Quantcast

мудрост

Гром

Ističe se
Poruka
2.320
има две врсте људи.
који знамо да смо глупи...
и који говоре другима да су глупи.
Рећи за себе да си глуп и стварно освестити то разлика је ко небо и зенља.
Тек кад човек схвати да је глуп , он отвара врата ка мудрости.
Није страшно рећи некоме да је глуп ако можеш да га упутиш на пут мудрости.
Погодило те што сам ти реко да си глуп.
Да си мудар ти то не би ни узео у размишљање а камоли коментарисао.
Где ти је Достојанство горди човече

hakim bej

Elita
Poruka
15.974
Pametan čovek vodi svoj život, ne trči za njim.
Šta to znači?
Nekada sam mahao rukama i nogama, snažno pritiskao pedale i još snažnije gurao. Mislio sam da od mene sve zavisi, da ja pokrećem svet, da nogama, snažnim hodom, pokrećem planetu da rotira.

Odjednom više nisam siguran. Zastanem ponekad da vidim da i bez mene reke teku, ljudi se vole, države ratuju, ptice ne promašuju jug. Deca rastu.
I pitam se: šta mi je činiti? Prija mi rastući nedostatak iluzije moći. Da li sam vremenom postao manje pametan? :think:

gorbat

Zainteresovan član
Poruka
411
да ли је филозофија мудра ил није?
да ли су филозофи мудри ил нису?
има ли разлике између филозофије и мудрости?
1. Jeste. 2. Jesu. 3. Nerazdvojivo.

Filozofija je disciplina o pronalazenju , trazenju mudrosti. Grcki, ljubav za mudrost.

Mudrost je primena (sapientia- diskriminacija) iskustva, znanja i razumevanja .

Moj savet: pre nego sto donesete odluku svetujte se sa filozofijom i njenim universalnim principima, necete pogresiti.

Гром

Ističe se
Poruka
2.320
да ли је филозофија мудра ил није?
да ли су филозофи мудри ил нису?
има ли разлике између филозофије и мудрости?
Ааа, зато ови што филозофирају мисле да су мудри
Филозофија је љубав према мудрости.
Многи би волели бољи посао али ништа не раде да га добију.
Узалуд љубав према мудрости ако се не трага за њом и не улаже труд да се она достигне. Тада се љубав према мудрости сведе на филозофирање у од мудрости не буде ништа.

Diazepam

Elita
Poruka
18.210
Философију видим као пут ка мудрости. Учењем и схватањем туђих идеја постајемо способнији у мишљењу и разумевању света, а тек кад "проредимо грешке" у примени наученог- примичемо се мудрости.
Знам и философе, и мудре.
Нису исти.
Философ не мора да буде и мудар; мудар је увек и философ.
Ovo je i moj odgovor.

Diazepam

Elita
Poruka
18.210
Filozofija je disciplina o pronalazenju , trazenju mudrosti. Grcki, ljubav za mudrost.

Mudrost je primena (sapientia- diskriminacija) iskustva, znanja i razumevanja .
Slazem se. Samo dodajem da je i vecina takozvanih filozofa, iliti ljubitelji filozofije, studenti filozofije itd. Koje znam, hladno. Sve im je u glavi i to mi je zgadilo filozofe i filozofiju u velikoj meri. I dzabe im sva ta mudrost kad im fali osecaj za sve to.

Miller

Buduća legenda
Poruka
41.707
Za brigu postoji lek

“Pogledajte ptice nebeske, jer one ne siju niti žanju niti skupljaju u žitnice, a ipak ih vaš Otac nebeski hrani. Zar niste vi vredniji od njih? Ko od vas može zabrinutošću svojom imalo produžiti svoj životni vek? I za odeću, zašto ste zabrinuti? Posmatrajte ljiljane u polju, kako rastu! Ne muče se niti predu, ali kažem vam da ni Salamun u svoj slavi svojoj nije bio odeven kao jedan od njih. A ako Bog tako oblači bilje poljsko, koje danas jest, a sutra se u peć baca, neće li još pre vas, maloverni? Zato nemojte biti zabrinuti i govoriti: "Šta ćemo jesti?" ili "Šta ćemo piti?" ili "Šta ćemo obući?" Jer svim tim zaokupljeni su neznabošci. A Otac vaš nebeski zna da vam je sve to potrebno.” Matej 6:23-32

Radosno je živeti bezbrižni život. Teskoba je ubica. I stoga, suočite se sa svakim danom, znajući da ako može postojati tako divan i veličanstven svet, nema razloga za brigu. Pogledajte samo prirodu oko sebe i zaključite sami.

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.298
kad gledas sopstvene mladalacke snove kroz prozor iskustva i kazes kako sam bio naivan a i divan istovremeno
Jbt, taj Tvoj "Fatamorgen" kao da kroz taj svoj prozor mene gleda , u vremena davna i slavna, kada me tako lepo, istinito i očarljivo opisa … Mladost gledana kroz prozor iskustva i mudrosti, zaista, i izgleda prelepa, anđeoski čista, vetropiro pirlutava i vedra - ma, kakva ona bila ...

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.298
Εννοηματα ημετερα ...
* Ideje su pojmovi našeg uma *

(Aetij, 1,10,5 =von Arnim, S.V.F.,I, frag. 65)

- - - - - - - - - -

Postoje samo dve grupe ljudi: oni koji su mudri i oni koji nisu … Tertium non datur !

JA KOJI JESAM

Iskusan
Poruka
6.153
Εννοηματα ημετερα ...
* Ideje su pojmovi našeg uma *

(Aetij, 1,10,5 =von Arnim, S.V.F.,I, frag. 65)

- - - - - - - - - -

Postoje samo dve grupe ljudi: oni koji su mudri i oni koji nisu … Tertium non datur !
Pojmovi našeg uma su poimane ideje.
Ideje potiču iz Svijesti apsoluta (Boga) a ne iz uma.
Um, tačnije razum, ih percipira, prihvata i za nas (biće) ih prevodi u pojmove.

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.298
Pojmovi našeg uma su poimane ideje.
Ideje potiču iz Svijesti apsoluta (Boga) a ne iz uma.
Um, tačnije razum, ih percipira, prihvata i za nas (biće) ih prevodi u pojmove.
Meni je nekako bliže pitagorejsko i epikurejsko učenje načina razmišljanja, no ne sporim, čak se i radujem tome, da svako ima pravo, bolje reći obavezu, da razmišlja svojom glavom i donosi svoje sudove o svemu .. Nikada mi ne smetaju oni koji drugačije misle, ali mnogo mi smetaju oni koji samo misle da misle ...