Quantcast

Multietničnost i multikulturalnost

Da li su multietničnost i multikulturalnost mogući?

• Da

glasova: 36 52,9%
  • Ne

glasova: 32 47,1%

• Ukupno glasova
    68
  • Anketa je zatvorena .

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.444
Lepo rečeno, ali zar postoji opšteprihvaćena definicija identiteta? U određivanju identiteta bitnu ulogu igra mnogo faktora, a koji će preovladati varira od pojedinca do pojedinca, pa zašto onda neku kombinaciju oceniti kao poželjniju i bolju, na osnovu čega?

A što se nas i Hrvata tiče, ni tu se ne slažem. Mislim da smo etnički dosta slični, ako ne i isti, ali da su kulturne razlike upravo ono što postavlja najveći jaz među nama. Istina, oba naroda su deo veće, slovenske kulturne celine, ali tokom razvoja ključno oblikovane verskim faktorom, i uticajem dominantne civilizacije. Presudan uticaj na Hrvate izvršilo je katoličanstvo i zapadna civilizacija, dok je Srbija, iako tokom srednjeg veka često više okrenuta Zapadu, više pod uticajem Istoka, kako zbog pravoslavlja, tako i zbog viševekovnog ropstva pod Turcima

Za licni identitet sam govorio onako okvirno, naravno da za svakog pojedinca vaze razlicite stvari.. Ali okvirno gledano, ljudi po svom licnom identitetu, nikada nisu bili blizi. To je naravno, moje misljenje.

Za Hrvate se ne slazemo. Ja mislim da je to o cemu ti pricas deo istorije. Identitet je pre svega pojam is psihologije, i ma koliko istorija imala uticaj na njega, najbitnija stvar je kakva je trenutna situacija. Ja sa Hrvatima, pre svega govorim isti jezik. Jezik je po meni UVEK ispred religije kada je u pitanju identitet. Cak i u ranijim vremenima, a kamoli danas.

Mislim da sam pominjao ranije da je i istocna Evropa deo zapadne civilizacije, sa nekim svojim specificnostima. Sve istocno-evropske drzave su danas deo zapadne civilizacije. Cak i Rusija. Tehnologija i nauka pre svega. Umetnost u nekoj meri... Najvise se danas zaostavstina Vizantije oseca u religiji, u drugom aspektu zivota nasledje Vizantije nema skoro nikakav uticaj. Vizantija ima odredjeni uticaj i na zapadnu civilizaciju, ali samo kao jedan od okidaca Renesanse.

Zato sam i govorio o identitetu u objektivnoj stvarnosti. Objektivno, religija nikad nije imala manji uticaj na razvoj licnog identiteta nego danas. Nikada religija nije toliko malo uticala na svakodnevni zivot, na nasa osecanja, razmisljanja. (opet, govorim generalno, ostavimo po strani neke komunisticke izlete pojedinih drzava,). Subjektivni dozivljaj moze da bude razlicit od toga, ali to se desava zbog razloga koje sam naveo u prethodnom postu. To sto neko misli da je njegov licni identitet jako povezan sa religijom, to ne znaci da on to i jeste.

Ja mogu da citam svakodnevno hrvatske novine, da gledam njihove emisije. Ljudi u Srbiji mnogo vise citaju hrvatske knjige, slusaju hrvatsku muziku, nego sto citaju i slusaju Ruse. Hrvati su sa nama do skora delili drzavu, mnogo manja kolicina empatije mi je potrebna da bih shvatio kroz sta prolazi hrvatsko drustvo danas, nego sto mi je potrebno da shvatim kroz sta prolazi grcko drustvo. Ta vrsta povezanosti ne moze da se poredi sa Rusima i Grcima. Vise puta u zivotu nasmejao zbog necega sto ima veze sa Hrvatima, nego zbog necega sto ima veze sa Grcima. Ja prosecnog Hrvata mogu mnogo lakse da shvatim negoli prosecnog Rusa. Sa Hrvaticom koja mi se svidja ja mogu da pricam na maternjem jeziku, sa Grkinjom ne mogu. To nije samo tehnicka stvar, jezik nije samo sredstvo komunikacije. Ja MISLIM na istom jeziku kao neki Hrvat. Kad sam bio beba slusao sam iste reci koje je slusao neki Hrvat. Reci koje je slusao neki beba-Rus meni su nepoznate. Pa cak i da naucim ruski, nikada taj jezik,te reci necu razumeti kao sto razumem svoj jezik.

