Може ли Србија да уђе у Европску унију без Косова и Метохије?

U trenutku kad je Zloba došao na vlast sve je već bilo gotovo

Ja kapiram da vi gurate taj narativ kako je sve bilo gotovo, da biste se oprali od izdaje, ali nije bilo gotovo. Kao što rekoh, i posle Miloševića, zapad donosi rezoluciju po kojoj Kosovo pripada Srbiji. Što znači da ne stoji tvoja besmislena priča kako je sve bilo gotovo. Nego je Tadić bio previše nesposoban a Vučić previše podmukao i pokvaren, pa se ta teritorija gubi.

Čak i da kažemo da nismo mogli da sačuvamo Kosovo u celosti, imali smo sever koji je bio dominantno srpski i potpuno je sulud potez Vučića da to preda.

Vučić je po slovu zakona i pravde morao da se izbori za sever i za ZSO, što je bilo potpisano i što je dobio na gotovo. Međutim, on to trejduje za Beograd na vodi i Expo. To su prosto činjenice.
 
Potencijalno ne bi bio problem u delu teritorije vec bi problem stvorile sporne granice.

Hajde da zamislimo Srbiju sa dve razumne i nesporne autonomne pokrajne koje se ne sukobljavaju. U tom slucaju pristupanje Uniji i potonji ulazak u istu bi bio moguc, ali je nemoguc u situaciji kada je suverenitet sporan dok granica unutar drzave krije drugu drzavu sa svojim uredjenim zakonodavstvom.
Na tu nesrecu valja dodati i cinjenicu da je svet mahom tu drzavu priznao.

Ulazak ovakve Srbije u EU je meni licno oduvek bio igra - oni nas kao zovu a mi se kao odazivamo.

Moze se izuzeti Kosovo, ali granica mora jasno da se postavi jer je ona garant suvereniteta.
Sve drugo unosi veliku pravnu nesigurnost.
Izvini, a kako to da recimo u slučaju Bugarske i Grčke nije baš nikakav problem ni to što dotične demokracije ni u teoriji ne dopuštaju nikakvih mogućnosti da bi kod njih uopšte moglo biti nečega što se drugde naziva nacionalnim manjinama?
 
Poslednja izmena:
Ja kapiram da vi gurate taj narativ kako je sve bilo gotovo, da biste se oprali od izdaje, ali nije bilo gotovo. Kao što rekoh, i posle Miloševića, zapad donosi rezoluciju po kojoj Kosovo pripada Srbiji. Što znači da ne stoji tvoja besmislena priča kako je sve bilo gotovo. Nego je Tadić bio previše nesposoban a Vučić previše podmukao i pokvaren, pa se ta teritorija gubi.

Čak i da kažemo da nismo mogli da sačuvamo Kosovo u celosti, imali smo sever koji je bio dominantno srpski i potpuno je sulud potez Vučića da to preda.

Vučić je po slovu zakona i pravde morao da se izbori za sever i za ZSO, što je bilo potpisano i što je dobio na gotovo. Međutim, on to trejduje za Beograd na vodi i Expo. To su prosto činjenice.
ZSO verovatno nikada nije bila ozbiljna priča sa strane zapada baš kao ni 1244. Nego je to pisalo da bi srpska strana imala nešto na papiru a zapravo ništa u praksi kako bi potpisali i ujedno zadržali stabilnu vlast u tom momentu. Kao eto nešto imamo, nismo kapitulirali iako jesmo. Kada se vidi odnos zapada prema statusu RS u BiH očigledno je da bi teško dozvolili nešto slično drugde. I sama ideja podele Kosova, razmena teritorije koju su dogovorili Vučić i Tači je sabotirana tako što su strpali Tačija u Hag.
 
