepata i njihovog nefunkcionisanja u praksi, poput Irske, Belgije, Balkana, Idije... i još gomile žarišta u svetu. Multietničnost bi još nekako i mogla da zaživi, ali multikulturalnost za sada deluje nemoguća - svaka kultura uključuje određen pogled na svet, koji dotičnoj zajednici izgleda kao jedini ispravan, i nužno se zbog toga sukobljava sa onima koji pripadaju drugim, kulturno drugačijim zajednicama. Tu su još i religijska učenja, sastavni deo kulture, koja gotovo u svim slučajevima tvrde da poseduju monopol na apsolutnu istinu. Sa druge strane, koncept se nameće, kao što rekoh, kao jedno od dostignuća naše civilizacije, i obećava konačno rešenje i postizanje mirnog zajedničkog života različitih zajednica na istoj teritoriji. A to bi nužno podrazumevalo promene kulturnih obrazaca i načina života, koje ljudi često žilavo brane i teško ih se svesno odriču.

Da li je po vama ovaj koncept nekako ostvariv, da li treba da pretrpi neke izmene, ili mu treba nači zamenu?

Posto zivim u Srbiji u kojoj 35% gradjana ne pripada dominirajucem etnickom konceptu ubeden sam da je to u ovom ili onom obliku neminovnost ako zelimo drzavu u ustavim granicama.:ok:
 
Националне државе су закон, каква мулти етничност и мулти културалност, пих.
Наравно није добро да будемо потпуно без странаца али да буде много странаца то није добро. Француска постаје земља мулата, нерада и сл. ствари. Њемци ће ускоро бити мањина у Њемо-Турској.
Мулти-културалност, фууууууууууууууууууууууууууујјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјј.

Хоћемо народну државу!!!!!!!!!!!!!

Нешто размишљам, ви љевичари немате никакве посебне осјећаје према свом народу и земљи. Кажете како ви волите све људе, хуманисти и сличне глупости. а нисте спремни да за свој народ идете у рат, баш ме интересује да ли би онда ишли за добробит свих народа, тј. против националиста. :hahaha:

Мултикултуралност доводи до унитарног света, а то је највеће зло које може да задеси човјечанство.

Unitarnost je nemoguće ostvariti, jer će podela i pravljenja razlika po raznim osnovama biti dok postoje i ljudi. Danas se i u malim zajednicama i kulturama izdvajaju regionalne, lokalne i druge podgrupe, a takve podele ne mogu biti izbegnute u jednom globalno unitarnom kulturnom konceptu.
Hm... levičari poriču značaj postojanja nacionalnih posebnosti uopšte, dok multikulturalni i multietnički koncepti podrazumevaju postojanje različitosti, uz miran i tolerantan suživot, što je po meni neostvarivo
 
Postoji malo stvari ogavnijih i stetnijih od stupidnih dogmi

Ova dogma 'multieticnosti i multikulturalizma' kao zacrtanog i vrhunski pozeljnog cilja drustvenog progresa je jedna od glupljih trenutno aktivnih levih dogmi

Sto rece Helmut Smit nedavno, "napravili smo uzasnu gresku kada smo pozvali turske gastarbajtere u Nemacku."

To je sve sto na tu temu ima da se kaze, stvarno.
 
Породица, историја, црква и војска су традиционални ослонци српске културе и не могу да се отмем утиску да су се управо оне трпе најјачи удар са запада од 90их до данас.

Bas naprotiv, vidi gde nas je to dovelo. :roll:
Porodica jeste oslonac drustva, ne p[o svaku cenu, samo pod uslovom da dobro funkcionise.
 
U Evropi je to malo teze izvesti, pa ako bih morala, zivela bih iskljucivo u Americi ili Kanadi. To se niko ne oseca kao stranac. Boli njih ona stvar i za istoriju i za vojsku, ljudi zive u sadasnjosti.

