MSP Crne Gore: Vučić nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima

zbiljaš

Veoma poznat
Poruka
12.291
Bravo za Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore! Crnogorci, sa radikalom Oskarom SAMO OŠTRO!



https://www.danas.rs/svet/region/msp-crne-gore-vucic/

MSP Crne Gore: Vučić nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima


danas 08:22

MSP Crne Gore: Vučić nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima 1
foto (BETAPHOTO/PREDSEDNIŠTVO REPUBLIKE SRBIJE/Dimitrije Goll)

Sa žaljenjem konstatujemo da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i povodom obeležavanja jubileja obnove crnogorske nezavisnosti nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima i međusobnom poštovanju dve međunarodno priznate države, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova (MSP) Crne Gore.

„Crna Gora je 21. maja 2006. godine, slobodnom voljom svojih građana, na demokratskom referendumu, obnovila svoju nezavisnost u punom skladu sa Ustavnom poveljom državne zajednice Srbije i Crne Gore, pravilima međunarodnog prava i standardima Evropske unije.

Podsećamo da se Crna Gora nije ‘otcepila’ od Srbije, niti je ikada bila deo Srbije u smislu u kojem to predsednik Vučić pokušava da predstavi. Naprotiv, Crna Gora i Srbija bile su ravnopravne članice državne zajednice nastale nakon raspada bivše SFRJ, a obnovom svoje nezavisnosti Crna Gora je omogućila i Srbiji da nastavi svoj državno-pravni kontinuitet kao samostalna država.

Zato je neprihvatljivo i politički neodgovorno da se jubilej obnove crnogorske nezavisnosti pokušava predstaviti kao čin usmeren protiv Srbije ili srpskog naroda“, navedeno je u reagovanju MSP Crne Gore koje prenosti RTCG.

Kako su rekli, Crna Gora svoju nezavisnost ne slavi protiv bilo koga — već u čast slobodno izražene volje svojih građana, svoje istorijske, državne i identitetske posebnosti, kao i prava svakog naroda da demokratski odlučuje o svojoj budućnosti.

„Posebno zabrinjava kontinuitet narativa kojim se negira ili pokušava relativizovati crnogorska državnost, uz istovremeno plasiranje poruka koje podstiču podele i potcenjuju demokratski izbor građana Crne Gore. Crna Gora ostaje dosledno posvećena razvoju dobrosusedskih odnosa sa Srbijom, zasnovanih na ravnopravnosti i uzajamnom poštovanju. Međutim, takvi odnosi ne mogu se graditi kroz uvredljive kvalifikacije, istorijski revizionizam i retoriku političkog patronata prema Crnoj Gori. Jubilej obnove nezavisnosti biće obeležen dostojanstveno, ponosno i evropski — sa jasnom svešću da je odluka građana Crne Gore iz 2006. godine bila istorijski ispravna i strateški potvrđena današnjim demokratskim i evropskim putem države. Uprkos pokušajima osporavanja, ne postoji izjava koja može umanjiti značaj obnovljene crnogorske nezavisnosti niti oslabiti odlučnost Crne Gore da, kao suverena i evropska država, samostalno određuje svoju budućnost“, kazali su iz MSP.
 
Standardna Vučićeva patetika. Sramotnije teško da može. Ceo govor je mešavina emotivnog narativa "mi vas volimo, vi nas odbacujete", političkog nabijanja Kosova na nos i pokušaja da se Srbija predstavi kao večita žrtva optužbi iz Crne Gore.

Sve ukazuje da namerno pravi neprijatelja od bratskog naroda. To odavno radi sa Hrvatima, sad kreće i sa CG jer su uspešniji u evropskim integracijama. Zamisli CG uđe u EU a mi ostanemo izolovana korumpirana država. Pa ne ide.
 
Bravo za Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore! Crnogorci, sa radikalom Oskarom SAMO OŠTRO!



https://www.danas.rs/svet/region/msp-crne-gore-vucic/

MSP Crne Gore: Vučić nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima


danas 08:22

MSP Crne Gore: Vučić nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima 1
foto (BETAPHOTO/PREDSEDNIŠTVO REPUBLIKE SRBIJE/Dimitrije Goll)

Sa žaljenjem konstatujemo da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i povodom obeležavanja jubileja obnove crnogorske nezavisnosti nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima i međusobnom poštovanju dve međunarodno priznate države, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova (MSP) Crne Gore.

