Mracna tema, ali sta da se radi...

  • Začetnik teme ZbunVagabun
  • Datum pokretanja
Z

ZbunVagabun

Gost
Opet bih nesto da pitam ( nadam se da ne postajem dosadna). Ovo pitanje se tice postupanja crkve prema ljudima koji su izvrsili suicid.
Da bih pojasnila svoju zbunjenost i zacudjenost stavom crkve prema ovim ljudima posluzicu se sledecim primerima.
Primeri su izmisljeni i svaka slicnost sa pojedinim ljudima i dogadjajima je slucajna.
Dakle,

Situacija A:
Mesto dogadjaja: Kafana
Ucesnici: Dvojica u svom mestu dobro poznatih alkoholicara, bez stalnog zaposlenja. Nekoliko puta privodjeni zbog nasilja u porodici i van nje.
Epilog: Posle zadobijenih povreda u tuci konstatovana smrt kod jednog od ucesnika. Nekoliko dana kasnije i drugi ucesnik tuce je egzitirao u bolnici.

Sahrana: Opelo obojici odrzano. Nije bilo govora, jer se nije imalo sta lepo reci o ovoj dvojici.

Situacija B:
Mesto dogadjaja: Porodicna kuca
Ucesnik: Porodican covek, otac dvoje dece, veran suprug, hriscanin, intelektualac na vaznom polozaju za drustvo, cenjen i postovan od strane svojih saradnika i prijatelja.
Epilog: Kao posledica dogadjaja na koje nije mogao uticati niti im je bio povod, a koji su naneli veliku stetu njegovom ugledu i reputaciji, odlucuje se na samoubistvo. Ostavlja pismo svojim najmilijima u kome ih moli za oprostaj.

Sahrana: Opelo nije odrzano, jer crkva nije dozvolila. Govora nekoliko.

Zanima me sta je to onu dvojicu kvalifikovalo za carstvo nebesko, a sta je to diskvalifikovalo ovog nesrecnog coveka koji je ceo zivot proveo ziveci kao pravi hriscanin.

Hvala unapred
 
Није реч о "квалификацији" или "дисквалификацији" за Царство Божје. Нити је држање или не држање опела услов за то. Коначни суд је искључиво у Божјим рукама.

Ствар је једноставна... Црква препознаје разне нивое греха, па су тиме неки тежи, а неки лакши. Убиство било које врсте, па макар то било и убиство самог себе се сматра за јако велики грех. Подсетимо се да је то кршење једне од 10 заповести. :(
 
"Официално" гледиште Православној Цркви на догађај самоубиства - смрти грех. Како ће самоубица се кајатисе? За самоубицу Црква се не моле.
Нема разлога за самоубиство и никад није било. Мислим, да ако неки човек говоре да постоји неки разлог или утицај или сл. за самоубиство - лаж. Човек УВЕК је СЛОБОДАН у свом избору.

Поздрав.
 
MaranAta:
Убиство било које врсте, па макар то било и убиство самог себе се сматра за јако велики грех. Подсетимо се да је то кршење једне од 10 заповести. :(
Pretpostavljamo da su navodnih deset zapovesti date od strane istog onog Boga koji nas je navodno stvorio. Ovo mene lično uvek baca u nerešivu misteriju zašto bio on stvarao ("po sopstvenom liku!") stvorenja pohlepna, opaka, lišena poštovanja prema svom stvaraocu, lažljiva, sklona preljubi i ubistvu? Kao da nas je napravio loše pa naredio da budemo dobri! Navodni slobodan izbor je samo prazna priča, da smo napravljeni kako treba ne bi nam pogrešan izbor ni padao na pamet.

Kakav ludak bi bio takav Bog, i koliko smo srećni što takva manijačka pojava postoji samo u glavama vernika...
 