Da li je sve to (i jos mnogo toga) manje bitno za licni identitet od toga kakva nam je liturgija ili koju slavu slavimo ? Pa ne bih rekao. Mozda za neke jako pobozne ljude, za svestena lica, monahe. Ali za ogromnu vecinu Srba nije tako. Barem danas. Mada kazem, mislim da smo i u ranijim vremenima bili slicniji.

To sto se mrzimo sa Hrvatima, nema veze sa identitetom, nema veza sa time sto smo objektivno razliciti. To ima veze sa osecanjem ugrozenosti, kao sto sam napisao u ranijem postu.

Naravno, to je samo moje misljenje, znam da ima makar milion ljudi koji se nece sloziti sa ovim.

Poruka
15.991
Da, ima test o istoriji SAD ali kad bi se test stvarno sproveo 99.9% ne proslo. Ti si me podsetila na jednog coveka koji je u Beogradu bio jedan od direktora jedne velike spoljnotrgvinske firme i koji je u NY osnovao svoju firmu i kad je polagao test za drzavljanstvo pitali su ga ko je podpredsenik SAD. To je bilo jos za vreme Klintona i on nije znao da je Al Gore podpredsednik. Test je ipak prosao bez popravnog . Izmedju ostalog jedan od 'uslova' je znanje engelskog. Njegov engleski je na nivou pocetnog kursa vecernje skole. On je samo jedan mali primer. Treba da vidis samo face buducih 'Amerikanaca' kao da si u Nigeriji a ne u SAD.

Taj test ne sluzi da bi se ispitivalo necije znanje istorije, vec da vide da li se zna engleski. Sve sto ne znas, oni ce ti reci, ali je bitno da si shvatio sta si procitao.

Poslednja izmena od moderatora:

siticentar

Domaćin
Poruka
4.786
Glasala sam protiv. Ja sam protiv multietnicnosti i multi kulturalnosti. Moja iskustva govore protiv ove lazne pojave gde manjine, pocinju da terorisu vecinu, koja ih stiti, a posle sebi skace u stomak. Kosmoplitska drustva, poput SAD, Vel. Britanije, Australije su na meti stalne kritike za rasizam, iako vecina tih "kultura" su dosle u sistem, koji je vec bio sredjen i koji im je upravo omogucio da razvijaju svoju kulturu, koja je u uslovima u kojima poticu bila pod velikom represijom. Pored toga, navela bih i primer Francuske, gde muslimani, pokusavaju da zagospodare i gde su pre par godina izbili zestoki ulcini nemiri (mada ih tamo ima gotovo svakog dana), a tu su i Nemacka, a posebno Holandija, gde su im obezbedjeni kvartovi u kojima mumlaju na tim svojim jezicima, grakcu po ulicama, vriste, pljuju i pish.aju, a zene su im obucene kao satori.
Taj koncept ne moze da funkcionise, jer manjine nemaju meru. Imamo i kod nas tih rponblema sa Madjarima, koji se jako tesko uklapaju u drustvo. Ne mogu da verujem da neko provede 50 godina u jednoj zemlji i jos gvoori zvanicni jezik sa akcentom. A muslimani su cak postali i neka nacionalnost. Slucaj Rusina mi je jos interesantniji. Ti ljudi ne znaju ni ko su i samo su ovde priznati kao nacionalna manjina.
Mislim da je taj koncept prilika za zloupotrebu, koje agresivne manjine, jako zloupotrebljavaju.