„Crna Gora je 21. maja 2006. godine, slobodnom voljom svojih građana, na demokratskom referendumu, obnovila svoju nezavisnost u punom skladu sa Ustavnom poveljom državne zajednice Srbije i Crne Gore, pravilima međunarodnog prava i standardima Evropske unije.

Podsećamo da se Crna Gora nije ‘otcepila’ od Srbije, niti je ikada bila deo Srbije u smislu u kojem to predsednik Vučić pokušava da predstavi. Naprotiv, Crna Gora i Srbija bile su ravnopravne članice državne zajednice nastale nakon raspada bivše SFRJ, a obnovom svoje nezavisnosti Crna Gora je omogućila i Srbiji da nastavi svoj državno-pravni kontinuitet kao samostalna država.

Zato je neprihvatljivo i politički neodgovorno da se jubilej obnove crnogorske nezavisnosti pokušava predstaviti kao čin usmeren protiv Srbije ili srpskog naroda“, navedeno je u reagovanju MSP Crne Gore koje prenosti RTCG.

Kako su rekli, Crna Gora svoju nezavisnost ne slavi protiv bilo koga — već u čast slobodno izražene volje svojih građana, svoje istorijske, državne i identitetske posebnosti, kao i prava svakog naroda da demokratski odlučuje o svojoj budućnosti.

„Posebno zabrinjava kontinuitet narativa kojim se negira ili pokušava relativizovati crnogorska državnost, uz istovremeno plasiranje poruka koje podstiču podele i potcenjuju demokratski izbor građana Crne Gore. Crna Gora ostaje dosledno posvećena razvoju dobrosusedskih odnosa sa Srbijom, zasnovanih na ravnopravnosti i uzajamnom poštovanju. Međutim, takvi odnosi ne mogu se graditi kroz uvredljive kvalifikacije, istorijski revizionizam i retoriku političkog patronata prema Crnoj Gori. Jubilej obnove nezavisnosti biće obeležen dostojanstveno, ponosno i evropski — sa jasnom svešću da je odluka građana Crne Gore iz 2006. godine bila istorijski ispravna i strateški potvrđena današnjim demokratskim i evropskim putem države. Uprkos pokušajima osporavanja, ne postoji izjava koja može umanjiti značaj obnovljene crnogorske nezavisnosti niti oslabiti odlučnost Crne Gore da, kao suverena i evropska država, samostalno određuje svoju budućnost“, kazali su iz MSP.


U Crnoj Gori nema nista evropsko to je Globalisticka zemlja


Crna Gora i demokratija xaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxa
 
Standardna Vučićeva patetika. Sramotnije teško da može. Ceo govor je mešavina emotivnog narativa "mi vas volimo, vi nas odbacujete", političkog nabijanja Kosova na nos i pokušaja da se Srbija predstavi kao večita žrtva optužbi iz Crne Gore.

Sve ukazuje da namerno pravi neprijatelja od bratskog naroda. To odavno radi sa Hrvatima, sad kreće i sa CG jer su uspešniji u evropskim integracijama. Zamisli CG uđe u EU a mi ostanemo izolovana korumpirana država. Pa ne ide.


Mislis Montenegro ne Crna Gora,mijesas pojmove


Montenegro je Globalisticki eksperiment,zato je sigurna zona za sve svetske barabe
 
Who gives a f...k really? :lol:

Spin, jeftina patetika.

U batinom restoranu ubijen mafijaš koji je bio u društvu načelnika policije, sad se kao vodi kao nestao iako celi Beograd zna šta je bilo na Senjaku....
Ali da se mi bavimo emocijama predsednika prema drugom oku u glavi i neuzvraćenu ljubav. Jako bitno...daj još 6 saopštenja od 6 ministara---ej to je tema :lol:
 

DRAGAN BURSAĆ: "Vučiću, nije se Crna Gora 'otcijepila od Srbije' jer NIKAD nije bila Srbija ili dio Srbije"


Dok današnji vučićevski propagandisti crtaju imaginarne mape “srpskog sveta”, istorija im uporno lupa šamare čvrstom arhivskom građom.