Sizif:
MaranAta:
Убиство било које врсте, па макар то било и убиство самог себе се сматра за јако велики грех. Подсетимо се да је то кршење једне од 10 заповести. :(
Pretpostavljamo da su navodnih deset zapovesti date od strane istog onog Boga koji nas je navodno stvorio. Ovo mene lično uvek baca u nerešivu misteriju zašto bio on stvarao ("po sopstvenom liku!") stvorenja pohlepna, opaka, lišena poštovanja prema svom stvaraocu, lažljiva, sklona preljubi i ubistvu? Kao da nas je napravio loše pa naredio da budemo dobri! Navodni slobodan izbor je samo prazna priča, da smo napravljeni kako treba ne bi nam pogrešan izbor ni padao na pamet.

Kakav ludak bi bio takav Bog, i koliko smo srećni što takva manijačka pojava postoji samo u glavama vernika...

Није сасвим тако, сунце. У чему је наш слободан избор? - Наш слободан избор је избор између "добро" и "зло", између Богом и сатаној. Нико нити Бог нити сатана немогу ништа урадити са тобом ако ти не очеш.

Шта се тиче овога и другог света, они постоју по својима прописама и овде ти ништа не можеш урадити. То је пропис за тебе.

Поздрав.
 
Ствар је једноставна... Црква препознаје разне нивое греха, па су тиме неки тежи, а неки лакши. Убиство било које врсте, па макар то било и убиство самог себе се сматра за јако велики грех. Подсетимо се да је то кршење једне од 10 заповести. :([/quote]

Da, on je prekrsio jednu zapovest za sta je i trazio oprostaj, a ova dvojica 101 zapovest (malo hiperbolisem, znam da ih je samo 10) i nikad ni od koga nisu trazili oprostaj, pa opet je crkva bila bolja prema njima.

Није реч о "квалификацији" или "дисквалификацији" за Царство Божје. Нити је држање или не држање опела услов за то. Коначни суд је искључиво у Божјим рукама.

Cemu onda opelo i crkva? Cemu onda ta institucionalizacija vere, ako je vec konacni sud u Njegovim rukama?
 
ZbunVagabun:
Cemu onda ta institucionalizacija vere, ako je vec konacni sud u Njegovim rukama?
Ah, ZbunVagabun, pa tvoj neobaveštenost zaista nema smisla pored nas koji znamo odgovor a ne delimo ga s tobom.

Čovek ima raznih potreba, a za zadovoljenje istih postoje razne institucije koje za to imaju finansijsku satisfakciju. Dobijeni novac one upotrebljavaju da zadovolje svoje mnogobrojne prohteve i tako u krug.

Dakle, čovek voli da se igra - zato postoji fudbalski savez, kazina, olimpijade i slično. Isto tako, od pamtiveka čovek teži da nepoznato pripiše višim silama, takozvanom Bogu. Ovu njegovo praiskonsko pogrešno ubeđenje da postoji neko ko o svemu odlučuje i na koga on nekako može uticati svojim naročitim ponašanjem iskoristile su Crkve. U početku ih nije bilo, bilo je vračeva koji su u starim plemenima tvrdili da u zamenu za antilopu ili kožu bizona mogu da utiču na kišu, da izleče bolesnog, ili da umrlog otprate u "neki lepši" svet. Od njih su nastali svakojaki - i lekari i vračare i popovi, pa samim tim i Crkva. Sve sekte koje imamo danas samo su (ne)legalni naslednici istog onog vrača.

Dakle - ti meni pare a ja ću biti kanal između tebe i onog što ti ne vidiš, ali jednoooooooog dana, kada dođe konačni sud (brrrr... već sam se uplašio!), pare koje si sada spiskao na novo crkveno imanje, zgradu ili na nova popova kola, ima debelo da ti se isplate.

Nego šta.
 
Зашто опело ? Па опело није ништа друго доли заједничка молба свих приутних за упокојење душе преминулог. А у Библилји имамо примере да се требамо молити једни за друге.