Kakve sad veze ima od kada je krenula istorija?Niko do sada,pa ni taj Broz,nije ovako razlupao Srbiju kao nepomjanik i njegova bulumenta.Ako i malo casti i postenja imas,napustices tu udobnu fotelju kako bi posle ove apokalipse mogao da kazes potomcima-smogao sam snage,nije bilo lako,ali sve drugo bi bilo izdaja mene kao ljudskog bica.
O čemu ti to? Pa jel vaš AV što vas ovako pušta da radite šta hoćete podelio Srbiju, dao Šiptarima državu, napravio crnogorsku naciju, Makedoniji / koja je jerdina pored Hrvarske i Slovenije imala prava da traži i pokrajinu i republiku i samostalnost (ali bez par srpskih gradova kao što su Tetovo i Kumanovo - potaj Makedonce kako im zvuči kumanovski), onda ostavio i njima Šiptare da ih uništavaju i daju krila Bugarima da im otmu i ovo što su im Srbi spasili po cenu više mrtvih nego što ima Makedonaca., nagradio svoju Hrvatsku za genocid, stvorio BiH i Bošnjake - Alija se rodio kao Srbin…
 
Da,Angela Merkel je dovela vaseg pandana Muslijua na vlast i prebacila gro Ds,G17 i ostalih saetlita u taj Sns kako bi nastavili tu pilicarsku politiku.Ako ti smeta Kricak idi pa se zali onom ko ti je reformisao policiju.
Ти си остао веран шешељевској школи. Као да ми не знамо да је ово Србија и Балкан и колико су политичари кварни, па замисли мора Немац да дође па да их учи како се краде, вара, отима. Јааааоо јадне твоје Србенде, ма не би они уништили ову земљу, него зли Немци их натерали.
 
Kad smo već kod toga možda bi str mogli da zavitite u mako dupblju prošlost, šta mislite? U trenutku kad je Zloba došao na vlast sve je već bilo gotovo - osim ako neko ne veruje da bi Danke Deutschlabd odustala od svojih dalekosežnih geopolitičkih interesa da je umesto Zlobodana na vlasti bio Đinđić.

Uostalom, pitati Google Gemini šta misli o tome šta je izazvalo rat devedesetih, kaže da je u pitanju bilo nemačko priznanje repubLJika.
Evo pitao sam Google Gemini šta misli o tome šta je izazvalo rat devedestih.
I ustanovio sam da glupo lažeš.
Pa da te pitam konkretno: zašto lažeš? Zabavlja te?
Rat je nastao zbog njemačkih priznanja republika koje su priznate pola godine nakon početka rata :hahaha:
 
ZSO verovatno nikada nije bila ozbiljna priča sa strane zapada baš kao ni 1244. Nego je to pisalo da bi srpska strana imala nešto na papiru a zapravo ništa u praksi kako bi potpisali i ujedno zadržali stabilnu vlast u tom momentu. Kao eto nešto imamo, nismo kapitulirali iako jesmo. Kada se vidi odnos zapada prema statusu RS u BiH očigledno je da bi teško dozvolili nešto slično drugde. I sama ideja podele Kosova, razmena teritorije koju su dogovorili Vučić i Tači je sabotirana tako što su strpali Tačija u Hag.

Razumem taj pesimistički stav, ali on dobrim delom proizilazi baš iz naše dugogodišnje rusofilske i antizapadne orijentacije.

Ako planiraš da budeš rusofilska država usred EU/NATO sfere uticaja, naravno da će sve da se svodi na "neće nam dati", "rade protiv nas", "sabotiraće nas" itd. Jer te onda i posmatraju kao protivnički ili barem nepouzdan faktor.

Ali da smo se stvarno okrenuli zapadu, reformama i integracijama, sa ozbiljnim prozapadnim režimom i normalnom državom, situacija bi bila potpuno drugačija. Onda nisi više neko koga treba kontrolisati, nego deo ekipe.

Cela Evropa je međusobno ratovala vekovima, pa su na kraju ipak napravili saradnju i integracije. Istorija sama po sebi nikad nije prepreka ako postoji stvarna politička volja za zaokretom.

Problem je što mi taj zaokret nikada nismo iskreno napravili. Sve vreme pokušavamo da sedimo na dve stolice, glumimo neku malu Rusiju na Balkanu, a onda se čudimo što nas zapad ne tretira kao Poljsku, Češku ili Hrvatsku.

