Mrtvozori

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Rec mrtvozor oznacava nekog ko se muva uvek tamo gde je - smrt!

Ranije su u selima, varosicama i gradovima postojale starije zene koje su morale da prisustvuju SVIM SAHRANAMA, bez izuzetka!

Cim cuju da je neko umro, odmah trce tamo!

Kupaju mrtvace, miluju ih, oblace, sede pored njih dok ih mrtvacka kola ne odnesu..

Bilo da je umrli musko ili zensko, mlad ili star, lep ili ruzan....

Ako niko par dana ne umire - mrtvozori postaju nervozni i razdrazljivi.

Ako se desi neka saobracajna nesreca - odmah trce tamo i iz prikarajka gledaju netremice leseve sve dok se ne zavrsi uvidjaj i ne odnesu nastradale...

Mrtvozori su gotovo uvek zene iako nekada moze biti i neki muskarac.



Sta je to u ljudskoj psihi sto ih tera da trce odmah da vide mrtvaca?


lbk-Deth.jpg
 
Poznajem jednu takvu zenu...

Ona cuje da je neko umro i pre porodice...

Ko god je umro u komsiluku, ona se za sporet hvatala i sluzila ljude, nepozvana da to radi...

Tesila je i one sa kojima i nije imala nikakav kontakt... Vise ih je ona tesila, nego oni koji bi valjda trebalo da tese...

Mislio sam da je to jedinstven slucaj, al vidim takvih ima gomila...
 
Ma svi oni kao rade džaba...jes' al malo morgen..;)

Veruj mi Thanatos, i ja imam, u širem okruženju, neke rođake i porodične prijatelje (najčešće žene), koje se savršeno uklapaju u ovaj profil.
Napominjem, da i ja volim crni humor (često se i preko mere zezam sa smrću -ja mislim da je to neki moj štit od straha), ali ovo je nešto sasvim drugačije... obsednutost pričama o bolestima, bezgranična ljubav samo prema onima na samrti....
 
Oni vide pokojnika a ponekad vide ili se nadaju da će uz posredstvo pokojnika da vide i svoje pokojne rođake.

Zato teše i pomažu jer neposredno izvršavaju ono što im pokojnik kaže , zamoli.

Sva ta dela u svrhu pomaganja ožalošćenim rođacima su ustvari kupovina vremena i njihovog strpljenja da bi u tom okruženju mrtvak koji je sve vreme tu negde posredovao u kontaktu "mrtvozora" i njemu drage osobe koja je s one strane a s kojom ovaj zapravo želi da ostvari kontakt.


Zato je uslužan i koristan .

I, da, ima ih mnogo više nego što se to na prvi pogled nezainteresovanima čini.

Naravno da ne dolazi u obzir da svoje razloge objašnjavaju ikom.

Zamislite svoju reakciju da vam se takva osoba obrati sa molbom da je pustite da radi to što radi a da vam svoje prave motive obrazlaže .

Uglavnom su to ljudi ili žene koji su izgubili nekog najbližeg pa ga i na taj način traže.
 
Naravno motaju se tu često i razni vešci i veštice sa ciljem da ukradu vodu od kupanja pokojnika ili nokte ,kosu, bradu a u nekim slučajima i krv tako što recnu pokojnika kad niko ne gleda.

Zato rodbina budno bdi i pazi pokojnika od od zlonamernika.

Nikad ne znaš koji su istinski povodi za tu čudnu ljubaznost
 
Interesantna tema...
U mojoj okolini nije bilo takvih ljudi koji su privrženi smrti... naprotiv, uvek su se svi prosto bojali kad se samo pomene smrt...
Jedino je mene privlačila :mrgreen: , al ne u takvom smislu kako Blajbi opisuje, već.... sama poenta smrti, šta se dešava kad neko umre, šta je "iza"... masu pesama sam posvetila smrti... i tako.
 
Interesantna tema...
U mojoj okolini nije bilo takvih ljudi koji su privrženi smrti... naprotiv, uvek su se svi prosto bojali kad se samo pomene smrt...
Jedino je mene privlačila :mrgreen: , al ne u takvom smislu kako Blajbi opisuje, već.... sama poenta smrti, šta se dešava kad neko umre, šta je "iza"... masu pesama sam posvetila smrti... i tako.

Treba samo PROCI KROZ VRATA....I naci se na drugoj strani, u drugoj dimenziji....