НИКОН ЈЕРУСАЛИМЉАНИН ЈЕЛЕНИ БАЛШИЋ
Одговор о стању душе послије смрти

Горички зборник,
1441-1442. година
лист 158 с. 1; 160 с. 2
Са српскословенског изворника превео
Митрополит Црногорско-приморски Амфилохије
О Светом Козми Етолском
24. августа/6. септембра 2000. г. Г.

О душама прије упокојеним (отишлим), ради чега вршимо њихов спомен? питаш нас, а ми као што смо навикли из (Светог) Писма Твојој преподобности одговор ћемо дати:

Трећине чинимо зато што у трећи дан човјек мијења свој изглед (вид). Деветине пак зато што се тада растаче сав састав (организам), остаје једино срце. Четрдесетину зато што се тада и само срце распада. Тако се и постанак (човјеков) збива: у трећи дан се образује срце, у девети се згушњава у тијело а у четрдесети (човјек) задобија савршени изглед (вид). Са тога разлога душама вршимо помен. Треба знати и ово: четрдесет тужних дана по Староме (Завјету) на троје раздијелише Свети Апостоли: на трећине, на деветине и четрдесетине. Јер тако се јави и сам Господ послије тродневног васкрсења ученицима својим, при закључаним вратима, и дунувши на њих рече: "Примите Дух Свети"; и послије осам дана опет: "гле, по васкрсењу, осмог дана по други пут јави им се". То што евангелист каза "послије осам дана" - васкрсни дан није у њих убројао, а са њим броје се - девет. На тај начин вршимо од погребења до деветине други помен побожно усопшима, а такође (вршимо) и четрдесетине, пошто се у четрдесети дан вазнесе Господ наш Исус Христос на небеса и сједе с десне стране Оца. И то је разлог због кога вршимо помен душама.
 
ZbunVagabun:
Ствар је једноставна... Црква препознаје разне нивое греха, па су тиме неки тежи, а неки лакши. Убиство било које врсте, па макар то било и убиство самог себе се сматра за јако велики грех. Подсетимо се да је то кршење једне од 10 заповести. :(

Da, on je prekrsio jednu zapovest za sta je i trazio oprostaj, a ova dvojica 101 zapovest (malo hiperbolisem, znam da ih je samo 10) i nikad ni od koga nisu trazili oprostaj, pa opet je crkva bila bolja prema njima.

Није реч о "квалификацији" или "дисквалификацији" за Царство Божје. Нити је држање или не држање опела услов за то. Коначни суд је искључиво у Божјим рукама.

Cemu onda opelo i crkva? Cemu onda ta institucionalizacija vere, ako je vec konacni sud u Njegovim rukama?[/quote]

Vec smo o tome govorili na nekim drugim pitanjima. Institut vere je pokušaj zamagljivanja stvari sa nemerom da se što više ljudi zarpbi praznom religioznošću ili da se odbije od Boga.
Što se se tiče tvoja dva primera - po Pismu svi oni su počinili isti greh i kao takvi će stati pred Boga. On će odlučiti šta će biti sa njima. Uvek imaj na umu da je Bog pravedan i milostiv, i ne uzimaj sebi za pravo da sudiš drugim ljudima. Ispitij sebe i svoja dela jer ćeš jedino za njih odgovarati pred Bogom.
 
Малени... Црква је Божје Тело, коме је Он глава, и које је оставио да води бригу о Његовом стаду. Људи се кроз учешће у том Божјем Телу спашавају као што је то и у Библији речено:

(Д. Ап. 2)
46 I svaki dan bijahu jednako jednodušno u crkvi, i lomljahu hljeb po kućama, i primahu hranu s radosti i u prostoti srca,
47 Hvaleći Boga, i imajući milost u sviju ljudi. A Gospod svaki dan umnožavaše društvo onijeh koji se spasavahu.