Ljudi često ne razumeju da veliki deo posledica koje danas trpimo nije zato što nas "mrze", nego zato što smo sami izabrali da ostanemo van glavnog političkog i bezbednosnog bloka kome geografski i ekonomski realno pripadamo. A to nismo izabrali slučajno, Vučič ozbiljno profitira na takvom položaju Srbije.
 
Ja kapiram da vi gurate taj narativ kako je sve bilo gotovo, da biste se oprali od izdaje, ali nije bilo gotovo. Kao što rekoh, i posle Miloševića, zapad donosi rezoluciju po kojoj Kosovo pripada Srbiji. Što znači da ne stoji tvoja besmislena priča kako je sve bilo gotovo. Nego je Tadić bio previše nesposoban a Vučić previše podmukao i pokvaren, pa se ta teritorija gubi.

Čak i da kažemo da nismo mogli da sačuvamo Kosovo u celosti, imali smo sever koji je bio dominantno srpski i potpuno je sulud potez Vučića da to preda.

Vučić je po slovu zakona i pravde morao da se izbori za sever i za ZSO, što je bilo potpisano i što je dobio na gotovo. Međutim, on to trejduje za Beograd na vodi i Expo. To su prosto činjenice.

E volim vas sto kmecite kako je u Kumanovu potpisana kapitulacija a onda kazete kako nista nije bilo gotovo dok Vucic nije dosao na vlast :D
 
Razumem taj pesimistički stav, ali on dobrim delom proizilazi baš iz naše dugogodišnje rusofilske i antizapadne orijentacije.

Ako planiraš da budeš rusofilska država usred EU/NATO sfere uticaja, naravno da će sve da se svodi na "neće nam dati", "rade protiv nas", "sabotiraće nas" itd. Jer te onda i posmatraju kao protivnički ili barem nepouzdan faktor.

Ali da smo se stvarno okrenuli zapadu, reformama i integracijama, sa ozbiljnim prozapadnim režimom i normalnom državom, situacija bi bila potpuno drugačija. Onda nisi više neko koga treba kontrolisati, nego deo ekipe.

Cela Evropa je međusobno ratovala vekovima, pa su na kraju ipak napravili saradnju i integracije. Istorija sama po sebi nikad nije prepreka ako postoji stvarna politička volja za zaokretom.

Problem je što mi taj zaokret nikada nismo iskreno napravili. Sve vreme pokušavamo da sedimo na dve stolice, glumimo neku malu Rusiju na Balkanu, a onda se čudimo što nas zapad ne tretira kao Poljsku, Češku ili Hrvatsku.

Ljudi često ne razumeju da veliki deo posledica koje danas trpimo nije zato što nas "mrze", nego zato što smo sami izabrali da ostanemo van glavnog političkog i bezbednosnog bloka kome geografski i ekonomski realno pripadamo. A to nismo izabrali slučajno, Vučič ozbiljno profitira na takvom položaju Srbije.
Zato što čitave generacije odrastaju na balansero politici još od Tita i onda nijedna vlast ne može da napravi nagli zaokret a da istovremeno dobije izbore.
 
Zato što čitave generacije odrastaju na balansero politici još od Tita i onda nijedna vlast ne može da napravi nagli zaokret a da istovremeno dobije izbore.

Pa nije to nikakav nagli zaokret, nego prirodno prilagođavanje realnosti u kojoj živiš.

Mi geografski, ekonomski, trgovinski i kulturološki već ogromnim delom pripadamo Evropi. Ljudi ovde rade za evropske firme, izvoze u EU, studiraju u EU, koriste evropske fondove, pola familija im živi po Nemačkoj i Austriji. Nismo Kuba usred Kariba pa da pravimo civilizacijski salto.

I druge države su pravile mnogo veće zaokrete od nas. Španija je izašla iz Frankove diktature pa postala moderna evropska država. Poljska i Češka su iz sovjetskog bloka otišle potpuno na zapad. Baltičke države su bukvalno bile deo SSSR-a pa su napravile zaokret za jednu generaciju.

Problem kod nas nije "narod to ne bi prihvatio", nego što ovdašnje korumpirane elite decenijama hrane balansersku priču jer im politički odgovara. Lakše je glumiti večitu žrtvu između istoka i zapada nego stvarno reformisati državu i uvesti red.