Na našim prostorima to će biti moguće kad prestanu vlikonacionalni projekti u pokušaju mjenjanja granica. Svjedoci smo da je početak raspada multikulturne i multinacionalne Jugoslavije kad je Slobo poćeo pod paravanom SFRJ zagovarati "ravnopravnost" onako kako to odgovara jedino Srbima. Srbi su bili relativna većina u Jugoslaviji a to je suprotno od onoga što ti kažeš: ".........gde manjine, pocinju da terorisu vecinu, koja ih stiti, a posle sebi skace u stomak.
Ja bih naveo pozitivan primjer Švicarske gdje tri nacije nisu bile u sukobu 350 godine jer tamo nema pokušaja majorizacije većine nad manjnom.
Zatim pominješ Francusku i muslimane tamo, pa postavljam pitanje jesu li muslimani pokušali urediti da francuskinje nose maramu ili je vlast u Francuskoj to zabranila muslimankama???? Nisam za umotavanje, ala supruge mudžahida, zbog otežane identifikacije i mogučnosti zloupotrebe, a marama i ostalo...??? vaaljda je vjera i način oblaćenja stvar osobnog izbora.
Pominješ još SAD i Australiju nije li takvo stanje tamo zbog istorijskog nasljeđa engleza kao kolonizatora i kroz historiju veom čestog rasističkog ponašanja i iskorištavanja kolonija, prirodnioh resursa i stanovništva u kolonijama.
Ja mislim da agresivne većine to zloupotrebljavaju i to je moguće samo tamo gdje se demokratija većine cijeni po ljudskim pravima manjina.

Poslednja izmena od moderatora:

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Срби у Црној Гори који чине 32 процента, заступљени су са свега 5 % у републичкој државној управи.
Такође, треба допринети и већем запошљавању припадника мађарског народа у органима власти у северној Србији.
Наравно, не треба потпуно пресликавати национални кључ и запошљавати некога само на основу националне припадности али не би било логично када би један народ на одређеној територији имао удео од рецимо 40 % а био заступљен у државним органима са 2 %.

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.728
Срби у Црној Гори који чине 32 процента, заступљени су са свега 5 % у републичкој државној управи.
Такође, треба допринети и већем запошљавању припадника мађарског народа у органима власти у северној Србији.
Наравно, не треба потпуно пресликавати национални кључ и запошљавати некога само на основу националне припадности али не би било логично када би један народ на одређеној територији имао удео од рецимо 40 % а био заступљен у државним органима са 2 %.

Da se pozovem na sebe samog. Ako se neko seća da sam insistirao na reči "Srbijanac" a ne "Gradjanin Srbije"
Ja bih od Mađara i ostalih manjina pravio - Srbijance, lojalne Srbiji, da budu deo Srbije kao deo nacije a ne kao manjina.

Poruka
15.991
Na našim prostorima to će biti moguće kad prestanu vlikonacionalni projekti u pokušaju mjenjanja granica. Svjedoci smo da je početak raspada multikulturne i multinacionalne Jugoslavije kad je Slobo poćeo pod paravanom SFRJ zagovarati "ravnopravnost" onako kako to odgovara jedino Srbima. Srbi su bili relativna većina u Jugoslaviji a to je suprotno od onoga što ti kažeš: ".........gde manjine, pocinju da terorisu vecinu, koja ih stiti, a posle sebi skace u stomak.
Ja bih naveo pozitivan primjer Švicarske gdje tri nacije nisu bile u sukobu 350 godine jer tamo nema pokušaja majorizacije većine nad manjnom.
Zatim pominješ Francusku i muslimane tamo, pa postavljam pitanje jesu li muslimani pokušali urediti da francuskinje nose maramu ili je vlast u Francuskoj to zabranila muslimankama???? Nisam za umotavanje, ala supruge mudžahida, zbog otežane identifikacije i mogučnosti zloupotrebe, a marama i ostalo...??? vaaljda je vjera i način oblaćenja stvar osobnog izbora.
Pominješ još SAD i Australiju nije li takvo stanje tamo zbog istorijskog nasljeđa engleza kao kolonizatora i kroz historiju veom čestog rasističkog ponašanja i iskorištavanja kolonija, prirodnioh resursa i stanovništva u kolonijama.
Ja mislim da agresivne većine to zloupotrebljavaju i to je moguće samo tamo gdje se demokratija većine cijeni po ljudskim pravima manjina.

Pa, pogresno mislis. Podji od primera u Srbiji, gde muslimanima nista ne fali, a stalno se nesto bune. Eto, ta manjina terorise sve nas.