Мислим да би требао уложити неко време у сазнавање шта је то Божја Православна Црква, и каква јој је улога у животу једног истинског верника. Ево отворичу нову тему... :wink:
 
MaranAta:
Малени... Црква је Божје Тело, коме је Он глава, и које је оставио да води бригу о Његовом стаду. Људи се кроз учешће у том Божјем Телу спашавају као што је то и у Библији речено:

(Д. Ап. 2)
46 I svaki dan bijahu jednako jednodušno u crkvi, i lomljahu hljeb po kućama, i primahu hranu s radosti i u prostoti srca,
47 Hvaleći Boga, i imajući milost u sviju ljudi. A Gospod svaki dan umnožavaše društvo onijeh koji se spasavahu.

Мислим да би требао уложити неко време у сазнавање шта је то Божја Православна Црква, и каква јој је улога у животу једног истинског верника. Ево отворичу нову тему... :wink:
 
MaranAta:
Малени... Црква је Божје Тело, коме је Он глава, и које је оставио да води бригу о Његовом стаду. Људи се кроз учешће у том Божјем Телу спашавају као што је то и у Библији речено:

(Д. Ап. 2)
46 I svaki dan bijahu jednako jednodušno u crkvi, i lomljahu hljeb po kućama, i primahu hranu s radosti i u prostoti srca,
47 Hvaleći Boga, i imajući milost u sviju ljudi. A Gospod svaki dan umnožavaše društvo onijeh koji se spasavahu.

Мислим да би требао уложити неко време у сазнавање шта је то Божја Православна Црква, и каква јој је улога у животу једног истинског верника. Ево отворичу нову тему... :wink:

Ljudi se spašavaju jedino veromo u Isusa Hrista. A zbog te vere Bog i pridodaje crkvi, koja, bar po Biblji može da bude u kući, u polju, može da bude gradska, može seoska, ... nigde, ama baš nigde u Novom zavetu, nećeš naći sagradite sebi hram u kojem će te slaviti Gospoda. Naprotiv, sam Isus je rekao da je došlo vreme kad se ljudi neće moliti na tzv. "svetim mestima" već u Duhu i istini. Da bi bio u duhu ne moraš da ideš u neki hram, jer si i sam hram Boga živoga (ako jesi). Dovoljno je da kleklneš kod kuće i da se moliš. Hrišćani, naravno, imaju potrebu da žive jedni sa drugima i za to se okupljaju na zajedničke molitve, zato se druže i pomžu jedni drugima. To čine zbog toga što vole jedni druge ... ali zašto ponovno pišem ono što sam već napisao? Pročitaj gornji tekst.
Što se tiče pravoslavne crkve ona je samo jedna od institucija koje je svetovna vlast svojevremeno uspostavila da bi kontrolisala širi sloj društva. Jer, dragi moj, vera se ne prima dekretima, kao što je to car uradio, i kao što to čine današnji sveštenici krštavajući malu decu, nego se prima srcem i spoznajom grešnosti i otkupiteljske Božije sile koja je ljudima postala vidljiva kroz Gospoda Spasitelha Isusa Hrista.

Pozdravljam te
 
Мораћу да те разочарам, јер видим да си заговорник "невидљиве" и "апстрактне" Цркве - идеје која није била позната све до појаве отпадника Лутера. Наиме, још у Библији имамо сведочанства како су Апостоли путовали и отварали помесне Цркве унаоколо Медитерана. И још од тада се јасно знало ко је члан Цркве, а ко није. И управо је сама Црква повлачила ту јасну линију између правоверних и јеретика. У сврху повлачења те јасне линије раздвајања, и сазивани су Васељенски Сабори, и помесни скупови. Исто тако, јасно је већ 2000 година да ван Цркве нема ни спасења, јер се нико није спасио ни изван Нојеве барке.