A ljudi onda godinama slušaju kako smo "specijalni", "ni istok ni zapad", "most između civilizacija", dok nam omladina masovno odlazi upravo na taj "truli zapad".
 
E volim vas sto kmecite kako je u Kumanovu potpisana kapitulacija a onda kazete kako nista nije bilo gotovo dok Vucic nije dosao na vlast :D

Kumanovskim sporazumom nije predato Kosovo, nego je dogovoren prekid rata i dolazak međunarodnih snaga. Kosovo tada nije bilo nezavisna država, niti je Srbija priznala nezavisnost.

Nezavisnost Kosova je proglašena tek mnogo kasnije, 2008, za vreme Tadića.

A onda posle toga dolazi Vučić koji praktično predaje i ono što je ostalo pod realnom kontrolom Srbije, pre svega sever, kroz gašenje srpskih institucija, policije, sudstva i integraciju u kosovski sistem.

Iako Vučić nije jedini koji je izdao Kosovo, to je zajednički solidarni projekat Miloševića, Tadića i Vučića, svako je tu dao svoj doprinos, ostaje fascinantno kako branite režime koji su upravo krivi za gubitak teritorije.
 
Kumanovskim sporazumom nije predato Kosovo, nego je dogovoren prekid rata i dolazak međunarodnih snaga. Kosovo tada nije bilo nezavisna država, niti je Srbija priznala nezavisnost.

Nezavisnost Kosova je proglašena tek mnogo kasnije, 2008, za vreme Tadića.

A onda posle toga dolazi Vučić koji praktično predaje i ono što je ostalo pod realnom kontrolom Srbije, pre svega sever, kroz gašenje srpskih institucija, policije, sudstva i integraciju u kosovski sistem.

Iako Vučić nije jedini koji je izdao Kosovo, to je zajednički solidarni projekat Miloševića, Tadića i Vučića, svako je tu dao svoj doprinos, ostaje fascinantno kako branite režime koji su upravo krivi za gubitak teritorije.
Zar Kumanovski sporazum ne nazivaš kapitulacijom, ili je to Zlobina kapitulacija u periodu kad vladaju tvoji na koje ne sme da padne nikakva sumnja?
 
@SajaBg? Da lije ovo apsurd ili ipak samo kognitivna disonanca? Bez pozivanja na lik i delo AV.

Sve je to lepo, ali ja sam vrlo precizan kad nešto pišem. Ne bavim se ovde time šta je bilo 1999. ili šta istorijski više ne možemo promeniti.

Moje pitanje se odnosi na trenutni režim i na vrlo konkretne stvari koje su se desile poslednjih 14 godina.

Dakle, ako je Vučić od Tadića nasledio funkcionalan sever sa srpskim institucijama i potpisan ZSO, zašto je onda upravo pod njegovom vlašću ugašen srpski sistem na severu i integrisan u kosovski?

Pitanje je vrlo konkretno.

I tu ne pomaže spinovanje, vraćanje na Kumanovo, Turke, 1389. ili bilo šta drugo iz istorije.
 
Zar Kumanovski sporazum ne nazivaš kapitulacijom, ili je to Zlobina kapitulacija u periodu kad vladaju tvoji na koje ne sme da padne nikakva sumnja?

Nema šta ja da ga nazivam ili ne nazivam. Činjenica je da je po Kumanovskom sporazumu i Rezoluciji 1244 Kosovo formalno i dalje bilo deo Srbije.

Dakle, 1999. jeste bio vojni poraz i povlačenje države i vojske sa teritorije, ali Kosovo tada nije postalo nezavisna država.

Naknadno dolazi proglašenje nezavisnosti 2008. za vreme Tadića, a onda posle toga Vučić praktično predaje i ono što je ostalo pod realnom kontrolom Srbije na severu kroz gašenje srpskih institucija i integraciju u kosovski sistem.
 