8ny-hea.jpg
 
Poslednja izmena:
Interesantna tema...
U mojoj okolini nije bilo takvih ljudi koji su privrženi smrti... naprotiv, uvek su se svi prosto bojali kad se samo pomene smrt...
Jedino je mene privlačila :mrgreen: , al ne u takvom smislu kako Blajbi opisuje, već.... sama poenta smrti, šta se dešava kad neko umre, šta je "iza"... masu pesama sam posvetila smrti... i tako.
I potom kad si "dobila što si tražila" :mrgreen: :) ,ustvari verovatno, najviše što je moglo, imaš li kakvo iskustvo "ovde" opisivo?
 
ovo je za psihologiju
odlična tema
tacno, a ja volim uvek bar 1% da ostavim za ove prave mrtvozore (natprirodne i mistereiozne) ma da da i jednih i drugih ima ili moze biti 100 vrsta

jedna moja poznanica je bila opsednuta saobracajnim, drugim nesrecama, patologijom, smrcu, i drugim uglavnom medicinskim stvarima sirokog spektra pa kad se u medicinskoj dobrovoljno javila da pomogne kad su nekog nepokretnog dedu u losem stanju pomerali(ili sta vec radili) da ne bi potpuno atrofirao i videla kako to telo odnosno noge izgledaju i odvrcanjem nekih stega da otpada i koza pa i vise pala u nesvest ccc tako joj i treba
 
I potom kad si "dobila što si tražila" :mrgreen: :) ,ustvari verovatno, najviše što je moglo, imaš li kakvo iskustvo "ovde" opisivo?

Misliš na iskustvo kliničke smrti?
Na sreću ili na žalost, imam i to iskustvo iza sebe.
Suma sumarum, od tad smatram da nije teško umreti - teško je živeti :mrgreen: .
Ali, ta tema me i dalje fascinira.
 
Imo sam jednu dementnu babu u susedstvu koja je stalno bežala od kuće.

Kad je prepoznaju dobri ljudi i pokušaju da je vrate kući , ona im se opirala i govorila da je puste da ide na groblje da umre.

Kad je onda upitaju zašto lele da mre , ona im odgovori ; " Pa da tamo nije lepše , valjda bi se kogod vratio".

@ tema

Promislite razliku između glagola videti i zreti.

Uočićete da "vid" označava spoznaju bez optike a "zor" optičku , povezanu sa talasnim dužinama takozvanog vidljivog spektra.
 
Misliš na iskustvo kliničke smrti?
Na sreću ili na žalost, imam i to iskustvo iza sebe.
Suma sumarum, od tad smatram da nije teško umreti - teško je živeti :mrgreen: .
Ali, ta tema me i dalje fascinira.

Zasto se covek boji smrti?

To ne bi trebalo da bude nista jako strasno, jer nakon prelaska u drugu dimeniziju mi vise nismo svesni ni da smo ziveli. Jednostavno, vise nema nicega...

Nekad se pitam da LI UOPSTE IMA NECEGA (objektivne stvarnosti), ili je sve samo jedan PROGRAM, misao koju zivimo...

Da li POSTOJI STVARNOST ili je sve UNAPRED zapisano u nas hard?

Valerija, hajde da popricamo malo o tome, to i mene fascinira...

.


qdo-photo-.jpg
 
Poslednja izmena:
Nije strašno onima koji nemaju grižu savesti.

Oni drugi instiktom osećaju da ne sledi put u večni pokoj , nego novi krug na ringišpilu koji sa sobom donosi pored šanse za iskupljenje i novu priliku za sagrešenjA.

Prisustvovao sam nekim smrtima (kad dođete u moje godine to je nekako normalno) i stekao sam dojam da oni mirni, prostodušni i neopterećeni savešću odlaze nekako lakše, bez ropca.

Oni sa teretom na savesti kao da se trude da se zadrže još malo, kao da mogu tu na kraju nešto da promene.
Desilo mi se da sam jednom čuo jednu agoniju u kojoj je samrtnica pominjala svoje preminule srodnike i familiju kao da razgovara i kao da im se pravda i izvinjava.

Imam dojam da se u tim trenutcima uspostavlja neki most između ovog i onog sveta i neki ljudi su toga priZora svesniji nego neki drugi.
 
Oni vide pokojnika a ponekad vide ili se nadaju da će uz posredstvo pokojnika da vide i svoje pokojne rođake.

Zato teše i pomažu jer neposredno izvršavaju ono što im pokojnik kaže , zamoli.

Sva ta dela u svrhu pomaganja ožalošćenim rođacima su ustvari kupovina vremena i njihovog strpljenja da bi u tom okruženju mrtvak koji je sve vreme tu negde posredovao u kontaktu "mrtvozora" i njemu drage osobe koja je s one strane a s kojom ovaj zapravo želi da ostvari kontakt.


Zato je uslužan i koristan .

I, da, ima ih mnogo više nego što se to na prvi pogled nezainteresovanima čini.

Naravno da ne dolazi u obzir da svoje razloge objašnjavaju ikom.

Zamislite svoju reakciju da vam se takva osoba obrati sa molbom da je pustite da radi to što radi a da vam svoje prave motive obrazlaže .

Uglavnom su to ljudi ili žene koji su izgubili nekog najbližeg pa ga i na taj način traže.

...interesantna teorija!
Valja razmisliti....
 

Back
Top