А онда дође време велике отпадије на челу са Мартином Лутером, који је знао да је сам себе, и своје следбенике изопштио из Цркве, и једино што му је преостало је да Цркву претвори у "невидљиву" и "апстрактну" творевину, и тако завара и себе, а и следбенике. Али авај... Испоставило се да тај концепт "цркве" има један проблемчић.... Још за његовог живота, почеше да се стварају секте, које се умножавају сваки дан од онда, па и данас. И шта је резултат ? Преко 20,000 секти, које све базирају учења на Библији, и тврде да су је правилно разумеле, а ипак имају различита учења !!! Хвала лепо на таквој "цркви". Нигда није било нити ће бити. :wink:
 
Menjam nick u ZbunVagabun na kub :wink:

Ovde svako pise ono sta hoce, ovde raste svako voce, ovde su kuce od cokolade, a prozori su od marmelade... :D .
A sad ozbiljno imam par zamerki na rad ovog foruma, a one su sledece:
1.Ovde niko ne odgovara na postavljeno pitanje (cast izuzecima) vec po potrebi se izvuce neka recenica iz konteksta :shock: pa se onda elaborira o toj stvari. Da ne govorim da se pojedinci ponavljaju iz poruke u poruku.
2.Svako ima nekog svog Boga u koga veruje i za kog misli da je jedini pravi i svoje razumevanje(osecanje) vere za koje je ubedjen da je jedino pravo(kad smo vec kod toga zar gordost, a to bi se moglo svrstati tu, nije smrtni greh ili to ne vazi u ovom slucaju)
3.Svako daje odgovor sa stanovista svoje vere i pri tom ne propusta priliku da oblati neku drugu. Nisam se tome nadala od vernika ma koje vere oni bili. Sve ovo otezava proces saznavanja nama koji bi ipak nesto vise da otkrijemo o veri(u mom slucaju pravoslavnoj).

Bez zelje da ikoga uvredim ali ceo ovaj koncept vere-crkve pocinje da mi lici na politicku partiju sa sve programom, glavnim odborom, clanovima i simpatizerima(ja bi valjda tu trebalo da spadam). Zna se sta je cilj svake politicke partije, pitam se da li i crkva ima takve pretenzije <-----nema znaka pitanja, ovo je bilo retoricko pitanje.

"Institut vere je pokušaj zamagljivanja stvari sa nemerom da se što više ljudi zarpbi praznom religioznošću ili da se odbije od Boga.
Što se se tiče tvoja dva primera - po Pismu svi oni su počinili isti greh i kao takvi će stati pred Boga. On će odlučiti šta će biti sa njima."

Da li to znaci da vi ne priznajete crkvu i da razdvajate pojam vere i Boga od institucije crkve?

Hvala svima, ali ja ostadoh ZbunVagabun :?

P.S. citam V.Jerotica valjda ce mi on pomoci da dodjem do odgovora koje trazim
 
Anonymous:
Menjam nick u ZbunVagabun na kub :wink:

Ovde svako pise ono sta hoce, ovde raste svako voce, ovde su kuce od cokolade, a prozori su od marmelade... :D .
A sad ozbiljno imam par zamerki na rad ovog foruma, a one su sledece:
1.Ovde niko ne odgovara na postavljeno pitanje (cast izuzecima) vec po potrebi se izvuce neka recenica iz konteksta :shock: pa se onda elaborira o toj stvari. Da ne govorim da se pojedinci ponavljaju iz poruke u poruku.
2.Svako ima nekog svog Boga u koga veruje i za kog misli da je jedini pravi i svoje razumevanje(osecanje) vere za koje je ubedjen da je jedino pravo(kad smo vec kod toga zar gordost, a to bi se moglo svrstati tu, nije smrtni greh ili to ne vazi u ovom slucaju)
3.Svako daje odgovor sa stanovista svoje vere i pri tom ne propusta priliku da oblati neku drugu. Nisam se tome nadala od vernika ma koje vere oni bili. Sve ovo otezava proces saznavanja nama koji bi ipak nesto vise da otkrijemo o veri(u mom slucaju pravoslavnoj).