Srbija bi vremenom ušla u EU kada bi priznala nezavisnost KiM. Ali, mi ne želimo da Albancima damo KiM, tako da ništa od punopravnog članstva Srbije u EU. Bar bi nas Hrvatska uvek blokirala zbog KiM, a i Albanija ako uđe.
Nebi i neće ni sa Kosovom ni bez Kosova ..To nije nikakav uslov ..u EU imamo 5 zemalja koje nisu priznale Kosovo tako da ni tamo nisu jednoglasni po tom pitanju
 
Prema anketi, 38 odsto ispitanika misli bi članstvo Srbije u EU bilo dobra stvar, 30 odsto da bi bilo loša, a 32 odsto je reklo da ne bi bilo ni dobro ni loše.

Većina građana Srbije (56 odsto) veruje da bi Srbija, uzimajući sve u obzir, imala koristi od članstva, dok 39 odsto ne misli tako.

Pozitivnu sliku o EU ima 32 odsto učesnika istraživanja, dok po 34 odsto ima negativan i neutralan stav.

Većina građana (51 odsto) je pesimistična u pogledu budućnosti Unije, dok u zemljama EU vlada optimističnije raspoloženje (60 odsto).

Na pitanje koliko se osećaju povezano sa EU, 75 odsto građana Srbije je odgovorilo da ne oseća povezanost.

Trenutnu situaciju u zemlji 60 odsto ispitanika u Srbiji ocenjuje kao lošu a 38 odsto kao dobru, što je kao i u EU.

Međutim, finansijsku situaciju svog domaćinstva u Srbiji 55 a u EU 75 odsto ispitanika vidi kao dobru.

Na pitanje o poverenju u institucije, u Srbiji je sklono poverenju u vladu 39 odsto ispitanika a 59 odsto ima tendenciju da ne veruje, prema 37 odnosno 59 odsto u proseku u članicama EU.

Poverenje u nacionalni parlament u Srbiji ima 31 odsto građana a 67 odsto ne, prema 37 odnosno 58 odsto u parlamentima članica.

Kao najvažnija pitanja sa kojim se zemlja suočava u Srbiji 35 odsto ispitanih navodi troškove života a slede međunarodna situacija, pretnje demokratiji i kriminal dok u EU građane najviše brinu troškovi života i međunarodna situacija.

Kada je reč o ličnim bojaznima, i u Srbiji i u EU 52 odsto ispitanika brinu rastuće cene, inflacija i troškovi života.

Na pitanje da li su zadovoljni odgovorom svoje vlade na rusku agresiju na Ukrajinu, u Srbiji je 49 a u EU 54 odsto reklo da je potpuno zadovoljno.

Sankcije ruskoj vladi, pojedincima i kompanijama u Srbiji podržava 29 odsto ispitanih a 67 odsto je protiv, prema 70 odnosno 23 odsto u EU.

Takođe u Srbiji samo 18 odsto ispitanika podržava finansiranje kupovine i isporuke vojne opreme Ukrajini u odnosu na 56 odsto u Uniji.

Istovremeno je u Srbiji 57 odsto ispitanih reklo da podržava pružanje finansijske i humanitarne pomoći Ukrajini.

Istraživanje je obavljeno između 12. marta i 5. aprila i obuhvatilo je 27 članica EU, 11 zemalja i teritorija, uključujući kandidate za članstvo. U Srbiji je istraživanje sprovedeno od 13. do 31. marta, a učestvovalo je 1.025 ispitanika.

Gledano na nivou EU, novo istraživanje Eurobarometar objavljeno uoči Dana Evrope pokazalo je da Evropljani u izazovnom globalnom kontekstu sve više vide Uniju kao izvor stabilnosti i podržavaju njenu zajedničku odbrambenu i bezbednosnu politiku.

Kako je saopšteno, tri četvrtine ispitanika reklo je da se osećaju kao građani EU, što je najviši nivo do sada.

Evropljani u većini vide EU kao stabilizujuću silu u nesigurnom svetu (73 odsto) a 81 odsto podržava odbrambenu politiku EU dok osam od deset učesnika u istraživanju misli da EU treba da diversifikuje svoje trgovinske odnose i gradi partnerstva sa zemljama van Unije.

Dalje se navodi da 51 odsto građana Unije veruje EU a kao glavni razlog za to najčešće navode zaštitu demokratije i osnovnih vrednosti, zaštitu od spoljnih pretnji i stav da je EU pravi nivo za rešavanje globalnih izazova.

