Mracna tema, ali sta da se radi...

  • Začetnik teme ZbunVagabun
  • Datum pokretanja
maleni:
MaranAta:
А ти знаш ко је мртав ? Да ли ти разликујеш биолошку смрт од духовнне смрти ? :wink:

Izvini nisam znao da se Sudnji dan desio pa ste vi vec to sa duhovnom smrti sve resili.

Хехех.. малени... па ја тебе питам откуд знаш да је неко мртав, а ти се правиш блесав, јер немаш паметан одговор. Али, хајде, мален си, па има можда и научиш. :wink:
 
MaranAta:
Добро сејо... пошто знамо да смо сви грешни, да ли то значи да смо сви духовно мртви ? Никако. Дакле, у твојој изјави нешто шкрипи. :wink:

Prva i druga smrt, citaj Novi zavet.

Prva se desava svakom coveku, osim onih koji ce sacekati Gospoda, na zemlji, a druga na dan Suda za proklete.

Upozorenje je da se ne molimo za one koji su umrli u telu jer nasa molitva ne moze da utice na njihovo stanje. Sta su uradili uradili su.
 
У Православљу постоји једна танана разлика између биолошки живих и упокојених. Сви смо чланови Божје Цркве, како ми, тако и они. Тако да су наше молитве усмерене, како за све живе, тако и за све упокојене. Јер, од молитве не може бити штете, него само користи. Наиме, познато је из Библије да молитве праведника имају итекакав значај, и радо су прихваћене од Бога (Јов. 42,8; Јак. 5,16-18). Па ако се цела Црква на Св. Литургији моли за све живе, као и за све упокојене, то има итекакав утицај. :wink:
 
MaranAta:
У Православљу постоји једна танана разлика између биолошки живих и упокојених. Сви смо чланови Божје Цркве, како ми, тако и они. Тако да су наше молитве усмерене, како за све живе, тако и за све упокојене. Јер, од молитве не може бити штете, него само користи. Наиме, познато је из Библије да молитве праведника имају итекакав значај, и радо су прихваћене од Бога (Јов. 42,8; Јак. 5,16-18). Па ако се цела Црква на Св. Литургији моли за све живе, као и за све упокојене, то има итекакав утицај. :wink:

E znao sam, samo nisam nikako mogao da nadjem. Znaci ipak se pravoslavlje ne bazira na Bibliji. Posto ocigledno odbacuje biblijski tekst.
Sine, oni koji su mrtvi telo su mrtvi, ne mogu vise uticati na svoje stanje. Kad ne mogu oni, koji stoje u predvorju Bozijeg suda, kako mislis da ce im pomoci oni koji su jos na zemlji.

Mani se, bre, corava, posla i pocni da citas Bibliju jer "danas je dan spasenja", da mozes ispravan da docekas dolazak Sina Bozijeg.
 
Anonymous:
Menjam nick u ZbunVagabun na kub :wink:

Ovde svako pise ono sta hoce, ovde raste svako voce, ovde su kuce od cokolade, a prozori su od marmelade... :D .
A sad ozbiljno imam par zamerki na rad ovog foruma, a one su sledece:
1.Ovde niko ne odgovara na postavljeno pitanje (cast izuzecima) vec po potrebi se izvuce neka recenica iz konteksta :shock: pa se onda elaborira o toj stvari. Da ne govorim da se pojedinci ponavljaju iz poruke u poruku.
2.Svako ima nekog svog Boga u koga veruje i za kog misli da je jedini pravi i svoje razumevanje(osecanje) vere za koje je ubedjen da je jedino pravo(kad smo vec kod toga zar gordost, a to bi se moglo svrstati tu, nije smrtni greh ili to ne vazi u ovom slucaju)
3.Svako daje odgovor sa stanovista svoje vere i pri tom ne propusta priliku da oblati neku drugu. Nisam se tome nadala od vernika ma koje vere oni bili. Sve ovo otezava proces saznavanja nama koji bi ipak nesto vise da otkrijemo o veri(u mom slucaju pravoslavnoj).

Bez zelje da ikoga uvredim ali ceo ovaj koncept vere-crkve pocinje da mi lici na politicku partiju sa sve programom, glavnim odborom, clanovima i simpatizerima(ja bi valjda tu trebalo da spadam). Zna se sta je cilj svake politicke partije, pitam se da li i crkva ima takve pretenzije <-----nema znaka pitanja, ovo je bilo retoricko pitanje.

"Institut vere je pokušaj zamagljivanja stvari sa nemerom da se što više ljudi zarpbi praznom religioznošću ili da se odbije od Boga.
Što se se tiče tvoja dva primera - po Pismu svi oni su počinili isti greh i kao takvi će stati pred Boga. On će odlučiti šta će biti sa njima."

Da li to znaci da vi ne priznajete crkvu i da razdvajate pojam vere i Boga od institucije crkve?

Hvala svima, ali ja ostadoh ZbunVagabun :?