Bez zelje da ikoga uvredim ali ceo ovaj koncept vere-crkve pocinje da mi lici na politicku partiju sa sve programom, glavnim odborom, clanovima i simpatizerima(ja bi valjda tu trebalo da spadam). Zna se sta je cilj svake politicke partije, pitam se da li i crkva ima takve pretenzije <-----nema znaka pitanja, ovo je bilo retoricko pitanje.

"Institut vere je pokušaj zamagljivanja stvari sa nemerom da se što više ljudi zarpbi praznom religioznošću ili da se odbije od Boga.
Što se se tiče tvoja dva primera - po Pismu svi oni su počinili isti greh i kao takvi će stati pred Boga. On će odlučiti šta će biti sa njima."

Da li to znaci da vi ne priznajete crkvu i da razdvajate pojam vere i Boga od institucije crkve?

Hvala svima, ali ja ostadoh ZbunVagabun :?

P.S. citam V.Jerotica valjda ce mi on pomoci da dodjem do odgovora koje trazim
 
Алjона:
"Официално" гледиште Православној Цркви на догађај самоубиства - смрти грех. Како ће самоубица се кајатисе? За самоубицу Црква се не моле.
Нема разлога за самоубиство и никад није било. Мислим, да ако неки човек говоре да постоји неки разлог или утицај или сл. за самоубиство - лаж. Човек УВЕК је СЛОБОДАН у свом избору.

Поздрав.
Ko si ti da izrices "oficijalno" glediste Pravoslavne Crkve? :?: :!: :shock: Sta je to smrtni grijeh? Smrtni grijeh je svaki neokajani grijeh!(Uzgred, podjela na smrtne i na druge-ne znam samo kako se zovu, nesmrtni ili mozda besmrtni???, je zapadna, rimokatolicka).Tacno je da samoubica ne moze da se pokaje, ali sve ostalo je u Bozijim rukama. Na kraju krajeva, kakav je to "pravi hriscanin" koji se ubio!Sam je sebe osudio zato sto nije znao za pokajanje!
Pozdrav!
 
Sizif:
MaranAta:
Убиство било које врсте, па макар то било и убиство самог себе се сматра за јако велики грех. Подсетимо се да је то кршење једне од 10 заповести. :(
Pretpostavljamo da su navodnih deset zapovesti date od strane istog onog Boga koji nas je navodno stvorio. Ovo mene lično uvek baca u nerešivu misteriju zašto bio on stvarao ("po sopstvenom liku!") stvorenja pohlepna, opaka, lišena poštovanja prema svom stvaraocu, lažljiva, sklona preljubi i ubistvu? Kao da nas je napravio loše pa naredio da budemo dobri! Navodni slobodan izbor je samo prazna priča, da smo napravljeni kako treba ne bi nam pogrešan izbor ni padao na pamet.

Kakav ludak bi bio takav Bog, i koliko smo srećni što takva manijačka pojava postoji samo u glavama vernika...
Stvoreni smo po liku ili slici (grcki-ikona) Bozijoj, a to je upravo sloboda! Nije to nikakva osobina, nego ontolosko pitanje, pitanje nacina na koji postojimo. Da li cemo da steknemo podobije Bozije, tj. da zivimo u skladu sa voljom Bozijom, to zavisi samo od nas, od naseg nacina zivota.Moralne kategorije(liseni postovanja prema Tvorcu, skloni preljubi itd.)nemaju veze sa stvaranjem(covjek je stvoren bez grijeha, cak bez predstave o grijehu).Slobodna volja je covjeka ucinila takvim.On nas je dakle stvorio slobodne, sa mogucnoscu izbora i to je, ponavljam, ontoloska kategorija.Da si "napravljen kako treba" ne bi mozda mogao da grijesis, ali ne bi bio slobodan!Sta mislis, da li bi ti se to svidjelo?! :wink:
 
MaranAta:
Зашто опело ? Па опело није ништа друго доли заједничка молба свих приутних за упокојење душе преминулог. А у Библилји имамо примере да се требамо молити једни за друге.