Pa onda jedino preostaje da se u Evropi izvrši mešanje jednako onom američkom, bez dominantne grupe na bilo kojoj teritotiji, kada bi svako isticanje posebnosti i tradicionalizam postali besmisleni... daleko bilo
 
..ko bre zheli Srbiju bez manjina?..pa ja bi se prvi odselio odavde kada ih nebi bilo..ti bre nisi srbin..

nacionalni sastav danasnje srbije nije tajna, pise i u ustavu, tako da je prvi deo pitanja podnosljiv, a odgovor se i zna i vidi

multikulturalnost mi je vec nepoznata, kao pojava u nas, i sta to tacno znaci.
ako se misli da manjine treba da imaju neku svoju potpono drugaciju kulturu...mislim, onda se ne zeli dobro tim manjinama.

posto sam na brzinu procitao temu, vidim da svako tumaci pojmove na svoj nacina, prema svojim potrebama i stvovima, ali sa dosta razlike. tako da bi bilo dobro da je postavljac preciznije dao pocetni post, ovako...mozemo mesec dana u prazno

ps na sve ovo ne treba zanemariti blisku proslost, srbija se plasi i tudjonacionalnog gustera posto su je izujedale nato, eu i komsijske zmije, tj zasto od nas traziti neku vrstu skolske tolerancije, kad istu ne dobijamo ni u minimalnim kolicinama.
ja sam cak zadovoljan dostojanstvenoscu svih gradjana u srbiji da se slazu i tolerisu jedni druge, uprkos trudu eu/nato i nvo da nas zavade
 
U Evropi je to malo teze izvesti, pa ako bih morala, zivela bih iskljucivo u Americi ili Kanadi. Tu se niko ne oseca kao stranac. Boli njih ona stvar i za istoriju i za vojsku, ljudi zive u sadasnjosti.

Pa što je onda uslov da moraš znati američku himnu i deklaraciju nezavisnosti ako hoćeš državljanstvo .I tamo si prvo amerikanac pa poslije srbin mađar ili šta već
 
Da li su pozeljni, zavisi kako se uzmu. Po meni bi hipoteticki najpozeljnije bilo da svi pripadamo istoj naciji i istoj kulturi. U nemogucnosti toga, sledeca najpozeljnija stvar je da ljudi razlicitih nacija i razlicitih kultura zive zajedno na istoj teritoriji u miru i medjusobnom razumevanju. Ako je to multietnicnost i multikulturalnost, onda to svakako jeste pozeljno.

A da li je moguca? Teorijski jeste, ali je u praksi danas jako tesko moguca. Mozemo govoriti o stepenu ostvarivosti ta dva pojma u modernom drustvu, jer verovatno ne postoji zemlja gde je to ostvareno u potpunosti. Zadrzacu se na multikulturalnosti, jer je sam pojam mnogo vise vezan za sustinu od pojma multietnicnosti.

21. vek je vek u kome ljudi nikada nisu bili slicniji. Razvitak tehnologije, nauke, umetnosti, sve je to doprinelo da se citav svet upozna sa razlicitim kulturama, da preuzme iz tih kultura ono sto im odgovara i sto ce im olaksati zivot (zapadna civilizacija kao najbolja ima posebnu ulogu u tome, zapadna civilizacija je najcesce kopirani kulturni obrazac. Pisani ustav, elektricna struja, stampanje, internet, prava zena itd.). Zbog svega toga mi smo slicniji sa svojim komsijama nego sto su nase pradede bile slicne sa svojim komsijama. Mi smo zbog toga slicniji i sa danasnjim Kinezima nego sto su nasi preci iz 15. veka bili slicniji sa Kinezima iz 15. veka. Znaci u objektivnoj stvarnosti imamo priblizavanje kultura. Ali sta imamo u subjektivnoj stvarnosti? Cesto potpuno drugacije. Jedan od razloga tome je i to sto nikad u istoriji nije postojalo ovakvo mesanje kultura, pa zbog toga su i sukobi izmedju njih cesci negoli sukobi izmedju kultura u 15 veku. Nerazumevanje zbog toga je cesto i vece.