Poslednja izmena:

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Da se pozovem na sebe samog. Ako se neko seća da sam insistirao na reči "Srbijanac" a ne "Gradjanin Srbije"
Ja bih od Mađara i ostalih manjina pravio - Srbijance, lojalne Srbiji, da budu deo Srbije kao deo nacije a ne kao manjina.
Да, сећам се. Е видиш, баш из разлога што слично размишљам говорим о Мађарима, Словацима, Русинима, Румунима...као о националним заједницама а не националним мањинама. Ово је њихова држава колико и моја.

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.728
Да, сећам се. Е видиш, баш из разлога што слично размишљам говорим о Мађарима, Словацима, Русинима, Румунима...као о националним заједницама а не националним мањинама. Ово је њихова држава колико и моја.

Baš tako, hoću da svaki Mađar se ponaša i misli kao Zoltan Dani.
Ako je mogao on mogu i ostali.
"Nacionalna manjina" sa "Pravima nacionalnih manjina" u stvari getoizuje i sakati cle te nacije i narode, decu im odvaja od Srpske, pravi od njih polusvet.
Budućnost je u ujedinjavanju da se Mađari, Slovaci i drugi prijavljuju z avojsku i policiju, sudove, državne institucije.
Tako se radi.

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.792
Mislim da sam pominjao ranije da je i istocna Evropa deo zapadne civilizacije, sa nekim svojim specificnostima. Sve istocno-evropske drzave su danas deo zapadne civilizacije. Cak i Rusija. Tehnologija i nauka pre svega. Umetnost u nekoj meri... Najvise se danas zaostavstina Vizantije oseca u religiji, u drugom aspektu zivota nasledje Vizantije nema skoro nikakav uticaj. Vizantija ima odredjeni uticaj i na zapadnu civilizaciju, ali samo kao jedan od okidaca Renesanse.

Moraš priznati da taj uticaj nije zanemarljiv! Poznato je koliki je uticaj izvršila poseta jednog vizantijskog cara (trenutno ne mogu da se setim kog :) ) Veneciji, kada je došao da traži pomoć Zapada u borbi protiv Turaka. Njegovo odevanje je tom prilikom snažno uticalo na modu Zapada, a članovi njegove pratnje ostavili su veliki utisak na neke učene ljude Zapada. Da ne pominjem opljačkane vrednosti (materijalne i duhovne) prilikom pada Carigrada 1204.godine, i masovnu migraciju vizantijskih učenjaka i umetnika, nakon konačnog pada Carigrada 1453.godine, ali to sad nije tema...

Podsetiću te da je S. Hantington slovensku, tj rusku i pravoslavnu civilizaciju naveo kao jedan poseban, od valjda 8 postojećih civilizacijskih krugova, čije vreme uspona tek dolazi

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.792
Zato sam i govorio o identitetu u objektivnoj stvarnosti. Objektivno, religija nikad nije imala manji uticaj na razvoj licnog identiteta nego danas. Nikada religija nije toliko malo uticala na svakodnevni zivot, na nasa osecanja, razmisljanja. (opet, govorim generalno, ostavimo po strani neke komunisticke izlete pojedinih drzava,). Subjektivni dozivljaj moze da bude razlicit od toga, ali to se desava zbog razloga koje sam naveo u prethodnom postu. To sto neko misli da je njegov licni identitet jako povezan sa religijom, to ne znaci da on to i jeste.

.

Ne razumem te ovde baš najbolje - tačno je da čovek nije u potpunosti svestan svih činilaca koji utiču na njegov identitet, ali religija je veoma bitna stvar za one koji sebe smatraju verujućima, makar i samo deklarativno, pa i u takvom slučaju njena tradicija i principi značajno utiču na čovekov identitet.