Prije 30 min

vucic1.jpg

Aleksandar Vučić (Foto: Agencije)

Piše: Dragan Bursać

Ni u jednom istorijskom periodu Crna Gora nije bila administrativni dio Srbije iz kojeg se navodno “odvojila”. Bila je međunarodno priznata država prije nego što je Srbija uopšte dobila međunarodno priznanje u modernom smislu. Imala je svoju dinastiju, svoju diplomatiju, svoju vojsku, svoju crkvu, svoj ustav i zakone, svoj identitet i svoje granice. Imala je i međunarodno priznanje na Berlinskom kongresu 1878. godine kao zasebna država. Dok današnji vučićevski propagandisti crtaju imaginarne mape “srpskog sveta”, istorija im uporno lupa šamare. I što je najvažnije: Opstala je Crna Gora uprkos decenijama brutalne propagande iz Beograda. To Vučića najviše boli!“

Aleksandar Vučić opet govori ono što ogromna većina Srbije misli, ali se često to mnijenje uvija u diplomatski celofan. Kaže čovjek, citiram, da neće ići na “glamuroznu proslavu otcjepljenja od Srbije” povodom Dana nezavisnosti Crne Gore. I tu staje svaka priča o “regionu okrenutom budućnosti”, “dobrosusjedskim odnosima” i “evropskim integracijama”. Jer iz jedne jedine rečenice iscuri cijela ideologija srpskog sveta. Ona stara, velikosrpska, imperijalna ideologija, koja okolne države posmatra kao privremeno izgubljene teritorije.

Samo što postoji jedan mali istorijski problem za Vučića i njegove dvorske istoričare kao i za većinsku Srbiju: Crna Gora se nije otcijepila od Srbije. Crna Gora nikad nije bila Srbija ili dio Srbije.

Nikad!

Malo istorije nije zgorega

Ni u jednom istorijskom periodu Crna Gora nije bila administrativni dio Srbije iz kojeg se navodno “odvojila”. Bila je međunarodno priznata država prije nego što je Srbija uopšte dobila međunarodno priznanje u modernom smislu. Imala je svoju dinastiju, svoju diplomatiju, svoju vojsku, svoju crkvu, svoj ustav i zakone, svoj identitet i svoje granice. Imala je čak i međunarodno priznanje na Berlinskom kongresu 1878. godine kao zasebna država.

Dakle, dok današnji vučićevski propagandisti crtaju imaginarne mape “srpskog sveta”, istorija im uporno lupa šamare čvrstom arhivskom građom. Dalje, ako baš hoćete, Crna Gora je bila dio SFRJ, ravnopravan sa Srbijom i ostalim republikama, a ne nikakv dio Srbije. Nakon toga je unijela svoju državnost u zajedničku državu sa Srbijom. Pogađate, opet nije bila njen dio niti je bilo kojim svojim dijelom pripadala Srbiji, e da bi se od nje otcijepila. Nije ovo samo stvar semantike. Ovo je bitno i važno iznova i iznova govoriti jer je Crna Gora prije dvije decenije OBNOVILA i POTVRDILA svoju državnost, a nije se od nekoga ili nečeg otcijepila.

Ali ovdje činjenice oficijelnoj Srbiji nikad nisu bile važne.

Važan je osjećaj vlasništva.

Nije vam Crna Gora privremeno odbjegla provnicija

Važna je velikosrpska ideja da sve što govori srpski, sve što gruntovno ima pravoslavne crkve i sve gdje žive Srbi mora pripadati Beogradu ili makar kružiti oko njega kao politički satelit. Zato Vučić ne govori o nezavisnosti Crne Gore kao o legitimnoj odluci jedne države i njenih građana, nego kao o “otcjepljenju od Srbije”. U njegovoj glavi, ali i u glavama miliona ljudi odgojenih na mitovima SANU-a, Memoranduma, četničkih bajki i tabloidske propagande, Crna Gora nije država nego privremeno odbjegla provincija.

I zato je ovo mnogo ozbiljnije od još jedne Vučićeve patetične konferencije.

Jer kad predsjednik jedne države javno kaže da bi odlazak na proslavu nezavisnosti susjedne države bio “pljuvanje svog naroda”, on praktično poručuje da ta susjedna država nema puni legitimitet. To nije gaf. To nije emotivni ispad. To je politička doktrina. Da sam do kraja iskren, kazao bih, zaboli donji dio leđa Crnu Goru šta će biti na relaciji narodne pljuvačne žlijezde – Aleksandar Vučić.