НИКОН ЈЕРУСАЛИМЉАНИН ЈЕЛЕНИ БАЛШИЋ
Одговор о стању душе послије смрти

Горички зборник,
1441-1442. година
лист 158 с. 1; 160 с. 2
Са српскословенског изворника превео
Митрополит Црногорско-приморски Амфилохије
О Светом Козми Етолском
24. августа/6. септембра 2000. г. Г.

О душама прије упокојеним (отишлим), ради чега вршимо њихов спомен? питаш нас, а ми као што смо навикли из (Светог) Писма Твојој преподобности одговор ћемо дати:

Трећине чинимо зато што у трећи дан човјек мијења свој изглед (вид). Деветине пак зато што се тада растаче сав састав (организам), остаје једино срце. Четрдесетину зато што се тада и само срце распада. Тако се и постанак (човјеков) збива: у трећи дан се образује срце, у девети се згушњава у тијело а у четрдесети (човјек) задобија савршени изглед (вид). Са тога разлога душама вршимо помен. Треба знати и ово: четрдесет тужних дана по Староме (Завјету) на троје раздијелише Свети Апостоли: на трећине, на деветине и четрдесетине. Јер тако се јави и сам Господ послије тродневног васкрсења ученицима својим, при закључаним вратима, и дунувши на њих рече: "Примите Дух Свети"; и послије осам дана опет: "гле, по васкрсењу, осмог дана по други пут јави им се". То што евангелист каза "послије осам дана" - васкрсни дан није у њих убројао, а са њим броје се - девет. На тај начин вршимо од погребења до деветине други помен побожно усопшима, а такође (вршимо) и четрдесетине, пошто се у четрдесети дан вазнесе Господ наш Исус Христос на небеса и сједе с десне стране Оца. И то је разлог због кога вршимо помен душама.

Do sad sam te smatrao za nekog s kim moze da se razgovara, ali... bapskih prica kloni se ... ne mogu da verujem da si ozbiljan i da verujes u ovo sta si napisao.
Jedan od najvecih darova koje nam je Bog dao je zdrav razum, upotrebi ga.
 
maleni:
MaranAta:
Зашто опело ? Па опело није ништа друго доли заједничка молба свих приутних за упокојење душе преминулог. А у Библилји имамо примере да се требамо молити једни за друге.

НИКОН ЈЕРУСАЛИМЉАНИН ЈЕЛЕНИ БАЛШИЋ
Одговор о стању душе послије смрти

Горички зборник,
1441-1442. година
лист 158 с. 1; 160 с. 2
Са српскословенског изворника превео
Митрополит Црногорско-приморски Амфилохије
О Светом Козми Етолском
24. августа/6. септембра 2000. г. Г.

О душама прије упокојеним (отишлим), ради чега вршимо њихов спомен? питаш нас, а ми као што смо навикли из (Светог) Писма Твојој преподобности одговор ћемо дати:

Трећине чинимо зато што у трећи дан човјек мијења свој изглед (вид). Деветине пак зато што се тада растаче сав састав (организам), остаје једино срце. Четрдесетину зато што се тада и само срце распада. Тако се и постанак (човјеков) збива: у трећи дан се образује срце, у девети се згушњава у тијело а у четрдесети (човјек) задобија савршени изглед (вид). Са тога разлога душама вршимо помен. Треба знати и ово: четрдесет тужних дана по Староме (Завјету) на троје раздијелише Свети Апостоли: на трећине, на деветине и четрдесетине. Јер тако се јави и сам Господ послије тродневног васкрсења ученицима својим, при закључаним вратима, и дунувши на њих рече: "Примите Дух Свети"; и послије осам дана опет: "гле, по васкрсењу, осмог дана по други пут јави им се". То што евангелист каза "послије осам дана" - васкрсни дан није у њих убројао, а са њим броје се - девет. На тај начин вршимо од погребења до деветине други помен побожно усопшима, а такође (вршимо) и четрдесетине, пошто се у четрдесети дан вазнесе Господ наш Исус Христос на небеса и сједе с десне стране Оца. И то је разлог због кога вршимо помен душама.