Recimo, uzmimo za primer nekog nacionalnog ili verskog ekstremistu koji zivi medju drugim narodima. Prvo, taj zivi u drustvu gde su pripadnici njegovog naroda i vere dosta slicniji pripadnicima drugih naroda nego pre 200 godina. Drugo, taj ima pogresno shvatanje pojma 'licni identitet'. On taj pojam izjednacava sa pojmom 'nacionalni identitet', ili 'verski identitet' to mu je isto. Trece, zbog ove prethodne dve stvari on oseca ugrozenost, jer se plasi da izgubi sopstveni identitet , plasi se da izgubi svoj licni identitet. Zbog toga on potencira kulturoloske razlike (iako su slicnosti vece od razlika). Sto je gluplji, izgubljeniji i nesigurniji, potencira ih sve vise i vise. U jednom trenutku te razlike eksplodiraju iz njega. E sad, da bi postojala harmonija u nekom drustvu, potrebno je da SVI clanovi tog drustva budu u harmoniji. Posto u svakom drustvu ima ovakvih 'inteligencija' kao sto je ovaj moj primer, harmonija je nemoguca. Dovoljno je da postoji barem stotinu ovakvih ekstremista pa da kulturoloski sukobi (nekad i oruzani, u nasem primeru) pocnu. Tih stotinu ekstremista, kada ih ima sa obe strane, pocinju da se uvecavaju geometrijskom progresijom. Da su svi ostali pripadnici istog drustva (osim tih stotinu ekstremista) sigurni u svoj licni identitet, sirenje ne bi bilo moguce, ali posto je vecina ljudi nesigurno i glupo, dolazi do progresije. Tako je moguce da sukobi izbijaju izmedju kulturoloski jako slicnih ljudi. Oni se upravo zbog te tvoje slicnosti osecaju ugrozeno, i ulaze u sukobe da bi tako branili svoj licni identitet, misleci da je njihov licni identitet nesto sto je isto kao i nacionalni identitet. Nekad, ti kulturoloski sukobi izbijaju u oruzane.

Nas prostor, Balkan, je odlican primer za to. Ne postoji u Evropi narodi koji su toliko kulturoloski slicni kao Srbi i Hrvati. Mi smo sa Hrvatima slicniji negoli sa Grcima i Rusima sa kojima nemamo skoro pa nikakve kulturoloske sukobe. Da nije zalosno, bilo bi smesno.

Znaci, osnovna kocnica multietnicnosti i multikulturalnosti (ako to shvatimo onako kako sam rekao na pocetku) su jednostavno receno GLUPI LJUDI. Glupost je najveci kocnicar mirnog zajednickog suzivota. A posto je glupost ocigledno neunistiva, bice kulturnih sukoba i dalje, samo mozemo da se nadamo (i radimo na tome) da ti kulturni sukobi ne prerastu u oruzane.
 
Pa što je onda uslov da moraš znati američku himnu i deklaraciju nezavisnosti ako hoćeš državljanstvo .I tamo si prvo amerikanac pa poslije srbin mađar ili šta već

Normalno je da moras postovati zakone zemlje u kojoj zivis i biti joj lojalan. U to ulazi i poznavanje americke himne i Deklaracije o nezavisnosti. Osim na taj nacin, drzavljanstvo se dobija i rodjenjem, sto kod nas nije slucaj, nego se gleda poreklo i drzavljanstvo roditelja.
Jeste, tamo si Amerikanac u smislu drzavljanstva, ali niko se ne stidi da kaze iz koje zemlje potice i svi su, pred zakonom, jednaki. Npr, mozes Tihi da dobije americko drzavljanstvo i da u Srbiji napravi neku pizdariju, recimo gadja cipelom BoTu. O'ma' ce americki ambasador da intervenise i brani americkog drzavljanina, Tihog. :hahaha:
 
Poslednja izmena:
. U to ulazi i poznavanje americke himne i Deklaracije o nezavisnosti.

Poznavanje himne? O cemu ti pricas? Da li mozda jos treba i da je otpevas?

