Možete li da preživite mesec sa platom koju zaradite?

Mogu bez problema, potrošim možda četvrtinu ili petinu, ostatak uštedim. To računam za osnovne potrebe, bez većih investicija. Plata je iznad proseka, i nije jedini prihod porodice. Najviše ode na gluposti i hranu, a ono što ostane dobro dodje za veće radove oko kuće, putovanja i slično
Blago tebi.Pretpostavljam da je posao iz oblasti IT-a.
 
Mogu. Ispod proseka je (bar mi se čini; nemam fiksni prihod), ali nemam velike troškove, kirija od našeg starog stana koji iznajmljujemo ide na režiju od sadašnjeg tako da ne moramo da krnjimo svoju zaradu za to... a nađe se i nešto da se ostavi sa strane. Nije neko bogatstvo, ali svakako je bolje nego biti švorc.
 
Nema kredita, već sam vlasnik. Baka koja je živela u njemu je preminula krajem januara a ja sam jedini zakonski naslednik. Samo se čeka ostavinska rasprava da to potvrdi.

Ali jeste zgodno kad imaš dodatni stan pa ga izdaješ; platiš režiju za onaj u kome živiš i još pretekne nešto za kućni budžet.
 
Sam sebi određujem platu pošto radim u svojoj firmi, a ona formalno zavisi od konkretne dobiti i strategije. To je pojačano zakupima. Primanja ona realna u zbiru premašuju uveliko prosek u Srbiji formalni a kamoli neformalni.
Pamtim bolje dane iskreno i nije kao pre recimo 5+ godina, ali nikada nisam bio u problemu da ispoštujem obaveze i pritom priuštim sebi i putovanja(koja su mi glavni hobi i na šta ide najviše ušteđevine), tehnike kad zatreba, nov auto kada starom istekne garancija (i lizing),neću ni da pričam za hranu.
Za srpske prilike sasvim solidan i fin život u materijalnom smislu mogu da priuštim sebi. Več da imam porodicu,sa ovim navikama bi bilo knap. Ne mogu ni da pojmim da živim od prosečne plate ili kako se ljudi snalaze sa minimalcem.
 
Sigurno da ima i takvih, pa ulaze u minuse, dizu gotovinske kredite ili se pozajmljuju do plate
Ja sam odmah eliminisao taj negativni minus. Kredit za kola otplacujemo, ostalo nesto malo, a prosli mesec smo pozajmili 12000 din
za pregled kod endokrinologa zena i ja. Tesno 2000 evra u bgd postalo...
edit:
doduse prosli mesec smo imali 60000 nepredvidjenih troskova
 
Poslednja izmena:
Samo štednjom se čovek može osigurati da ne dođe u situaciju da mu zafali kad se desi da mu tog meseca zatreba više nego inače.

Po pravilu, UVEK se nekad desi da treba više nego inače, pa treba biti spreman. Ono što se jako retko desi - to je da čoveku treba manje nego inače. A da mu zatreba više, to je praktično neminovno.
 
Samo štednjom se čovek može osigurati da ne dođe u situaciju da mu zafali kad se desi da mu tog meseca zatreba više nego inače.

Po pravilu, UVEK se nekad desi da treba više nego inače, pa treba biti spreman. Ono što se jako retko desi - to je da čoveku treba manje nego inače. A da mu zatreba više, to je praktično neminovno.
Samo sto možeš da štediš ako imaš ..ako nemaš nema ništa od štednje
 

Back
Top