Tačno je da se uticaj religije od Velike revolucije u Francuskoj smanjuje na svetskom nivou, ali istraživači religije, naročito politikolozi religije, tvrde da se u zadnjih desetak godina zapaža do sada neviđeni i neočekivani porast uticaja religijskih ideja, širom Zemljinog šara, pa se samim tim problemi multikulturalnosti samo usložnjavaju. A sve to možda baš zbog procesa globalizacije i kulturnog približavanja, usled ugrožavanja tradicionalnih kulturnih obrazaca dolazi do potrebe za njihovom odbranom, i do radikalizacije

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.444
Moraš priznati da taj uticaj nije zanemarljiv! Poznato je koliki je uticaj izvršila poseta jednog vizantijskog cara (trenutno ne mogu da se setim kog :) ) Veneciji, kada je došao da traži pomoć Zapada u borbi protiv Turaka. Njegovo odevanje je tom prilikom snažno uticalo na modu Zapada, a članovi njegove pratnje ostavili su veliki utisak na neke učene ljude Zapada. Da ne pominjem opljačkane vrednosti (materijalne i duhovne) prilikom pada Carigrada 1204.godine, i masovnu migraciju vizantijskih učenjaka i umetnika, nakon konačnog pada Carigrada 1453.godine, ali to sad nije tema...

Podsetiću te da je S. Hantington slovensku, tj rusku i pravoslavnu civilizaciju naveo kao jedan poseban, od valjda 8 postojećih civilizacijskih krugova, čije vreme uspona tek dolazi

Da naravno, Vizantija je izvrsila veliki uticaj na Renesansu, tako da je i u toj meri uticala na razvitak zapadne misli...

Po mom misljenju, tacno je da danasnji slovenski i pravoslavni identitet ima odredjene specificnosti, ali one su danas minimalne da bismo mogli da ih nazovemo posebna civilizacija, tako da se po tom pitanju ne slazem sa Hantingtonom.

kami83

Legenda
Banovan
Poruka
62.444
Ne razumem te ovde baš najbolje - tačno je da čovek nije u potpunosti svestan svih činilaca koji utiču na njegov identitet, ali religija je veoma bitna stvar za one koji sebe smatraju verujućima, makar i samo deklarativno, pa i u takvom slučaju njena tradicija i principi značajno utiču na čovekov identitet.

Tačno je da se uticaj religije od Velike revolucije u Francuskoj smanjuje na svetskom nivou, ali istraživači religije, naročito politikolozi religije, tvrde da se u zadnjih desetak godina zapaža do sada neviđeni i neočekivani porast uticaja religijskih ideja, širom Zemljinog šara, pa se samim tim problemi multikulturalnosti samo usložnjavaju. A sve to možda baš zbog procesa globalizacije i kulturnog približavanja, usled ugrožavanja tradicionalnih kulturnih obrazaca dolazi do potrebe za njihovom odbranom, i do radikalizacije

Da, mislio sam na to da pojedinac danas nije svestan svog identiteta, o tome sam pricao u prvom postu. Ne slazemo se oko religije. Po meni, religija nema veliki uticaj na 'deklarativnog' vernika. Mnogi od tih vernika istu postuju kao deo tradicije. To je po meni forma bez sustine. Kod takvih stvari uticaj na licni identitet zavisi od vremena koji vernik posvecuje tradicionalnim obredima. A vreme je mnogo manje u odnosu na npr. radnika koji provodi vreme na poslu prema kome ima indiferentni osecaj (jos jedna forma bez sustine), tj. ne voli ga previse. Vise ga odredjuje taj nevoljni posao negoli religija kojoj pripada. Naravno ovo sve ne vazi za nekog 'pravog vernika', ili za radnika koji obozava svoj posao, ali njih sam vec izdvojio u izuzetke.