Deklaracija o nezavisnosti? Te nepismene mase nemaju pojma ni ko je podpresednik Amerike ni ko je guverner drzave u kojoj zive. Pitaj ih koliko senatora ima svaka drzava.


i svi su, pred zakonom, jednaki.

:hahaha:

Sve zavisi koliki ti je racun u banci
 
Poznavanje himne? O cemu ti pricas? Da li mozda jos treba i da je otpevas?
Deklaracija o nezavisnosti? Te nepismene mase nemaju pojma ni ko je podpresednik Amerike ni ko je guverner drzave u kojoj zive. Pitaj ih koliko senatora ima svaka drzava.

Koliko se secam, i Monika Seles je morala da polaze neki "ispit' da bi dobila drzavljanstvo. Neko gore pomenu himnu, pa se ja nenamerno uhvatila za to.
 
Koliko se secam, i Monika Seles je morala da polaze neki "ispit' da bi dobila drzavljanstvo. Neko gore pomenu himnu, pa se ja nenamerno uhvatila za to.

Da, ima test o istoriji SAD ali kad bi se test stvarno sproveo 99.9% ne proslo. Ti si me podsetila na jednog coveka koji je u Beogradu bio jedan od direktora jedne velike spoljnotrgvinske firme i koji je u NY osnovao svoju firmu i kad je polagao test za drzavljanstvo pitali su ga ko je podpredsenik SAD. To je bilo jos za vreme Klintona i on nije znao da je Al Gore podpredsednik. Test je ipak prosao bez popravnog . Izmedju ostalog jedan od 'uslova' je znanje engelskog. Njegov engleski je na nivou pocetnog kursa vecernje skole. On je samo jedan mali primer. Treba da vidis samo face buducih 'Amerikanaca' kao da si u Nigeriji a ne u SAD.
 
Наравно да је могућа мултиетничност и наравно да је подржавам. Залажем се за поштовање права других националних заједница у Србији, исто као што тражим да и Срби у суседству добију сва права које међународне конвенције прописују.
 
Da li su pozeljni, zavisi kako se uzmu. Po meni bi hipoteticki najpozeljnije bilo da svi pripadamo istoj naciji i istoj kulturi. U nemogucnosti toga, sledeca najpozeljnija stvar je da ljudi razlicitih nacija i razlicitih kultura zive zajedno na istoj teritoriji u miru i medjusobnom razumevanju. Ako je to multietnicnost i multikulturalnost, onda to svakako jeste pozeljno.

A da li je moguca? Teorijski jeste, ali je u praksi danas jako tesko moguca. Mozemo govoriti o stepenu ostvarivosti ta dva pojma u modernom drustvu, jer verovatno ne postoji zemlja gde je to ostvareno u potpunosti. Zadrzacu se na multikulturalnosti, jer je sam pojam mnogo vise vezan za sustinu od pojma multietnicnosti.

21. vek je vek u kome ljudi nikada nisu bili slicniji. Razvitak tehnologije, nauke, umetnosti, sve je to doprinelo da se citav svet upozna sa razlicitim kulturama, da preuzme iz tih kultura ono sto im odgovara i sto ce im olaksati zivot (zapadna civilizacija kao najbolja ima posebnu ulogu u tome, zapadna civilizacija je najcesce kopirani kulturni obrazac. Pisani ustav, elektricna struja, stampanje, internet, prava zena itd.). Zbog svega toga mi smo slicniji sa svojim komsijama nego sto su nase pradede bile slicne sa svojim komsijama. Mi smo zbog toga slicniji i sa danasnjim Kinezima nego sto su nasi preci iz 15. veka bili slicniji sa Kinezima iz 15. veka. Znaci u objektivnoj stvarnosti imamo priblizavanje kultura. Ali sta imamo u subjektivnoj stvarnosti? Cesto potpuno drugacije. Jedan od razloga tome je i to sto nikad u istoriji nije postojalo ovakvo mesanje kultura, pa zbog toga su i sukobi izmedju njih cesci negoli sukobi izmedju kultura u 15 veku. Nerazumevanje zbog toga je cesto i vece.