A onda ide standardni paket paternalizma prema Crnoj Gori. Vučić govori o Srbima u Crnoj Gori kao da su ekskomunicirana kolonija pod okupacijom. Žali se na jezik, na prava, na Evropsku uniju koja “ne insistira”. Čovjek iz države u kojoj se negira crnogorska nacija sada glumi zaštitnika demokratije. Iz države u kojoj tabloidi svakodnevno crtaju mete ljudima po regionu. Iz države u kojoj se rehabilituju četnici, slave ratni zločinci i sanja granica Karlobag – Ogulin – Karlovac – Virovitica.

E da je Vučić sam, ali nije​

A najzanimljivije u cijeloj priči jeste činjenica da Vučić ovdje nije ekstrem. On je mainstream Srbije.

To je ono što mnogi u regionu odbijaju sebi priznati.

Problem nije samo jedan autoritarni političar sa kontrolom tabloida. Problem je što ogroman broj građana Srbije zaista vjeruje da je Crna Gora “otišla od (iz) Srbije”. Kao što vjeruju da je Kosovo “srce Srbije”. Kao što vjeruju da je Republika Srpska “srpska država”. Kao što vjeruju da su granice Balkana samo privremena administrativna greška koju istorija (uz pomoć Rusa) treba ispraviti.

I onda se svi čude zašto region nikako da ozdravi.

Kako će ozdraviti kad se susjedne države iz Beograda posmatraju kao amputirani dijelovi “srpskog sveta”?

Kako će biti normalnih odnosa kad predsjednik Srbije ne može izgovoriti “nezavisna Crna Gora” bez unutrašnjeg nervnog sloma?

Kako da Podgorica vjeruje Beogradu kad iz Beograda konstantno stiže poruka da je njena državnost istorijska greška?

A posebno je fascinantna ta uvrijeđena emocionalnost. “Pljunuo bih sebi i svom narodu u lice.” Zamislite taj nivo političkog teatra. Kao da ga neko tjera da slavi okupaciju Srbije, a ne praznik jedne međunarodno priznate, susjedne države. Kao da prisustvo diplomatskom događaju znači izdaju krvi, tla i predaka. U toj rečenici ima toliko patosa da bi i loš latinoamerički sapunarski scenarista rekao: “Smiri malo doživljaj.”

Ipak, iza tog kiča krije se ozbiljna stvar.

Kad je komšijski Dan nezavisnosti trauma

Vučić vrlo pažljivo hrani osjećaj istorijske nepravde kod srpskog biračkog tijela. Hrani ideju da su svi Srbi van Srbije ugroženi. Hrani osjećaj poniženja zbog gubitka kontrole nad prostorima koje nacionalistička politika smatra “prirodno srpskim”. Zato je njemu Dan nezavisnosti Crne Gore trauma, a ne praznik susjedne države.

Jer svaki uspjeh nezavisne Crne Gore ruši mit o “srpskom svetu”.

Svaki crnogorski korak prema Zapadu ruši ideju regionalne dominacije Beograda.

Svaka potvrda crnogorske državnosti udara direktno u srce velikosrpske politike.

I zato tolika nervoza.

Crna Gora, bila, jeste i biće

A Crna Gora, sa svim svojim problemima, podjelama i političkim ludilima, ipak postoji. Suverena je država. Članica NATO saveza i pred EU vratima. Ima svoje institucije, svoju zastavu, svoju istoriju i svoj međunarodni subjektivitet. I što je najvažnije: Opstala je uprkos decenijama brutalne propagande iz Beograda.

To Vučića najviše boli.

Ne sam referendum iz 2006. godine.

Boli ga činjenica da Crna Gora nije nestala. Da nije poklekla. Da nije postala još jedna gubernija “srpskog sveta”. Boli ga što u Podgorici ipak postoji dovoljno ljudi koji znaju da se država ne čuva klečanjem pred Beogradom.

I zato će Vučić nastaviti da govori o “otcjepljenju od Srbije”, baš kao što će njegovi tabloidi nastaviti crtati Crnu Goru kao “privremeno izgubljenu srpsku zemlju”.