Ono sto se danas u svetu desava (narocito u islamskim zajednicama na zapadu, ali i u drugim verskim zajednicama), nije jacanje religijskog uticaja na licni identitetu (u nekakvom intenzivnom smislu. Mada to ne vazi za sve, kod nekih zaista religijski uticaj postaje dominantan). Pricao sam o tome u prvom postu- ono sto se danas desava je hvatanje za prvu slamku prilikom osecaja da je nas licni identitet napadnut. Pri tome, nebitno je da li je on stvarno napadnut, ili je to velika zabluda. Nacije i drzave su pretrpele velike promene, one se tim uplasenim ljudima cine kao nedovoljno jake da se izbore sa pretnjom po njihov licni identitet. Jedino za sta ostaje da se uhvate je vera. Strah i ugrozenost postaju sustinski delovi njihovog identiteta. Sustinski deo njihovog identiteta postaje nerazumevanje svog sopstvenog identiteta , i izjednacavanjem istog sa verskim identitetom. Vera postaje za njih bitnija i od jezika, i od njihovog karaktera, i od osecanja i od razmisljanja. Iako to objektivno (u najvecem broju slucajeva) nije. Ali sta je za njih vera? Samo puka forma kojom ispoljavaju svoju osobinu da moraju da osecaju da njihov identitet nije samo psiholoski pojam, (pojam koji ih definise kao posebne jedinke) vec da njihov licni identitet ima odredjenu poentu i smisao u spoljnom svetu. Njima je potrebno da misle da njihovi zivoti nisu samo njihovi zivoti, vec da su deo mnogo vece slagalice koja ima dublji i sustinskiji smisao. I koja se razlikuje od drugih slagalica koje ga okruzuju. Taj osecaj je sustinski deo njihovog identiteta, vera je tu samo propratni element, samo tehnicka stvar (opet kazem, ima izuzetaka). Pri tome to vazi za sve zajednice, ne samo verske, ovo nije ateisticka kritika vere, vec kritika mase...

Uostalom, sta to predstavlja religijski identitet? jJ se izjasnjavam kao ateista, to je jedan deo mog identiteta, Po meni, manji deo. To sto sam ja ateista vuce odredjene posledice po moj licni identitet. Ja u nekim situacija osecam i mislim kao neko ko ne veruje u Boga.

Ali mene zanima koji je sadrzaj, sustinski sadrzaj 'religijskog' u necijem licnom identitetu.? I u cemu je razlika kada je to religijsko pravoslavno ili katolicko? Razumem da neki katolik oseca ushicenje kada slusa Papu, dok nekog pravoslavca isti taj Papa uzasno nervira, ali ta osecanja su kod vecine vernika povrsnog karaktera, i manje su bitan deo licnog identiteta. Koja su to sustinska osecanja i razmisljanja koja su razlicita kod pripadnika razlicitih religija (a da su izazvana samo i iskljucivo religijom)? To sto neki musliman u S.Arabiji oseti bes kada vidi neku lepu devojku u mini suknji, a neki Anglikanac kada vidi istu oseti seksualno uzbudjenje jesu trajne i sustinske razlike. Ali problem je u tome sto i onaj Saudijac oseti isto seksualno uzbudjenje (slicnost identiteta- muski polni nagon, uzasno bitan deo identiteta !!), ali zbog religije to ne priznaje sebi, vec ga potiskuje, transformisuci ga u bes. Ta transformacija u bes je uticaj religije, ali to nije sustinski deo cele price, vec upravo suprotno- negiranje i gusenje(ne kontrolisanje seksualnog nagona, to je stvar razuma,i to postoji kod svih 'zrelih ljudi') sustinskog dela identiteta pod uticajem religije.

Opet kazem, moje misljenje, mada verujem da se vecina ljudi nece sloziti sa mnom.

Uostalom, sustinsko pitanje je sta je uopste identitet? Kako se on definise ?

RКЕКОКЕ

Aktivan član
Poruka
1.082
Све државе око нас се труде из петних жила да буду националне, само се у Србији продају жваке о муљтиетнићности, дакле врхунац лицемерја и глупости. Београд је на жалост, југословенски град, превелики је био утицај тита и његових убица и усташа да би остао српски град, то се мора променити ако мисле да очувају Србију. Свака част сваком у овој земљи, али зна се који је народ дао 50% мушког становништва да би Србија била у данашњим границама, од прохора до новог града....

Gazija

Iskusan
Poruka
6.120
Multietnicnost i multikulturalnost mora postojati, kao i tolerancija prema drugacijem, dok se to ne postigne, nema napred ... Neki ovdje predlazu i zalazu se za nacionalno ciste drzave, to je ustvari nemoguce ... Kako mislite da Srbija npr bude etnicki cista ? Da se proteraju sve manjine ? Ili Bosna i Hercegovina ? Ili mi navedite ijednu etnicki cistu drzavu ?