Recimo, uzmimo za primer nekog nacionalnog ili verskog ekstremistu koji zivi medju drugim narodima. Prvo, taj zivi u drustvu gde su pripadnici njegovog naroda i vere dosta slicniji pripadnicima drugih naroda nego pre 200 godina. Drugo, taj ima pogresno shvatanje pojma 'licni identitet'. On taj pojam izjednacava sa pojmom 'nacionalni identitet', ili 'verski identitet' to mu je isto. Trece, zbog ove prethodne dve stvari on oseca ugrozenost, jer se plasi da izgubi sopstveni identitet , plasi se da izgubi svoj licni identitet. Zbog toga on potencira kulturoloske razlike (iako su slicnosti vece od razlika). Sto je gluplji, izgubljeniji i nesigurniji, potencira ih sve vise i vise. U jednom trenutku te razlike eksplodiraju iz njega. E sad, da bi postojala harmonija u nekom drustvu, potrebno je da SVI clanovi tog drustva budu u harmoniji. Posto u svakom drustvu ima ovakvih 'inteligencija' kao sto je ovaj moj primer, harmonija je nemoguca. Dovoljno je da postoji barem stotinu ovakvih ekstremista pa da kulturoloski sukobi (nekad i oruzani, u nasem primeru) pocnu. Tih stotinu ekstremista, kada ih ima sa obe strane, pocinju da se uvecavaju geometrijskom progresijom. Da su svi ostali pripadnici istog drustva (osim tih stotinu ekstremista) sigurni u svoj licni identitet, sirenje ne bi bilo moguce, ali posto je vecina ljudi nesigurno i glupo, dolazi do progresije. Tako je moguce da sukobi izbijaju izmedju kulturoloski jako slicnih ljudi. Oni se upravo zbog te tvoje slicnosti osecaju ugrozeno, i ulaze u sukobe da bi tako branili svoj licni identitet, misleci da je njihov licni identitet nesto sto je isto kao i nacionalni identitet. Nekad, ti kulturoloski sukobi izbijaju u oruzane.

Nas prostor, Balkan, je odlican primer za to. Ne postoji u Evropi narodi koji su toliko kulturoloski slicni kao Srbi i Hrvati. Mi smo sa Hrvatima slicniji negoli sa Grcima i Rusima sa kojima nemamo skoro pa nikakve kulturoloske sukobe. Da nije zalosno, bilo bi smesno.

Znaci, osnovna kocnica multietnicnosti i multikulturalnosti (ako to shvatimo onako kako sam rekao na pocetku) su jednostavno receno GLUPI LJUDI. Glupost je najveci kocnicar mirnog zajednickog suzivota. A posto je glupost ocigledno neunistiva, bice kulturnih sukoba i dalje, samo mozemo da se nadamo (i radimo na tome) da ti kulturni sukobi ne prerastu u oruzane.

Lepo rečeno, ali zar postoji opšteprihvaćena definicija identiteta? U određivanju identiteta bitnu ulogu igra mnogo faktora, a koji će preovladati varira od pojedinca do pojedinca, pa zašto onda neku kombinaciju oceniti kao poželjniju i bolju, na osnovu čega?

A što se nas i Hrvata tiče, ni tu se ne slažem. Mislim da smo etnički dosta slični, ako ne i isti, ali da su kulturne razlike upravo ono što postavlja najveći jaz među nama. Istina, oba naroda su deo veće, slovenske kulturne celine, ali tokom razvoja ključno oblikovane verskim faktorom, i uticajem dominantne civilizacije. Presudan uticaj na Hrvate izvršilo je katoličanstvo i zapadna civilizacija, dok je Srbija, iako tokom srednjeg veka često više okrenuta Zapadu, više pod uticajem Istoka, kako zbog pravoslavlja, tako i zbog viševekovnog ropstva pod Turcima
 

Back
Top