Samo što istorija ne funkcioniše po željama nacionalističkih brogradskih mitomana.

Crna Gora nije nastala juče.

I nije otišla iz Srbije.

Nego Srbija već više od jednog vijeka ne može da prihvati da Crna Gora nikada nije bila njen plijen i dio.
 

DANILO KALEZIĆ ODBRUSIO VUČIĆU: "Nismo se otcijepili od Srbije, obnovili smo nezavisnost"


"Istrošeni tigar od papira"

Prije 4h

danilo_kalezic11.jpg


Izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića o proslavi dvadesetogodišnjice obnove crnogorske nezavisnosti izazvale su oštre reakcije iz Podgorice. Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopćilo je da Vučićeva retorika "ne doprinosi dobrosusjedskim odnosima", dok politički analitičar Danilo Kalezić za RTK Live kaže da srbijanski predsjednik ponavlja "staru laž" i koristi svaku priliku da demonstrira "neokolonijalni odnos Srbije prema Crnoj Gori".

Šta je Vučić rekao i zašto neće na proslavu​

Vučić je izjavio da je dobio poziv iz Podgorice da prisustvuje proslavi, ali da neće ići na tu "glamuroznu proslavu otcjepljenja od moje Srbije". "Bilo bi me sramota, pljunuo bih sebi i svom narodu u lice, a oni neka slave šta god hoće. Slavi se otcjepljenje od Srbije", rekao je srbijanski predsjednik, dodavši da želi Crnoj Gori "svu sreću".

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore odmah je odgovorilo: "Crna Gora se nije 'otcijepila' od Srbije, niti je ikada bila dio Srbije. Crna Gora i Srbija bile su ravnopravne članice državne zajednice, a obnovom nezavisnosti Crna Gora je omogućila i Srbiji da nastavi vlastiti državno-pravni kontinuitet kao samostalna država." Iz ministarstva su podsjetili da je Crna Gora 21. maja 2006. godine slobodnom voljom građana na demokratskom referendumu obnovila nezavisnost u punom skladu s međunarodnim pravom i standardima Europske unije.

"Posebno zabrinjava kontinuitet narativa kojim se negira crnogorska državnost, uz plasiranje poruka koje potiču podjele i potcjenjuju demokratski izbor građana Crne Gore. Takvi odnosi ne mogu se graditi kroz uvredljive kvalifikacije, historijski revizionizam i retoriku političkog patronata", naveli su iz crnogorskog Ministarstva vanjskih poslova.

"Istrošeni tigar od papira"​

Analitičar Kalezić ocjenjuje da je Crna Gora napravila grešku što je Vučića uopće pozvala. "Politički je štetno i neodgovorno to što je Vlada Crne Gore, pozvavši ga, predsjedniku Srbije pružila priliku da ponovo javno demonstrira svoju očito tešku frustraciju izazvanu činom obnove crnogorske državne nezavisnosti. Vučić tu činjenicu nikada nije prežalio. Godinama se radi na tome da se taj čin poništi, da se crnogorska državnost obesmisli", kaže Kalezić.

Prema njegovim riječima, Vučić ponavlja "staru laž da se Crna Gora 'otcijepila'", svjesno zanemarujući činjenicu da je ona samo izašla iz državne zajednice u kojoj je nevoljno ostala nakon krvavog raspada bivše Jugoslavije. "Umjesto da se zapita zašto su, tokom tri decenije velikodržavne politike kojoj je više puta presuđeno u Haagu, sve zemlje nekadašnje Jugoslavije pobjegle iz bilo kakve zajednice sa Srbijom, Vučić nariče nad sudbinom politike koju je davno definisao njegov politički otac Vojislav Šešelj, a koja je već jednom u crno zavila cijeli region", kaže podgorički analitičar.

Kalezić upozorava i na Vučićeve indirektne prijetnje da je spreman grubo se uključiti u politički život Crne Gore te osujetiti crnogorsko članstvo u EU. "Međutim, mnogo ozbiljniji problem vidim na crnogorskoj strani, koja je Vučiću pružila priliku da glumi političku silu, iako je svima – pa i njemu samom – odavno jasno da je istrošeni tigar od papira", zaključuje Kalezić.