Pa ne postoji u danasnjem vremenu, i ne moze postojati ... Ko ce meni da zabrani npr da odem da zivim u Beograd ili Novi Sad ? Ili nekom Srbinu da ode u Sarajevo ...

Nije resenje zabijanje u nacionalne torove, niti je izvodljivo , posebno na Balkanu i u Evropi ...

Ali danas, i kod nas se u svemu vidi provokacija ... I to je greska ... I takodje sto se nekim novim generacijama usadjuju predrasude i mrznja prema drugima ...

peti ligament

Buduća legenda
Poruka
26.493
Multietnicnost i multikulturalnost mora postojati, kao i tolerancija prema drugacijem, dok se to ne postigne, nema napred ... Neki ovdje predlazu i zalazu se za nacionalno ciste drzave, to je ustvari nemoguce ... Kako mislite da Srbija npr bude etnicki cista ? Da se proteraju sve manjine ? Ili Bosna i Hercegovina ? Ili mi navedite ijednu etnicki cistu drzavu ?

Pa ne postoji u danasnjem vremenu, i ne moze postojati ... Ko ce meni da zabrani npr da odem da zivim u Beograd ili Novi Sad ? Ili nekom Srbinu da ode u Sarajevo ...

Nije resenje zabijanje u nacionalne torove, niti je izvodljivo , posebno na Balkanu i u Evropi ...

Ali danas, i kod nas se u svemu vidi provokacija ... I to je greska ... I takodje sto se nekim novim generacijama usadjuju predrasude i mrznja prema drugima ...

Ako misliš na 100% etnički čiste države, jasno je da je to nemoguće...ali na primjeru Hrvatske možemo da vidimo veoma uspješno etničko čišćenje kroz dva rata.

A ovo drugo je...pa ne znam kako to da nazovem, stvarno...ili si naivan, ili bezobrazan.

gost 191696

Elita
Poruka
16.581
Teorije "ugrozavanja opstanka" je stara platforma SPC sa koje crkva pokusava da ispod zita ostvari dominantnu i vodecu ulogu u drustvu.
Drugi narodi nemaju taj osecaj "ugrozavanja opstanka" na svakom koraku, iako su cesto malobrojniji od Srba.
Samo 4 S u srpskom grbu stavlja nedvosmisleno do znanja da nas stalno neko vreba, ugrozava, hoce da napadne i unisti i da nas samo sloga moze spasti da se to ne dogodi.
Cak i u doba kada je najveci mir, mi ne smemo da spustimo gard.

Na toj temi bi mogao da se napravi jedan dobar psihijatrijski doktorat.

ne razumijem kako jos niko nije obrisao,ako vec nije sankcionisao, ovaj post. prije svega ovo je notorna glupost i podmetanje a ako moze link do autorove tvrdnje ja cu povuci rijeci.

inace sama tema je jako interesantna. naravno da je moguca i pozeljna i multietnicnost i multikulturalnost, to je spoj koji unapredjuje kulturE i vecine i manjine. mnogi su problemi akulturacije.. mjesanja naroda, rasa, religija...asimilacije,etnocentrizma ...i "uniformisanjem" kultura, stvaranjem okvira i okova za prirodni tok tih procesa ima totalno negativan kontekst i posledice i umanjuje spremnost manjine na enkulturaciju i uopste, postaje glavnim predmetom manipulacije teorijama "ugrozenosti"- nema tu nista novo, zavadi pa vladaj je poznato hiljadam godina...kasno je, vise cu drugi put. i ne stoji podsmjeh srbiji, zemlji ciju su visoku kulturu suzivota i tolerancije unistili hohstapleri novog svjetskog poredka. ali nisu sve, ima nade za nas

Gazija

Iskusan
Poruka
6.120
Ima Srba u Sarajevu, ali manje nego Kineza! Jedva koji procenat

Ne racunamo "Istocno Sarajevo " zar ne ?

Posto ih tamo ima masala :D

Ja govorim na osnovu licnog utiska, i stekao sam utisak da Srba u Sarajevu ima dosta vise nego sto vi pominjete, naravno, sigurno je da ih je dosta manje nego pre rata, ali nije ima tako strasno ni lose sad, kako se vi trudite da prikazete ...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.