Kao optimisti oko budućnosti EU izjasnilo se 60 odsto ispitanika pri čemu su najveći optimisti mladi od 15 do 24 godine.

Kada je reč o bojaznima, na nivou EU građane najviše brine rat na Bliskom istoku a slede šira međunarodna situacija i ruski rat u Ukrajini dok su im na nacionalnom i ličnom nivou najveća briga, kao i ranije, troškovi života.

Specijalizovano istraživanje Evropske komisije pokazalo je i da je negativno mišljenje o SAD znatno poraslo od jesenas, za 14 procentnih poena, na 74 odsto, dok pozitivno mišljenje ima 24 odsto.

O Kini negativno mišljenje ima 61 odsto ispitanika a pozitivno 33 odsto a o Rusiji 83 odsto negativno i 14 odsto pozitivno.
 
Nema šta ja da ga nazivam ili ne nazivam. Činjenica je da je po Kumanovskom sporazumu i Rezoluciji 1244 Kosovo formalno i dalje bilo deo Srbije.

Dakle, 1999. jeste bio vojni poraz i povlačenje države i vojske sa teritorije, ali Kosovo tada nije postalo nezavisna država.

Naknadno dolazi proglašenje nezavisnosti 2008. za vreme Tadića, a onda posle toga Vučić praktično predaje i ono što je ostalo pod realnom kontrolom Srbije na severu kroz gašenje srpskih institucija i integraciju u kosovski sistem.
Nije valjda da si zaboravio malenu sitnicu, da su vaši partneri iz cuva priznali tzv. “Kosovo”, onako u avnojevskim granicama, za nagradu što ste bili onako žuto ponizni dok je Đukaj “osamostaljivao” CG, zbog geopolitičkih interesa, ali ne srpskih geopolitičkih interesa.

AF4E2E6C-95A6-4FBE-A983-1A1F235D2A4F.jpeg

A29286B8-B8DB-41BA-804F-5916C26C7731.jpeg

41ACE5C9-1840-4E02-B42E-972E8B31222F.jpeg
 
Ja kapiram da vi gurate taj narativ kako je sve bilo gotovo, da biste se oprali od izdaje, ali nije bilo gotovo. Kao što rekoh, i posle Miloševića, zapad donosi rezoluciju po kojoj Kosovo pripada Srbiji. Što znači da ne stoji tvoja besmislena priča kako je sve bilo gotovo. Nego je Tadić bio previše nesposoban a Vučić previše podmukao i pokvaren, pa se ta teritorija gubi.

Čak i da kažemo da nismo mogli da sačuvamo Kosovo u celosti, imali smo sever koji je bio dominantno srpski i potpuno je sulud potez Vučića da to preda.

Vučić je po slovu zakona i pravde morao da se izbori za sever i za ZSO, što je bilo potpisano i što je dobio na gotovo. Međutim, on to trejduje za Beograd na vodi i Expo. To su prosto činjenice.
Sajo nemoj varničiti,rezolucija 1244 nije zapadni doprinos uopšte,evo dole pa pogledaj ko je glasao za nju.

Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN usvojena je 10. juna 1999. godine sa 14 glasova "za", bez glasova protiv i uz jednog uzdržanog (Kina). [1, 2]
Zemlje koje su tada bile članice Saveta bezbednosti i koje su glasale ZA usvajanje rezolucije su:
Stalne članice (sa pravom veta):
  1. Sjedinjene Američke Države
  2. Ruska Federacija
  3. Ujedinjeno Kraljevstvo
  4. Francuska
Nestalne članice (čiji je dvogodišnji mandat tada bio u toku):
5. Argentina
6. Bahrein
7. Brazil
8. Gabon
9. Gambija
10. Kanada
11. Malezija
12. Namibija
13. Holandija
14. Slovenija
Uzdržana
je bila samo Kina, koja je kritikovala NATO intervenciju (naročito zbog bombardovanja kineske ambasade u Beogradu), ali nije iskoristila pravo veta jer je SR Jugoslavija prethodno prihvatila mirovni plan. [1, 2]
 

Back
Top