Quantcast

MUDRE MISLI, IZREKE I CITATI

Waterfall

Buduća legenda
Poruka
28.929
Nije naš zadatak u tome da se približimo jedno drugom, kao što se ne sastaju ni sunce i mesec, ni more i kopno. Nas dvoje smo, prijatelju dragi, sunce i mesec, mi smo more i kopno. Naš cilj nije da se slijemo jedno s drugim već da saznamo jedno od drugoga i da jedan u drugom naučimo da vidimo i poštujemo ono što taj drugi jeste: naša suprotnost i dopuna.

Herman Hese

Waterfall

Buduća legenda
Poruka
28.929
''Већ годинама у нашим крајевима траје једна саботажа свега што је државно, а у интелектуалним круговима свега што је национално. Треба бити слеп па не видети како се сада међу нама шире њихови конци злих вести, застрашивања, претњи, инфамија, малодушности, "не иде","слаби смо"... Што је наше то никако не ваља, а што је туђе то је увек изванредно."

Милош Црњански

Waterfall

Buduća legenda
Poruka
28.929
Kad se počnemo pitati što ćemo sa svojim životom (kod nekih se to pitanje postavlja i u mlađim godinama, a kod većine sa prvim pojavama starenja), to je znak da silazimo sa pravog puta i da život ne zna što će sa nama. Jer, ne živimo mi život, kao što u svojoj slijepoj egocentričnosti mislimo, nego život upotrebljava nas, upravlja nama i odbacuje nas kad više ne možemo poslužiti njegovim nama nepoznatim ciljevima. Poslije toga mi još „živimo„ neko vrijeme, ali samo po inerciji, krećući se vlastitim pogonskim sredstvima, dok nas taj život ne skloni sa piste kao smetnju svom živom prometu. Događa se, osobito na putovanjima i kad ostanem duže sam, da izgubim račun o vremenu i o sebi u njemu, da mi posve nestane utvrđeno osjećanje vremena, kao što čovjeku nestaje daha, da gubim brzinu i padam kao mrtav predmet, vlastitiom težinom. Tada se gubi najprije sjećanje, pa svijest o sebi i svojim dimenzijama, planovima, dužnostima i potrebama, naglo slabi volja i odlijeva se snaga od nas. U tom stanju, kad bi potrajalo, ne bi se moglo živjeti ni onoliko koliko čovjek može izdržati bez vode ili bez hrane, jer od njega postaje živo ništa koje se gubi u općem, bezimenom postojanju.“
Ivo Andric

Sanjalicca

Ističe se
Poruka
2.355
Има жена које не носе свој чар у линијама лица, него у изразу лица;
ни у боји очију, него у погледу; ни у црти усана, него у осмеху;
ни у говору, него у музици гласа; ни у формама тела, него у покретима.

Јован Дучић

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.553
Već odavno ne delim ljude na pozitivne i negativne. A književne junake — još manje. Osim toga, nisam siguran da u životu posle
zločina neizostavno sledi kajanje, a posle podviga — blaženstvo. Mi smo onakvi kakvima se osećamo. Nežnim dodirom života
naša svojstva, vrline i poroci su izvučeni na svetlo dana... „Prirodo, ti si moja boginja!“ I tako dalje... Dobro...

Sergej Dovlatov