Izvor: rtklive.com
 

Srbija Nam Nije Prijateljska Država. Još je Manje “Bratska”.


Deset do osam


Dobro jutro! Aleksandar Vučić je juče opet pokušao da omalovaži Crnu Goru, ali je samo pokazao koliko je nebitan i jadan. Odreagovalo je naše Ministarstvo vanjskih poslova. Niko od naših vladajućih i opozicionih lidera mu nije odgovorio. I ne treba. Na njegov nivo se ne treba spuštati. U Srbiji ima ljudi kojima ne smeta crnogorska nezavisnost i koji se raduju uspjesima Crne Gore. Nažalost, ti ljudi u dogledno vrijeme neće biti dio vlasti.

Srbija Nam Nije Prijateljska Država. Još je Manje “Bratska”.

Aleksandar Vučić je došao na vlast u Srbiji 2013. godine i restaurirao režim iz devedesetih godina. Paradoksalno, u tome je imao pomoć i iz Crne Gore. Dugo se folirao i glumio evropejca. Sad neće da dolazi na obilježavanje jubileja nezavisnosti, omalovažava i vrijeđa, a slao je predstavnike na Kongres DPS-a.

Vučić predstavlja odvajanje Crne Gore kao tragediju. Slično kao što Putin govori o raspadu SSSR. Vučić izmišlja da se Crna Gora otcijepila od Srbije iako nikad nije bila dio nje, sem tokom anšlusa 1918. godine.

Vučić nije usamljen u Srbiji. Njegov lažni oponent ljotićevac Milo Lompar, koji uživa veliko povjerenje studentskog pokreta, Crnoj Gori misli gore nego Vučić.

Uzgred, uopšte mi nisu jasni srpski nacionalisti i integralisti koji su protiv Vučića. Zbog čega? On je ostvario više nacionalističkih ciljeva nego ijedan noviji lider u Srba. Protesti su ga samo uzdrmali i učinili da izgubi ono što je osvojio na Kosovu i u Crnoj Gori.

Imajući u vidu stanje u Srbiji, njene spoljnopolitičke prioritete, niko u zdravoj pameti ne može izgovoriti ono što je rekao Momo Koprivica, a to je da nam je Srbija bratska država. Srbija nam nije ni prijateljska država. Sve dok se ovako odnosi prema našoj nezavisnosti i državnosti.

Ipak, ne treba zaboraviti da u Srbiji postoje ljudi i organizacije koje se iskreno raduju uspjesima Crne Gore na spoljnopolitičkom planu. Postoje ljudi koji sanjaju evropsku Srbiju, oslobođenu nacionalizma i autoritarizma. Takve ljude uvijek treba smatrati prijateljima i saveznicima. Da je sreće, ti bi ljudi bili vlast u Srbiji, pa bi onda Srbija bila naša prijateljska i saveznička zemlja.

Ipak, sve dok je na vlasti u Srbiji ideologija kojom su zadojeni Vučić i Lompar, ni mi niti bilo ko u regionu ne može biti spokojan. Da nema spoljnog pritiska, ko zna na kakvim bi tek mukama bili. Kakvim bi bezbjednosnim rizicima bili izloženi.

Srbija mora naći put da se izbavi od ove ideologije, koja čini njene građane i sve nas ostale u regionu taocima prošlosti. Toksičnost ove politike nas manje dotiče, i njene najveće žrtve su upravo građani Srbije, koji ostaju izolovani od svijeta i ostavljeni sami sebi.

Toliko za danas i za ovu neđelju. Čitamo se ponovo u poneđeljak.

S poštovanjem,

Ljubomir Filipović, analitičar CdM-a
 

"RAZAPET SAM NA KRST": Vučićev neuspješan pokušaj "pranja" nakon uvreda na račun Crne Gore​


Vučić u novoj epizodi samosažaljenja

Prije 6h

screenshot_2026-05-15_184107.png

Foto: REUTERS / Zorana Jevtic

Dok se Crna Gora priprema za obilježavanje važnog jubileja — dvadeset godina od obnove nezavisnosti — političke strasti u regionu ponovo ključaju. Nakon što je kategorično poručio da bi dolazak na "glamuroznu proslavu otcjepljenja od njegove Srbije" značio "pljuvanje u lice sopstvenom narodu", predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sada pokušava ublažiti ton i, reklo bi se, "oprati" sopstveni imidž pred crnogorskom javnošću.