P.S. citam V.Jerotica valjda ce mi on pomoci da dodjem do odgovora koje trazim

Одговоре на своја питања не можеш наћи на овом форуму! Њих можеш наћи само на једном месту. У Светом Писму. Бог је написао човеку Писмо и дао сва потребна упутства за добар живот и све одговоре, на сва питања, која су важна за човеков живот. Једино проучавање Светог писма уз искрену молитву Великом Аутору, може донети одговоре на сва питања.
 
maleni:
E znao sam, samo nisam nikako mogao da nadjem.

Синко, још чорбе да кусаш... Ево ти мало...

Чланови Цркве су сви људи који су уједињени истом вером, и надом, везани истим законом Божијим о љубави, освећени истим светим тајнама, и којима руководе законити епископи и свештеници (апостолско прејемство).

У Цркви су уједињени и Небо и Земља. То значи да су њени чланови сви истински верујући свих времена и простора, и живи и упокојени. А пошто покојници нису умрли него живи, јер: " Бог није Бог мртвих, него живих; јер су у Њему сви живи " (Лк. 20.38), општење међу свим удовима никад се не прекида, и никад неће престати.

Видљива (Земаљска) и Невидљива (Небеска) Црква су повезане међусобно Заједницом Светих, која се састоји у молитвама и делима милосрђа живих чланова за умрле - с једне стране, и у молитвама и заузимању умрлих за живе с друге стране. Ето каква је Црква, Богом створена.

Божија Матер (Лк. 1.43,28,48-49 ; 11.27), анђели, и сви угодници Божији - апостоли, пророци, светитељи, и мученици, којима се обраћамо својим молбама - сви се они за нас моле, заступају нас пред нашом главом, Христом, пружају нам руку помоћи у нашим невољама, теше нас у страдањима (Отк. 5.8-13 ; 8.3-4).

Христос јесте једини Заступник и Посредник, јер је Он себе принео на жртву ради спасења људи. Такву жртву нико други никад нити је принео, нити ће принети. А ми и кад се обраћамо небеским члановима Цркве са молбом да нам помогну, ми иштемо само њихове молитве за нас пред Јединим великозаступником, Христом. Зар ће молитва једног за другог бити вређање Христа? Зашто онда апостол каже: " молите се једни за друге ". Зато, што је усрдна молитва праведника веома моћна (Јк. 5.16). Ако се ми, грешници на Земљи (1Јн. 1.8 ; Рим. 5.12), молимо једни за друге; и ако наша молитва може помоћи онима за које се узмолимо (које заступамо), колико је тек моћнија молитва праведника на Небу, који обитавају у Небеској Цркви! Ми се за помоћ обраћамо светитељима и они се за нас моле зато што смо сви ми удови једног и истог Тела Христовог, тј. Цркве. А удови тела један другоме помажу. Сетимо се и следећих речи: " И ако страда један уд (у великом Телу - Цркви Христовој), с њим страдају сви удови; ако ли се један уд прославља, с њим се радују сви удови (1Кор. 12.26). Радују се и славе душе праведника на небу, који су достигли савршенство, радујемо се и славимо и ми с њима јер - ако ли се један уд прославља, с њим се радују сви удови ".

Што би рекли Православни: Спас сваком - пропаст ником. :wink:
 
Crkva je nekad bila ono sto su danas mediji pa i gore.Zato je i opstala i razvila se ovako.Cak i danas mozemo videti njen uticaj.
Kada je rec o samoubistvu, svako je prica za sebe.Neke od njih izuzetno cenim jer su veoma hrabri.Oni koji su citali vreme smrti mozda znaju o cemu pricam.
 
У Цркви су уједињени и Небо и Земља. То значи да су њени чланови сви истински верујући свих времена и простора, и живи и упокојени. А пошто покојници нису умрли него живи, јер: " Бог није Бог мртвих, него живих; јер су у Њему сви живи " (Лк. 20.38), општење међу свим удовима никад се не прекида, и никад неће престати.

A zato Avram nije dao ubogom Lazaru da se pomeri iz njegovog krila niti je hteo da uslisi bogataseve molbe da mu spasi bracu na zemlji.
Rece li on da je to nemoguce, ili tako nesto ...

Znas gde se u Boblji nalaze stihovi koji govore o tome, ali ako neznas, Luka 16,19 i dalje.
 
MaranAta:
Добро сејо... пошто знамо да смо сви грешни, да ли то значи да смо сви духовно мртви ? Никако. Дакле, у твојој изјави нешто шкрипи. :wink:

:D Не, не шкрипи, не шкрипи. Све је једнонаставно. Грех је смрт како би ти не хтео (па грех није, наравно, живот). Али ова смрт није вечна, али она је времена. Кроз покајање ти можеш поново вратити себи духовни живот.

Ово је моје духовно осечање...кад грешим мој духовни живот умира.

:D Поздрав, Велика глава!
 
Алjона:
MaranAta:
Добро сејо... пошто знамо да смо сви грешни, да ли то значи да смо сви духовно мртви ? Никако. Дакле, у твојој изјави нешто шкрипи. :wink:

:D Не, не шкрипи, не шкрипи. Све је једнонаставно. Грех је смрт како би ти не хтео (па грех није, наравно, живот). Али ова смрт није вечна, али она је времена. Кроз покајање ти можеш поново вратити себи духовни живот.