A za mrtve ne kazem da se molite - poznat ti je ovaj stih?
 
Da li to znaci da vi ne priznajete crkvu i da razdvajate pojam vere i Boga od institucije crkve?

Ne, ne znaci da ne priznajemo Crkvu, ali ne priznajemo crkvu, onakvu kakvom su je napravile carske sluge u vidu patrijarha i pape. To sto su oni nacinili nema nikave podrske u Novom zavetu. Jedini spisi odakle crpe svoj 'legalitet' nalazi se u carskim dekretima i odlukama sabora na kojima se najcesce vodila najprljavija politicka borba, gde su jedni velikodostojnici anatemisali druge, proterivali ih i diskreditovali na sve mmoguce nacine, i na kraju pobedjivali oni koji su imali najvise uticaja na dvoru. Pronadji negde i procitaj Istoriju Vizantije od Ostrogorskog i sve ce ti biti jasno.

Pojam vere je odvojen od pojma crkve i to tako sto se po veri ulazi u Crkvu, a ne kao sto institut crkve govori da se veruje po pripadnosti crkvi.
 
Алjона:
"Официално" гледиште Православној Цркви на догађај самоубиства - смрти грех. Како ће самоубица се кајатисе? За самоубицу Црква се не моле.
Нема разлога за самоубиство и никад није било. Мислим, да ако неки човек говоре да постоји неки разлог или утицај или сл. за самоубиство - лаж. Човек УВЕК је СЛОБОДАН у свом избору.

Поздрав.


"metaphisic"
- Ko si ti da izrices "oficijalno" glediste Pravoslavne Crkve? :?: :!: :shock:
- Разумим у каком смислу ти рекох ово, :) али јесте мала погрешка, :) нисам мислила у таквом смислу кад сам рекла ово.
Шта се тиче смертног греха...молим, погледи пажљиво Апостол. Онамо св.апостол говоре да постоји грех према смрти и "обичан" грех, који није према смрти.
Што сам рекла - ово можеш слободно погледати у специалној књижевности, која се тиче Тајнства Исповести, :) кад ћеш доћи у Русију. Ако очеш могу ти наћи и написати какви су смртни грехови и каква је разлика између смртног греха и "обичног". :) Али све ово ће бити само у понедељак.
- Sta je to smrtni grijeh?
- Ако очеш онда написати ћу.
- Smrtni grijeh je svaki neokajani grijeh!(Uzgred, podjela na smrtne i na druge-ne znam samo kako se zovu, nesmrtni ili mozda besmrtni???, je zapadna, rimokatolicka).
- У праву си...али...на пример, умрео је један човек, можда и није сасвим верник, али он је био потпуно добар (није сви неверници су лоши). Он је имао "обични" грехови и отишао у другов свет са њима. Нјегови рођаки се моли за га, много се моле и имамо случаји, кад Бог за свјати молитве у таквом случају може опроштати га. Али шта ће бити кад човек име смртни грех или грехови...? Могу ти речи по својој праксе молити се за таквог човека може није сваки...веома је тешко...
- Tacno je da samoubica ne moze da se pokaje, ali sve ostalo je u Bozijim rukama.
- Наравно. Крајна рећ је за Богом.
- Na kraju krajeva, kakav je to "pravi hriscanin" koji se ubio! Sam je sebe osudio zato sto nije znao za pokajanje!
- Слађем се.
- Pozdrav!
- Срдачни поздрав и теби!

P.S. Шта се тиче "ко сам ја...?" - Ја сам нико.
 

Back
Top