Možete li zaista nešto objektivno doživeti?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.247
Postoji razlika između objektivnog razumevanja sveta (ili barem pokušaja, u svakom slučaju) i doživljavanja kroz isključivo objektivan okvir.

Ovo je u suštini problem kvalia - ideje da se naše okruženje može posmatrati samo kroz filter naših čula i razmišljanja našeg uma. Sve što znate, sve što ste dodirnuli, videli i pomirisali, filtrirano je kroz bilo koji broj fizioloških i kognitivnih procesa.

Šta mislite o tome da se univerzum može posmatrati samo kroz mozak, i na osnovu toga, može se tumačiti samo subjektivno?

Baby Yoda

Contributor
Poruka
21.814
Možda ako čovek doživi prosvetljenje. Znam za mog profu filozofije koji je stalno govorio nama o prosvetljenju, o objektivnosti i subjektivnosti. Često je pitao "Možete li proći ulicom, pogledati svet oko sebe, ali ne doneti bilo kakav sud?".

Sad, moje razmišljanje vezano za temu, moguće je ako mi nemamo lični interes. Kada su međuljudski odnosi u pitanju, lako se iskrivi objektivnost i zapadne u subjektivnost. Da bi smo znali šta je objektivno, moramo isključiti nas same, naš ego u svemu tome.

Aglaea

Aktivan član
Poruka
1.787
Mi jesmo ograničeni našim spoznajnim aparatom, ali se trudimo - koliko je to moguće - da dođemo do objektivnih znanja i istina. Tako smo razvili nauku i tehnologiju, koji su naša produžena ruka spoznaje. No, opet, neke spoznaje, iako se možda mogu objektivno objasniti, zadržavaju svoj značaj kao subjektivni doživljaj, npr. ljubav, lepota i slično. Tako ruža uvek jeste ono što jeste - biljka određenih karakteristika - ali za nas lično može biti mnogo više od toga, jer može u nama izazvati niz emocija, koje je čine drugačijom.

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
33.580
Ako zelimo biti 100% objektivni moramo prvo uzeti sve razlicitosti u obzir i prihvatiti ih. Problem je sto nekoga ili nesto sto se dosta razlikuje od nas ne samo sto ne uzimamo u obzir nego ne mozemo ni "da svarimo". Zato nam slika nikad nije kompletna, ali nema veze covek je subjektivno bice.
Nema nista sto je 100%, ali to ne znaci da mozemo da se zadovoljimo sa 30% subjektivne objektivnosti, jer tako kaze neko kome je interes da nema istine ni pravde.
Najveci stos kod objektivnosti je u izostanku predubedjenja, tacnije, nemanju suda o necemu sto smo culi i videli, bez dobre kolicine pouzdanih dokaza. Najnepouzdaniji izvor je uvek svedocenje, zato ga toliko ima na netu, a narocito od strucnjaka cija diploma ne vredi ni para koje je platio.....

bangg

Ističe se
Poruka
2.148
Moje kolege i ja smo bili na terenu pre vise godina i trebalo nam je prenociste.
Svratili smo na prenociste gde i obicno svracamo kada idemo na taj terenski posao.
Dosli smo na recepciju i neki novi mladic nas doceka.
Trazili smo tri jednokrevetne sobe i on nam rece 10 eura po osobi. 3x10= 30 e Mi
mu platismo i krenusmo u sobe.
Kako smo se peli uz stepenice ugleda nas gazda i upita mladica koliko nam je naplatio,
on rece po 30 eura.
Gazda:Oni su nase stalne musterije idi i vrati im 5 eura
Mladic se peo uz stepenice i razmisljao -sto bi ima ja vratio 5 eura,uzecu sebi 2 i njima
po 1 vratiti i tako i uradi.
Sada,ispada da smo mi sobe platili po 9 eura ,sto je 3x9=27 i on uzeo 2 to je 29 eura
gde je jos jedan euro ?

Moze li neko da me opovrgne da mi nismo platili sobe po 9 eura ?

Objektivnost ima samo Apsolut a ovo je jedna kontradiktornost u matematici....Iz
koje izvire objektivnost

Steinadler

Iskusan
Moderator
Poruka
6.814
Moje kolege i ja smo bili na terenu pre vise godina i trebalo nam je prenociste.
Svratili smo na prenociste gde i obicno svracamo kada idemo na taj terenski posao.
Dosli smo na recepciju i neki novi mladic nas doceka.
Trazili smo tri jednokrevetne sobe i on nam rece 10 eura po osobi. 3x10= 30 e Mi
mu platismo i krenusmo u sobe.
Kako smo se peli uz stepenice ugleda nas gazda i upita mladica koliko nam je naplatio,
on rece po 30 eura.
Gazda:Oni su nase stalne musterije idi i vrati im 5 eura
Mladic se peo uz stepenice i razmisljao -sto bi ima ja vratio 5 eura,uzecu sebi 2 i njima
po 1 vratiti i tako i uradi.
Sada,ispada da smo mi sobe platili po 9 eura ,sto je 3x9=27 i on uzeo 2 to je 29 eura
gde je jos jedan euro ?

Moze li neko da me opovrgne da mi nismo platili sobe po 9 eura ?

Objektivnost ima samo Apsolut a ovo je jedna kontradiktornost u matematici....Iz
koje izvire objektivnost
3x10=30 ukupno
30-5=25 sobe plaćene ukupno
25:3=8.333333333333334 po članu plaćeno
1+8.333333333333334+1+8.333333333333334+1+8.333333333333334=28 plaćeno po članu sabrano sa vraćena tri
28+2=30 plaćeno po članu sabrano sa vraćena tri i dva kod momka

Sobe po članu plaćene su 9.33333333333

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.