Ово је моје духовно осечање...кад грешим мој духовни живот умира.

:D Поздрав, Велика глава!
Pusti ti svoja duhovna osjecanja!Tvoj duhovni zivot je zivot i Liturgiji, u Evharistiji(Blagodarenju) i nadi na vaskrsenje!!!A to sta ti govore osjecanja nije toliko ni bitno(uglavnom je to stvar psihologije), ako imas zivu vjeru u vaskrslog Hrista!Savrsenstva na zemlji nema, boris se protiv strasti zato sto je to dostojno djece Bozije, ali to ti ne daruje zivot vjecni-zivot vjecni nastupa sa dolaskom Hristovim, a predokusaj toga je i Liturgiji!!!Nemoj da si tako mracna! :D Veeeeliki pozdrav!
 
Vera je postojala oduvek, samo su se oblici njenog ispoljavanja menjali, pocev od animizma, totemizma....sve do monoteizma.Shvatanje o carstvu nebeskom takodje se menjalo.
Sta je crkva?Vera nije, niti "potvrda" da je neko primljen u carstvo nebesko.Crkva je samo institucija, ali ona nije kanal izmedju boga i coveka; taj kanal je upravo ljudska vera.Naravno da ne znaci da je neko kvalifikovan ili ne za carstvo nebesko samo na osnovu toga da li mu je odrzano opelo.
Hriscanske dogme samo su jedne u nizu ponudjenih pravila ponasanja koja covek usvaja ili ne.A da li ce bog primiti samoubicu u svoje carstvo - pa trebalo bi( bez obzira na sve sto kaze crkva ), jer ako prima pedofile, manijake i ostale dusevno poremecene, trebalo bi da primi i samoubice, s obzirom na jedno od tumacenja da je samoubistvo bolestan cin nervnog rastrojstva u kome zakazuje covekov najveci nagon - nagon za opstankom.E sada, pitanje je da li mozemo na taj nacin da okvalifikujemo samoubistvo.Ako mozemo, onda svakako i oni zasluzuju da odu u carstvo nebesko, ali sumnjam da je iko merodavan da tacno odgovori na pitanje koje su "zasluge" koje opredeljuju nas put nakon smrti, pa cak ni crkva.
 
CRKVА IMA JEDNU GLAVU I GLAVA IMA JEDNO TIJELO I SVE JE U JEDNOM BOGU, ako niste sa crkvom vi ste protiv Hrista, jer koje protiv tijela i protiv glave je.

Lako je biti stolicnjak i pisati na internetu sta je sta .. ali valja i zivjeti za Hrista, a koliko vidim... hm.. necu nista reci..

Dragi moji, ucite se Bogu kako to dolici i ostavite se kojekakvih napada, jer ne ciniti na dobro vec na zlo, a ako cete ciniti na zlo NEMOJTE NI CINITI..

Eto toliko da ne duzim... ako imate bilo kakva pitanja pisite pa cemo se cuti... JEDAN BOG, JEDAN GOSPOD, JEDNA GLAVA, JEDNO TIJELO, JEDNA VJERA, JEDNO SPASENJE, JEDNA POBIJEDA...

Slava Bogu, punom ljubavi jer nas trpi ovakve kakvi jesmo..
 
Anonymous:
Алjона:
MaranAta:
Добро сејо... пошто знамо да смо сви грешни, да ли то значи да смо сви духовно мртви ? Никако. Дакле, у твојој изјави нешто шкрипи. :wink:

:D Не, не шкрипи, не шкрипи. Све је једнонаставно. Грех је смрт како би ти не хтео (па грех није, наравно, живот). Али ова смрт није вечна, али она је времена. Кроз покајање ти можеш поново вратити себи духовни живот.

Ово је моје духовно осечање...кад грешим мој духовни живот умира.

:D Поздрав, Велика глава!
Pusti ti svoja duhovna osjecanja!Tvoj duhovni zivot je zivot i Liturgiji, u Evharistiji(Blagodarenju) i nadi na vaskrsenje!!!A to sta ti govore osjecanja nije toliko ni bitno(uglavnom je to stvar psihologije), ako imas zivu vjeru u vaskrslog Hrista!Savrsenstva na zemlji nema, boris se protiv strasti zato sto je to dostojno djece Bozije, ali to ti ne daruje zivot vjecni-zivot vjecni nastupa sa dolaskom Hristovim, a predokusaj toga je i Liturgiji!!!Nemoj da si tako mracna! :D Veeeeliki pozdrav!

:D Сунце, ја нисам "tako mracna" као ти мислиш. Али...вероватно ниси потпуно разумео да шта сам хтела казати. Уопштем, ако ја нешто говорим онда говорим да што постоје у реалности, постоје у мом животу и :) нашем руском менталитету (можда ово теби као Србину је тешко разумети). Хвала Богу да ово не постоје у твом...

P.S. Ја сам увек мрачна кад грешим. Могу ти речи ово није смешно.
:D Али, ајде...

Срдачни поздрав и ти!
 

Back
Top