1778885423843.png

Cetinje spremno za proslavu

U autorskom tekstu koji je uslijedio nakon oštrih reakcija iz Podgorice, Vučić se obraća građanima Crne Gore, nastojeći se predstaviti kao žrtva kampanje, dok istovremeno ponavlja stare narative o ugroženosti i "bratskoj ljubavi" koja ostaje neuzvraćena. Njegov stav još jednom podvlači duboku osjetljivost političkih odnosa u regionu, gdje se diplomatski protokoli i historijske činjenice često sudaraju s populističkom retorikom.
 
Bravo za Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore! Crnogorci, sa radikalom Oskarom SAMO OŠTRO!



https://www.danas.rs/svet/region/msp-crne-gore-vucic/

MSP Crne Gore: Vučić nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima


danas 08:22

MSP Crne Gore: Vučić nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima 1
foto (BETAPHOTO/PREDSEDNIŠTVO REPUBLIKE SRBIJE/Dimitrije Goll)

Sa žaljenjem konstatujemo da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i povodom obeležavanja jubileja obnove crnogorske nezavisnosti nastavlja sa retorikom koja ne doprinosi dobrosusedskim odnosima i međusobnom poštovanju dve međunarodno priznate države, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova (MSP) Crne Gore.

„Crna Gora je 21. maja 2006. godine, slobodnom voljom svojih građana, na demokratskom referendumu, obnovila svoju nezavisnost u punom skladu sa Ustavnom poveljom državne zajednice Srbije i Crne Gore, pravilima međunarodnog prava i standardima Evropske unije.

Podsećamo da se Crna Gora nije ‘otcepila’ od Srbije, niti je ikada bila deo Srbije u smislu u kojem to predsednik Vučić pokušava da predstavi. Naprotiv, Crna Gora i Srbija bile su ravnopravne članice državne zajednice nastale nakon raspada bivše SFRJ, a obnovom svoje nezavisnosti Crna Gora je omogućila i Srbiji da nastavi svoj državno-pravni kontinuitet kao samostalna država.

Zato je neprihvatljivo i politički neodgovorno da se jubilej obnove crnogorske nezavisnosti pokušava predstaviti kao čin usmeren protiv Srbije ili srpskog naroda“, navedeno je u reagovanju MSP Crne Gore koje prenosti RTCG.

Kako su rekli, Crna Gora svoju nezavisnost ne slavi protiv bilo koga — već u čast slobodno izražene volje svojih građana, svoje istorijske, državne i identitetske posebnosti, kao i prava svakog naroda da demokratski odlučuje o svojoj budućnosti.

„Posebno zabrinjava kontinuitet narativa kojim se negira ili pokušava relativizovati crnogorska državnost, uz istovremeno plasiranje poruka koje podstiču podele i potcenjuju demokratski izbor građana Crne Gore. Crna Gora ostaje dosledno posvećena razvoju dobrosusedskih odnosa sa Srbijom, zasnovanih na ravnopravnosti i uzajamnom poštovanju. Međutim, takvi odnosi ne mogu se graditi kroz uvredljive kvalifikacije, istorijski revizionizam i retoriku političkog patronata prema Crnoj Gori. Jubilej obnove nezavisnosti biće obeležen dostojanstveno, ponosno i evropski — sa jasnom svešću da je odluka građana Crne Gore iz 2006. godine bila istorijski ispravna i strateški potvrđena današnjim demokratskim i evropskim putem države. Uprkos pokušajima osporavanja, ne postoji izjava koja može umanjiti značaj obnovljene crnogorske nezavisnosti niti oslabiti odlučnost Crne Gore da, kao suverena i evropska država, samostalno određuje svoju budućnost“, kazali su iz MSP.

Istina bogomi 🇲🇪
 
Srpsko bratstvo naroda CG i Srbije je pokušao da uništi Milo, pa ga nema. Pokušava i Vučić, pa ga neće biti uskoro.
A vama muslimanima još nije jasno da će vam nedostajati obojica, jer su kao i vi, radili na podelama među Srbima. :per:

Mi Crnogorci opstali uprkos vašem srpskom genocidu nad nama 1918 🇲🇪 Eviva!
 

Back
Top