Može li vreme kada idete na spavanje da odredi zdravlje vašeg srca?

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.702
Podaci istraživanja su otkrili da ljudi koji idu u krevet od 22 sata. do 23 sata i zaspu pre 23 imaju mnogo manji rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti od onih koji odu u krevet ranije ili kasnije!

Nedostatak sna je povezan sa srčanim morbiditetom i smrtnošću, a fragmentirani san je povezan sa aterosklerozom i upalama.

Nedostatak sna je povezan sa značajnim brojem drugih zdravstvenih problema, uključujući gojaznost, mentalno zdravlje, demenciju, oštećenu imunološku funkciju, povećan rizik od raka i povećan rizik od stanja povezanih sa bolom.

newFile-1.jpg

Gde ste vi u svemu ovome? kad obično idete na spavanje?

Indigo3

Poznat
Poruka
9.081
odnosno da se ide ukrevet uvek u isto vreme
Otići u krevet i zaspati su za mnoge različite stvari.
Mogu ja da odem i u 21, nikakav problem, ali ću se prevrtati, sećati stvari koje sam mogla još da uradim, ustajati petnaest puta za nešto što iskrsne i opet ću zaspati u isto vreme kao i uvek.
A da imam disciplinu, imam. Zaspivam i budim se u isto vreme već niz godina.

Poslednja izmena:

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.702
Otići u krevet i zaspati su za mnoge različite stvari.
Mogu ja da odem i u 21, nikakav problem, ali ću se prevrtati, sećati stvari koje sam mogla još da uradim, ustajati petnaest puta za nešto što iskrsne i opet ću zaspati u isto vreme kao i uvek.
A da imam disciplinu, imam. Zaspivam i budim se u isto vreme već niz godina.

kada ustanoviš rutinu onda ga sam organizam prati

crnizmaj0

Aktivan član
Poruka
1.278
Biohemijska potpora za opravdanost ovoga je u tome sto se vrlo bitan hormon - melatonin luci, koliko se secam, izmedju 23 - 01 h. A on se nece izluciti ako smo u tom periodu jos uvek budni i obasjani svetloscu... Melatonin utice na stosta drugo. Tako da,ostajanjem u budnom stanju tokom ta 2 kljucna sata, u nekom dugotrajnom periodu verovatno narusavamo zdravlje. Posto posledice nisu trenutno vidljive i drasticne vecina nas *nocobdija* ne brine mnogo o tome a trebalo bi.
Nije slucajno sto je propisano vreme odlaska vojnika na spavanje bilo u 22 h.

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.702
Naučnici su ispitali podatke iz grupe od 88.000 ljudi koji su merili u koliko sati idu na spavanje i zaključili da je optimalno vreme između 22 i 22.59.

Oni koji su otišli u krevet pre 22 sata imali su 24 odsto veći rizik od kasnijeg razvoja srčanih bolesti, dok su oni koji su otišli u krevet posle ponoći imali povećan rizik za 25 odsto.

Učesnici studije koji su zaspali između 11 i 23.59 imali su 12 odsto veći rizik.

Black_star

Veoma poznat
Moderator
Poruka
12.425
Ma, jees...
Ideš na spavanje kad se umoriš i kad ti se spava! Sat je sat, ali sat ne zna nikoga od nas iako gledamo često na njega, i uostalom šta je sat?
Starajmo se o zdravlju na druge načine, a to kad nam telo šalje signal da je vreme za odmor, osećamo i znamo, nema tu velike filozofije.
Nije stvar u satu, vec o dobu dana ili noci. ;)
Poslao mi burazer neku pdf brosuru o tome, zabrinuh se. Cuvajte se, nocobdije. :cool:

Rayela

Legenda
Poruka
71.821
Naučnici su ispitali podatke iz grupe od 88.000 ljudi koji su merili u koliko sati idu na spavanje i zaključili da je optimalno vreme između 22 i 22.59.

Oni koji su otišli u krevet pre 22 sata
imali su 24 odsto veći rizik od kasnijeg razvoja srčanih bolesti, dok su oni koji su otišli u krevet posle ponoći imali povećan rizik za 25 odsto.

Učesnici studije koji su zaspali između 11 i 23.59 imali su 12 odsto veći rizik.
Ja idem "u krevet" uvek u 21.00, ali ne da spavam nego da citam na miru, a onda nekada oko ponoci
i zaspim, ali cim vidim da je odzvonila ponoc, a ja budna, uzimam neku tableticu.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.